Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemniczy sześcian na księżycu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

" Lądownik Chang'e-4 i łazik Yutu-2 rozpoczęli badanie powierzchni Srebrnego Globu na początku 2019 roku. Robot pokonał już setki metrów jałowych księżycowych obszarów. Jakiś czas temu natknął się na dziwną substancję, która okazała się być szklistym kamieniem, a teraz przed nim pojawił się kolejny tajemniczy obiekt.

Na razie nie wiadomo, z czym mamy tu do czynienia. Obiekt znajduje się ok. 80 metrów przed łazikiem. Entuzjaści istnienia obcych cywilizacji natychmiast zasugerowali, że może to być jakiś monolit wbity w powierzchnię Księżyca. Według nich, został tam pozostawiony przez obcą cywilizację. Jednak eksperci z Chińskiej Agencji Kosmicznej studzą emocje. Uważają, że możemy mieć do czynienia z nietypową skałą.

comment_1638595564DxihqiPBrSpvdbWN7RqUDO

Na obszarze lądowania misji Chang'e-4, czyli w kraterze Von Karmana, w basenie Biegun Południowy Aitken, czyli jednym największych, ale i najstarszych kraterów w Układzie Słonecznym, nie występuje dużo skał, zatem będzie to wydarzenie dość niezwykłe, ale nie nadprzyrodzone.

Oczywiście trzymamy mocno kciuki za to, by ten obiekt był czymś wyjątkowym, ale na pewno będzie jak zwykle. Zbadanie tego obiektu, jeśli jest meteorytem, może być jednak bardzo cenne, gdyż w ten sposób będziemy mogli poznać historię tworzenia się Księżyca, a być może również obiektów z otchłani kosmosu. Łazik ma wyruszyć w kierunku obiektu w kolejnych dniach.

Na razie nie wiadomo, kiedy CNSA opublikuje zdjęcia tego obiektu z bliska i kiedy pojawią się jakieś bardziej szczegółowe informacje na jego temat. W przypadku chińskich misji musimy uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj więcej na https://geekweek.int...ampaign=firefox

 

 

 


  • 4



#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6632
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sześcian... Momentalnie mam przed oczami scenę z sześcianem z Odysei 2000 Kubrick'a.

 

                                  

                                  

 

A w tle to co było w Odysei najpiękniejsze, dobranie muzyki do zapierających dech w piersiach scen. Oglądałem ten film po raz pierwszy w kinie mając 10 lat (w 1974 roku). Wychodząc z kina nuciłem pod nosem jeden z piękniejszych walców Straussa, mając pod powiekami obraz dryfującej stacji kosmicznej.

Te dwa elementy ciągle razem podróżują w moim umyśle, a wywołują je z pamięci hasła:

- stacja kosmiczna w przestrzeni,

- no i właśnie sześcian/monolit.

 

Ten właśnie moment...

              

 

Oby ten sześcian był inny...





#3

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2570
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przy takiej jakości zdjęcia trudno powiedzieć co to. Może to być meteoryt.

 

1200px-Hoba_Meteorite_sire.jpg


  • 0



#4

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No właśnie. Jakość zdjęcia jest zastanawiająca. Biorąc pod uwagę czym raczą nas marsjańskie łaziki... Ja rozumiem ze to jest chiński sprzęt. Ale bez przesady. Po mojemu to jakiś artefakt wynikający z obróbki zdjęcia. Ale co ja tam wiem. 


  • 0



#5

Shiver.

    Silent Reaper

  • Postów: 659
  • Tematów: 19
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Faktycznie jak na dzisiejsze sensory i rozdzielczości to odległość 80m i jakość zastanawiające, no ale poczekajmy może ujawnią dokładniejsze albo i nie :)


Użytkownik Partuszew edytował ten post 03.01.2022 - 23:15

  • 0

#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcie pochodzi z kamery szerokokątnej, mającej pokazywać otoczenie blisko łazika. To co wrzuciłem to właściwie wycinek kadru, który głównie pokazywał regolit tuż przez pojazdem. Dlatego na matrycy obiekt odległy o 80 metrów może być ostatecznie niezbyt szczegółowy. Osobiście przypuszczam, że Chińczycy są na 100% pewni, że to skała i najwyżej mają nadzieję na duży meteoryt. Gdyby było istotne podejrzenie, że to może być coś sztucznego, to by tego nie ujawnili.  A teraz ujawnili to aby pobudzić zainteresowanie trochę zmarginalizowaną misją łazika.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 03.01.2022 - 23:41

  • 0



#7

Blackhawk.
  • Postów: 165
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czy ja nie pomyliłem forum? Przecież tu od dłuższego czasu tylko korona i korona :D W końcu ciekawy temat,  powrót starych czasów. Lub zapowiedź inwazji kosmitów na 2022. Niemniej jednak obstawiam najzwyklejsze w świecie wytłumaczenie w postaci formy geomorfologicznej, na pierwszym planie tez widoczne są tego typu deniwelacje, które pod odpowiednim oświetleniem mogą dawać taki efekt. Ale mam nadzieję, że pozytywnie się zaskoczę, jeśli tylko oczywiście dane nam będzie się dowiedzieć co to faktycznie takiego 


Użytkownik Blackhawk edytował ten post 03.01.2022 - 23:45

  • 0

#8

Shiver.

    Silent Reaper

  • Postów: 659
  • Tematów: 19
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zdjęcie pochodzi z kamery szerokokątnej, mającej pokazywać otoczenie blisko łazika. To co wrzuciłem to właściwie wycinek kadru, który głównie pokazywał regolit tuż przez pojazdem. 

 

No i teraz wszystko jasne.


  • 0

#9

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bez-nazwy-1.jpg


  • 0



#10

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 

Było...


  • 0

#11

MaxaM.
  • Postów: 183
  • Tematów: 0
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bez zaskoczenia, można się rozejść  :roll:

 

000E6TMBJNKY3KLA-C122.jpg

https://geekweek.int...9yeamsLHrc6lluQ


  • 2

#12

ppp.
  • Postów: 770
  • Tematów: 36
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Powiekszenie pierowotnego zdjęcia przez program "Gigapixel Al" oparty o IA.
Naczo Verdad Oculta youtube.com/watch?v=ceyJDG03VrY

 

d498e29f24af6d2fmed.png


  • 0

#13

abnormal.
  • Postów: 129
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

gwoli ścisłości u Cubrick'a był prostopadłościan


  • 0

#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Programy takie jak Gigapixel nie tworzą dodatkowego powiększania, bo nie ma danych do odtworzenia. One symulują jak mógłby wyglądać obiekt, który przy niskiej rozdzielczość wygląda w dany sposób. Gdy są to obiekty rozpoznawalne, które można porównać do wzorca, jak twarze czy rośliny, to efekty są niezłe. Gdy potraktujemy tym obiekt nierozpoznawalny to zawsze wyjdzie jakiś zbiór kwadratów. W wtedy wysymulowane szczegóły to nie jest żaden prawdziwy obraz.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych