Skocz do zawartości


Zdjęcie

Starożytna "mapa skarbów". Ukryta na kamieniu sprzed 4000 lat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6656
  • Tematów: 770
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skała z epoki brązu okazuje się istną "mapą skarbów"– czytamy na portalu IFL Science. Naukowcy z Francji badają płytę znaną jako Saint-Bélec, która została odkryta w 1900 r., po czym zniknęła na ponad 100 lat, ponownie została odnaleziona w 2014 r.

 

1.jpg

Płyta z epoki brązu z "mapą skarbów". (WIKIMEDIA COMMONS, PAUL DU CHÂTELLIER)

 

Znaleziona na stanowisku prehistorycznym w Finistère skała charakteryzuje się obecnością niezwykłych rycin, które od początku budziły zainteresowanie archeologów. Naukowcy twierdzą, że oznaczenia na skale wykazują 80 proc. podobieństwa do obszaru wokół 29-kilometrowego odcinka rzeki Odeta.

 

Płyta z epoki brązu. To najstarsza trójwymiarowa mapa Europy

 

IFL Science przypomina, że odkryta ponad 100 lat temu skała została w 2021 r. uznana za najstarszą trójwymiarową mapę Europy. Naukowcy od dwóch lat prowadzą badania, które mają pomóc w zlokalizowaniu innych stanowisk i pomników przedstawionych na starożytnej mapie.

 

"Wykorzystanie mapy do wyszukiwania stanowisk archeologicznych to świetne podejście. Nigdy w ten sposób nie pracujemy." – wyjaśnił Yvan Pailler, profesor z Uniwersytetu Zachodniej Bretanii.

 

Dziś archeolodzy pracują w oparciu o nowoczesny sprzęt radarowy i zdjęcia lotnicze. To główne metody, które pozwalają odkrywać interesujące miejsca m.in. w miastach. Płyta Saint-Bélec prezentuje natomiast zupełnie inne podejście, bowiem pozwala poszukiwać ważnych dla nauki miejsc na rycinach umieszczonych na skale.

 

"To mapa skarbów" – twierdzi Pailler.

 

Zespół Paillera planuje w najbliższym czasie poszukiwać skarby ze starożytnej skały. Archeolodzy zdają sobie natomiast sprawę, że zbadanie terytorium z Saint-Bélec i konkretnymi oznaczeniami na płycie może potrwać nawet 15 lat.

 

Na płycie znajduje się szereg wygrawerowanych symboli, które jeszcze lata temu, podczas pierwszego odkrycia, nie miały sensu dla naukowców. Z czasem jednak archeolodzy dostrzegli potencjał znaleziska i dopasowali wzniesienia i linie do rzek znajdujących się w regionie Bretanii (ok. 500 km od Paryża).

 

Podkreślić warto, że z płyta jest mniejsza niż w okresie, kiedy powstała. Zdaniem Paillera, wiele fragmentów skały mogły trafić do grobowców jako fragmenty ścian. Znalezienie zaginionych odłamków jest więc dziś niemal niemożliwe i archeolodzy muszą posługiwać się niepełną "mapą skarbów".

 

imagesO2.png

 

 Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych