Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niekatolicka witryna "PRAWDA MA ZNACZENIE" (i poglądy podobne do tych z tej witryny) - "fundamentalizm", "literalne" interpretacje Biblii

antykatolicyzm młoda Ziemia płaska Ziemia PRAWDA MA ZNACZENIE herezje wobec katolicyzmu UFO ewolucja Wielki Wybuch literalizm fundamentalizm

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

214284.
  • Postów: 96
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spotkałem się z bardzo interesującymi poglądami opartymi na Biblii (Starym i Nowym Testamencie).

 

Strony, na których je spotkałem, nie są katolickie, więc mogą być niebezpieczne z punktu widzenia katolika (grożą herezją, popełnieniem grzechu skazującego na wieczne potępienie).

 

Przykład filmu "ultrabiblijnego": 

 

"A JAK BYŁO ZA DNI NOEGO... " cz1 - "Kosmologia Biblijna - Czyli Niebo i Ziemia wg. Biblii"

 

Z tego filmu wynikałoby, że jedyna poprawna interpretacja Biblii to taka dosłowna, według której Ziemia nie jest kulą, nie krąży wokół Słońca, jest płaska. Podaje tu bardzo wiele wersetów biblijnych za taką teorią, wręcz mogą one wyglądać na dowody biblijne za nieprawdziwością obecnego "naukowego" poglądu na Ziemię. Czy to nie jest po prostu błędna interpretacja Biblii?

 

Obecnie w Kościele Katolickim nie uczą, że trzeba wierzyć w Ziemię jako coś płaskiego. Dla wielu współczesnych ludzi taka interpretacja Biblii, jak w tym filmie (powyżej) może wyglądać na głupotę. Nie chcę być heretykiem, zasługiwać i zasłużyć na karę bożą.

 

Ciekawi mnie, jak na taką interpretację Biblii odpowiedzieliby ci, którzy uznają, że Koran jest Słowem Bożym.

 

Teoretycznie ktoś mógł próbować interpretować Koran tak, że księga ta była dopasowana do poglądów ludzi z wczesnego średniowiecza w Arabii, stąd mogły być w Koranie wspomnienia o siedmiu niebiosach czy też poglądy dawnych muzułmanów, z których wynikałoby, że Ziemia jest płaska (można wydedukować, że Koran nie mówi wprost, że Ziemia jest płaska lub kulista). W Koranie zdaje się być znacznie mniej fragmentów, które mogłyby być tłumaczone przeciwko teorii o kulistej Ziemi obracającej się wokół Słońca. Koran jest chyba kilka razy krótszy niż cała Biblia (Stary i Nowy Testament łącznie). Ciekawi mnie, czy według religii katolickiej stosowanie podobnej metody interpretacji Biblii przez katolika jest herezją (dogmatem w Kościele Katolickim jest to, że Biblia jest nieomylna).

 

Według witryny PRAWDA MA ZNACZENIE nie było Wielkiego Wybuchu, ewolucji (przynajmniej w skali makro, jak mi się wydaje), cywilizacji pozaziemskich czy może nawet planet w Układzie Słonecznym.


Użytkownik 214284 edytował ten post 05.05.2020 - 22:51

  • 0

#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest kwestia poglądów i tego, czy się akceptuje dowody w postaci osiągnięć nauki, czy się brnie w zaściankowość poglądami średniowiecza. Ci, których nie przekonuje nic, nawet gdyby ich wysłać w kosmos pozostaną w swoim świecie pełnym absurdów. 

Temat rzeka.





#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawi mnie, czy według religii katolickiej stosowanie podobnej metody interpretacji Biblii przez katolika jest herezją (dogmatem w Kościele Katolickim jest to, że Biblia jest nieomylna).

 

Akurat nieomylność biblii nie jest dogmatem dla katolików.

Wiara w nieomylność biblii to cecha protestantów.

 

https://pl.wikipedia..._protestantyzmu

 

Św . Augustyn pisał, że intencją pisarzy natchnionych nie było udzielenie wyczerpujących informacji kosmologicznych i biologicznych, ale takich, które prowadzą do zbawienia:

„Chociaż nasi autorzy znali kształt nieba, to jednak Duch Boży, który przez nich mówił, nie chciał uczyć ludzi tego, co nie przyczynia się do zbawienia”[1] .

 

 

Czyli w sprawach fizyki , chemii,geografii  itp. Biblia nie jest absolutnie żadną wyrocznią.Dla katolików ofc.


  • 3






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: antykatolicyzm, młoda Ziemia, płaska Ziemia, PRAWDA MA ZNACZENIE, herezje wobec katolicyzmu, UFO, ewolucja, Wielki Wybuch, literalizm, fundamentalizm

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych