Skocz do zawartości


Zdjęcie

Amerykańska awantura o Biblię, gejów i „Newsweek”


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Artykuł tygodnika „Newsweek” o Biblii i małżeństwach gejowskich wywołał falę krytyki amerykańskich konserwatystów.



Czołowy amerykański magazyn wzbudził gwałtowną reakcję prawicy, publikując na pierwszej stronie artykuł, którego autorka stara się dowieść, iż Biblia nie tylko nie potępia małżeństw homoseksualistów, ale w ogóle nie przedstawia spójnego modelu małżeństwa.

„Spróbujmy na chwilę poważnie potraktować słowa religijnych konserwatystów i zdefiniować małżeństwo tak, jak czyni to Biblia” – pisze w pierwszych słowach Lisa Miller i wymienia przykłady słynnych biblijnych poligamistów, takich jak Abraham, Dawid czy Salomon. Wskazuje też na Jezusa, który nie miał rodziny, i Pawła, który „uważał małżeństwo za ostatni ratunek dla tych, którzy nie są w stanie opanować zwierzęcej chuci”. Zdaniem autorki Biblia opisuje świat, w którym współczesnym ludziom niełatwo się odnaleźć, i trudno sobie wyobrazić, by jakiekolwiek heteroseksualne małżeństwo szukało w Piśmie Świętym wskazówek dla swego związku. Według niej opozycja wobec małżeństw gejowskich wyrasta nie z Biblii, lecz z tradycji.

Reakcja religijnych konserwatystów była do przewidzenia. – To kolejny atak na ortodoksyjne chrześcijaństwo – stwierdził prezes Rady ds. Badań nad Rodziną Tony Perkins, czołowy przedstawiciel amerykańskiej prawicy religijnej.

– Odbieram to jako próbę skarykaturyzowania instytucji tradycyjnego małżeństwa, zredukowania jej do poziomu rysunkowego żartu, do dosłownego odczytywania Biblii. Tymczasem istnieją bardziej praktyczne socjologiczne powody, dla których otaczamy instytucję małżeństwa taką czcią – stwierdził w wypowiedzi dla prasy inny znany działacz amerykańskiej prawicy Ralph Reed. Jego zdaniem artykuł w „Newsweeku” opierał się na fałszywym założeniu, że ruch obrońców małżeństwa chce „wpisać Biblię w prawo”.

Wielu krytyków zarzuca autorce nieznajomość tematu. „To ma być dziennikarstwo?” – pyta retorycznie znana prawicowa blogerka Molly Hemingway, wyliczając przeinaczenia i błędy faktograficzne z artykułu Miller. Przypomina na przykład, że wbrew temu, co pisze autorka „Newsweeka”, w Biblii znajduje się wiele odniesień do homoseksualizmu.

– „Newsweek” postawił Biblię na głowie. W samym centrum szerokiej rodziny, o której mówi Biblia, stoi instytucja małżeństwa jako najbardziej podstawowa forma uświęconej miłości i poświęcenia. Takie pojmowanie małżeństwa, głęboko zakorzenione w jego celach prokreacyjnych, jest jednoznacznie heteroseksualne – twierdzi przewodniczący jednego z największych seminariów baptystycznych na świecie Albert Mohler.

Jeszcze inni krytycy zarzucają „Newsweekowi”, że zaprezentował tekst publicystyczny tak, jakby był artykułem informacyjnym, obiektywnie przedstawiającym fakty, a nie jedynie punkt widzenia autorki.

Co na to wszystko „Newsweek”? – Artykuł mówi sam za siebie – skwitował jeden z szefów tygodnika Dan Klaidman, zachęcając wszystkich do wyrażania swych opinii.

"Rz"

#2

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Źródło:
http://www.rp.pl/artykul/2,231888.html

(czemu to ja je podaję? :hm: )

#3

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skan, czyżbyś aspirowałdo bycia "naczelnym zródłowym" forum ;)

Artykuł dość ciekawy, a psotawa konserwatystów to "łapy precz, biblia jest nasza i nie macie prawa się nad nią zastanawiać". Co do zarzutu, że autor artykułu ukazująswoja jedyną słuszną prawda, to jest to całkiem możliwe.

#4

feesh.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wkurza mnie takie podejście jak konserwatystów.
Jestem katolikiem, i jestem gejem. Więc sorry, automatycznie jestem wyrzucony z kościoła? a czy czasami nie jest tak że Bóg dał nam wolny wybór? Wg. mnie, Bóg stworzył mnie takiego, by nie wszyscy byli tacy sami. skoro homoseksualizm jest sprawą wrodzoną, to nie ma argumentu że to coś z moją psychiką.
Przez takich ludzi jak oni, homoseksualiści nie mogą normalnie żyć, bo spycha się ich na margines społeczny.

#5

Nate.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg. mnie, Bóg stworzył mnie takiego, by nie wszyscy byli tacy sami. skoro homoseksualizm jest sprawą wrodzoną, to nie ma argumentu że to coś z moją psychiką.


Niedawno gdzies czytalem, ze bycie gejem wynika z nabytych doswiadczen. Najczesciej "wydaje" sie to w wieku dojrzewania.

#6

feesh.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg. mnie, Bóg stworzył mnie takiego, by nie wszyscy byli tacy sami. skoro homoseksualizm jest sprawą wrodzoną, to nie ma argumentu że to coś z moją psychiką.


Niedawno gdzies czytalem, ze bycie gejem wynika z nabytych doswiadczen. Najczesciej "wydaje" sie to w wieku dojrzewania.


heh, nie przeżyłem nic takiego, co mogłoby na to wpłynąć. Więc raczej to nie możliwe. a w wieku 19 lat chyba już zdaje sobie sprawę z własnej orientacji seksualnej.

#7

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

feesh, tak na chłodno.

Jestem katolikiem, i jestem gejem.

No to masz problem. Musisz się zdecydować, bo to są dwie sprzeczne ze sobą opcje.

Więc sorry, automatycznie jestem wyrzucony z kościoła?

Zawsze możesz poddać się jakiejś terapii. Jeśli nie masz zamiaru, sugerowałbym samodzielne wyrzucenie się z KK, czyli apostazję. Jedno z dwojga...

a czy czasami nie jest tak że Bóg dał nam wolny wybór?

Oczywiście. Możesz robić, co chcesz. Kwestia jednak w tym, jak Bóg to oceni.

Wg. mnie, Bóg stworzył mnie takiego, by nie wszyscy byli tacy sami.

Stworzona dla Adama towarzyszka życia Ewa była kobietą. Nie żadnym Piotrem, Markiem czy innym Pawłem. Przesłanie Księgi Rodzaju, przynajmniej dla mnie, jest jednoznaczne.

skoro homoseksualizm jest sprawą wrodzoną, to nie ma argumentu że to coś z moją psychiką.

To twoje zdanie, którego niestety nie potwierdzi żaden ze specjalistów. Nie ma żadnego dowodu na to, że ludzki homoseksualizm ma podłoże genetyczne. Natomiast na to, że jest to nabyta, uwarunkowana społecznie skłonność argumentów jest aż nadto (np. badanie homoseksualizmu wśród bliźniąt jednojajowych wykazało, że między homoseksualną orientacją jednego z nich a orientacją drugiego nie ma żadnej zauważalnej korelacji).

-----------

A artykuł to jakaś zwykła kaszana.



#8

feesh.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

feesh, tak na chłodno.

Jestem katolikiem, i jestem gejem.

No to masz problem. Musisz się zdecydować, bo to są dwie sprzeczne ze sobą opcje.

Więc sorry, automatycznie jestem wyrzucony z kościoła?

Zawsze możesz poddać się jakiejś terapii. Jeśli nie masz zamiaru, sugerowałbym samodzielne wyrzucenie się z KK, czyli apostazję. Jedno z dwojga...

a czy czasami nie jest tak że Bóg dał nam wolny wybór?

Oczywiście. Możesz robić, co chcesz. Kwestia jednak w tym, jak Bóg to oceni.

Wg. mnie, Bóg stworzył mnie takiego, by nie wszyscy byli tacy sami.

Stworzona dla Adama towarzyszka życia Ewa była kobietą. Nie żadnym Piotrem, Markiem czy innym Pawłem. Przesłanie Księgi Rodzaju, przynajmniej dla mnie, jest jednoznaczne.

skoro homoseksualizm jest sprawą wrodzoną, to nie ma argumentu że to coś z moją psychiką.

To twoje zdanie, którego niestety nie potwierdzi żaden ze specjalistów. Nie ma żadnego dowodu na to, że ludzki homoseksualizm ma podłoże genetyczne. Natomiast na to, że jest to nabyta, uwarunkowana społecznie skłonność argumentów jest aż nadto (np. badanie homoseksualizmu wśród bliźniąt jednojajowych wykazało, że między homoseksualną orientacją jednego z nich a orientacją drugiego nie ma żadnej zauważalnej korelacji).

-----------

A artykuł to jakaś zwykła kaszana.



heh zawsze na chłodno^^

Jednak z wiary trudno by mi było zrezygnować bo kocham Boga i co na to poradzę. a swojej seksualności sobie niestety nie wybrałem.
Co do terapii, szanowny pan psycholog, pytał się mnie czy czerpie satysfakcje z "wsadzania komuś fiuta w dupe" (sorry za słowa, chciałem napisać idealnie to co usłyszałem).

Nikt też nie potwierdzi że to nie jest wrodzone.

ech Ty nie wiesz ile czasu zajmuje zaakceptowanie tego i nie brzydzenie się samym sobą. Tego heteryk nie zrouzmie.

Wiem że mam problem ale jak mogę się zdecydować na to co mam wrodzone skoro jestem na to skazany lub na Boga w którego wierzę, i przynajmniej mam nadzieję że jest tak ja uważam. Nie da się.

#9

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I tak oto stajemy sie mimowolnymi swiadkami nowych interpretacji pisma siwetego dokonywanych przez "normalnych inaczej" To co dzieje sie w ostatnim czasie zakrawa na jakis atak na przecietnego Kowalskiego. Pozostaje nam poczekac jak w Koranie ,Hinduizmie i innych religiach znajda sie nastepni oswieceni z "normalnych inaczej". Moze doczekamy sie odkrycia calkiem naowych faktow ze stworzenia siwata ??
Czym jeszcze zadziwia nas nasi nietolerowani gejowie. Moze napisza nam zupelnie nowa historie ostatniego stulecia. Czy wszelki szcunek do nich ma sie przejawiac zwykla ulegloscia i brakiem reakcji ?? Przeciez wolnosci nie polega na czynieniu wszystkiego co tylko mozliwe. Tak i tolerancja dla kazdego bez wzgledu na jego pochodzenie czy tez upodobania ma swoje granice.
W ostatnich czasach coraz czescie jestesmy swiadkami spychania normalnej rodziny na margines. Musze przyznac ,ze cala ta sytulacja skalnia mnie raczej do pozostania po stronie przecietnego Kowalskiego.
Oby tylko kolorowa tolerancja nie doprowadzila do jeszcze wiekszej nicheci do "normalnych inaczej"
Udzielanie im slubu to jedno a adopcja przez nich dzieci to zupelnie co innego. Teraz jak widac dochodzi jeszcze interpretacja pism swietych co bedzie nastepne ??

#10

Andross.
  • Postów: 98
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

feesh tak całkiem chłodno dla darwinistów:
Gdyby to była sprawa genów to dawno na świecie nie było by homoseksualistów bo nie mieli bo nie mieli by jak przekazywać swoich genów dalej....

#11

feesh.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

feesh tak całkiem chłodno dla darwinistów:
Gdyby to była sprawa genów to dawno na świecie nie było by homoseksualistów bo nie mieli bo nie mieli by jak przekazywać swoich genów dalej....



ech, nie wiesz nawet ile gejów dla ukrycia zawiera normalne związki małżeńskie... nie wiem jak tak można ale tak jest..

wiecie co, zostawmy to może bo tj rozmowa bez końca... wy swoje ja swoje...
ani jednej ani drugiej strony się nie przekona. Nie wiem dlaczego ja jestem gejem a czemu nie jestem hetro i tego się już nigdy nie dowiem. Ale żyć z tym jakoś muszę bo tego nie zmienię.

#12

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

feesh tak całkiem chłodno dla darwinistów:
Gdyby to była sprawa genów to dawno na świecie nie było by homoseksualistów bo nie mieli bo nie mieli by jak przekazywać swoich genów dalej....



ech, nie wiesz nawet ile gejów dla ukrycia zawiera normalne związki małżeńskie... nie wiem jak tak można ale tak jest..

wiecie co, zostawmy to może bo tj rozmowa bez końca... wy swoje ja swoje...
ani jednej ani drugiej strony się nie przekona. Nie wiem dlaczego ja jestem gejem a czemu nie jestem hetro i tego się już nigdy nie dowiem. Ale żyć z tym jakoś muszę bo tego nie zmienię.


Nie potepiam gejow ale sa w srod nich ludzie ktorzy walcza o kwadratowe jajka. Taka sam sytulacja jest z Zydami wiekszosc z nich to poczciwi ludzie ,ale jest tez czesc walczaca z wiatrakami. Dzieki jednym postrzegaja na jako nietolerancyjnych dzieki drugi jestesmy antysemitami.

#13

feesh.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie potepiam gejow ale sa w srod nich ludzie ktorzy walcza o kwadratowe jajka. Taka sam sytulacja jest z Zydami wiekszosc z nich to poczciwi ludzie ,ale jest tez czesc walczaca z wiatrakami. Dzieki jednym postrzegaja na jako nietolerancyjnych dzieki drugi jestesmy antysemitami.
[/quote]


heh, jeśli Cię to uspokoi, to co do mojej osoby możesz być spokojny :) nie walczę o adpocję i legalizację w PL ślubów dla gejów, nie walcze jak Ty to mówisz o "kwadratowe jajka" ani nie manifestuję swojej seksualności na siłę :) nie przeciągam też heteryków na "złą stronę" xD chce sobie po prostu spokojnie żyć ^^

#14

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

heh, jeśli Cię to uspokoi, to co do mojej osoby możesz być spokojny :) nie walczę o adpocję i legalizację w PL ślubów dla gejów, nie walcze jak Ty to mówisz o "kwadratowe jajka" ani nie manifestuję swojej seksualności na siłę :) nie przeciągam też heteryków na "złą stronę" xD chce sobie po prostu spokojnie żyć ^^
[/quote]


Nie chodzi tu o przeciaganie. To co napisalem w jakis sposob tyczylo sie wszystkich. Sam chyba przyznasz ,ze w ostanich czasach cala kolorowa tolerancja troche przesadza. Mam tu na mysli adopcje dzieci. Co sie zas tyczy slubu jestem za, czemu nie mozecie dzidziczyc po sobie czy tez miec przyjecia weselnego. Jak widze jestes z tych ktorzy nie staraja sie byc namolni. Czesto wyglada to tak jak by jakas partia starala sie na was zbic kokosy a to zaczyna prowadzic do sporow.

#15

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To twoje zdanie, którego niestety nie potwierdzi żaden ze specjalistów. Nie ma żadnego dowodu na to, że ludzki homoseksualizm ma podłoże genetyczne. Natomiast na to, że jest to nabyta, uwarunkowana społecznie skłonność argumentów jest aż nadto (np. badanie homoseksualizmu wśród bliźniąt jednojajowych wykazało, że między homoseksualną orientacją jednego z nich a orientacją drugiego nie ma żadnej zauważalnej korelacji).


Mariushu, Twoja postawa jest oburzająca, ale niezbyt się nią zdziwiłem. Co miałeś na myśli sugerując, że powinien się poddać jakiejś terapii? Vice versa! Przeklęci wywyższający się megalomani! Cholerne państwo i jeszcze gorsi jego obywatele.

chce sobie po prostu spokojnie żyć ^^


Czy taka postawa Cię drażni? Nie możecie żyć bez wciskania wścibskich łbów w czyjąś sypialnię? Co Ci w ogóle przeszkadza jego orientacja? Rujnuje Twoją wizję idealnego katolickiego społeczeństwa? Niewygodnych pozamykać, a jak!

Feesh, powodzenia w tym państwie Ci życzę. Ostatnio byłem w Toruniu i pluję sobie w brodę, że nie zrobiłem sobie zdjęcia z Jacykowem, a Tobie, mariush, powiem, że kąsany pies najgłośniej ujada.




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych