Skocz do zawartości


Liberalizacja dostępu do broni palnej w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1307 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czy jesteś za liberalnym dostępem do broni palnej w Polsce, opartym na równych zasadach dla normalnych, uczciwych i praworządnych obywateli? (476 użytkowników oddało głos)

Czy jesteś za liberalnym dostępem do broni palnej w Polsce, opartym na równych zasadach dla normalnych, uczciwych i praworządnych obywateli?

  1. Głosowano Tak (283 głosów [59.45%])

    Procent z głosów: 59.45%

  2. Głosowano Nie (158 głosów [33.19%])

    Procent z głosów: 33.19%

  3. Nie wiem (12 głosów [2.52%])

    Procent z głosów: 2.52%

  4. Nie jestem zdecydowany (23 głosów [4.83%])

    Procent z głosów: 4.83%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#736

Kraker.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nieautomatyczna, czyli chodziło mi o nie strzelającą ogniem ciągłym (chociaż to chyba inaczej jakoś jest, ale mniejsza o to). Dobrym narzędziem do obrony domu byłaby strzelba pump-action, czyli po prostu shotgun. A co do tych czarnoprochowców, to może i mają siłę porównywalną do .357 ale ich załadowanie jest skomplikowane i trochę trwa a celność i niezawodność też odbiega od dzisiejszych standardów. A nikt z tego nie zabija ponieważ jeśli już chce się kogoś zabić to kupuje się broń od ruskiego na bazarze. No i są problemy ze zdobyciem prochu, pomijając już to, że żeby się taką bronią posługiwać, trzeba się na tym znać. Co do policji, to miałem na myśli to co ty, plus to, że dresiarze, kibole i inny margines społeczny, wie że może kogoś niemal bezkarnie posłać do szpitala i z tego korzysta.
  • 0

#737

lambo.
  • Postów: 231
  • Tematów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wiesz, w sumie to niech sobie już każdy sam zadecyduje czym chce się bronić.
Niektórych będzie stać np. na Benelli M4, a innego na półautomatycznego kałacha.

Powiedz proszę dlaczego uważasz że broń strzelająca ogniem ciągłym powinna być wyłączona z rynku cywilnego?
Przestępca może sobie małym nakładem pracy (np. poprzez urwanie przerywacza) z prawie każdej broni półautomatycznej zrobić pełen automat.
Mam nawet gdzieś zbiór instrukcji jak różne modele broni można przerobić na pełen automat i nie wygląda to na trudne.
  • 0

#738 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

[...] Politykom i policji jest to nie na rękę, bowiem psuło by to układ: politycy jako pasterz, policja jako pies pasterski a reszta to owieczki słuchające swojego pana, lub jego psa. [...]


Bardzo mi się podoba to porównanie. Takie prawdziwe :) Ja bym to jednak już znacznie rozszerzył na UE. Warto według mnie poprzez analogię zapoznać się z tym materiałem filmowym, gdzie Nigel Farage dobrze, realnie i spójnie mówi o tym, co każdy obywatel już wie. Dotyka go to każdego dnia. Bankructwa kolejnych krajów rozlewają sie po całym świecie, jak plaga szarańczy. I nas to też dopadnie. Może nie w takiej skali bo nie mamy Euro (na szczęście) ale dopadnie !!!

http://www.youtube.com/watch?v=zic0GIKfdB4&feature=player_embedded

[...]Pamiętajmy jednak, że polskie społeczeństwo różni się np. od Finów lub Szwajcarów. Nie oszukujmy się, Polacy lubią rozwiązywać spory za pomocą pięści lub noży.[...]


Tutaj się z Tobą absolutnie nie zgodzę. Najprostszy sposób to porównać sobie statystyki przestępstw przeciwko zyciu i zdrowi ludzkiemu w szczególności z wykorzystaniem niebezpiecznych narzędzi i wyliczyć medianę na 100 tyś obywateli. Jest porównywalna. Weź pod uwagę, że w Polsce żyje prawie 40 mln ludzi a takiej np. Finlandi około 10 razy mniej.

[...]No i są przyzwyczajeni do opieszałości i niezaradności naszej policji.[...]


To jest problem w każdym państwie na świecie. Gdzie niegdzie wiuększy a gdzie indziej mniejszy. Jest to także w normalnych państwach demokratycznych jeden z argumentów za tym, by obywatele mogli i mieli prawo bronić się sami przy wykorzystaniu m.in. legalnej zarejestrowanej broni palnej, otrzymanej na równych zasadach bez uznaniowości organów państwowych.

[...]Dlatego uważam, że tym kraju albo każdy powinien mieć coś strzelającego, albo żeby społeczeństwo powoli było jakoś oswajane z bronią. I nie może być czegoś takiego, żeby w XXI wieku człowiek mogący pobić innego człowieka ma nad nim jakąkolwiek przewagę, jak ma to miejsce w świecie zwierząt.[...]


No i o to wciąz w tym kraju trwa walka. Chodzi o normalność, o prawo wyboru, o równość i brak nadrzędnej funkcji w podstawowych sprawach aparatu policyjnego.

[...]Przy okazji: orientuje się ktoś czy na przeciętnym statku handlowym znajduje się broń np. do brony przed piratami?[...]


Wszystko zalezy od armatora i bandery statku. Prawo mięzynarodowe nie zabrania posiadania broni palnej na statkach handlowych przez załogę. Broń jednak musi być legalna, zabezpieczona i pod nadzorem. Kodeks bezpieczeństwa morskiego ISPS raczej wyklucza możliwość wniesienia na pokład statku broni nielegalnej, acz całkowicie wykluczyć się tego nie da. Natomiast jest to przestępstwo. Warto poczytać na ten temat na necie m.in na http:\\broń.iweb.pl gdzieś taki temat się przewinął.

Wiesz, w sumie to niech sobie już każdy sam zadecyduje czym chce się bronić.
Niektórych będzie stać np. na Benelli M4, a innego na półautomatycznego kałacha.


Dokładnie. To się nazywa prawo stanowienia o sobie, wolność wyboru. Pierwsze i jedne z najważniejszych atrybutów wolnego, liberalnego społeczeństwa obywatelskiego.

Powiedz proszę dlaczego uważasz że broń strzelająca ogniem ciągłym powinna być wyłączona z rynku cywilnego? Przestępca może sobie małym nakładem pracy (np. poprzez urwanie przerywacza) z prawie każdej broni półautomatycznej zrobić pełen automat.
Mam nawet gdzieś zbiór instrukcji jak różne modele broni można przerobić na pełen automat i nie wygląda to na trudne.


Tak lambo, tylko, że jakiekolwiek przeróbki broni, zmieniające jej kaliber, rodzaj działania mechanizmu spustowo-uderzeniowego, itp. w przypadku broni legalnie posiadanej są przestępstwem podlegającym karze więzienia, i powodują, że broń legalna staje się nielegalną. Trzeba mieć to na uwadze. Broń krótką tez można przystosować do strzelania ogniem ciągłym. Technicznie dziś da się zrobić wiele. A tu chodzi o legalny dostęp, o odpowiedzialność uzytkowników posiadających broń.
  • 0

#739

lambo.
  • Postów: 231
  • Tematów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No i dlatego o tym wspomniałem. Znowu przepis, który dotyczy praworządnego obywatela. Przestępca chcący kogoś zabić będzie miał to gdzieś i sobie nielegalnie posiadany pistolet przerobi na jeszcze bardziej nielegalny pistolet maszynowy, w końcu kary się nie sumują jak w Stanach. Nie rozumiem dlaczego jestem wystarczająco odpowiedzialny, aby mieć legalną broń nieautomatyczną, ale za to już w żadnym wypadku nie na tyle odpowiedzialny, aby mieć pistolet maszynowy z tłumikiem i wskaźnikiem laserowym. (o Polsce mowa)
  • 0

#740

Kraker.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

[...]No i są przyzwyczajeni do opieszałości i niezaradności naszej policji.[...]

Chyba tu mnie źle zrozumieliście, to miał być argument za, a nie przeciw. Po prostu margines myśli, że jest bezkarny i często taki pozostaje, więc trzeba to zmienić. Napastnik powinien liczyć się z tym, że napadając na kogoś może zginąć. Tak było właściwie przez całą historię ludzkości, aż do XX wieku. Wprawdzie ja też jestem miłośnikiem broni palnej, ale uważam, że AK 47 w każdym polskim domu to lekka przesada. Choćby z tego względu, że legalna broń maszynowa będzie kosztować krocie. Myślę, że taki samopowtarzalny Radom Hunter spokojnie by wystarczył. Jeśli już kiedyś polskie społeczeństwo oswoi się ze pistoletami strzelbami czy sztucerami to wtedy może przyjdzie czas na mocniejsze zabawki.

Z polską mentalnością jest ten problem, że np tacy Finowie lub Kanadyjczycy zawsze mieli nieutrudniany dostęp do broni, więc wiedzą, że nie jest to zabawka, która można szpanować na dyskotece. A Polacy nie mieli broni najpierw przez 123 lata zaborów, później przez kilkadziesiąt lat komuny. Po prostu w Polsce nie rozwinęła się tzw. kultura broni.

No i jeszcze dobrze by było, żeby ktoś kto wykopie zardzewiały, niesprawny, ale kompletny karabin z I wojny nie był ciągany po sądach, jak to czasem bywa.


"Na przeciętnym statku - myślę że teraz jak najbardziej, nawet jeśli są to najemnicy i mają tą broń tam nielegalnie."
"Wszystko zalezy od armatora i bandery statku. Prawo mięzynarodowe nie zabrania posiadania broni palnej na statkach handlowych przez załogę. Broń jednak musi być legalna, zabezpieczona i pod nadzorem. Kodeks bezpieczeństwa morskiego ISPS raczej wyklucza możliwość wniesienia na pokład statku broni nielegalnej, acz całkowicie wykluczyć się tego nie da. Natomiast jest to przestępstwo. Warto poczytać na ten temat na necie m.in na http:\\broń.iweb.pl gdzieś taki temat się przewinął."

Dzięki, pytam bo zastanawiam się nad zostaniem w przyszłości żeglarzem lub marynarzem i chciałem wiedzieć czy w wypadku spotkania z czarnymi przyjaciółmi z Somalii będę miał czym odpowiedzieć na ich pozdrowienie w postaci pocisków 7.62x39. :lol

Użytkownik Kraker edytował ten post 05.06.2011 - 14:04

  • 0

#741

lambo.
  • Postów: 231
  • Tematów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kraker, broń automatyczna kosztuje krocie w USA, dlatego że ją zdelegalizowano i dostępna jest tylko sprzed delegalizacji, do tego co sprzedaż trzeba zapłacić 200$ podatku.
Zapewniam, że automatyczny kałach by kosztował mniej od huntera, gdyby tylko był normalnie dostępny w Polsce.
Broń automatyczna nie jest droższa od półautomatycznej, gdyż w przypadku karabinków szturmowych/pistoletów maszynowych w wersji semi są to przeróbki wykastrowane z ognia ciągłego.
Zgadzam się że nie musi być taka broń wolnodostępna od razu, ale nie widzę przeszkód, dlaczego by nie miała być dostępna dla zwykłego uczciwego Nowaka w niedalekiej przyszłości.

Użytkownik lambo edytował ten post 05.06.2011 - 16:25

  • 0

#742

Kraker.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No ok, jeśli Polacy pokazaliby, że nie traktują broni jak zabawki to może można by wypuścić na rynek broń maszynową, chociaż nie wiem czy to konieczne. Na razie powinna wystarczyć broń niemaszynowa.
  • 0

#743 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Dokładnie, dokładnie :) to poprzez media Państwo wmawia pospolitym obywatelom, że broń jest be, że zabija itd. To właśnie Państwu (czyt. elitą rządzącym) najbardziej zalezy na tym, by zwykli obywatele nie mieli prawa nie tylko posiadać i używać w celach zapewnienia własnego bezpieczeństwa, ale nawet w celach czysto sportowych (sam uważam podział i kategoryzację broni do różnych celów za bzdurną) bo to burzy im dotychczas panujący podział i porządek na elity (wąska uprzywilejowana grupa wspierana psami pasterskimi w postacji policji, służb specjalnych itp) mimo, że po ponad 20 latach od upadku komunizmu w Polsce mają czelność wszyscy Ci z tych elit rządzących mienić się partiami prawicowymi (PO, PiS) a tak naprawdę nie mają z tym nurtem nic wspólnego. Wszyscy gadają w kuluarach jednym głosem, załatwiając sobie wzajemnie partyjne interesy.

Tak jak pisze Przemo, już od czasów odzyskania niepodległości w 1918 roku funkcjonowała w Polsce organizacja patriotyczno-militarna pod nazwą STRZELEC. Wielu ludzi miało broń prywatnie. Nie jest prawdziwe twierdzenie, że w Polsce nie ma kultury broni. Jest. Nie ma za to kultu broni. Zdecydowana większość płci brzydkiej w tym kraju potrafi obsłużyć kałacha a także wiele innych typów broni. Doskonałą szansą na to była (podkreślam była) budowa NSR-ów. Ale jak to w tym kraju bywa z większością dobrych pomysłów - często decydencji potrafią spieprzyć wykonanie już na starcie dobrei idei.
  • 0

#744

Kraker.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Powiem krótko: broń w wojsku to nie to samo co broń w domu. A to, że ty potrafiłbyś obsługiwać AKM tak jak wtedy gdy byłeś w wojsku, to nie znaczy, że każdy tak ma. Nie każdy także przechodził służbę wojskową. No i nie chodzi tu tylko o umiejętność obsługiwania broni ale także o możliwość jej zbyt pochopnego użycia np. po pijanemu.
  • 0

#745 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Kraker - po pijanemu jeżeli ktoś ma broń legalnie i ją przy sobie posiada, nosi już w tym momencie popełnia poważne wykroczenie i naruszenie zasad bezpieczeństwa. Nie mówiąc o jej użyciu. Każdy normalny na umyśle obywatel który ma broń wie, że nie wolno łączyć broni i alkoholu bo łatwo o wypadek. Nie twierdzę, że tego typu rzeczy się nie zdarzają. Ale to jest tak jak z jazdą samochodem po pijaku. Też wszyscy wiedzą, że nie wolno bo można zabić i kogoś przypadkowego i siebie, a jednak jest jakaś część ludzi którzy to robią. Nikt jednak przez to nie krzyczy zakazać pojazdów itp, prawda?

W normalnym państwie - w REPUBLICE, gdzie panuje LIBERALIZM, a społeczeństwo oparte jest na postawie obywatelskiej każde tego typu zachowanie będzie piętnowane i karane. Ale w takim państwie, każdy jest kowalem swojego losu (czasem także cudzego) i dla statystyk i słupków poparcia nie wolno dążyć do maksymalnego ograniczania praw i swobód zwykłym ludziom.


  • 0

#746

Kraker.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A co jeśli ktoś się upije, pokłóci z sąsiadem i wyjmie z szafki pistolet? Będzie pijany, więc nie będzie przejmował się tym, że nie wolno. Widzę, że chyba powoli zaczynacie mnie postrzegać jako zagorzałego przeciwnika broni, a mi nie chodzi o to, że od razu wszyscy Polacy się pozabijają, ale o to, że nie można zrobić nagłej zmiany w prawi powodującej, że absolutnie każdy może sobie kupić broń bez żadnych rejestracji. Pamiętajmy że, że niektórzy mają wrodzoną skłonność do bezpodstawnej agresji. Takim ludziom nie powinno się dać do ręki nawet noża. Oczywiście nie mam tu na myśli wszystkich Polaków.
  • 0

#747

lambo.
  • Postów: 231
  • Tematów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Powiem krótko: broń w wojsku to nie to samo co broń w domu. A to, że ty potrafiłbyś obsługiwać AKM tak jak wtedy gdy byłeś w wojsku, to nie znaczy, że każdy tak ma. Nie każdy także przechodził służbę wojskową. No i nie chodzi tu tylko o umiejętność obsługiwania broni ale także o możliwość jej zbyt pochopnego użycia np. po pijanemu.


Kraker, nawet debil potrafi obsługiwać broń palną. Podkreślam, obsługiwać, dobrze (celnie) strzelać już nie koniecznie.
Po pijanemu można również użyć piły mechanicznej, niedawno w Rybniku pijany górnik użył tak broni, w pełni automatycznej i nowoczesnej broni, na którą oczywiście nie miał pozwolenia.
Ja służby wojskowej nie przechodziłem, a mogę się założyć, że potrafię obsłużyć każdą współczesną ręczną broń palną.
Wystarczy przeczytać króciutką instrukcję obsługi.

Użytkownik lambo edytował ten post 05.06.2011 - 18:10

  • 0

#748

Kraker.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak już pisałem, nie chodzi o obsługę broni, ale o bezpieczne obchodzenie się z nią...
  • 0

#749 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Kraker - absolutnie nikt według mnie Ciebie tak nie postrzega. Zgadzam się z Tobą, iż zmiany w prawie powodujące odmienne całkowicie podejście od dotychczas stosowanego należy robić poprzez ewolucję a nie rewolucję. W każdej dziedzinie życia znajdziesz elementy, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa życia czy ludzkiego zdrowia. I nigdy nie uda się wyeliminować tych zagrożeń. Ryzyko i niebezpieczeństwa są wpisane w nasze życie jako gatunku na tej pięknej planecie. Natomiast, problem polega na tym, że coraz częściej do głosu dochodzą ludzie żyjący w odmiennym od naszego świata świecie, gdzie wydaje im się, że jak Ci z tego drugiego świata dostaną broń do ręki to zagrożą tym z tego oderwanego od realiów świata. I może jest w tym trochę racjonalizmu. Jednak ideą liberalizacji dostępu do broni, liberalizmu jako nurtu w polityce wewnętrznej państwa nie jest zniesienie barier prawnych. Jest ich racjonalizacja i dostosowanie do panujących realiów.

Także głowa do góry. Jesteś wartościowym użytkownikiem w tym temacie :)

Na marginesie - czytałeś może ten esej? Przeczytaj koniecznie jesli nie czytałeś. Jest tu sporo sensownych odpowiedzi na wiele pytań związanych z tym dlaczego.
  • 0

#750

Kraker.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"Także głowa do góry. Jesteś wartościowym użytkownikiem w tym temacie :)"

Dzięki :) esej czytałem, ale tak raczej po łebkach, więc cześć tam zawartych informacji mogło mi umknąć. W najbliższym czasie postaram się przeczytać całość.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych