Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gigantyczny Rozbłysk Słoneczny - skutki mogą być poważne!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
250 odpowiedzi w tym temacie

#196

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przed godziną doszło do wybuchu na Słońcu o sile M1.3. Pochodził z nowej plamy, dopiero wychodzącej zza krawędzi, więc jest spora szansa na coś silniejszego w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.
  • 0

#197

Templariusz.
  • Postów: 499
  • Tematów: 35
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nad Ziemię nadciąga najsilniejsza od 150 lat burza magnetyczna, spowodowana przez potężne wybuchy na Słońcu. Brytyjscy naukowcy ostrzegli właśnie rząd swojego kraju przed możliwymi konsekwencjami - informuje newsru.com.

Według ich prognoz, burza, który na pewno spadnie na Ziemię w ciągu półtora roku, może bardzo poważnie uszkodzić aparaturę elektroniczną, a także ważne systemy komputerowe.

Rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się, na podstawie specjalnego prawa o nadzwyczajnych sytuacjach, by w razie konieczności odłączyć prąd na terytorium całego kraju. Miałoby to zmniejszyć straty spowodowane burzą magnetyczną.

Jak podkreślają naukowcy, Słońce obecnie weszło w cykl zwiększonej aktywności, która osiągnie szczyt w 2012 roku. Według ich obliczeń, zapowiadana burza magnetyczna będzie przynajmniej 5 razy silniejsza niż ta z 1989 roku. Wtedy - jak podaje Itar-Tass - prądu zostało pozbawionych 6 mln mieszkańców kanadyjskiej prowincji Quebec.

onet.pl
  • 0



#198

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejny CME klasy C7 zarejestrował koronograf SOHO we wczesnych godzinach porannych 21 czerwca.
Wg strony http://spaceweather.com/ wyrzut skierowany jest niemal bezpośrednio w kierunku ziemi.

Dołączona grafika

http://iswa.gsfc.nas...-1&cygnetId=261
  • 0



#199

raivel.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy zamieszczam to w dobrym temacie ale czy ktoś może wytłumaczyć ten nagły spadek prędkości wiatru słonecznego?
http://www2.nict.go....10623233307.jpg




 Edycja: Kurczak.
Podawanie obrazków w formie bezpośredniego odnośnika do witryny źródłowej jest niezgodne z regulaminem tego forum. Popraw proszę swój post, możesz posłużyć się radami opisanymi w poniższym wątku:
Wklejanie zdjęć na forum


Dołączona grafika


  • 0

#200

ViRuS.
  • Postów: 158
  • Tematów: 2
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano


mam pytanie, czy ktokolwiek z was odczuwa skutki tych rozblyskow? bo ja sam nie wiem co o tym mam myslec, ostatnio czesto czuje jak moje cialo (najczesciej dlonie, rzadziej stopy, czasem miedzy nogami w okolicach tylka) "promieniuje" i to jest autentyczne fizyczne odczucie, za kazdym razem gdy sie to dzieje w glowie mowi mi cos ze to wlasnie wyniki tych rozblyskow.


Autosugestia


ale te poczucie mnie nie opuszcza...
a co do autosugestii - hmm... no nie wiem, jakos mi sie nie zdaje, a to z tego powodu, ze raz, gdy "to" sie zaczelo (najsilniejsze moje odczucie ever) moj znajomy, z ktorym siedzialem wtedy na przystanku, po chwili wstal, powiedzial ze go "denerwuje" (mimo ze milczelismy, a ja nawet o nim nie myslalem, wiec myslami go nie sprowokowalem) po tym uciekl ode mnie z tego przystanku. Ja to w sumie olalem, po prostu siedzialem i dalej "promieniowalem" ta energia. Ziom troche sie gdzies krecil, lecz po chwili znow do mnie podszedl i wtedy poczulem potrzebe zadania pytania - "czujesz to?" a on tylko skinal glowa, ze tak, po czym znow ode mnie "uciekl".

aha, no i mam cos takiego, ze ostatnio czuje jakbym mial duuuuza moc w dloniach, ale nie wiem co z nia robic, nie potrafie nawet wyobrazic sobie na co moglbym ja spozytkowac, choc to akurat w sumie faktycznie moze byc zwykla autosugestia, z reszta zobaczymy ; )

Użytkownik ViRuS edytował ten post 24.06.2011 - 10:30

  • -2

#201

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Ciemne fajerwerki wystrzelone w kosmos

Spektakl tzw. ciemnych fajerwerków ("dark fireworks") na Słońcu zaobserwowali naukowcy NASA. To niecodzienne wydarzenie sfotografowały satelity. Naukowcy długo nie mogli dojść, skąd wzięło się to zjawisko.

- Nigdy nie widziałem czegoś takiego - mówi Alex Young, fizyk słoneczny z Goddard Space Flight Center. - Połowa Słońca wydaje się być rozbita na kawałki - dodaje.
- Erupcja była średniej mocy, ale miała wyjątkowo dramatyczny przebieg, spowodowany przez dziwną atramentowo-ciemną materię. Zazwyczaj tego nie obserwujemy - mówi naukowiec.

http://www.youtube.com/watch?v=gbSwOZdKASU

Skąd ta czerń?

Naukowcy zauważyli wybuchu 7 czerwca, ale nie mogli rozwikłać zagadki wyładowań. Ustalono specjalną nazwę dla tego zjawiska. Angelos Vourlidas z Laboratorium Badawczego Marynarki Wojennej w Waszyngtonie ochrzcił ten przypadek spektaklem "ciemnych fajerwerków".

- Wybuch był wywołany przez niestabilne włókna magnetyczne w pobliżu powierzchni Słońca - mówi Vourlidas. - Te ciemne fajerwerki to włókna plazmy, które podczas wybuchu utworzyły mroczne plamy i serpentyny. Bąble plazmy są o wiele chłodniejsze od otaczającego ją gazu, stąd przy eksplozji widzimy ciemny kolor - tłumaczy.

Bombardowanie plazmy

Bąble plazmy były wielkości dużych planet, o wiele większe od Ziemi. Wznosiły się i opadały, poruszając coraz silniej pod wpływem grawitacji Słońca. Były wyrzucane w powietrze i eksplodowały jak bomby.

Dark Fireworks on the Sun
  • 5



#202

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Grupa plam słonecznych o sygnaturze AR11261 uwolniła krótki ale silny rozbłysk klasy M 9.3, do zjawiska doszło wczoraj tj. 30 lipca 2011 roku o 02:09 czasu uniwersalnego.
Więcej na http://spaceweather.com/


http://www.youtube.com/watch?v=zOgvZLWl9RA

  • 1



#203

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oczekiwane zakłócenia systemów komunikacji z powodu aktywności słonecznej

Energia uwolniona, jako plazma w wyniku rozbłysku słonecznego będzie osiągać Ziemię przez piątek i sobotę powodując potencjalnie zakłócenia łączności i pracy sieci energetycznych.

http://www.youtube.com/watch?v=AXCFAWMhyMw

Erupcje na powierzchni Słońca mogą mieć wpływ na dokładność systemów satelitarnych, takich jak GPS i na wysokie częstotliwości fal radiowych, które linie lotnicze używają do komunikacji.

Dołączona grafika

"Precyzyjne systemy nawigacji GPS mogą nie działać dobrze", powiedział Joseph Kunches, naukowiec z NOAA Space Center.

Erupcja z piątku jest drugą z trzech ostatnich na powierzchni Słońca skierowanych w stronę Ziemi. Eksperci twierdzą, że obecna fala może dochodzić w trakcie weekendu.

"Można myśleć o tym, jako swego rodzaju tsunami w kosmosie", powiedział Tom Bogdan, Dyrektor SWPC. "Pierwszy był dość słaby, a teraz widzimy nadchodzący następny"


Jednak Bogdan powiedział, efekty te będą silniejsze ciągu następnych kilku lat, dodając, że burza piątek ma "dwa lub trzy stopnie w pięciostopniowej skali" pod względem potencjalnego wpływu na nas. Tego typu działalność będzie zwiększała częstotliwość, osiągając maksimum gdzieś około 2013.

"Pogoda Kosmiczna naprawdę jest sprawą istotną dla każdego człowieka, a cykle słonecznej aktywności są bardzo podobne do sezonu huraganów", powiedział Bogdan. "Sezon dla Słońca wynosi około 12 długich lat, a my zbliżamy się do kolejnego maksimum aktywności słonecznej, więc spodziewamy się czegoś więcej od burz pochodzących ze Słońca w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat."

Zakłócenia magnetyczne mają również potencjalny wpływ na sieci energetyczne. Jednak Kunches dodał, że zarządzający sieciami energetycznymi spodziewają się taki fali, stosując narzędzia takie jak rezystory i kondensatory tak, aby przygotować się na skutki eksplozji słonecznych.

http://www.politico....0811/60756.html
http://zmianynaziemi...osci-slonecznej
  • 2



#204

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zorza polarna była widoczna nad Polską

Wczoraj wieczorem mieszkańcy Polski i innych krajów środkowej i północnej Europy mieli okazję zobaczyć niezwykle rzadkie zjawisko. Mowa o kolorowej zorzy polarnej. Zobaczcie zdjęcia z Lubelszczyzny.

Wczoraj około godziny 20:00 do ziemskich biegunów magnetycznych dotarł wiatr słoneczny, po wybuchu z plamy słonecznej o numerze 1261.

W jonosferze, około 100 kilometrów nad powierzchnią ziemi, protony i elektrony zaczęły barwić niebo na różne kolory.

Z miejscowości położonych m.in. w Polsce, Niemczech i południowej Skandynawii można było ujrzeć fioletowo-zieloną zorzę rozciągającą się nisko na północnym niebie.

Zorza polarna najlepiej widoczna była poza miastami, przy całkowicie ciemnym niebie. Jeszcze lepsze efekty można było uzyskać na zdjęciu przy dłuższym naświetlaniu.

Jedną z takich fotografii wykonała nasza czytelniczka Kamila Mazurkiewicz. Oto jej relacja:

"Czysto rekreacyjna wyprawa za miasto, z zamiarem fotografowania Perseidów przerodziła się w trudne do określenia, ale jakże nieziemskie widowisko.

05.08.2011, godz. 23:16 - pierwsza klatka. Cel - Droga Mleczna, Perseusz, Kasjopea. Skupiona na liczeniu kolejnych meteorów i odganianiu komarów zupełnie nie zauważam, kiedy to o 23:28 na horyzoncie zaczyna pojawiać się zorza polarna.

Północ, przecieram oczy ze zdumienia, "to chyba zorza!" - myślę i jednocześnie czuję jak wielkie wydarzenie ma miejsce. I to był ten moment, maksimum.

Od razu pomyślałam o artykule, który przeczytałam rano przy porannej kawie. 40% prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy w Polsce. Pomyślałam - "nierealne w naszych szerokościach geograficznych."

Jak widać może nie tyle nierealne, co nieczęste. I nie ma tu mowy o fotomontażu. Całe zjawisko dzięki plamom o numerze 1261, a co będzie w zapowiadane na 2013 r. maksimum? Mmmm:) Warto uciec za miasto".

Dodajmy, że zorza powstała, ponieważ indeks aktywności geomagnetycznej wyniósł k8 w skali od 1 do 9. Stało się to po wybuchu z plamy 1261 o sile M9. Poniżej zamieszczamy zdjęcie zorzy polarnej w wykonaniu Kamili Mazurkiewicz (Polska).

Parametry:

Pojedyncza klatka (30 sekund)
Canon 20D
Canon 10 - 22 mm, 10 mm
f/3.5
140 x 30 sec.
ISO1600

Dołączona grafika


Źródło
  • 2



#205

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

x| Co?! Czemu tego nie przewidzieliście?! Zorza polarna nad Polską a nikt o tym nie wiedział?
  • 0

#206

headder.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też jest mi smutno iż przegapiłem takie zjawisko oglądając swój ulubiony serial..

Ma ktoś namiary na dodatkową porcję zdjęć? :)
  • 0

#207

Dedek.
  • Postów: 170
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ahh kurcze, a czulem zeby zrobic zdjecie kladac sie spac wczoraj (troche wczesniej niz teraz ;) ), bo niebo wygladalo naprawde ladnie z ta lekka zorza nad miastem.
  • 0

#208

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy twierdzą,że była to największa od 30 lat burza geomagnetyczna.

http://www.youtube.com/watch?v=cDdrm4uD8B0

Była tak potężna,że Japończycy byli zmuszeni do czasowego wyłączenia z użycia jednego ze swoich satelitów komunikacyjnych,Kodamę.
A zorze polarne były widoczne w wielu zakątkach naszego globu link
  • 2



#209

Krzewiciel.
  • Postów: 312
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A zorze polarne były widoczne w wielu zakątkach naszego globu link


Ehhh... To było do przewidzenia. Gdy ma być mikro burza magnetyczna to media szaleją, piszą o tym w internecie, wszyscy czekają na zorze i jej oczywiście nie ma. A gdy ma być największa burza od 30 lat cisza- dowiadujemy się o tym dopiero po fakcie... Wielcy naukowcy. >/
  • 1

#210

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejny potężny rozbłysk na słońcu klasy X7 wygenerowany z grupy plam o symbolu 1263 wystąpił dziś o 8:05 czasu UTC (10:05 czasu polskiego).
Na szczęście 20-minutowe CME nie było bezpośrednio skierowane w stronę ziemi ale skutki w postaci zaniku sygnałów radiowych mogą występować.
http://spaceweather.com/

http://www.youtube.com/watch?v=HHWQj8xoDjo
  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych