Skocz do zawartości
Zdjęcie

Potrafi przeżyć, jedząc meteoryt. Naukowcy zaskoczeni pierwszym takim odkryciem


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6326
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mikroorganizm Metallosphaera sedula żywi się minerałami. Jednak naukowcy byli zaskoczeni, kiedy okazało się, że organizm gustuje także w minerałach występujących w kosmicznych skałach.

 

MTY1NTU4YjU4Uzhnek9vIHsLbD08FmF2LBN0dnp7YmJtBTZnYwZiMHdGPj04U2MkNR5_bGUHdWRrBHpseAZ9ZWsFf2dkAWI1KkUrJjpdKTV0WiE6PFEueSpGJzUhVWM-KVZsKQ==.jpg

Na asteroidach może być życie (iStock.com, Fot: dottedhippo)

 

Mikroorganizm Metallosphaera sedula to jednokomórkowiec podobny do bakterii stał się przedmiotem badań zespołu dr Tetyany Milojevic z Uniwersytetu Wiedeńskiego, których wyniki opublikowano w "Scientific Reports". Badania miały na celu znaleźć organizm, który byłby w stanie przeżyć na kosmicznej skale.

 

Metallosphaera sedula był jednym z pierwszych, który przykuł uwagę naukowców, ponieważ mikroorganizmy po raz pierwszy odnaleziono na polu wulkanicznym. Naukowcy mieli więc podejrzenia, że organizm będzie w stanie odżywiać się minerałami, które znaleźć można m.in. w meteorytach. Przewidywania potwierdziły się, kiedy naukowcy zauważyli, że metallosphaera sedula doskonale radzi sobie z trawieniem metali ciężkich.

 

Jednocześnie wcześniejsze dane potwierdziły, że organizm dobrze radzi sobie w ekstremalnych warunkach - w gorących źródłach bogatych w siarkę, wulkanicznych skałach czy w otoczeniu o niskim ph. Był wykorzystywany również do pozbywania się pirytu z węgla. Zdaniem naukowców cechy te czynią z niego idealnego kandydata do wyprawy na Marsa, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że poradziłby sobie z przeżyciem w tamtych warunkach.

 

Badacze przetestowali, jak mikroorganizm poradzi sobie z trawieniem skał księżycowych. Na "posiłek" zostały wybrany meteoryt NWA 1172 - odnaleziony w Afryce w 2000 roku. Szybko okazało się, że przyrost mikroba jest znacznie większy, kiedy pożywia się na meteorycie niż w próbce kontrolnej na chalkopirycie.

 

Pierwsze wyniki bardzo pozytywnie zaskoczyły naukowców. Dały im podstawę sądzić, że w kosmosie można znaleźć inne mikroorganizmy, które również są w stanie przetrwać w żywiąc się kosmicznymi skałami. Poza tym - mogły one trafić wraz z meteorytami na Ziemię. To dodatkowo wzmacnia teorię, że życie na Ziemi mogła zapoczątkować asteroida.

 

wp.png

 

#2

Daniel..
 • Postów: 4088
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy np za 500 milionów lat z tego mikroorganizmu mogłaby powstać inteligentna cywilizacja, w której DNA nieco wcześniej pomajstrowałaby nasza cywilizacja, aby ukierunkować ich rozwój. I ciekawe czy np mogło być tak z nami?


 • 0#3

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 964
 • Tematów: 187
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Życie żywiące się minerałami, a nie innymi formami życia - dobitny przykład tego czym życie w istocie jest, a więc bezwzględną wolą istnienia i wzrastania wbrew wszelkim możliwym do pokonania okolicznościom. A przede wszystkim ruchem. Wszelki ruch to życie, a życie organiczne jest jedynie jego najbardziej złożoną i nam najbliższą formą.


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u