Skocz do zawartości


 Ruszyła okolicznościowa Liga Typerów z okazji Euro 2024 - zapraszamy do typowania wyników meczów! 


Zdjęcie

Podróż Curiosity na Marsa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
290 odpowiedzi w tym temacie

#106

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

manitoris,

mam Ci w kilku zdaniach streścić stan wspołczesnej wiedzy o Marsie? :mrgreen:

Na poważnie rzecz biorąc - zyskała nauka, dział astrofizyki zajamujący się badaniem planet US. Gdyby chcieć porównać stan wiedzy o Marsie przed 1957r, to tamta wiedza jawi się dziś jako historyczna ciekawostka.

Nie chcę offtopować, mam jedynie prośbę, by nie psuć tak interesująco zapowiadającego się tematu.
  • 0



#107

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

to oswiec mnie - co zyskalismy (czy tez NASA, bo ja czy ty - to wiadomo ze nic :mrgreen: ) dzieki tamtym misjom?



Niektórzy stawiali podobne pytania po tym, jak zbudowano pierwszy komputer.
  • 0

#108

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Czyli NASA wydajac setki milionów dolarów na takie podboje kosmiczne, a my zwykli zjadacze chleba i inne panstwa ktore nie dali złamanego $ maja wszystkie dane (zdjecia) itd... uzyskane z tych misji za free, czyzby amerykanie byli tak dobrzy i chojni dzieląc sie wiedza ktora kosztowala ich mnóstwo pieniedzy i zaangazowania z wszystkimi ziemianami ? przykladowo Rosja, Chiny, Japonia nie dała nic many a bedzie miec wszystko jak na talerzu i my równiez ? Żeby poznac prawde NASA musi miec konkurencje, tylko czekac na kraje azjatyckie ktore to nie chce ingerencji Wlasnie NASA (miedzynarodowe ogłupianie ludnosci)

Użytkownik real edytował ten post 10.08.2012 - 14:58

  • 0

#109

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Satelita Mars Reconnaissance Orbiter od sześciu lat fotografuje niewielkie wycinki powierzchni Marsa. Kogo by te zdjęcia interesowały, może otworzyć stronę "HIRISE / Image Catalog" i oglądać zawartość - niemal 25.000 zdjęć. Każde jest opisane, zlokalizowane na ogolnej mapie. Każde zdjęcie jest opracowane w wielu wersjach o różnej rozdzielczości. Pełne wersje tych zdjęć mogą mnieć nawet 2GB! Za darmo.

Link: http://hirise.lpl.ar...u/katalogos.php
  • 2



#110

Altair.
  • Postów: 39
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Dager

Te zdjęcia są do prawdy niesamowite ale ja jakby to powiedzieć, ciężko mi przychodzi obserwacja z lotu ptaka, może dlatego że jest to coś obcego dla mnie jako obserwatora... Dużo bardziej wolę zdjęcia z powierzchni :) chciałbym doczekać czasów kiedy zobaczę piękne panoramy marsa wykonane z jego powierzchni o takiej samej jakości jak z MRO
  • 0

#111

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

czyzby amerykanie byli tak dobrzy i chojni dzieląc sie wiedza ktora kosztowala ich mnóstwo pieniedzy i zaangazowania z wszystkimi ziemianami ?

Mniej więcej właśnie tak. Zupełnie jak w przypadku systemu GPS.
  • 0



#112

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To co najciekawsze, dopiero przed nami. Możesz sobie obejrzeć wszystkie panoramy z łazików "Spirit" i "Opportunity".

Link:http://marsrover.nas...noramas/spirit/

Po lewe stronie wybierz opcję "panoramy" a na pasku u góry wybierz rok misji i oglądaj. Rozmiar obrazka do wyboru pod kazdym opisem.
  • 0



#113

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To co najciekawsze, dopiero przed nami. Możesz sobie obejrzeć wszystkie panoramy z łazików "Spirit" i "Opportunity".

Link:http://marsrover.nas...noramas/spirit/

Po lewe stronie wybierz opcję "panoramy" a na pasku u góry wybierz rok misji i oglądaj. Rozmiar obrazka do wyboru pod kazdym opisem.


zeby nie wiem jakie zdjecia ten teraz dostarczyl pozniej to i tak to troche drogo jak na sesje zdjeciowa pustkowia.. :roll:
topografia przeciez jest w pieknych rozdzielczosciach z orbity zrobiona, wiec dla zdjec tam oni nie tego na pewno nie poslali..
Ja sie pytalem o konkretne przyklady, co te misje wniosly do nauki wartego, a nie oczekiwalem odpowiedzi:
"HOHOHO!! tyle dobrego to wnioslo do nauki ze az sam nie wiem od czego zaczac, bo nasza wiedza na temat Marsa sie tak wzbogacila, wiemy dzieki temu ze jest tam pyl, kamienie i ze jest okragly.. :roll: "

PS. Niech nie peka wam zylka, ja to tak z nudow sobie pisze.. :)

Użytkownik manitoris edytował ten post 10.08.2012 - 16:29

  • 0

#114

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wydaje mi się, że ta misja jest bez sensu w obecnym czasie, podbój kosmosu powinien iść w kirunku budowy bazy na księżycu.

Nasa jeżeli była na srebnym globie to posiada już praktykę w takich misjach.
Kolonizacjia księżyca przyczyniłaby się do wielu aspektów, np:

- test zachowań ludzkich przed wyprawą na Marsa
- nowe technologie
- nowe napędy - windy kosmiczne
- idealne bazy
- turystyka
- tańsze koszty wyprawy na Marsa

można by wyminiać i wymieniać ;]
  • 0

#115 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

Cały czas testują filtry w sol3, kolorowy Mars ;)

http://mars.jpl.nasa...multimedia/raw/

edit: Serwer ledwo żywy za dużo osób ;)

Użytkownik Alucard edytował ten post 10.08.2012 - 17:38

  • 0

#116

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@manitoris
Jednym z głównych celów jest badanie próbek gruntu za pomocą specjalnej aparatury wiertniczej i analitycznej którą posiada łazik w celu ustalenia czy kiedykolwiek na Marsie były odpowiednie warunki do rozwinięcia się życia.
  • 0



#117

bobolino.
  • Postów: 123
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

To oswiec mnie - co zyskalismy (czy tez NASA, bo ja czy ty - to wiadomo ze nic :mrgreen: ) dzieki tamtym misjom?



Dzięki poprzednim misjom uzyskaliśmy prawdziwy obraz sąsiedniej planety, to chyba nie ulega "frekfencji", tak? Ponadto uzyskaliśmy tysiące danych na temat składu gleby, atmosfery, warunków... długo by wymieniać.

ALE teraz Cię oświecę, wedle życzenia.
Wiesz co ZYSKALIŚMY dzięki tamtym łazikom i misjom? (nie mylić z uzyskaliśmy)
Zyskaliśmy (tzn. NASA) sto razy więcej, niż Tobie się wydaje. Zyskaliśmy tyle informacji o Marsie, że twój łeb, w połączeniu z moim, nie ogarnia 1/100 tego.

ZYSKALIŚMY NOWATORSKI SPOSÓB LĄDOWANIA NA MARSIE!!!, który wyglądał jak z filmów S-F i zakończył się CAŁKOWITYM POWODZENIEM!!!

To jest przełom na taką skalę, jak pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu.

Dzięki temu, droga ludzi na Marsa skróciła się o parę dekad, bo wiadomo - mniej więcej - jak lądować.

Teraz kumasz, co dały te misje?
  • 2

#118

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

czyzby amerykanie byli tak dobrzy i chojni dzieląc sie wiedza ktora kosztowala ich mnóstwo pieniedzy i zaangazowania z wszystkimi ziemianami ?

Mniej więcej właśnie tak. Zupełnie jak w przypadku systemu GPS.


Ja jednak podejrzewam, że niektóre technologie wynalezione przypadkiem podczas przygotowań do lotów pozaziemskich pozostawiają dla siebie i ewentualnie adaptują je na cele militarne. A takich zapewne jest nie mało.
  • 0

#119

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


czyzby amerykanie byli tak dobrzy i chojni dzieląc sie wiedza ktora kosztowala ich mnóstwo pieniedzy i zaangazowania z wszystkimi ziemianami ?

Mniej więcej właśnie tak. Zupełnie jak w przypadku systemu GPS.


Ja jednak podejrzewam, że niektóre technologie wynalezione przypadkiem podczas przygotowań do lotów pozaziemskich pozostawiają dla siebie i ewentualnie adaptują je na cele militarne. A takich zapewne jest nie mało.



Ale wszystkie technologie militarne prędzej, czy później trafiają do obiegu ogólnego.
  • 0

#120

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano



czyzby amerykanie byli tak dobrzy i chojni dzieląc sie wiedza ktora kosztowala ich mnóstwo pieniedzy i zaangazowania z wszystkimi ziemianami ?

Mniej więcej właśnie tak. Zupełnie jak w przypadku systemu GPS.


Ja jednak podejrzewam, że niektóre technologie wynalezione przypadkiem podczas przygotowań do lotów pozaziemskich pozostawiają dla siebie i ewentualnie adaptują je na cele militarne. A takich zapewne jest nie mało.



Ale wszystkie technologie militarne prędzej, czy później trafiają do obiegu ogólnego.


Owszem - ale póki co są asem w rękawie.

Analogicznie można powiedzieć, że po co rozwijać nowe rodzjae broni skoro i tak się o nich dowiedzą. <;
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych