Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy komputer może mieć świadomość?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy komputer może mieć świadomość? Wielu z nas odpowie bez wahania, że nie, przecież to tylko maszyna, procesor przetwarzający impulsy elektryczne, nic poza tym. W świecie fizyki kwantowej odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista. Według niektórych teorii na ten temat, świadomość jest wynikiem przeprowadzanych obliczeń czy operacji, mówiąc inaczej:

świadomość to stan, w którym jednostka jest w stanie reagować na zachodzące "procesy myślowe" i (lub) zjawiska zachodzące w środowisku zewnętrznym.

Niektórzy naukowcy śmiało rozszerzają tę teorię, dodając, że możliwym jest aby zaawansowany procesor, wykonujący ogromnie wiele operacji na sekundę, mógł uzyskać świadomość istnienia.

My sami jako ludzie, nie potrafimy uświadomić sobie naszej niebytności, tzn. że nie potrafimy oczami umysłu ujrzeć stanu, w którym my sami nie będziemy świadomi, nie będziemy istnieć - np. w wyniku naszej śmierci. Mimo to, każdy z nas wpada w stan, w którym traci świadomość - to po prostu sen. Podczas tego stanu, świadomość nasza zostaje wyłączona. Można powiedzieć, że, świadomość "rodzi się" albo "zaczyna istnieć" dopiero w momencie kiedy mamy do czynienia z przetwarzaniem informacji płynących z zewnątrz lub gdy do głosu dochodzi działanie pamięci.

Teorii jest mnóstwo, ciekawych książek na ten temat jeszcze więcej. Chciałbym natomiast polecić film The Nines -> zwiastun można obejrzeć tutaj, który to traktuje właśnie o świadomości. Świadomości kogo?

Zobaczcie sami



#2

Azyl.
  • Postów: 142
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pewnie pomyślicie że jestem debilem ... ale wydaję mi się komputer może mieć świadomość :D

#3

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czlowiek jest czescia praw natury, a komputer nie, nie da sie stworzyc od podstaw czegos, co stworzyla natura, co najwyzej mozna to powielic (sklonowac). Takie moje zdanie.

#4

2Fast@.
  • Postów: 45
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

JA jestem zdania , ŻE istnieją już komputery z świadomością. Ludzie na własne życzenie uczą procesory pewnych wzorców Ktoś widział FIlmik ANIMATRIX tam to doskonale widac.
Już niedługo MAszyny powstaną :)

#5

szatkus.
  • Postów: 258
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie świadomością jest jak sama nazwa wskazuje zdawanie sobie sprawy z własnego istnienia. Człowiek może sobie stanąć i pomyśleć: "Ja istnieję". Zwierzęta reagują na otoczenie, ale świadomości nie mają. Przynajmniej sprawiają takie wrażenie, bo czytać w myślach im nie umiemy. Komputery w teorii mogą pracować dokładnie tak samo jak ludzki mózg. Oczywiście na razie są za słabe, ale przeszkód nie ma. A to że nie są naturalne to nie argument. Człowiek też się składa z materii niewiele się różniącej od krzemu i jakoś żyje.



#6

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zwierzęta też mają świadomość tylko w mniejszym stopniu rozwiniętą, ja uznaje teorii poziomów świadomości. Człowiek np. ma świadomość i owszem może powiedzieć że istnieje ale przeciętny szary człowiek tak naprawdę nie pojmuje co to tak naprawdę znaczy i tutaj bym musiał się trochę rozpisać, ale oszczędzę wam tego i powiem porostu że w mojej opinii wszystko co jest stworzone przez naturę ma świadomość, ale komputer hmm chyba nie bardzo :hmm: ;) .

#7

Scroll Lock.
  • Postów: 191
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

być może komputery mają świadomość. Ale z drugiej strony pewnie juz dawno bysmy sie tego dowiedzieli. Chyba ze ktos przed nami skrzetnie to ukrywa. Czyzby kolejna teoria spiskowa ? ;)

#8

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Człowiek może sobie stanąć i pomyśleć: "Ja istnieję"


I co to tak naprawdę znaczy? To tylko myśl, szereg impulsów - który my nazywamy świadomością. Istnieje jednak jeszcze inna teoria, mówiąca, że świadomość to coś, co istnieje niejako poza nami, coś co jest niezależne od umysłu i naszej fizyczności. Wg. tej teorii świadomość posiada nawet materia nieożywiona czy rośliny.



#9 Gość_Nibru

Gość_Nibru.
  • Tematów: 0

Napisano

wg. wikipedii świadomość to stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie.
no ok. zgadza sie.


niedawno chyba pisałem o sieciach neoronowych na forum:

przyp.
Sztuczne sieci neuronowe są tworem człowieka, ale działaniem naśladują to, co natura stworzyła i rozwijała przez miliony lat - strukturę nerwową potrafiącą odbierać docierające sygnały i efektywnie przetwarzać je na na użyteczną informację.

oprócz korupcji, syfu, braku perspektyw, mamy też najlepszych programistów na świecie i warto to podkreślić po raz kolejny, najbardziej "Tęgie" umysły są tu U nas w POLSCE, a wpisując w google zwrot "sieci neuronowe" kazdy moze sam sprawdzic o co biega (:

(:

#10

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polecam zajrzeć do poniższego linka.

Neurofilozoficzne rozwiązanie trudnego problemu świadomości:
http://www.fizyka.um...sc/01-umysl.htm

Edit: Chwilami nieźle zakręcone, ale związane z tematyką wątku. :) Od trzeciego punktu już jest bardziej "po ludzku". ;)



#11

bini.
  • Postów: 163
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

być może komputery mają świadomość.


Szczególnie wtedy kiedy w Windowsie wyskakują blue screeny albo łapią restarta:D

#12

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak na moje obecnie jest niemożliwe stworzenie świadomych komputerów, jeszcze zależy co taki świadomy komputer miałby robić i czym się różnić od nieświadomego...

#13

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Istnieje jednak jeszcze inna teoria, mówiąca, że świadomość to coś, co istnieje niejako poza nami, coś co jest niezależne od umysłu i naszej fizyczności. Wg. tej teorii świadomość posiada nawet materia nieożywiona czy rośliny.

to nie świadomość, tylko dusza

#14

specyfik.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Możesz napisać mnóstwo algorytmów, które będzie przerabiał komputer i na ich podstawie reagował, ale nigdy nie zrobi nic spontanicznie, sam z siebie, co najwyżej się zrestartować ;x

#15

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Posta przenoszę na kolejną stronę ale to pierwszy i ostatni raz ;)

Użytkownik BENDER edytował ten post 13.01.2008 - 19:51



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych