Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakaz poniżania roślin.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kicia.
  • Postów: 41
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak można dowiedzieć się z artykułu opublikowanego w "Wall Street Journal", szwajcarscy naukowcy muszą przestrzegać zakazu "poniżania roślin".

Tak. Szwajcarski parlament - po konsultacji z filozofami, genetykami, etykami, prawnikami a nawet teologami - uchwalił poprawkę do konstytucji, która zabrania naruszania godności flory.

Co - na przykład - poniża rośliny? Choćby ścinanie patykiem przydrożnych kwiatów bez konkretnego powodu - można przeczytać w raporcie stworzonym przez zespół zaangażowanych w projekt specjalistów.

Na nowe prawo narzekają przede wszystkim biolodzy, bojąc się, że za jakiś czas obrońcy godności roślin zaczną zaglądać im do laboratoriów. Bo jeśli obecnie - i słusznie - patrzy się na ręce naukowcom wykonującym doświadczenia na zwierzętach, stąd jedynie mały krok do sprawdzania tych, którzy zajmują się - na przykład - inżynierią genetyczną roślin.

- Gdzie jest granica? - Zastanawia się dr Yves Poirier, biolog molekularny z laboratorium uniwersytetu w Lozannie - czy za jakiś czas będziemy bronili godności mikrobów i wirusów? Jak twierdzi dr Poirier, wszystko zaczęło się w momencie, gdy niektórzy naukowcy zaczęli twierdzić, że rośliny mają uczucia.

To wszystko nie oznacza oczywiście, że nie można roślin zrywać, czy "uśmiercać" innymi metodami. Nie wolno jedynie - według ustawy - robić tego bez potrzeby. To, oczywiście, ma sens. Jednak zapis o "godności" roślin wzbudza uśmiechy.

Meg Hamill, działaczka na rzecz ochrony środowiska, w swoim blogu na stronie "Planetsave.com" pisze:

- To świetne prawo. Ale gdzie jest granica? Jak poniżony jest ugotowany ziemniak czy obrana marchewka?


http://fakty.interia...aprawde,1197490

Eh… Czego to ludzie nie wymyślą…
  • 0

#2

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Było. Może nas to trochę śmieszy ale to dobry pomysł, czyli jeżeli naruszymy godność jakieś roślinki to możemy zostać ukarani ? Jak ktoś jest mądry to nie będzie umyślnie niszczył " zieleni " w swoim otoczeniu, a jak jest głupi to i zmiana konstytucji nie pomoże.
  • 0

#3

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przepowiednia wzrostu wiary w zjawiska paranormalne blisko 2012 roku się sprawdza? "Naukowcy" musieli podać bardzo przekonujące dowody o tych uczuciach roślin skoro politycy uchwalili te ustawę. Czyżby rośliny zagroziły, że w 2012 wszystkim ludziom z wszczepionym mikroczipem wyprują flaki jak dalej będą tak niszczyć przyrodę hm?
  • 0

#4

slowis.
  • Postów: 19
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czemu?! Czemu?! Jak można to skojażyć z końcem świata w 2012?! To jest jakaś żenada! "O herbata wylała mi się na stół... To na pewno ma jakiś związekz 2012!" -_-
  • 0

#5

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Biorąc pod uwagę fakt ,że rośliny maja świadomość zbiorową podobnie jak posiadają ją zwierzęta, najwyższy czas abyśmy my, ludzie zaczęli zwracać uwagę na otoczenie w sposób bardziej cywilizowany.
  • 0



#6

reesvin.
  • Postów: 115
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rośliny posiadają świadomość zbiorową? I niby na czym to polega?
  • 0

#7

Kicia.
  • Postów: 41
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mają świadomość, że są zbierane...
  • 0

#8

SapereAude.
  • Postów: 276
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rośliny nie odczuwają jednak bólu, nie mają "odbiornika" takiego jak mózg, który by to uczucie bólu mógł dac. To nie to, co zwierzęta (w tym ludzie). Faktem jest jednak, że o naturę powinniśmy dbac i miec do niej szacunek. Tylko dzięki niej żyjemy, chociaż nasza "cywilizacja" jakoś tego szacunku nie okazuje (vide: przemysł).
  • 0

#9

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rośliny posiadają świadomość zbiorową? I niby na czym to polega?


Na pewno nie na tym:

Mają świadomość, że są zbierane...


Coś podobnego mają posiadać zwierzęta stadne: stada np. bawołów, ptaki, ławice ryb, owady typu mrówki albo termity.
Taka świadomość zbiorowa (grupy) może powodować, że wiele organizmów może nagle (pod wpływem impulsu) zacząć robić tą samą czynność np. uciekać lub odczuwać to samo (ludzie jako stworzenia stadne też ją posiadają.). Dobrze widać to na przykładzie wielkich grup ptaków. Pojawia się drapieżnik i one wszystkie niemalże w jednym momencie startują. Albo ławice ryb. Pewnie widzieliście na niejednym filmie jak dobrze skoordynowane ruchy wykonują te ryby. Pytanie tylko, które z nich decydują. Oczywiście można to tłumaczyć jak najbardziej racjonalnie i jest to słuszne, ale czasami reakcja jest zaskakująco szybka.

Zresztą co tam ryby... Nic nie pobije mrówek i termitów. Nawet ludzie nie są w stanie się tak zorganizować, bo każda mrówa "wie" co ma robić. Że już nie wspomnę o konstrukcji mrowisk i termitier...
Gdzieś czytałem, że istnienie świadomości zbiorowej mrówek zostało udowodnione, ale źródła nie podam.
  • 0

#10

reesvin.
  • Postów: 115
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A czy rośliny mogą posiadać coś podobnego?
  • 0

#11

Lordofdragonss.
  • Postów: 169
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm, bardzo mi się to podoba, i jestem jak najbardziej za! Powinni jeszcze zrobić zakaz palenia papierosów- bo truje się teś innych.
Pamietam że gdzieś był artykuł że rosliny potrafią czytać w myślach i odczuwać strach.
Jestem ciekaw jak rośliny czują strach skoro nie mają mózgu, wytłumaczy ktoś?
  • 0

#12

SapereAude.
  • Postów: 276
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rośliny to organizmy, jest w nich życie, więc istnieją również pod względem energetycznym (duchowym?), wydaje mi się całkiem możliwe, że posiadają świadomośc zbiorową.

Nie no, czytanie w myślach i odczuwanie strachu to już moim zdaniem, mówiąc kolokwialnie, lekkie przegięcie... łodygi ;)
  • 0

#13

Kacperxy.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taaa, niedługo to marchewki nie będzie można obrać... Czekam tylko kiedy wprowadzą zakaz kopania kamieni, bo one też mają swoją godność!

Oczywiście żartowałem z tymi kamieniami

  • 0

#14

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

To jak wrzucę herbatę do kubka i ją zaparzę, a potem stwierdzę, że jendak ten rodzaj herbaty to chłam i wyleję do zlewu, to znaczy, że poniżam roślinę, ponieważ nie jest idealna?

Świadomość roślin... please. Roślinki mają taką samą świadomość jak kamienie.
  • 0

#15

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ty wredny mały zielony brzydalu! Ty zielone g*! Jakim prawem zasyfiasz swoim paskudnym jestestwem mój piękny, szlachetny ogródek? Idź precz, wredoto zielona! <wyrwał to małe wredne coś i wyrzucił go do gnojówki>

Oops...
Właśnie poniżyłem chwasta. Pójdę za to siedzieć...

Sorry, ale przeczytawszy ten artykuł po prostu nie mogłem się powstrzymać.

EDIT: Lordofdragonss, dokładnie. Przecież suszenie liści tytoniu i zawijanie ich w jakieś papierki tylko po to, żeby sobie go zapalić i dwa razy się zaciągnąć, to hańba dla tytoniu!
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych