Skocz do zawartości
Zdjęcie

10 najlepszych iluzjonistów w historii


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6335
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Czy sztuka iluzjonistyczna może wciąż zachwycać? Wyczarowanie królika z kapelusza czy przecięcie człowieka na pół dziś już nikogo nie dziwi. Nie oznacza to jednak, że iluzjoniści zniknęli. Wprost przeciwnie - jest wiele osób, które wciąż wykonują czarodziejskie sztuczki. Z pewnością są one dużo bardziej spektakularne niż wcześniej. Czy kilkadziesiąt lat temu ktoś potrafił sprawić, że na kilka minut zniknie pociąg pełen pasażerów?

Ale i pierwsi iluzjoniści do dziś zadziwiają swoimi umiejętnościami. Harry Houdini, jeden z najbardziej znanych magików w historii, potrafił wydostać się z każdego miejsca, nawet z brzucha martwego wieloryba. Często nie wystarczała tylko znajomość odpowiedniej sztuczki. Iluzjonista musiał mieć także bardzo dobrą kondycję fizyczną, by wykonać dany trik. A może jego umiejętności były nadprzyrodzone?

Większość iluzjonistów, choć nie zdradza sekretu swoich sztuczek, przyznaje, że ich wykonania wcale nie umożliwia posiadanie nadnaturalnych mocy. Nie da się jednak ukryć, że trzeba mieć ogromny talent oraz odwagę, by wykonać niektóre triki. Praca iluzjonisty obejmuje bowiem wiele bardzo niebezpiecznych czynności, jak choćby skoki na bungee czy igranie z drapieżnymi zwierzętami. Wbrew pozorom nie zawsze wszystko kończy się dobrze.


Oto 10 najbardziej zadziwiających iluzjonistów w historii.

Dołączona grafika

10. Criss Angel

Ten amerykański kaskader i iluzjonista zrezygnował ze studiów, by poświęcić się magii. Chyba się opłacało, bo dziś jego majątek ocenia się na 18 milionów dolarów. Pokazy Angela przyciągają miliony widzów. Nic dziwnego. Jego występy łączą sztuki kuglarskie z umiejętnościami kaskaderskimi.

Dołączona grafika

Angel umie między innymi spacerować po wodzie, lewitować czy chodzić po ścianach budynków. Oprócz tego mężczyzna potrafi wykonać sztuczki mrożące krew w żyłach, jak przecięcie się na pół na oczach publiczności, leżenie na rozbitym szkle i przejechanie przez walec. Iluzjonista jednocześnie przyznaje, że w jego sztuczkach oprócz talentu i umiejętności fizycznych nie ma nic nadprzyrodzonego.9. Siegfried Fischbacher i Roy Horn

Ten duet robił karierę w USA od połowy lat 70. do 2003 roku. Ich występy przyciągały tłumy widzów, mężczyźni do swoich iluzjonistycznych sztuczek wykorzystywali bowiem egzotyczne zwierzęta, głównie wielkie koty.

Dołączona grafika

Na scenie, w bliskiej odległości od ludzi, pojawiały się więc pantery śnieżne, gepardy i białe tygrysy. Sztuczki mężczyzn w niczym nie przypominały cyrku - mężczyźni dobrze opiekowali się zwierzętami, mieszkali z nimi w jednym domu i traktowali je jak domowników, na przykład własnoręcznie je kąpiąc.

Dobrą passę iluzjonistów przerwał wypadek Roya w 2003 roku. Mężczyzna w czasie pokazu potknął się i upadł. Na ratunek ruszył mu biały tygrys, który chciał pomóc mu wstać, podciągając go za szyję, tak jak robią matki kotów ze swoimi małymi. Niestety, dla mężczyzny skończyło się to tragicznie - stracił dużo krwi i doznał częściowego paraliżu. Jest z nim jednak coraz lepiej i ani przez chwilę nie miał żalu do tygrysa, który chciał mu tylko pomóc.8. Uri Geller

Uri Geller swoją trwającą już ponad 40 lat karierę rozpoczął w Izraelu. Mężczyzna potrafi między innymi wyginać łyżeczki, odgadywać, co się znajduje na namalowanym przez kogoś rysunku czy sprawiać, że zegarki zaczynają chodzić wolniej lub szybciej. Co ciekawe, Geller jako jeden z niewielu iluzjonistów przez długi czas utrzymywał, że swoje zadziwiające sztuczki wykonuje przy pomocy paranormalnych zdolności.

Dołączona grafika

Nietrudno się dziwić, że od razu pojawiło się mnóstwo ludzi, którzy pragnęli udowodnić, że Geller wcale nie ma nadnaturalnych mocy. Krytycy podkreślają, że przy wyginaniu łyżeczek najprawdopodobniej doskonale wykorzystuje efekt złudzenia optycznego.

Odgadnięcie, co znajduje się na narysowanym przez widza rysunku, również nie wydaje się takie trudne. Geller mógł bowiem obserwować z daleka ruch ołówka i dźwięki, jakie wydawał, co dawało mu wyobrażenie, co ktoś chciał przestawić.7. Tomasz Chełmiński

Ten zmarły w 2006 roku polski iluzjonista znany był również pod pseudonimem artystycznym Salvano. Choć swoją karierę rozpoczął w Polsce, tworząc w 1960 roku własny teatr iluzji, jego sława rozprzestrzeniła się daleko poza granice kraju.

Dołączona grafika

Występował w Czechach, Bułgarii, ale też krajach Europy Zachodniej: Szwajcarii, Republice Federalnej Niemiec i Francji. Czym przykuwał uwagę tłumów?

Chełmiński specjalizował się w manipulacji widza, to znaczy odwracaniu jego uwagi. Potrafił posługiwać się kartami, a także sprawiać, że pewne przedmioty znikały i się pojawiały. Widzowie byli oczarowani zwinnością i szybkością magika.

6. David Blaine

Ten amerykański iluzjonista i kaskader jest zdobywcą kilku rekordów. Z pewnością nie było przed nim nikogo, kto odważyłby się wykonać tak niebezpieczne sztuczki.

Jedna z najsłynniejszych prób, jakiej podjął się w 1998 roku, polegała na zakopaniu się żywcem. Blaine został umieszczony w plastikowym pojemniku przypominającym trumnę pod 3-tonowym zbiornikiem wypełnionym wodą. W takiej pozycji wytrzymał siedem dni. Każdego dnia pił jedynie 3 łyżki wody.

Dołączona grafika

Przyrównywany do legendarnego Houdiniego, odważył się na wiele więcej niż jego mistrz. W 2006 roku Blaine zdecydował się przyczepić do obracającego się z prędkością 8 obrotów na minutę ogromnego żyroskopu, a następnie zeskoczyć z niego. Zrobił to po 52 godzinach, odwodniony i osłabiony. Wyczerpująca próba nie zniechęciła go jednak do kolejnych wyczynów.5. Jean Eugene Robert-Houdin

Ten żyjący w XIX wieku Francuz uznawany jest za ojca nowożytnej iluzji. W odróżnieniu od poprzednich magików, którzy swoje umiejętności pokazywali przy okazji różnych bazarów i targowisk, Robert-Houdin swoje występy prezentował w teatrze, który sam otworzył. Zawsze ubrany w elegancki strój, przykuwał uwagę nietypowymi trikami.

Robert-Houdin potrafił sprawić, że jedna rzecz mogła być bardzo lekka dla małego dziecka, ale niemożliwa do podniesienia przez dorosłego. Jak udało mu się tego dokonać? Iluzjonista często korzystał z nowych osiągnięć techniki, na przykład magnesu, za pomocą którego mógł sprawić, że coś wydawało się dużo cięższe.

Dołączona grafika

Potrafił także wykonać pewną dość niebezpieczną sztuczkę. Polegała ona na tym, że osoba wybrana z publiczności strzelała z pistoletu do iluzjonisty, ale kula zamiast przeszyć jego ciało, po chwili znajdowała się między zębami magika.

4. Cyril Takayama

Cyril Takayama jest uznawany za najlepszego iluzjonistę w Japonii i jednego z najwybitniejszych na świecie. Swoją karierę z magicznymi sztuczkami rozpoczął, gdy miał zaledwie 12 lat. Wstąpił wtedy do Magic Castle w Hollywood, klubu dla magików, który organizuje również kursy dla iluzjonistów.

Dołączona grafika

Takayama jest znany z dość karkołomnych wyczynów, które wykonuje na ulicy wśród przypadkowych przechodniów. Niektóre z nich są bardzo spektakularne. Takayama na przykład skoczył na bungee do hotelowego basenu z mieczem w ręku. Na jego ostrze udało mu się nadziać kartę znajdującą w dłoni mężczyzny przebywającego w basenie.3. P. C. Sorcar Junior

P. C. Sorcar Junior jest synem pochodzącego z Indii Protula Chandra Sorcara, znanego lepiej jako P. C. Sorcara, niezwykle popularnego iluzjonisty w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. P. C. Sorcar Junior iluzję ma więc we krwi i swoje umiejętności z pewnością potrafi dobrze wykorzystać. To właśnie on sprawił, że ogromne mauzoleum Tadż Mahal zniknęło na oczach widzów na 2 minuty. On też spowodował zniknięcie pociągu pełnego pasażerów.

Dołączona grafika

Oprócz tych wykonanych z ogromnym rozmachem sztuczek, P. C. Sorcar Junior ma w swoim repertuarze także dużo bardziej tradycyjne triki, jak wyczarowanie z worka jakiegoś zwierzęcia. Tym zwierzęciem nie jest jednak królik, ale... koń.

2. David Copperfield

David Copperfield doczekał się francuskiego tytułu szlacheckiego, własnej gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Sław, 11 rekordów Guinnessa oraz 21 nagród Emmy. Jego zarobki sięgają 30 milionów dolarów rocznie, a występy przyciągają tłumy.

Dołączona grafika

Copperfield specjalizuje się w sztukach iluzjonistycznych wykonywanych z ogromnym rozmachem. Wśród jego osiągnięć wystarczy wspomnieć zniknięcie Statuy Wolności, przeniknięcie Wielkiego Muru Chińskiego i lewitację nad Wielkim Kanionem. Wiele z jego występów można było obejrzeć na ekranie telewizji.

Talent do wykonywania sztuczek iluzjonistycznych przydaje się Copperfieldowi także w codziennym życiu. W 2006 roku magik i jego dwie asystentki zostali napadnięci przez czterech uzbrojonych nastolatków i zmuszeni do oddania wartościowych przedmiotów. Copperfield nic jednak nie stracił. Portfel, telefon i paszport udało mu się niezauważenie ukryć przy pomocy swoich iluzjonistycznych umiejętności.1. Harry Houdini

Harry Houdini był prawdziwym specjalistą od znikania. Ten pochodzący z Węgier iluzjonista robił karierę w Stanach Zjednoczonych od 1891 roku. Jego występy przyciągały tłumy. Nic dziwnego, Houdini był niezrównany w swojej umiejętności oswobadzania się z wszystkiego: liny, łańcuchy czy kaftan bezpieczeństwa nie stanowiły dla niego problemu.

Dołączona grafika

Houdini potrafił także wydostać się z beczki piwa, skrzyni zabitej gwoździami, a nawet... brzucha wieloryba, którego na plażę w Bostonie wyrzuciło morze. Jedna z najsłynniejszych prób z udziałem Houdiniego, nazywana "chińską komorą wodnych tortur", polegała na wydostaniu się ze skrzyni ze szkła i stali wypełnionej wodą. Iluzjonista był w niej umieszczony do góry nogami i musiał wstrzymać oddech na 3 minuty. Nawet taka próba nie stanowiła jednak dla niego problemu.

Skąd wzięły się niezwykłe umiejętności Houdiniego? Być może stąd, że w młodości odbył on praktykę u ślusarza, co nauczyło go, jak otwierać większość zamków przy pomocy wytrychów czy zwykłych sznurowadeł. Houdini mówił także, że w przypadku niektórych sztuczek wystarczyło jedynie odpowiednio napiąć mięśnie czy przemieścić ręce, by wydostać się z więzów.
Źródło: YouTube Dołączona grafika
niewiarygodne.pl Dołączona grafika

Użytkownik Staniq edytował ten post 05.11.2013 - 22:33
#2

Wszystko.
 • Postów: 10021
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

David Blaine znalazł się w tym zestawieniu raczej z powodu popularności jaką zdobył w telewizji, bo magikiem jest przeciętnym.
ja bym do tego zestawu dorzucił takich ludzi jak:

Dai Vernon. Bardzo zręczny, triki robił lekko i bez trudu.
Fred Kaps

Chociaż wielu iluzjonistów świata wykonywało triki podobne do tych, jakie demonstrował Kaps, to jednak miał on nad nimi zasadniczą przewagę: manipulował obiema rękoma. W tym momencie, kiedy jedną ręką manipulował kartami, w drugiej ręce pojawiał papierosy, laseczki i inne małe przedmioty.Lennart Green, mistrz trików karcianych

#3

netscape.
 • Postów: 122
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po co tutaj dałeś Crissa Angela ? to podobnie jak Dynamo jeden wielki fake, pic na wodę.
 • -6

#4

Daniel..
 • Postów: 4088
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Po co tutaj dałeś Crissa Angela ? to podobnie jak Dynamo jeden wielki fake, pic na wodę.


A reszta to myślisz, że naprawdę czarowała?
 • 13#5

daxx.
 • Postów: 558
 • Tematów: 116
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dawniej mieli łatwiej, bo nie było tylu "podglądaczy". Z kolei mieli mniejsze możliwości techniczne a magia to zaawansowana technologia.

Polecam fimy: "Iluzjonista" z 2006 roku z Edwardem Nortonem i Jessicą Biel oraz "Prestiż" z Hugh Jackmanem i Christianem Bale. Ten drugi z uwagi na obecność postaci Nikola Tesli, którego grał demoniczny David Bowie.
 • 1#6

fux777.
 • Postów: 87
 • Tematów: 14
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie chcę mi się wierzyć, by w tym całym zestawieniu zabrakło Penna i Tellera. Kolesie są świetni i mają bardzo oryginalne triki.
Wiki -Penn & Teller – (właśc. Penn Fraser Jillette i Raymond Joseph Teller) amerykański duet komików i iluzjonistów. Penn jest gawędziarzem a Teller mimem. Często ujawniają tajemnicę swoich sztuczek. Specjalizują się w demaskowaniu oszustw.
Polecam samemu odszukać i pooglądać. A tu kilka fajnych sztuczek i iluzji od tych Panów.
http://http://www.yo...h?v=z8OIwmKnnuY
http://http://www.yo...h?v=_CyKeSCP0jo
http://http://www.yo...h?v=oJhYySXzOq0
http://http://www.yo...h?v=UmUs0wwu6LA
 • 0#7

Robakatorianin.
 • Postów: 1732
 • Tematów: 41
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polecam samemu odszukać i pooglądać. A tu kilka fajnych sztuczek i iluzji od tych Panów.

Kiedyś w TV leciał ich program Tell a lie. Szkoda że wyleciał z wizji-jakieś protesty czy brak kasy.
Czasem ciężko było typować która historyjka to bujda...
http://www.youtube.com/watch?v=EKJsOSdFOTQ
 • 0

#8

Daniel..
 • Postów: 4088
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co do iluzjonistów...niech mi ktoś wyjaśni tę sztuczkę:


4 karzełki mi średnio pasują jako wytłumaczenie...ale kto wie..
 • 0#9

Wszystko.
 • Postów: 10021
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kiedyś był taki artysta cyrkowy, fizycznie był jakby połową człowieka. To znaczy nie miał nóg. Występował jako magik.
Nazywał się Johny Eck
http://en.wikipedia....wiki/Johnny_Eck
Wykonywał z drugą osobą trik podobny do tego jaki widzimy na tym filmie. On był u góry, a na dole był karzeł, co wyglądało w połączeniu jak jedna osoba.
http://www.johnnyeck...ajahraboid.html

A co do tego filmu crissa. To nie sa te same osoby. Ta kobieta która potem czołga się po ziemi tak samo wygląda jak ten Johny Eck. Najpierw zwykła kobieta kładzie się na ławce. Potem kamera pokazuje coś innego i w tym czasie jest zamieniana na tą kobietę-połówkę i dołączonymi do niej sztucznymi nogami.

Spójrz sobie na 1:58 tego nagrania. Widać tam jakąś konstrukcję na dole tułowia tej kobiety. To samo widać u tego typa w 2:35

Dołączona grafika


To nie jest ta sama osoba, co widać po wyglądzie, po twarzy.

Potem warto zwrócić uwagę na ujęcia od 2:32. Criss niesie tą kobietę i kładzie na ławce przy rzekomych nogach tego typa. Niestety po chwili kamera pokazuje kolesia na drugiej ławce oraz panikujących ludzi.

tutaj możesz znaleźć wyjaśnienie podobnego triku pokazywanego przez Kevina Jamesa w mam talent. Tutaj mamy dwóch kolesi. Jeden jest zgięty w stole i jest najpewniej zwykłym człowiekiem a drugi jest half-manem i jest położony na konstrukcji
http://www.youtube.com/watch?v=zt8YFOiIBcc#10

Robakatorianin.
 • Postów: 1732
 • Tematów: 41
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wykonywał z drugą osobą trik podobny do tego jaki widzimy na tym filmie. On był u góry, a na dole był karzeł, co wyglądało w połączeniu jak jedna osoba.


Można też dorwać dwóch takich jegomościów:
http://www.youtube.com/watch?v=m9DgFabuCWM

Tu chyba stosowano podobną technikę:
http://www.youtube.com/watch?v=dmQh5b6lZ28

Nawet David to stosował. On chyba nie jest aż tak podzielny więc podejrzewam że skorzystał z graficznej pomocy.
http://www.youtube.com/watch?v=rFmlKmEhuv8

P.S.
Coś z podobnej beczki-widać sztuczne barki w tej sylwetce.
http://www.youtube.com/watch?v=QxJPKeqfn7c&list=RD02dmQh5b6lZ28
 • 0

#11

Wszystko.
 • Postów: 10021
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o ten trik oddzielenia góry ciała od dolnej połowy, co pokazuje copperfield, oraz ten drugi koleś, to robi się inaczej. Tylko jeden człowiek wykonujący ten trik jest potrzebny. Więcej nie powiem.#12

Zaciekawiony.
 • Postów: 8137
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szukałem jakiegoś tematu ogółem o iluzji ale nie było, więc wrzucam tu. Ten facet jest niezły:

 

Może nie jest to coś skomplikowanego, ale nadrabia to robieniem show.


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u