Foto: domena publiczna
Policja w Wielkiej Brytanii prowadzi projekt pilotażowy, w ramach którego sztuczna inteligencja oceni prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa.
Nowe technologie znajdują szerokie wykorzystanie dla zapewnienia ludziom bezpieczeństwa. Już wkrótce mają one pomóc w walce z przestępczością i ocenie szans jej wystąpienia. National Data Analytics Solution (NDAS) to system, który pobiera dane z lokalnych i krajowych policyjnych baz danych. Próbuje on szacować ryzyko popełnienia przestępstwa, stania się ofiarą czynu z użyciem broni lub noża, a także prawdopodobieństwa, że ktoś zastosuje którąś z form współczesnego niewolnictwa.
Wsparcie dla funkcjonariuszy z Wielkiej Brytanii
Dzięki wykorzystaniu AI i baz danych informacje te mogą pomóc służbom zanim nieodpowiednie czyny będą miały miejsce. Osoby oznaczone przez system będą proponowane do przyjrzenia się im w celu uniknięcia potencjalnych zachowań przestępczych.
Projektowi przewodzi Policja z West Midlands. Do końca marca 2019 r. ma wyprodukować prototyp. Zaangażowanych w niego jest także osiem innych sił policyjnych. System został jednak zaprojektowany tak, aby docelowo wszystkie służby policyjne w Wielkiej Brytanii mogły z niego skorzystać.
Liczna baza danych
Jest to pierwszy projekt wykorzystania w takiej formie sztucznej inteligencji przez policję na świecie. Policjant prowadzący program, Ian Donnelly, powiedział portalowi New Scientist, że zgromadzono już ponad terabajt danych z tych systemów, w tym dzienniki popełnionych zbrodni przez około 5 milionów identyfikowalnych osób.
Jak podaje serwis, w ostatnich latach siły policyjne się zmniejszyły, dlatego potrzebny jest system, który pomoże funkcjonariuszom w rozpoznaniu osób priorytetowo wymagających interwencji. Z informacji udostępnionych przez anglojęzyczny portal wynika także, że to, co stanie się ze wskazanymi przez system osobami jest jeszcze wciąż w fazie ustaleń. Intencją tego typu działań nie jest bowiem przedwczesne aresztowanie niewinnych osób, ale udzielenie im wsparcia ze strony organizacji opieki medycznej lub socjalnej.
Wykrywanie przestępczości
Program wyłonił prawie 1400 wskaźników, które mogą pomóc w przewidywaniu przestępczości, w tym około 30, które były szczególnie silne. Obejmowały one m.in. liczbę przestępstw popełnionych przez daną osobę przy pomocy innych osób oraz liczbę przestępstw popełnionych przez osoby z tej grupy społecznej.
Uczenie maszynowe będzie wykorzystywało owe wskaźniki do przewidywania, które z osób znanych już policji mogą dopuścić się czynów podobnych, jak w przeszłości, ale jeszcze nie zwiększyły swojej aktywności. Przypisana zostanie im ocena ryzyka wskazującą na prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa w przyszłości.
Druga strona medalu
Pierwsze prognozy na temat działania systemu mają pojawić się na początku 2019 roku. Jednak już na tym etapie projekt spotkał się z wieloma słowami krytyki, a szczególnie pod kątem etycznym oraz tym, czy należy interweniować, jeśli dana osoba nie popełniła jeszcze przestępstwa ale być może zrobi to w przyszłości. Nieprecyzyjne prognozy mogą stanowić problem i powodować uprzedzenia. System ten może także negatywnie oceniać mieszkańców biedniejszych dzielnic. Największym wyzwaniem tego rozwiązania wydaje się być podjęcie decyzj czy na danym etapie interweniować, czy też nie.
Więcej informacji o powodzeniu projektu pojawi się z pewnością, zgodnie z zapowiedzią New Scientist, na w pierwszej połowie roku.
Użytkownik Nick edytował ten post 26.01.2019 - 23:53