Skocz do zawartości






Zdjęcie
- - - - -

Logika

Napisane przez żaba , 10 June 2010 · 2164 wyświetleń

ufo kosmos śmierć myśl życie po śmierci paranormalne Logika
Logika - czym jest ?




wg. Wikipedi :

Nauka normatywna, analizująca źródła poznania pod względem prawomocności czynności poznawczych z nimi związanych. Zajmuje się badaniem ogólnych praw, według których przebiegają wszelkie poprawne rozumowania, w szczególności wnioskowania. Logika, jako dyscyplina normatywna, nie tylko opisuje jak faktycznie przebiegają rozumowania, ale także formułuje twierdzenia normatywne, mówiące o tym, jak rozumowania powinny przebiegać.


Zagorzali sceptycy różnorakich zjawisk paranormalnych, opierają swoje poglądy na zdrowym rozsądku i logice. A logika to jest przecież wymysł ludzi ( pozdro dla Sokratesa i ekipy). To ludzie narzucili co jest logiczne, a co nie - fakt faktem w większej części aspektów życia logiczne myślenie sprawdza się znakomicie i jest częśćią życia każdego zdrowego na umyśle człowieka - ale gdy temat schodzi na zjawiska paranormalne, czy ludzie powinni kierować się w 100% logicznym myśleniem ?

"tak na logikę, to umieramy i nie ma nic"

"nikt nie zna w tej chwili większej prędkości, niż prędkość światła, która wynosi 299 792 km i 458 m na sekundę, więc raczej mało prawdopodobnym jest, że cokolwiek lub ktokolwiek kiedykolwiek nas odwiedził"


Patrząc przez pryzmat logiki stworzonej przez ludzi, DLA LUDZI miało by to sens, ale gdy do tematu podejdziemy w inny sposób - to co wtedy ?

"to co nas czeka po śmierci, nie podlega prawom stworzonym przez ludzi, więc może czekać nas dosłownie wszystko"

" gdzieś w odległym kosmosie, technika, fizyka(?) i chemia jest rozwinięta do takiego stopnia, że tutaj na ziemi jest to nie logiczne iż w tak krótkim czasie można przebyć tak duża odległość"

Jak widać punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia ;) Więc czy należy do tych spraw podchodzić i patrzeć tylko, przez pryzmat logicznego myślenia? czy warto też do tej logiki dodać trochę abstrakcyjnego myślenia ? Moim zdaniem najlepiej by było tak po połowie 50 % logiki i 50 % abstrakcyjnej myśli.

Co Wy na to ? :]

peace

  • 0



Nie posiadamy jednak lepszego narzędzia poznania, dlatego powinniśmy kierować się logiką, a wynika to z prawdopodobieństwa. To tak samo jak z teorią ewolucji (tyle, że logika jest solidniejsza), wymyśl lepszą! Natomiast podana przez ciebie definicja jest jedną z wielu.

A czy ludzie powinni kierować się logiką w zjawiskach paranormalnych? Jeżeli zależy im na jak największym zbliżeniu się do prawdy, to tak. Natomiast ludzie paranormalni wierzą bez dowodu logicznego, opierając się na mniej prawdopodobnych systemach poznania.

Logika matematyczna jest już obiektywnym obserwatorem, czymś, czego człowiek nie może posiąść, ale tak samo jak matematyki, może jej użyć.
    • 0
No oczywiście, że logika jest potrzebna, ale jeżeli chodzi o sprawy paranormalne, to kierowanie się w 100 % logiką nie jest moim zdaniem trafne. Podałem to na przykładach. Logika to jest ziemski, ludzki sposób rozumowania.

Tak samo ileś lat temu nielogiczne było, to że człowiek może latać, a teraz? Logiczne było, że ziemia jest płaska - a jaka jest naprawdę ? Logiczne było, ze wszechświat nie rośnie........ a jak jest ? Niczego to nie nauczyło ludzi ?

Logiczne jest, że po śmierci nie ma nas.... a jak jest naprawdę ? Może warto czasami dodać do tej zaje...fajnej logiki trochę abstrakcyjnego myślenia? trochę poza tymi ludzkimi schematami i ograniczeniami.

Otwarty umysł.
    • 0
Prawda także jest zmienna, a czy logika ograniczyła rozwój i odkrycie tego, że Ziemia jest okrągła, że będziemy mogli latać, że wszechświat rośnie? Nie! To nie było nielogiczne, tylko niezrozumiałe, ktoś dostrzegł logikę i dzięki temu mamy samoloty. Myślenie abstrakcyjne nie wyklucza logiki. Logika wymaga dowodu i ta ludzka jest zależna od ilości informacji.

A czym mają kierować się wierzący? Fantazją? Własnymi, subiektywnymi doświadczeniami? Nikt nie broni użyć im logiki i udowodniać, z czym mają problemy od czasów astrologii i modlitwy do drzew.
    • 0
Niezrozumiałe... no dobra. Stał sobie facet i myśli sobie "skoro nie mam skrzydeł, piór jak ptak, chodzę po ziemi, przyciąganie działa, jestem ciężki, to logiczne jest, że nie polecę" Jak zwał tak zwał.

To samo tyczy się spraw paranormalnych - są niezrozumiałe (shit zabrakło mi wcześniej tego słowa :mrgreen: ) , więc i tutaj samo logiczne myślenie może niewiele dać. Tak jak kiedyś z lataniem.
Az w końcu ktoś do logiki dodał trochę myśli abstrakcyjnej i proszę bardzo - człowiek lata :] w brew wszystkiemu.

Cały czas o to mi się rozchodzi, że to co jest np. po śmierci może przeczyć wszystkim prawom wymyślonym przez człowieka tutaj na ziemi. Więc w jaki sposób myśląc tylko w sposób logiczny można teraz to zrozumieć ?
    • 0
Co do śmierci, to można ją rozumieć logicznie jako stan nieistnienia, braku życia, tak samo jak przed narodzinami. Natomiast potrzebne były pewne kalkulacje, aby wznieść się w powietrze. Czy jeśli Da Vinci wpadł na pomysł paralotni pod wpływem kawałka papieru unoszącego się nad ogniem, przeczyło to logice? Nie! Logikę zauważyli wybitni i coś co kiedyś było nielogiczne zamieniło się w coś logicznego pod wpływem dowodu, natomiast proces mógł być abstrakcyjny. Logika jest taką zmienną obiektywną, jednak zawsze jest wynikiem.
    • 0
chyba nie czytasz, ze zrozumieniem tego co piszę :D śmierć można zrozumieć jako stan nieistnienia ok, ale równie dobrze może to być coś innego czego mózg ludzki nie jest w stanie zrozumieć, coś zupełnie nie logicznego. Powtarzam po raz kolejny o co mi chodzi. Logika, jest wymyślona przez ludzi, a świat duchowy(o ile istnieje) nie! Więc może się rządzić on własnymi prawami. Mówiąc bardziej obrazowo - kółko może być kwadratem, a kwadrat kółkiem.

A to, że Da Vinci wpadł na taki pomysł, to jest efekt logiki połączonej z abstrakcyjnym myśleniem. Czyli to o czym mówię.

Poza tym chodziło mi tylko o to, że to co paranormalne, wcale nie musi być logiczne ;)

Peace
    • 0
Nie martw się, paranormalne nie jest logiczne, ponieważ ludzie będący tutaj są w 1/3 apoteozą metafizyki, w 2/3 to osoby nie używające argumentów tylko opinii, własnych doświadczeń i wyłącznie wyobraźni, więc z logiką niezbyt często mamy tu do czynienia.

A to, że Da Vinci wpadł na taki pomysł, to jest efekt logiki połączonej z abstrakcyjnym myśleniem. Czyli to o czym mówię.


Tu napisałeś to samo co ja.

chyba nie czytasz, ze zrozumieniem tego co piszę :D śmierć można zrozumieć jako stan nieistnienia ok, ale równie dobrze może to być coś innego czego mózg ludzki nie jest w stanie zrozumieć, coś zupełnie nie logicznego. Powtarzam po raz kolejny o co mi chodzi. Logika, jest wymyślona przez ludzi, a świat duchowy(o ile istnieje) nie!


Dopiero teraz napisałeś o świecie duchowym, wcześniej zadałeś pytanie -

Więc w jaki sposób myśląc tylko w sposób logiczny można teraz to zrozumieć ?


Odpowiedziałem -

Co do śmierci, to można ją rozumieć logicznie jako stan nieistnienia, braku życia, tak samo jak przed narodzinami.



Więc może się rządzić on własnymi prawami.


Tak, tylko ciężar dowodu spoczywa na ludziach, którzy głoszą tezę, iż życie po śmierci istnieje. Choć jeśli nawet, to zapewne odkryją to naukowcy. Obecnie nie ma żadnego dowodu, więc logicznie jest nie wierzyć, ponieważ wiara przeczy logice. A jeśli okaże się, iż istnieje drugie życie, wtedy będzie to dla nas, przed lub po śmierci logiczne, jeżeli ktoś lub coś nam powie dlaczego.


Czy jeśli ludzkość odkryje uniwersalną prawdę, to też napiszesz, że wymyślił ją człowiek? Człowiek nie wymyślił logiki tylko nadał jej nazwę. Ludzie nie wierzyli w Boga i nie nazywali się ateistami, dopiero ktoś nadał im tę nazwę, a już pierwszy człowiek nim był i zaczął wymyślać wierzenia, do dziś żadnego nie udowodniono. Teraz z perspektywy czasu mamy okazje to zauważyć. Logika wyodrębniła się jako nauka, ale już 20 000 lat temu człowiek wiedział, że jak uderzy w drzewo nogą to poczuje ból. Czy zatem prawda jest prawdą tylko wtedy jeśli ma nazwę? Nie!
    • 0
Bayakus rozumiem.

Dobrze, pewne prawa istnieją od zawsze, człowiek nazwał sobie to jako "logika" Ta logika jest wykorzystywana praktycznie w każdym aspekcie. Sceptycy (sam jestem dość sceptycznie nastawiony, ale jednak otwarty na to co nie odkryte) wykorzystują tą logikę i tylko logikę, w wyjaśnianiu zjawisk paranormalnych - a to moim zdaniem mija się z celem. Nie można do końca brać na logikę tego co jest praktycznie jeszcze niezrozumiałe dla ludzi.

Mówisz, że nie ma dowodów na życie po śmierci - a śmierć kliniczna? wyjście z ciała ? niewidomi ludzie wychodzący z ciała podczas operacji, którzy widzą lekarzy, widzą w co są ubrani, jak wygląda pomieszczenie i co się w nim znajduję i dokładnie opisują potem co ci lekarze robili.

Lekarze, naukowcy próbują to wyjaśnić właśnie kierując się logika i wychodzą im wnioski takie, że to wszystko wytwór mózgu - a czy to jest właściwa droga ? czemu nie potrafią wyjaśnić, że ludzie potrafią ze szczegółami opisać to co się działo, gdy oni leżeli nieprzytomni ?

Może warto pomyśleć abstrakcyjnie ?


Kolejny dowody to profesjonalne sesje hipnozy regresyjnej i tutaj też można logicznie wyjaśnić, że to mózg płata figle i kreuje obrazy - ale jeżeli idzie pacjentka, która od kiedy pamięta skarży się na przewlekły ból szyi i zostaje poddana hipnozie regresyjnej widzi jak w poprzednim wcieleniu dostaje czymś w szyje i traci życie i po terapii u hipnotyzera ból mija, to co wtedy ?

Jest wiele takich przypadków, gdzie moim zdaniem całkowicie logiczne, przyziemne podejście do sprawy nie jest odpowiednie.
    • 0
Dlatego też rozsądny jest sceptycyzm umiarkowany.

Mówisz, że nie ma dowodów na życie po śmierci - a śmierć kliniczna? wyjście z ciała ? niewidomi ludzie wychodzący z ciała podczas operacji, którzy widzą lekarzy, widzą w co są ubrani i dokładnie opisują potem co ci lekarze robili.


To już wynika z ignorancji ludzi i przekładania własnych przeżyć nad odtworzeniem takiego samego stanu w warunkach laboratoryjnych, o tym można się dowiedzieć nawet z telewizji. Tak samo jak o zaburzeniu bodźców i eksterioryzacji z internetu.


Kolejny dowody to profesjonalne sesje hipnozy regresyjnej i tutaj też można logicznie wyjaśnić, że to mózg płata figle i kreuje obrazy - ale jeżeli idzie pacjentka, która od kiedy pamięta skarży się na przewlekły ból szyi i zostaje poddana hipnozie regresyjnej widzi jak w poprzednim wcieleniu dostaje czymś w szyje i traci życie i po terapii u hipnotyzera ból mija, to co wtedy ?


To wtedy trzeba znać zasady manipulacji i psychologii. Wizualizacja też może przynieść ci spokój, a wynika z tego samego co hipnoza regresywna, czyli z umiejętności manipulacji umysłem, w przypadku hipnozy regresywnej, czyimś umysłem.


Jest wiele takich przypadków, gdzie moim zdaniem całkowicie logiczne, przyziemne podejście do sprawy nie jest odpowiednie.


Dla ciebie jest to abstrakcyjne myślenie, które i tak prowadzi do wniosku logicznego.

Wszystko sprowadza się do tego, że za 100 lat odpowiem ci z większą dokładnością. Pewnych rzeczy nie można przeskoczyć, a z drugiej strony niektóre mity są podtrzymywane do dziś.
    • 0

To wtedy trzeba znać zasady manipulacji i psychologii. Wizualizacja też może przynieść ci spokój, a wynika z tego samego co hipnoza regresywna, czyli z umiejętności manipulacji umysłem, w przypadku hipnozy regresywnej, czyimś umysłem.


Twierdzisz, że hipnoza regresywna jest to zwykła manipulacja i z poprzednim wcieleniem nie ma to nic wspólnego ? (pytam bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem) W sumie logicznie myśląc... właśnie takie wnioski by się nasuwały :D ostatnio przeczytałem książkę "wędrówka dusz" dr. Michaela Newtona i nieco zmieniłem zdanie na temat hipnozy i reinkarnacji. Skruszył się mój sceptycyzm.


Dla ciebie jest to abstrakcyjne myślenie, które i tak prowadzi do wniosku logicznego.


Racja. Ale gdy by nie to abstrakcyjne myślenie, do takich wniosków by się nie doszło - bo nie od razu można nazwać to logiką ;)
    • 0
Zdjęcie
może tak może nie
12.06.2010 - 17:31
Miałbym uwagi prawie do każdego zdania tego wpisu, szczególnie do tych kolorowych, ale zwrócę uwagę na podstawę. Nie można mylić logiki jako nauki której definicje przytoczono powyżej, z mową potoczną iż coś jest logiczne, jak często zwykło się mawiać. Oba pojecie nie mają ze sobą nic wspólnego, to zbieg okoliczności, że akurat w języku polskim tyczy się ich to samo słowo. Logika jako nauka nigdy przenigdy nie zajmowała się zjawiskami paranormalnymi. Chyba każdy kto na studiach miał nieprzyjemność ten przedmiot głowi się teraz, jak niby działania na p i q miałyby wyrokować coś na temat śmierci klinicznej. Reasumując logika i "tak na logikę" to dwie różne rzeczy.
    • 0
Chodziło mi o logikę, jako o typ rozumowania przyjęty na świecie. Sposób myślenia i kojarzenia faktów.

Sceptycy są sceptykami, bo zjawisk paranormalnych nie można zrozumieć myśląc jedynie logicznie. W tym rzecz. Nie chodzi mi o jakieś filozoficzne rozmyślania nad słowem "logika"
    • 0

Maj 2024

P W Ś C P S N
  12345
6789 10 1112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

użytkownicy przeglądający

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

Ostatni odwiedzający

  • Zdjęcie
    Książe Zła
    05.05.2019 - 20:04
  • Zdjęcie
    soulsucker
    29.01.2014 - 15:50
  • Zdjęcie
    lukasz88
    26.01.2014 - 12:22
  • 16.01.2012 - 19:21
  • 21.11.2011 - 00:37

Kategorie