Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gigantyczny Rozbłysk Słoneczny - skutki mogą być poważne!


  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#151

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejna kometa mknie w stronę Słońca,a właściwie już dotarła do gwiazdy.

http://lasco-www.nrl.../current_c3.gif

Więcej info na stronie http://spaceweather.com/
  • 0



#152

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No i już po sprawie.

Dołączona grafika

http://img828.images...7/currentc2.mp4

http://sohowww.nasco.../realtime/mpeg/
  • 0



#153

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Duża protuberancja na Słońcu




Ostatnie dni przyniosły uspokojenie na Słońcu. Wciąż jednak mają miejsce ciekawe wydarzenia na naszej Dziennej Gwieździe. W ostatnich dniach obserwowano dużą protuberancję słoneczną, której nagranie prezentujemy w części głównej artykułu.

Od naszego ostatniego artykułu (data publikacji - 12 listopada 2010) aktywność słoneczna spadła. Grupy plam słonecznych nie wyzwalały już tak dużych rozbłysków jak na początku listopada. Nie oznacza to jednak, że nic ciekawego się na Słońcu nie działo. Ostatnio obserwowano długą protuberancję słoneczną, która w pewnym momencie mogła się podzielić na dwa mniejsze kawałki, a następnie znów połączyć.

Sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) obserwowała zmiany w kształcie tej protuberancji. Poniższe nagranie prezentuje ewolucję protuberancji pomiędzy 16 a 18 listopada

http://www.youtube.com/watch?v=oE6TP6N6_vg&feature=player_embedded


Ewolucja protuberancji słonecznej pomiędzy 16 a 18 listopada 2010 roku / Credits - NASA, SDO, LittleSDOHMI


W najbliższych kilku dniach prawdopodobnie aktywność słoneczna pozostanie na niskim poziomie. Niemniej jednak warto monitorować zjawiska występujące na naszej Dziennej Gwieździe - istnieje możliwość powstania, a następnie szybkiego wzrostu grupy plam słonecznych - podobnie jak to miało miejsce z grupą o oznaczeniu 1123.

Źródło : http://www.kosmonaut...-22-slonce.html
  • 0

#154 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano


Słońce "wyłączy" Ziemię


Dołączona grafika

Naukowcy alarmują: Słońce wchodzi w najbardziej aktywną fazę - jeszcze nigdy nie było dla Ziemi tak groźne! – podaje Daily Mail.

Nasilające się od kilku tygodni eksplozje na Słońcu mogą przysporzyć nam nie lada problemów. Nasza gwiazda wchodzi bowiem na najwyższy pułap swojego 12-letniego cyklu aktywności. W trakcie słonecznych burz w kierunku Ziemi zostaje wysłana potężna fala elektromagnetyczna. Jej prędkość osiąga nawet 930 km/s, a ładunek elektryczny przekracza 1 GeV!

Dołączona grafika

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy półkuli północnej, podczas dogodnych warunków atmosferycznych, mogli obserwować niezwykłe zorze polarne na niebie. Choć jest to wspaniałe zjawisko, nie wróży wcale nic dobrego.

Dołączona grafika

Przed negatywnym wpływem kosmicznych wyładowań naszą planetę zabezpiecza specjalna strefa ochronna zwana magnetosferą. Niweluje ładunek strumienia cząstek pochodzących z wiatru słonecznego. Jednak jak każda tarcza, ma granice swojej wytrzymałości.

Dołączona grafika

Jeśli wiatr słoneczny pokona barierę magnetosfery na Ziemi może dojść do wielu niekorzystnych zjawisk. Przede wszystkim silne pole magnetyczne spowoduje wyłączenie prądu na całej kuli ziemskiej, co może być katastrofalne w skutkach. Nie tylko wygasną światła, komputery, nawigacja satelitarna i inne urządzenia elektryczne, ale może dojść do załamania światowej gospodarki!

Dołączona grafika

Profesor John Beddington, doradca rządu brytyjskiego podkreśla, że nie można bagatelizować tego zagrożenia. Cykl słoneczny powtarza się bardzo często, trwa około 11-12 lat, a więc mieliśmy już do czynienia z wysoką aktywnością Słońca i nic się nie stało. Jednak Beddington sądzi, że tym razem sytuacja znacząco się zmieniła. W roku 2000 liczba komputerów, telefonów komórkowych oraz wielkość sieci internetowej była znacznie niższa niż obecnie. Ludzie nie opierali się na technologii informacyjnej w takim stopniu jak dziś. Z tego względu choćby „globalna wtyczka” była wyciągnięta tylko na chwilę, mogłoby dojść do poważnego kryzysu.

Dołączona grafika

Jane Lubchen, dyrektor U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration dodaje, że tegoroczne wyładowania mają na tyle potężną siłę, że powinniśmy stawiać sobie pytanie nie czy dojdzie do „wygaszenia Ziemi” tylko na jak długo? Astronomowie podejrzewają, że może potrwać to kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.W 2009 roku z powodu burzy słonecznej wygasły światła w Rio de Janeiro. W 1989 roku zarejestrowano zakłócenia energetyczne w prowincji Quebec w Kanadzie. W 1972 roku padła komunikacja telefoniczna w stanie Illinois w USA. Takie przypadki można mnożyć, jednak jak dotąd zakłócenia nie osiągnęły skali światowej. Nie wiemy czego możemy się naprawdę spodziewać.

Dołączona grafika


www.odkrywcy.pl
  • 0

#155

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

TYTUŁ: Czysta Nauka - Burze Słoneczne PL (1/5)
LINK:
CZAS: 10,09 min.
TYTUŁ: Czysta Nauka - Burze Słoneczne PL (2/5)
LINK:
CZAS: 9,53 min.
TYTUŁ: Czysta Nauka - Burze Słoneczne PL (3/5)
LINK:
CZAS: 10,01 min.
TYTUŁ: Czysta Nauka - Burze Słoneczne PL (4/5)
LINK:
CZAS: 10,04 min.
TYTUŁ: Czysta Nauka - Burze Słoneczne PL (5/5)
LINK:
CZAS: 6,44 min.
  • 0



#156 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano


Coś dziwnego dzieje się z ziemską magnetosferą



Zwolennicy teorii rychłego i gwałtownego przebiegunowania Ziemi mają dzisiaj pożywkę dla swoich przekonań. Od jakiegoś czasu dzięki japońskiemu NICT możemy obserwować zachowanie ziemskiej magnetosfery. Dzisiaj wyglądala ona nad wyraz dziwnie.

Co ciekawe aktywność słoneczna jest na od soboty na dość niskim poziomie, była tylko jedna flara klasy C. Istnieje szansa na wybuch klasy M z okolic grupy plam 1166 ale analizując dane z SOHO i z SDO wszystko wygląda w miarę normalnie. To co nie jest normalne to wysoki poziom wiatru słonecznego w okresie uspokojenia Słońca. Od rana prędkość oscyluje w granicy 550 km/s co jest poziomem znacznym.

Nasuwa się pytanie skąd taki poziom i co go powoduje. Czy dane z SOHO i SDO są błędne? Trudno to zinterpretować bez odpowiedniej wiedzy i zrozumienia tych zjawisk. Ja nie podejmuje się interpretacji interpretacji tej niekonsekwencji danych. Skupię się za to na analizie magnetosfery.

Dane które przykuły moją uwagę dostępne są pod adresem http://www2.nict.go....ation/realtime/, są też osiągalne pod adresem http://zmianynaziemi.pl/tablica w zakładce Geomagnetyzm.

Zobaczcie na dzisiejsze wykresy z okolicy godziny 15:27 - link

Dołączona grafika

a teraz z godziny 15:44 - link

Dołączona grafika

a tak wygląda w miare normalny wykres z godziny 18:25

Dołączona grafika

Szczerze mówiąc pierwszy raz widzę tak "powykręcaną" magnetosferę. Jeśli jest ktoś kto może to zinterpretować i wyjaśnić dlaczego dochodzi do takich zakłóceń magnetosfery przy relatywnie spokojnym Słońcu bardzo prosze o komentarze. Mam jeszcze prośbę aby ochotnicy śledzili z wykorzystaniem tej strony co dzieje się z naszym polem magnetycznym i jeśli zauważycie coś nietypowego napiszcie o tym.

Click
  • 2

#157

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od czasu do czasu zaglądałem na tą stronę bo zawsze fascynowały mnie obrazy z sondy(zobrazowanie danych) ale także jeszcze nigdy nie widziałem takiego układu pól. Bywały czasami zakłócenia po wderzeniu z wiatrem słonecznym (po wybuchach) ale to nawet ciut nie przypominało obecnego.

Użytkownik BrainsCollector edytował ten post 14.03.2011 - 07:36

  • 1



#158

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

niestety nie umiem pokazać z filmiku jak to wygląda. ale znowu robicie panikę. naturalną rzeczą jest, że magnetosfera zmienia swoje wychylenie na północ bądź południe, przy wychyleniu południowy te linie są daleko od siebie, przy wychyleniu na północ dążą do siebie. zapewne spoglądacie tylko na ten wykres wieczorami, by sprawdzić możliwość wystąpienia zorzy, gdzie wychylenie Bz jest południowe.

a więc zróbmy aferę!

EDIT.
bez dowodów mnie zjedzą więc, na przykładzie Muhada. podałem godziny i wychylenie Bz.
15.05 północne +5
15.20 północne +5
15.35 południowe -1 (zaczynają się rozwijać)
15.50 południowe -3
16.05 południowe -4
16.20 południowe -3
16.35 południowe -2 (tak mniej więcej do 19.20)
19.20 północne +2
20.05 północne +5 ( i tak już dalej to ostatniego zrzutu)
00.06 [14marca] północne +5 a teraz siejmy panikę bo strona nie dodaje screenów!

Użytkownik dżekson edytował ten post 14.03.2011 - 11:28

  • -1



#159

k-pax.
  • Postów: 90
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

niestety nie umiem pokazać z filmiku jak to wygląda. ale znowu robicie panikę. naturalną rzeczą jest, że magnetosfera zmienia swoje wychylenie na północ bądź południe, przy wychyleniu południowy te linie są daleko od siebie, przy wychyleniu na północ dążą do siebie. zapewne spoglądacie tylko na ten wykres wieczorami, by sprawdzić możliwość wystąpienia zorzy, gdzie wychylenie Bz jest południowe.

a więc zróbmy aferę!

EDIT.
bez dowodów mnie zjedzą więc, na przykładzie Muhada. podałem godziny i wychylenie Bz.
15.05 północne +5
15.20 północne +5
15.35 południowe -1 (zaczynają się rozwijać)
15.50 południowe -3
16.05 południowe -4
16.20 południowe -3
16.35 południowe -2 (tak mniej więcej do 19.20)
19.20 północne +2
20.05 północne +5 ( i tak już dalej to ostatniego zrzutu)
00.06 [14marca] północne +5 a teraz siejmy panikę bo strona nie dodaje screenów!

no ale o co ci chodzi? nie chcesz robić paniki? czy co?
a możesz wytłumaczyć następującą rzecz, na słońcu się uspokoiło trochę, to skąd wiatr słoneczny o prędkości około 600 km/s ? bo mnie ciekawi to?
  • 0

#160 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ależ szanowne towarzystwo uczepiło się słowa - panika. Nie tak dawno temu wielu z Was było skłonnych zlinczować mnie za moje próby przepowiedzenie zmian klimatyczno-geologicznych na ziemi. Pisałem o nich w wielu wątkach choćby 5 lat temu. Wielu z Was z wyższością śmiało mi się w twarz, że co ja wypisuję, itd., tak jak wielu z tego samego grona dziś milczy na forum patrząc na zmiany z nieokreślonym samopoczuciem. Nawet teraz, kiedy cała ziemia drga, co nie jest normalne, pojawiają się niektórzy, co piszą - nie siejcie paniki, wszystko jest ok. Do prawdy? Nie wydaje mi się. Jedynie zwracanie uwagi na niepokojące zmiany jest jedyną metodą dla nas ludzi bez władzy na zainteresowanie tym innych. Ludzie mają prawo wiedzieć. Nie jest tajemnicą to, że zmiany występują też na innych obiektach naszego układu słonecznego. Coś na to wpływa. Może to słońce, który kończy swój ostatni cykl i może to ma związek z przepowiednią Majów i pozostawieniem ich miast bez ludzkiego echa. Może zostawili ostrzeżenie-informację, że nas czeka dokładnie to samo? Może jest to wina wstęgi w sąsiedztwie naszego układu słonecznego. Przyczyn może być wiele, jak i samych skutków. Nie znając przyczyn nie wiemy znamy swojego przeznaczenia.
  • 2

#161

sebacyw.
  • Postów: 246
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nawet teraz, kiedy cała ziemia drga, co nie jest normalne, pojawiają się niektórzy, co piszą - nie siejcie paniki, wszystko jest ok. Do prawdy? Nie wydaje mi się.

Zgadzam się w 100%
Zauważyłem też, że jeżeli coś się dzieje (intensywniejsze trzęsienia ziemi, rozbłyski na Słońcu, padające ryby itp itd)
to ludzie mówią "spokojnie, takie rzeczy są naturalne i działy się już w przeszłości"- w takim razie ja dodam od siebie :
"spokojnie, w przeszłości spadały już meteoryty, między innymi taki o średnicy 10 km, który wybił wszystkie gady na Ziemi, wywołał trzęsienia ziemi co poskutkowało ogromnymi falami zalewającymi przeogromne tereny i zagładą Dinozaurów"
Tak więc to, że Ziemia rozerwie się na 2 części z niewyjaśnionych przyczyn wchodzi w tym momencie w grę i można to podpiąć pod "naturalne zjawiska", które miały miejsce w przeszłości :mrgreen:
(dla niewtajemniczonych jest to pewnego rodzaju dygresja do tego, co aktualnie dzieje się na Ziemi oraz w jej okolicy ;) )

Użytkownik sebacyw edytował ten post 14.03.2011 - 19:50

  • 3



#162

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nawet teraz, kiedy cała ziemia drga, co nie jest normalne, pojawiają się niektórzy, co piszą - nie siejcie paniki, wszystko jest ok. Do prawdy?


mówmy, rzeczom po imieniu..
jestem człowiekiem, których trzeba zaliczyć do panikarzy. dlaczego tak napisałem? otóż interesuję się tym od dawna i mam trochę pojęcie o tym co piszę, tak niepokoją mnie trzęsienia Ziemi, wulkany itp. śledzę to równie uważnie. aktywność słońca już miała takie przebiegi w przeszłości. dodam, że cykl 24 ma być słabszy od poprzedniego. co będzie to się dowiemy.. zamiast siedzieć i wypisywać pierdoły skupiam się na rzeczach ważnych, a często mam tak, że wolę iść ze znajomymi i nie zastanawiam się na razie nad rokiem 2012. co ma być to będzie :)
  • 0



#163 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano


Coś znowu wpływa na ziemskie pole magnetyczne


Zwykle zorze polarne są generowane przez wiatr słoneczny. Od wczoraj nasza magnetosfera "skręca" się w znacznym stopniu a zorze są na poziomie aktywności z 2006 roku. Co powoduje to zjawisko?

Kilkanaście dni temu nasza magnetosfera była poddana silnemu działaniu dziur koronalnych powodującyh, że prędkość wiatru słonecznego osiągnęła poziomy dochodzące do 550 km/s. To bardzo dużo ale nasza podstawowa linia obrony, jaką jest pole magnetyczne, spisała się na medal.

Sytuacja sprzed kilku tygodni była zastanawiająca gdyż nie było wtedy wielkiej aktywności słońca w rozumieniu koronalnych wyrzutów czy rozbłysków. Okazało się jednak, że Słońce emitowało wiatr słoneczny z tworu o nazwie dziura koronalna. W tej chwili nic takiego nie ma miejsca, prędkość wiatru jest na poziomie 330 km/s a pole magnetyczne wygląda w ten sposób. Co to powoduje? Czy ktos zna odpowiedź?

Dołączona grafika
Odczyt z 30 marca 2011, 14:47 UTC

Dołączona grafika

Jeśli chodzi aktywność słońca to wczoraj do Ziemi dotarły szczątkowe ilości pomniejszego koronalnego wyrzutu masy (CME), uderzył w pole magnetyczne około 15:00 UTC. Uderzenie mogło spowodować zorze w kręgu polarnym. Wydaje się jednak, że skala zjawiska była za mała by aż w takim stopniu wpłynąć na ziemski magnetyzm.

Podsumujmy, niskie poziomy wiatru słonecznego, brak dziur koronalnych emitujących zjonizowany wiatr słoneczny a efekt erupcji słonecznej z 28 marca praktycznie minął ziemie. Mimo to magnetosfera wygląda w ten sposób...

http://www.youtube.com/watch?v=QsrYQMKFMxI&feature=player_embedded

A tutaj świetnie widać, że ciśnienie na magnetosfere ustaje a mimo to zaczyna się skecać. Bardzo dziwne zjawisko ...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=anRJjEejJRU

Click
  • 3

#164

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaburzenia magnetyczne, biegun się przesunął o 20 stopni!

Dutchsinse analizuje anomalie magnetyczne, które nastąpiły w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Kompasy szaleją, jak widać na nagraniu od około 3 min 30 s. Zmiany pola magnetycznego mogą być lokalne – magnetosfera bowiem jest w strzępach. Nie ma na razie informacji o przyczynach tego stanu rzeczy – czy jest to wpływ wielkiej flary słonecznej, która miała miejsce wczoraj, czy też zbliżania się wielkiego ciała niebieskiego w nasze regiony. Wygląda na to, że zmiany są chwilowe i że sytuacja wróci do normy.

http://www.youtube.com/watch?v=ABzMcckWSuw
  • 1



#165

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

TYTUŁ: Huge Sun CME 4/03/11 - It is Earth Directed

OPIS: Zdjęcia satelity core, dzisiaj już mieliśmy 9 flar

LINK:

CZAS TRWANIA: 0,33 min.

Erik.
  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych