Skocz do zawartości


Zdjęcie

Księżyc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
292 odpowiedzi w tym temacie

#241

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ale rzeczywiście jak jest pełnia to ludzie częściej wpadają w jakiś amok

zobaczcie jak zaogniła się sytuacja w Libii, jest pełnia i chyba zaraz wybuchnie konflikt z USA i NATO ,
politykom widać na głowe też wali w tych dniach i stają się bardziej agresywni

i jak nie zaatakują w ciągu 2-3 dni to zapewne rozejdzie się po kościach, pełnia minie i się uspokoją ...

Użytkownik rolpiek edytował ten post 19.03.2011 - 17:02

  • 0

#242

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To nie pełnia kieruje ich wyborami :) Jednak fakt faktem, że księżyc wpływa na zachowanie ludzi.
No nic, może jak Alexi uda mi się coś dziś wypatrzeć.
  • 0

#243

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak wygląda sytuacja zachmurzenia na Polską. Szkoda, że aktualnie "jestem pod chmurami", gdyż na pewno ustrzelił bym kilka zdjęć Wschodzącego Księżyca. :mrgreen:
Dołączona grafika
Wolna od chmur jest Wielkopolska i tereny dalej na północny wschód aż po Gdańsk i Olsztyn.

  • 0



#244

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dager, a możesz podać parametry na jakich robisz zdjęcia Księżyca (bez teleskopu)? Tak na oko, bo tata właśnie próbuje, ale żadne mu nie wychodzi :)
  • 0



#245

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

u mnie czyste niebo - ale szczyt jak dla mnie był jakąś godzinę temu kiedy było jeszcze trochę jasno - taki wielki jak nigdy :mrgreen:

Użytkownik Ronaldo edytował ten post 19.03.2011 - 19:37

  • 0

#246

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dager, a możesz podać parametry na jakich robisz zdjęcia Księżyca (bez teleskopu)? Tak na oko, bo tata właśnie próbuje, ale żadne mu nie wychodzi :)


Mam nadzieję, że się Dager nie obrazi jeśli ja odpowiem.
Właśnie wracam z dworu, na karcie pamięci paręnaście ujęć :)
Parametry: Oczywiście tryb manualny, najdłuższa moja ogniskowa, czyli 200mm (przy mnożniku x1.3 daje mi 260mm), iso jak najniższe (u mnie 50-100), przy przysłonie f/4 czas 1/1250s, przy f/6.3 czas 1/500 (ale to też zależy jaki masz mnożnik matrycy, jeśli x1.6 to czas będzie lekko dłuższy). Do tego statyw, wężyk spustowy i wstępne podniesienie lustra (wiem, przy tych czasach to zbędne ale chciałem mieć pewność, poza tym strzelałem też Oriona, a tu już czasy poszybowały w granice 10-20s.).
Wypociny wrzucę do galerii jak obrobię RAWy.
Pozdrawiam!
  • 0



#247

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

'Aquila'

Długo by trzeba tłumaczyć.
Mam do dyspozycji cyfrową lustrzankę Canon-EOS 350D, więc poprzez "przejściówkę "mogę podłączyć do niego dowolny obiektyw długoogniskowy o ogniskowej, 135mmm, 300mm, 500mm lub 1000mm. Kompaktowy aparat cyfrowy który nie ma funkcji ręcznego nastawiania parametrów ekspozycji, ani wymiennej optyki, można wykorzystać z maksymalnym zoomem. Pomiar ekspozycji należy wykonać, umieszczając tarczę Księżyca dokładnie w centrum pola pomiarowego i natychmiast wykonać zdjęcie. Wybrać czułość ISO-200 lub ISO-400. Aparat musi być na statywie, lub solidnie podparty na stabilnej powierzchni. Dobrze jeśli w polu widzenia znajdą się jakieś budynki lub drzewa, co spotęguje efekt. Powodzenia. :mrgreen:
  • 0



#248 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
  • Tematów: 0

Napisano

u mnie nic nie było widać, mgła i chmury kompletnie go zasłoniły, lipa :D
  • 0

#249

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za dużo mi z tej sesji nie zostało :) Wstawię więc tutaj 2 foty, nie warto zakładać nowego wątku w galerii (chyba że już istnieje... ;) ) Niestety nie miałem możliwości ujęcia go bardziej malowniczo (w drzewach czy przy zabudowaniach), więc jest jaki jest. Poniżej mój kałasznikow...


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pozdrawiam!

PS. Może wrzućcie swoje shoty?
  • 2



#250 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

PS. Do obserwacji polecam lornetkę Celestrona 15x70 zawieszoną na statywie. Widok robi wrażenie za rozsądną cenę... :)


Ja posiadam starą lornetkę produkcji ZSRR, 20x60, świetna, Rosjanom należy się pochwała, znają się na optyce. 8)
  • 0

#251

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

PS. Może wrzućcie swoje shoty?


Proszę bardzo .

Dzisiejszy wielki księżyc :

Dołączona grafika

Niezbyt ciekawy :mrgreen: :mrgreen:

Zdecydowanie wolę fotki gdy przynajmniej cos ciekawego widać np gdy księzyc nie jest w pełni więc widać lepiej kratery -:

Dołączona grafika


Wielka koniunkcja Jowisza Księżyca i Wenus

Dołączona grafika

Trudna technicznie fotka :moment zakrycia Wenus przez Księzyc. Trudna do zrealizowania, bo w zjawisko w środku dnia.Oprócz mnie wtedy (w Polsce) chyba tylko jeszcze jeden fotograf zrobił fotke zjawisku.

Dołączona grafika

Fajne zjawisko :światło popielate czyli poświata widoczna na aktualnie nieoświetlonej części Księżyca. Jest widoczna dzięki światłu odbitemu od Ziemi, które oświetla "nocną część" Księżyca.

Dołączona grafika

Fotki robię zazwyczaj

albo Tairem 4,5/300(nowy nabytek )

Dołączona grafika

albo Sonnarem 2,8/180( tu jeszcze na poprzednim moim montku EQ3)
Dołączona grafika

Kiedyś działałem samoróbkowym telskopem opartym na obiektywie 4/400 firmy Leitz Wetzlar


Dołączona grafika


albo rosyjskim MC 3M-5CA( niepolecam )

Dołączona grafika
  • 5



#252

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika



Twoje zdjęcie Księżyca można ocenić jako wzorowe pod względem parametrów ekspozycji i ostrości, natomiast jednolicie czarna i pusta przestrzeń tła nie oddaje wrażenia "wielkiej pełni". Nie ma do czego przyrównać tej subtelnie kremowej tarczy Księżyca, co by nas przekonało o jej rzeczywistej wielkości na tle krajobrazu. Pozwolę sobie dla odmiany podać dwa przykłady zdjęć, które w zupełności oddają efekt o który mi chodzi.
Dołączona grafika
Zdjęcie wschodu Księżyca wykonane 3 marca 2007 w New Zeland - Brenda Anderson.
Dołączona grafika
Tę fotkę wykonał Vincent Jacques, pochodzi ona ze znanej strony LPOD pod datą 13 stycznia 2009.
  • 2



#253

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Te dwa ostatnie zdjęcia - super :]
Trochę przegapiłam moment wschodu Księżyca :/ kilka minut później

Dołączona grafika


  • 0



#254

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Noxili, przyznaję Ci rację, Księżyc w pełni jest zawsze płaski i mniej ciekawy niż np. w którejś kwadrze. Ale jako że dzisiaj jest wyjątkowy moment jeśli chodzi o odległość od Ziemi, to po prostu wypada jakieś zdjęcia zrobić.
Miałem EQ-3, był całkiem ok z napędem, ale i tak kupiłem później EQ-5 z SynScanem, pozwalał zaoszczędzić nieco czasu o ile dokładnie alignowałem go na Polarną. Niestety musiałem go sprzedać z powodu budowy domu :/ Moje 'wiadro na fotony' też poszło wtedy pod młotek...
Swoją drogą, fajne masz te stare manualne szkiełka, z takimi można już się konkretniej pobawić. Na Twoich zdjęciach wyraźnie widać jak w miarę dopełniania Tycho przesuwa się odwrotnie do wskazówek.
Piękne te foty przy domach, jak to w pełni - pomarańczowe i płaskie, ale piękne.

Patrzę już dzisiaj po raz kolejny na niebo i za każdym razem go podziwiam, świetny widok!
  • 0



#255

Adee86.
  • Postów: 33
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piekne fotki:) Ktos w tym temacie pisal ze ksiezyc jakis krzywy itd itp. Teraz podczas pelni mozna to zweryfikowac, wiec krzywy czy nie?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych