Skocz do zawartości
Zdjęcie

W bursztynie odkryto dinozaura rozmiaru kolibra


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

dino.jpeg

Czaszka minidinozaura zatopiona w bursztynie (fot. Lida Xing)

 

Czaszkę malutkiego, podobnego do ptaka dinozaura zatopioną w bursztynie odnaleziono w Mjanmie (dawniej – Birmie). Zwierzę żyjące 99 milionów lat temu okrzyknięto najmniejszym znanym dotychczas dinozaurem i nadano mu nazwę Oculudentavis khaungraae. Odkrycie skamieliny może pomóc w badaniach nad ewolucją ptaków.

 

Odkrycie opisano w najnowszym wydaniu czasopisma Nature. Znaleziony fragment czaszki mierzy zaledwie 7 milimetrów. Na jego podstawie naukowcy stworzyli model całego stworzenia. Jego czaszka mierzy zaledwie 1,5 centymetra długości. Proporcje sugerują, że zwierzę było mniej więcej tego samego rozmiaru co koliberek hawański (Bee hummingbird) – najmniejszy występujący na ziemi ptak, którego całkowita długość ciała wynosi około 6,3 cm, z czego 1,2 cm przypada na dziób, a 1,5 cm na ogon. Niewykluczone, że nowo odkryty minidinozaur mógł być jeszcze mniejszy.

 

 

Oculudentavis khaungraae wydaje się być najbliżej spokrewniony z upierzonymi dinozaurami - Archaeopteryxem i Jeholornisem, dalekimi kuzynami współczesnych ptaków.

 

Naukowcy podejrzewają, że tak jak te zwierzęta, mały dinozaur miał pierzaste skrzydła, ale bez innych skamielin nie są w stanie określić, czy potrafił latać.

 

Autorzy odkrycia twierdzą też, że pomimo swoich niewielkich rozmiarów mały dinozaur nie żywił się nektarem, jak obecnie żyjące kolibry, a owadami. Jego górna szczęka najeżona jest 40 ostrymi zębami, a ogromne oczy – przystosowane do obserwacji zdobyczy wśród liści – mają cechy niespotykane u innych dinozaurów.

 

Także imię nadane minidinozaurowi - Oculudentavis – wywodzi się od łacińskich słów oznaczających oko, ząb i ptaka.

 

dino1.jpeg

Tak mógł wyglądać przedstawiciel Oculudentavis khaungraae
(fot. Han Shixin)

 

Brakujące ogniwo ewolucji

 

Żadne żyjące obecnie zwierzę nie jest zbudowane tak, jak Oculudentavis. – To ujawnia zupełnie nową niszę ekologiczną, o której istnieniu nie mieliśmy pojęcia – przyznaje współautor badań Jingmai O Connor, paleontolog z China’s Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology.

 

Podekscytowany odkryciem jest także paleontolog Ryan Carney z University of Central Florida. – To naprawdę jedno z najrzadszych i najbardziej spektakularnych znalezisk! – mówi.

 

Kiedy Lida Xing po raz pierwszy zobaczył skamielinę, uznał ją za „dziwną”. Paleontolodzy uznali, że długi pysk i duże oczy zwierzęcia sugerują, że jest to prehistoryczny ptak. Byli jednak zaskoczeni ilością zębów, w jakie wyposażony był dziób zwierzęcia.

 

Aby lepiej przyjrzeć się czaszce, Xing zabrał bryłkę bursztynu do Szanghaju. Tam poddano ją dokładnym specjalistycznym badaniom. Okazało się, że czaszka jest doskonale zachowana. Dzięki testom udało się ustalić, że zwierzę zmarło, kiedy było już w dorosłym wieku. Tym ciekawsze badaczom wydały się niewielkie rozmiary znaleziska.

 

dino2.jpeg

Czaszka znaleziona w bursztynie (fot. Li Gang)

 

Niezwykłe stworzenie miało także niespotykanie duże oczy. Skany czaszki pozwoliły dokładnie zbadać ich budowę. Gady i ptaki mają w oczach małe kościste pierścienie, które wspomagają narządy wzroku. Płytki zawierające te pierścienie mają zwykle kształt wąskich prostokątów, ale u Oculudentavis mają kształt przypominający… łyżeczkę do lodów.

 

– Kształt, który zaobserwowaliśmy, nie jest obecny u żadnego innego ptaka ani innego dinozaura – stwierdził Lars Schmitz z California’s W.M. Keck Science Department, zajmujący się ewolucją widzenia.

 

Jedynymi dzisiejszymi zwierzętami o podobnie ukształtowanych kościach oczu są jaszczurki. Autorzy badan nad minidinozaurem twierdzą, że Oculudentavis używał swoich niezwykle dużych oczu, aby wyszukiwać owadów w ciągu dnia.

źródło


 • 6#2

Winzu.
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jejkuuu, chcę takiego żywego <3 


 • 0

#3

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 510
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niniejszym zaprezentowany przykład tak mikrego stworzenia, to przykład aż nadto fenomenalnego odkrycia. To prawda, Oculudentavis można uznać za stworzenie w pewien sposób redefiniujące pojęcie ludzi o paradoksie cudu złożoności ziemskiego życia. Bodaj o samym Wszechświecie (gwiazdy, planety, Galaktyki i procesy tam zachodzące) wiemy więcej niż o gatunkach organizmów żywych - zwłaszcza zwierząt - które żyły eony lat temu na Ziemi, których to pozostałości nie dotrwały do czasów nam obecnych, lub czekają one na odkrycie. Spinozaur, jeden z najbardziej niezwykłych teropodów w dziejach życia Ziemi, ma nie do końca opisaną historię, jako gatunku. Odkryty na początku XX wieku częściowy szkielet tego drapieżnika, został zniszczony podczas II Wojny Światowej; w drugiej dekadzie XXI wieku odkryto czaszkę i drobne fragmenty młodego osobnika Spinozaura. Był to największy drapieżnik lądowy, jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi, o którym, niestety, w wielu aspektach jego życia, jako gatunku, prawie nic nie wiadomo. Swą monstrulną sylwetką przewyższał T-Rexa. Bywało i tak, w tym naszym organicznym życiu na Ziemi, które jest przewrotne, i to mało powiedziane, że zaszczyciło nas ono gatunkiem ,,Świni Terminatora". Tym zwierzęciem był "Daeodon", największa... świnia w dziejach życia na Ziemi. . To mierzące 3,6 m długości, 2,1 wysokości i ważące 1000 kg, zwierzę, miało potężną żuchwę i mocarne zębiska, dzięki którym mogło kruszyć kości. Panowało w okresie 20-18 milionów lat temu. Jako jedyny ,,zwierz mutant", Daeodon stanowił jedyną poważną konkurencją dla Amficjona, tzw. ,,Niedźwiedziopsa", żyjącego w ramach czasowych, tych samych, co Świnia Terminator. Niesamowite! Ewolucja to niepisane prawo, ukryte w głębokiej strukturze Wszechświata; jest ono takie zaskakujące!

Poniżej, jedna z pozycji popularnonaukowych, którą można nabyć w księgarniach, która to obraca się tematycznie wokół paleontologii - głównie w gałęzi wiedzy odkryć gatunków Dinozaurów etc.

d8-dinozaury-odkryte-na-nowo_200.jpg


 • 0

#4

noxili.
 • Postów: 2846
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ewolucja to niepisane prawo, ukryte w głębokiej strukturze Wszechświata; jest ono takie zaskakujące!

 

 

W nieco późniejszym momencie co świnia-terminator po Australii dreptało to stworzenie  :Demoniczna Kaczka Zagłady :).

 

R2aZGWW.jpg


 • 1#5

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 510
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

"Demoniczna Kaczka Zagłady", gigantyczne "Leniwce", które nie robiły nic poza spaniem, jedzeniem i zwisaniem z grubej gałęzi drzewa. Oprócz tego ponad dwumetrowe Kangury, żyjące na kontynencie australijskim, na które w okresie od 1,5 mln - 50, 40 tysięcy lat temu, polowała "Megalanią", przodek współczesnych Waranów z Komodo, mająca około 6m długości i około 300 - 400kg wagi jaszczurka, jednak nie są to ostateczne możliwe dane; niektórzy badacze są zdania, że skrajne okazy "Megalanii" mogły mieć następujące cechy morfologiczne: do 8m długości ciała i ponad 1 tony masy, w co szczerze wątpię. Ów gad teoretycznie mógł ,,natknąć się" na pierwszych przedstawicieli Homo Sapiens, którzy około 40 - 50 tysięcy lat temu, szacuje się, przybyli na australijskie ziemie migrując, bodajże, skądś ze wschodu. Z Megalanią, my ludzie, choć myślący, cóż nie mieliśmy w pojedynkę najmniejszych szans. Jak widać ewolucja - fundament życia na Ziemi - która po prostu jest - i to że nazywa się ją teorią, czy prawem nic tego nie zmieni, gdyż jej ,,działanie" wynika z takiego a nie innego funkcjonowania Wszechświata - zaskakuje na każdym kroku.
 • 0

#6

noxili.
 • Postów: 2846
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z Megalanią, my ludzie, choć myślący, cóż nie mieliśmy w pojedynkę najmniejszych szans.

 

:)  Jak wykończył szewczyk dratewka smoka Wawelskiego ? Czy stał za nim hufiec rycerzy? Bynajmniej, podrzucił smokowi spreparowany korpus owcy i było po smoku.

Megalania mogła ulec np podrzucanej padlince kangura z zawiniętym w  precelek np fiszbinem lub zaostrzonym patykiem z zaostrzonymi końcami zawiązanymi ściegnem. W żołądku patyk sie rozwijał, przebijał ścianki i zwierzak umieral w cierpieniau. Było niębyło czowiek wykończył naprawdę groźną megafaunę gdziekolwiek się pojawił. Jakoś tego dokonali nasi przodkowie . Wędki, wnyki pułapki trucizna, broń miotana, tropienie ustawiczne, ogień, polowanie gdy ofiara hibernuje - wszystko to dawało nam po prostu przewagę. 


 • 0#7

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6506
 • Tematów: 755
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 25
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przede wszystkim przewagę dawało rozwijające się myślenie. Powoli bo powoli, ale się rozwijało. Zwierzęta stosują wyuczoną taktykę i gdy ona zawodzi, zwyczajnie odpuszczają.Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u