Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy komputer może mieć świadomość?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#16

iniside.
  • Postów: 541
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moze mieć. Wszystko zalezy od definicji. Wystarczajaco dobrze zaprojektowany algorytm genetyczny/neuronowy, jest w stanie sam sie uczyc. Na podstawie takich algorytmów są budowane wszelkie systemy eksperckie, majace wlasnie za zadanie byc swiadomymi, i jak najbardziej interaktywnie dzialac z uzytkownikiem.
Nic nie zrobi spontanicznie ? Tu sie mylisz, jedynym ograniczniem takich algorytmow jest posiadana baza danych zachowan, taki napisany algorytm moglby sie dowolnie zachowywac w zaleznosci od sytuacji, jej zgodnosci z danymi itd. Co najwaniejsze w razie nie znanej sytacji, zostałaby ona poddana analizie, zapemietana, i nastepnym razem juz reakcja bylaby prawidłowa. Komputery nigdy nie zapominaja, podemuja decyzje na podstawie doswaidczen znacznie szybciej.

#17

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Możesz napisać mnóstwo algorytmów, które będzie przerabiał komputer i na ich podstawie reagował, ale nigdy nie zrobi nic spontanicznie, sam z siebie, co najwyżej się zrestartować ;x


I tu się mylisz!
Od zawsze interesowałem się robotami, sztuczną inteligencją, sieciami neuronowymi i tym wszystkim co ma stanowić w namiastkę a w przyszłości prawdziwą sztuczną świadomość (pisząc sztuczną mam na myśli stworzoną przez człowieka), dlatego pozwoliłem sobie udzielić głosu w tej sprawie. W tej chwili komputery są programowane i wykonują dokładnie to co mają zapisane w kodzie w ten sposób przypadkowy może być co najwyżej tak jak piszesz błąd ale wiedz, że nie zawsze tak będzie.

Naukowcy wiedzą, że liczba możliwości przyczynowo skutkowych na które reakcje trzeba by zawrzeć w kodzie programu jest zbyt duża dlatego chcą sprawić by maszyny uczyły się same np. jak dziecko na błędach. Piszę tu raczej o robotach które mogły by same poznawać świat i uczyć się odpowiednio reagować. To jest możliwe niestety w tej chwili przeszkodę stanowią ograniczenia techniczne. Nie chcę się tu rozpisywać więc wyrzeźbię wkrótce osobny temat właśnie poświęcony robotom.
Pozdro ;)

#18

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

już istnieją roboty, które się uczą ale z uwagi na ograniczenia techniczne, ich świadomość to świadomość w porywach 2'letniego dziecka, w przyszłości, a zgodnie z prawem moora, co 18 miesięcy komputery podwajają swoją moc, to już za jakieś 10 lat...zresztą uzyskanie przez komputery świadomości byłoby zwyczajnym krokiem ewolucji, acz strasznej dla nas...

#19

Fanatyk.
  • Postów: 131
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ludzie ale wy bzdury piszecie. Przeczytajcie sobie jeszcze raz te wasze wypociny... Jak coś opartego na systemie binarnym i PRZETWARZANIU informacji może mieć jakąkolwiek świadomość.

#20

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jak do tej pory nawet miliony komputerów połączonych w sieć nie są w stanie stworzyć namiastki świadomosci ....
A w przyszłości ? to się okaże lecz jeśli pewnego dnia wciśniesz ENTER a komp Ci powie odwal sie
będzie to oznaczało że kończy się czas naszej rasy :mrgreen:
Przeżyją tylko ci którzy mają własną świnkę i ogródek.

Użytkownik tatik edytował ten post 14.01.2008 - 09:59




#21

Fanatyk.
  • Postów: 131
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

pewnego dnia wciśniesz ENTER a komp Ci powie odwal sie


To akurat jest możliwe w naszych czasach :] Tyle, że komputer nie mówi tego świadomie.

#22

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Może jeszcze nie ale stwierdzono że potrafi ewoluować !!!
Zauważono że niektóre komputery potrafią samoistnie dostosować się do swoich uzytkowników :o


Dołączona grafika

Użytkownik tatik edytował ten post 14.01.2008 - 12:49




#23

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

tylko że te miliony komputerów w sieci, nie są oparte o sieci neuronowe, system i cel do którego zostały stworzone nie służy aby same się doskonaliły tylko aby przewalały masę danych w jaknajkrótszym czasie. Praca nad świadomością maszyn i sieci neuronowych nie jest priorytetem dla agencji zamawiających superkomputery. Aby można było mówić o bardzo poważnym eskperymencie należałoby poznać wszystkie neurony, za co i kiedy odpowiadają, następnie sporządzić sieć która będzie zbudowana identycznie jak mózg, i zapodać jej algorytmy samouczenia się. Zresztą świadomość maszyn może się różnić od naszej, dla nas liczą się jeszcze emocje, oczekujemy że komputer zrozumie nasze żarty, rozpozna nasz wyraz twarzy, czy jest nam smutno czy wesoło, sam fakt że komputer to rozpozna nie sprawi że to zrozumie, a jeżeli tego nie zrozumie będzie dla nas bezduszny, i tu się nasze drogi i maszyn rozjadą.

#24

specyfik.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moze mieć. (...) Tu sie mylisz, jedynym ograniczniem takich algorytmow jest posiadana baza danych zachowan, taki napisany algorytm moglby sie dowolnie zachowywac w zaleznosci od sytuacji, jej zgodnosci z danymi itd. Co najwaniejsze w razie nie znanej sytacji, zostałaby ona poddana analizie, zapemietana, i nastepnym razem juz reakcja bylaby prawidłowa. Komputery nigdy nie zapominaja, podemuja decyzje na podstawie doswaidczen znacznie szybciej.



Mówisz o pobieraniu danych z bazy danych, ich przetwarzaniu, analizie i podjęciu działania. Ja mówię o działaniu spontanicznym, a nie o działaniu na podstawie gotowych argumentów.



BENDER Nie wiem co będzie jutro, a co dopiero za ileś tam lat. Wiem, że teraz komputer może się sam co najwyżej wyłączyć. O jakimkolwiek egzystowaniu nie ma mowy.

wieslawo
Myślałem, że ewolucja to proces natury, a nie technologii.
" zresztą uzyskanie przez komputery świadomości byłoby zwyczajnym krokiem ewolucji, acz strasznej dla nas..."
Póki co o jakąkolwiek świadomość nie masz co się bać. ( za dużo Matrixa imho )

Dziecko działa spontanicznie, ale też na bazie bodźców zewnętrzych. Komputer na bazie wpisanych procedór.

#25

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mówisz o pobieraniu danych z bazy danych, ich przetwarzaniu, analizie i podjęciu działania. Ja mówię o działaniu spontanicznym, a nie o działaniu na podstawie gotowych argumentów.


Dokładnie o tym mówię ;)
Robot uczący się chodzić musiał by na bieżąco analizować nierówność podłoża, decydować pod jakim kątem postawić stopę a w razie upadku będzie musiał nauczyć się jak się wstaje i metodą prób i błędów opracował by w końcu swój sposób chodu, niekoniecznie identyczny z ludzkim. Maszyny już w tej chwili są w stanie uczyć się na błędach ale nie na taką skalę jak człowiek. Dziecko ucząc się chodzić postępowało by przecież tak jak opisałem w przypadku robota z tym, że zamiast zamiast procesora, bodźce odbierał by mózg odpowiednio na nie reagując.

Właśnie oto chodzi, odbieranie bodźców, wysyłanie informacji do bazy danych, rozważanie możliwości i w konsekwencji reakcja na nie. Jedyną różnicą tu jest to, że w przypadku człowieka przeliczaniem (chyba mogę tak napisać) odebranych informacji zajmuje się mózg a u maszyny procesor. Wiem, że to niema nic wspólnego ze sztuczną świadomością ale maszyna może stać się świadoma jeśli posiądzie odpowiednią bazę zachowań i reakcji na normalne, codzienne sytuacje czyli po prostu może się tej świadomości nauczyć.
Jeśli robot będzie wyglądał jak człowiek, mówił jak człowiek, zachowywał się jak człowiek do tego stopnia, że żywa osoba nie będzie w stanie rozpoznać, że ma do czynienia z robotem a nie człowiekiem to czy można założyć, że to jest świadomość nawet jeśli miała by ona miała siedzieć gdzieś pomiędzy kłębkiem kabli? Myślę, że tak.

Użytkownik BENDER edytował ten post 14.01.2008 - 23:14


#26

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla mnie oczywiste jest ze komputer moze posiadac swiadomosc, poniewaz tak jak napisal eurycide wszystko co mysli czlowiek to szereg impulsow, a impulsy te mozna symulowac przykladem jest chocby zwykly procesor komputerowy , mozg czlowieka to procesor - stworzony przez nature.

Ze wzgledu na to ze jest czyms organicznym jest takze bardzo elastyczny , dlatego na czlowieka moze wplywac wiele czynnikow - teorytycznie na komputer takze - ale tylko te czynniki ktore wczesniej zostaly zdefiniowane

Procesory kwantowe - temat wielu pytan bez odpowiedzi , moje zdanie jest takie ze procesory kwantowe sa dosc sporym krokiem na przod , bo sa duzo blizej biologii niz typowe uklady produkowane wczoraj , dzisiaj i takie ktore beda produkowane niedalekiej przyszlosci.

Sadze jednak ze wizja robota/androida/cyborga ktorego spotyka sie na ulicy i nie zwraca na niego uwagi, moze stac sie czyms realnym za 20-30lat , jednak uwazam ze takie zrobotyzowanie dotknie glownie przemysl i byc moze władze takie jak policja, straz miejska , straz pozarna , pogotowie.

Jesli by myslec w bardziej optymistyczny sposob przemawiajacy za szybszym rozwojem tego typu technologii mozna sadzic ze takie roboty moga byc za jakis czas dostepne dla prywatnego odbiorcy oczywiscie posiadajacego odpowiednie srodki finansowe :)

Użytkownik vCore edytował ten post 15.01.2008 - 01:48


#27

Fanatyk.
  • Postów: 131
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tylko, że komputer opiera się na bramkach logicznych, a impulsy w mózgu nie mają z tym nic wspólnego. Prąd to rzecz naturalna, stworzona przez matkę naturę. Bramki logiczne za to stworzył człowiek.

#28

iniside.
  • Postów: 541
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tylko, że komputer opiera się na bramkach logicznych, a impulsy w mózgu nie mają z tym nic wspólnego. Prąd to rzecz naturalna, stworzona przez matkę naturę. Bramki logiczne za to stworzył człowiek.

W perspektywie odpowiadaja za to samo shush.

Mówisz o pobieraniu danych z bazy danych, ich przetwarzaniu, analizie i podjęciu działania. Ja mówię o działaniu spontanicznym, a nie o działaniu na podstawie gotowych argumentów.

Mozg czlowieka to baza danych. Jak ci go sformatuje, to nawet palcem nie ruszysz. Ciezko mowic o spontanicznym dzialaniu, wszystko co zrobiles, robisz, i zrobisz ma oparcie na dostepnych informacjach i doswiadczenie. Czlowiek to maszyna, tylko ze mnie wytrzymala. Zbudowanie takiej samej maszyny to kwestia srodkow i czasu, a nie jakiej cholernej filozofii da sie/nie da sie.

#29

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Może w następnej erze będziemy w stanie wybudować komputer który będzie udawał mózg człowieka. Póki co jest to niemożliwe...za dużo zmiennych.

#30

specyfik.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pierwszy pocałunek to czynność spontaniczna. Nikt Cię tego nie uczył i nie powiedział kiedy i jak to zrobić.
iniside Człowiek posiada też " przeczucia " i instynkt samozachowawczy. Komputer takich zjawisk się nie nauczy. Pojęcie dobra i zła... komputer tego nie rozróżni bo nie ma uczuć. Tym się różni każde stworzenie od mieszanki krzemu.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych