Skocz do zawartości


Zdjęcie

Leksykon Biblijnych pomyłek


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#61

pawelg.
  • Postów: 74
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm nie widzialem tego tematu wczesniej, ale zeby odpowiedziec chyba nigdy nie jest za pozno. Narazie w sprawie Kaina i Abla.

Jednakże z tekstu ST wynika, że obawy Kaina nie miały żadnego uzasadnienia. Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi na Ziemi. Następnie przyszli na świat Kain-trzeci- i Abel-czwarty- człowiek. Po zamordowaniu Abla na Ziemi pozostało troje ludzi. Kogo więc bał się Kain? Według biblijnego tekstu wokół nie było przecież żywego ducha!


Czyzby? :
"Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka. Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu."
- (Ks. Rodzaju 4:15-17, Biblia Tysiąclecia)

Pozatym przy opisie Edenu mamy:
"Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom. Nazwa pierwszej - Piszon; jest to ta, która okrąża cały kraj Chawila, gdzie się znajduje złoto. A złoto owej krainy jest znakomite; tam jest także wonna żywica i kamień czerwony. Nazwa drugiej rzeki - Gichon; okrąża ona cały kraj - Kusz. Nazwa rzeki trzeciej - Chiddekel; płynie ona na wschód od Aszszuru. Rzeka czwarta - to Perat."
- (Ks. Rodzaju 2:10-15, Biblia Tysiąclecia)

A wiec oprocz Edenu mamy 4 miejsca - kraje:
- Nod
- Chawila
- Kusz
- Aszszur
  • 0

#62

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O potomkach Adama napisano jeszcze to:

"Adam żył 130 lat i zrodził syna na podobieństwo swoje, na obraz swój, i nazwał go Set.
Po zrodzeniu Seta żył Adam osiemset lat i zrodził synów i córki.
Adam przeżył 930 lat i umarł."

W ciągu tak długiego życia Adam spłodził liczne potomstwo i oglądał 9 pokoleń swych potomków, którzy byli ojcami licznych rodzin, którzy zrodzili kolejne pokolenia synów i córek. Pierworodny syn Adama Kain, mógł więc założyć miasto (w dzisiejszym rozumieniu - osadę) i znaleźć sobie żonę spośród swoich dalszych krewniaków.
  • 0



#63

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

To że Adam żył 930 lat to trochę za mało. Co z Ewą? ;) Ile ona żyła? Czy wszystkie dzieci Adam spłodził z Ewą czy może z jakimiś swoimi córkami ???

Dla mnie bardziej racjonalnym wytłumaczeniem jest że Adam i Ewa byli pierwszymi homo sapiens, których stworzyli bogowie a że w około było wiele gatunków ludzi to dość łatwo można było przekazywać "boski" materiał genetyczny lub bogowie później stworzyli kolejnych ludzi o których już się nie pisze bo nie byli pierwsi ;)

Ciekawe co by się stało, gdyby teraz pojawili się potomkowie Kananejczyków i chcieli mieć własne państwo na swoich dawnych ziemiach? ;)



Zostaliby oskarżeni o antysemityzm ;)
  • 0

#64

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To że Adam żył 930 lat to trochę za mało. Co z Ewą? ;) Ile ona żyła? Czy wszystkie dzieci Adam spłodził z Ewą czy może z jakimiś swoimi córkami ???


Wybujała wyobraźnie nie jest sposobem na wyjaśnienie Twojego problemu. Ja nie domyślam się tego, czego w Genesis nie zapisano.
  • 0



#65

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wybujała wyobraźnie nie jest sposobem na wyjaśnienie Twojego problemu. Ja nie domyślam się tego, czego w Genesis nie zapisano.


Wybujała wyobraźnia? To wytłumacz mi skąd się wzięło tyle ludzi skoro kobieta była jedna bo długowieczność Adama tu nie wystarcza :D Czy Adam miał córki? Czy jeśli tak to współżył z nimi czy robili to jego synowie? Tak czy siak kazirodztwo ;)

Rozumiem, że przyjmujesz to co jest w Genesis bezkrytycznie, tylko w takim razie nie rozumiem czemu miał służyć Twój post o długowieczności Adama.
  • 0

#66

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dager, Myślę, że odrobina wyobraźni jest jednak potrzebna. Gdyby traktować dosłownie i literalnie to: nieuchronnie musielibyśmy dojść do wniosku, że Adam był kobietą. Tak wynika z Twoich cytatów. :)


"Zrodził", to nie to samo co "urodził". Można przyjąć, że "spłodził". Poza tym, to wierny cytat z Wydania BiZTB. Nie ja tłumaczyłem ten tekst, nie do mnie te pretensje. W oryginalnym tekście Biblii gdańskiej są jeszcze "ciekawsze" zwroty, mogące wydawać się dzisiejszemu czytelnikowi nie na miejscu. Rzecz gustu.

Wybujała wyobraźnia? To wytłumacz mi skąd się wzięło tyle ludzi skoro kobieta była jedna bo długowieczność Adama tu nie wystarcza :D Czy Adam miał córki? Czy jeśli tak to współżył z nimi czy robili to jego synowie? Tak czy siak kazirodztwo ;)

Rozumiem, że przyjmujesz to co jest w Genesis bezkrytycznie, tylko w takim razie nie rozumiem czemu miał służyć Twój post o długowieczności Adama.


Ten tekst miał Ci uświadomić, że Gdy Kain pojął swą żonę, na Ziemi musiało już żyć trochę ludzi, w tym wiele kobiet. Skoro w Genesis nie ma mowy o tym, że Adam pojął za żonę jakąś inną kobietę, należy przyjąć, że miał dalsze dzieci z Ewą a nie - jak sugerujesz - ze swymi córkami. Skoro ludzie żyli po niemal 1000 lat i zaczynali płodzić dzieci w wieku stu lat, to łatwo dojdziemy do wniosku, że potomków Adama przybywało w postępie arytmetycznym. Wyobraź sobie sędziwego Adama, ojca licznych synów i córek, który dożył dziewiątego pokolenia wnuków (do Lamecha). Zresztą, przeczytaj uważnie w Genesis rodowód Adama aż do Noego.

Kazirodztwo? Z dzisiejszego punktu widzenia prawa na pewno, lecz w odniesieniu do tamtego "przedpotopowego świata"w którym nie istniało jeszcze prawo jako takie, jest to wątpliwa teza.
  • 0



#67

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kazirodztwo? Z dzisiejszego punktu widzenia prawa na pewno, lecz w odniesieniu do tamtego "przedpotopowego świata"w którym nie istniało jeszcze prawo jako takie, jest to wątpliwa teza.


Pisząc o kazirodztwie nie chodziło mi o jakieś prawa, obyczaje itd. W podtekście chodziło mi o sprawy genetyczne. Żeby dzieci były zdrowe genetycznie pokrewieństwo rodziców musi być co najwyżej 3 stopnia (o ile pamiętam) czyli kuzyni mogą mieć dzieci ale to i tak ryzykowne. Społeczeństwo Quebecku w Kanadzie (7 milionów ludzi) wywodzi się od około 30 tyś francuskich osadników i poprzez swoją politykę (kilkaset lat) izolacji i zawierania małżeństw między sobą jest to najbardziej zdegenerowane genetycznie społeczeństwo na świecie (największa ilość chorób genetycznych) Reasumując Genesis należy traktować jako swego rodzaju przypowieść czy alegorię a nie prawdę objawioną (bo gdyby Adam nawet przez tysiąc lat miał z Ewą wiele dzieci, córek i synów to żeby mieć wnuki musiałoby dość do związku rodzeństwa - dzieci pierwszych rodziców ze sobą lub związku ich dzieci z nimi samymi, po prostu długowieczność absolutnie nic nie zmienia w kwestii bliskości pokrewieństwa) .
Można też przyjąć teorie podobne do tej którą przytoczyłem w jednym z wcześniejszych postów.

Zresztą, przeczytaj uważnie w Genesis rodowód Adama aż do Noego.


Czytałem. Nic tam nie jest wyjaśnione, podane są tylko kolejne pokolenia, kto był czyim synem i jak miał na imię. Czytając Genesis po prostu oczywiste jest że Oprócz Adama i Ewy musieli być inni ludzie z którymi następnie mogli się wiązać dzieci Adama i Ewy.
Zakładamy, że Kain był tym pierwszym po jakimś czasie jak był już stary doczekał się rodzeństwa, np siostry czy sióstr, potem kolejnych sióstr i braci i było ich dużo, starsi i młodsi ale cały czas tak samo ze sobą spokrewnieni- rodzeństwo. Z jednej pary osobników po prostu nie da się zrobić dużej populacji bez ingerencji genetycznych lub kontaktów z blisko spokrewnionymi gatunkami.
  • 0

#68 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Dager nie rywalizuj z genetyką bo na tym polu szans nie masz broniąc swojego przekonania.
Jasno na tacy podano Ci obalenie kwestii Adama i Ewy.
Zresztą podobno w innym źródle Adam i Ewa byli nie jedną parą a takich par było całe multum.
  • 0

#69

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dager nie rywalizuj z genetyką bo na tym polu szans nie masz broniąc swojego przekonania.
Jasno na tacy podano Ci obalenie kwestii Adama i Ewy.
Zresztą podobno w innym źródle Adam i Ewa byli nie jedną parą a takich par było całe multum.


Na genetyce się nie znam i na jej temat sie nie wypowiadam. Niczego tu nie obalono, bo nic tu nie ma do obalania. Inne "źródła" mnie nie interesują.
  • 0



#70

angelo.
  • Postów: 386
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

muhad

Zresztą podobno w innym źródle Adam i Ewa byli nie jedną parą a takich par było całe multum.

Najwybitniejszy jasnowidz XX wieku,pastor E.Cayce mówił w swoich ridingach,że tacy ludzie jak Adam i Ewa pojawili się równocześnie w kilku miejscach na Ziemi.Może dlatego są różne kolory skóry ,różne rysy twarzy itd.

Jeśli Ewa i Adam byli perwszymi ludźmi na Ziemi,to skąd się wzięło tyle kolorów skóry?
  • 0

#71 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Pary jak Adam i Ewa były tworzone genetycznie na bazie prymitywnych ludzi będących już na ziemii:)

Kod genetyczny człowieka, plus boski pierwiastek i mamy istotę doskonałą ;)

Na genetyce się nie znam i na jej temat sie nie wypowiadam. Niczego tu nie obalono, bo nic tu nie ma do obalania. Inne "źródła" mnie nie interesują.


Tylko wedle Twojego uznania :)
  • 0

#72

pawelg.
  • Postów: 74
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

muhad, czy te informacje mozna znalezc w Bibli?
  • 0

#73 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Można znaleść informacje, które mówią o tym, że Adam i Ewa mieli dawać przykład innym ludziom swoim życiem. Są teksty mówiące o tym, że ludzie już byli.

Pozostałe informacje są w innych źródłach.
  • 0

#74

pawelg.
  • Postów: 74
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale no to podaj fragment przy okazji o ktorym mowisz :o
  • 0

#75 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Niektóre teksty są tu na forum. Nie pamiętam gdzie. Raz, że ostatnio sporadycznie wchodziłem. Zresztą niektóre ciekawe źródła mam na papierze ,nie w komputerze.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych