Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
687 odpowiedzi w tym temacie

#16

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nadchodzi globalna katastrofa. Zacznie się na Atlantyku

Wielki głód i trujące wyziewy zdziesiątkują ludzkość. Naukowcy twierdzą, że gdy wybucha wulkan pod lodowcem Eyjafjallajökull wkrótce po nim budzi się inny - Katla. Jego erupcja zaś może mieć groźne skutki dla całej planety - informuje msnbc.msn.com. Może zmienić pogodę, spowodować klęskę nieurodzaju i głód a nawet zatruć miliony ludzi trującymi wyziewami. O co chodzi? Przez Islandię przebiega Grzbiet Środkowoatlantycki, część rozległego systemu wulkanicznego, rozciągającego się wzdłuż granicy styku płyt tektonicznych, wokół całego globu. W Islandii wynurza się on spod poziomu morza i biegnie przez wyspę. Używając kamery termicznej i radaru do tworzenia mapy lawy, naukowcy, którzy badali wulkan pod lodowcem Eyjafjallajökull ustalili, że lawa płynie w dół, pomiędzy płyty tektoniczne.
Oczekujemy, że szczelina będzie się poszerzać i możliwy jest w najbliższym czasie wybuch wulkanu Katla. Było tak również w przeszłości - stwierdził Andy Russell z Newcastle University's Earth Surface Processes Research, który udał się wraz z zespołem do Islandii.
W przeszłości erupcje Katli powodowały powodzie, porównywalne do amazońskich. Wulkan pluł zaś blokami skalnymi wielkości domów.
Ale to nie koniec niebezpieczeństw. Naukowcy przypominaja katastroficzny w skutkach wybuch innego islandzkiego wulkanu - Laki w 1783 roku. Z przekazów historycznych wynika, że trujące gazy, które wydobyły się podczas erupcji zabijały ludzi nawet na Wyspach Brytyjskich. Chmury wulkanicznego pyłu spowodowały klęskę nieurodzaju w Europie Zachodniej. Ludzie głodowali.
Erupcja na Islandii miała wpływ nawet na pogodę w Ameryce Północnej. Odnotowano tam jedną z najcięższych zim. Ponoć zamarzła nawet rzeka Mississipi w Nowym Orleanie.
To brzmi jak scenariusz hollywoodzkiego filmu katastroficznego, ale, niestety, to może się wydarzyć - twierdzi Colin Macpherson, geolog z Uniwersytetu w Durham.
Włoski wulkan może wywołać tsunami

Włoscy naukowcy ostrzegają przed mogącą nastąpić w każdej chwili erupcją podmorskiego wulkanu Marsili, znajdującego się około 150 kilometrów na południowy zachód od Neapolu. Jak wynika z ostatnich badań, struktura wulkanu wyraźnie się zmieniła, ściany krateru zaczęły tracić stabilność, a komora magmowa ma bardzo dużą powierzchnię. Wszystkie te zjawiska świadczą o tym, że wulkan może wybuchnąć nawet w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Erupcja może spowodować wyzwolenie fal tsunami, które będą stanowić zagrożenie dla zachodnich wybrzeży Kampanii i Kalabrii oraz północnych brzegów Sycylii. Naukowcom trudno jest oszacować jak wysokie mogą być potencjalne fale tsunami, ale pewne jest, że mogą poczynić na wybrzeżach znaczne zniszczenia. Wysokość tsunami będzie oczywiście uzależniona od skali erupcji podmorskiego wulkanu oraz od nawiedzających region trzęsień ziemi. Zbliżająca się erupcja wulkanu Marsili to ewenement, ponieważ jeszcze nigdy w historii wulkan ten nie wybuchał. Nie wiemy więc jakie następstwa może to za sobą pociągnąć. Wulkan odkryty został w latach 50. ubiegłego wieku. Ma 70 kilometrów długości, 30 kilometrów szerokości, 3 kilometry wysokości i znajduje się 450 metrów pod powierzchnią Morza Tyrreńskiego. Uaktywnienie się wulkanu Marsili niepokoi naukowców, ponieważ położony jest on w strefie wulkanu Wezuwiusz. Procesy zachodzące pod powierzchnią ziemi mogą mieć na niego znaczący wpływ, zwłaszcza, że od kilku lat naukowcy ostrzegają, że erupcja Wezuwiusza może nastąpić w każdej chwili i będzie bardzo gwałtowna.Źródło : twojapogoda.pl
 • 2#17

Artemida.
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słów parę jeszcze o erupcji wulkanu na Islandii...

Mała erupcja wulkanu na Islandii może dać początek większemu wybuchowi
news z dnia 26-03-2010

Po dwustu latach uśpienia przebudził się wulkan w rejonie lodowca Eyjafjallajokull w południowej części Islandii - podaje agencja AP. Naukowcy obawiają się, że erupcja może wywołać znacznie większy i groźniejszy wybuch pobliskiego wulkanu Katla. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull, o tej samej nazwie co lodowiec - zdaniem naukowców - była spokojna. Lawa zaczęła się wydostawać z szczeliny w zboczu góry, dzięki temu nie było bezpośredniego zagrożenia roztopienia lodowca. Lawa skierowała się bowiem w rejon niepokryty lodem. "To było najlepsze miejsce do erupcji" - powiedział geolog z Uniwersytetu Islandii Tumi Gudmundsson.

Ze względu bezpieczeństwa ewakuowano około 450 osób - podała AP. Ogłoszono stan zagrożenia mimo, że nie nikt nie odniósł obrażeń, nie było też bezpośrednich zniszczeń.

Zdaniem naukowców trudno przewidzieć co stanie się w następnej kolejności. Tak jak w przypadku trzęsień ziemi, trudno przewidzieć dokładny czas erupcji wulkanicznych. "Mogą ustać jutro, jak również mogą trwać przez tygodnie lub miesiące. Nie możemy tego określić" - powiedział Gudmundsson.

Ostatni wybuch w pobliżu 160 kilometrowego lodowca Eyjafjallajokull miał miejsce w 1821 roku i był to rodzaj "leniwej" erupcji - powolnej i trwającej nieprzerwanie przez dwa lata.

Wybuch, który nastąpił przed kilkoma dniami poprzedziło tysiące niewielkich trzęsień ziemi, które nawiedziły rejon miesiąc wcześniej. Naukowcy na Islandii monitorowali wulkan wykorzystując sejsmometry i instrumenty globalnego pozycjonowania. Mimo to - jak zaznaczył Gudmundsson - początek erupcji był tak słaby, że instrumenty go nie wykryły.

"Wulkan zaczął wykazywać aktywność od początku tego roku, puchnąc na przemian i zapadając się. Nie byliśmy jednak w stanie określić kiedy nastąpi wybuch. Mogło to się zdarzyć zarówno w ciągu miesięcy jak i roku. Nie mogliśmy też powiedzieć, że istniało bezpośrednie ryzyko dla regionu" - powiedział Pall Einarsson geofizyk z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Islandii.

Einarsson i Gudmundsson uważają, że wybuch może wywołać bardziej niszczycielską erupcję pobliskiego wulkanu Katla, położonego pod grubą czapą lodowca Myrdalsjokull, a w konsekwencji powódź. "Jednym z możliwych scenariuszy jest to, że ta niewielka erupcja może przynieść coś znacznie większego. Nie możemy spekulować kiedy to nastąpi" - powiedział agencji AP Einarsson.

Islandię zamieszkuje 320.000 ludzi, którzy żyją na "gorącym punkcie" wulkanicznym Grzbietu Śródatlantyckiego. Powszechne w historii Islandii erupcje wulkaniczne były poprzedzane aktywnością sejsmiczną, kiedy płyty tektoniczne przemieszczały się, a znajdująca się pod spodem magma szczelinami przedostawała się na powierzchnię.

Wyspa ma wiele czynnych wulkanów, m.in.: Heklę, Askję, Grimsvoetn, Hvannadalshnukur (najwyższy szczyt kraju). O aktywności wulkanicznej świadczą także liczne gorące źródła oraz gejzery. Dzięki tej aktywności kraj w dużym stopniu wykorzystuje tanią energię geotermalną do ogrzewania mieszkań.Około 11 proc. powierzchni Islandii zajmują lodowce.

źródło

Użytkownik Artemida edytował ten post 30.03.2010 - 22:35

 • 1

#18

frosti.
 • Postów: 654
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

(Apokalipsa (Objawienie) 8:1-13)
(...)
(4) I wzniósł się dym kadzideł, jako modlitwy świętych, z ręki anioła przed Bogiem.
(5) Anioł zaś wziął naczynie na żar, napełnił je ogniem z ołtarza i zrzucił na ziemię, a nastąpiły gromy, głosy, błyskawice, trzęsienie ziemi.
(6) A siedmiu aniołów, mających siedem trąb, przygotowało się, aby zatrąbić.
(7) I pierwszy zatrąbił. A powstał grad i ogień - pomieszane z krwią, i spadły na ziemię. A spłonęła trzecia część ziemi i spłonęła trzecia część drzew, i spłonęła wszystka trawa zielona.
(8) I drugi anioł zatrąbił: i jakby wielka góra płonąca ogniem została w morze rzucona, a trzecia część morza stała się krwią
(9) i wyginęła w morzu trzecia część stworzeń - te, które mają dusze - i trzecia część okrętów uległa zniszczeniu.
(...)

Idealny opis wybuchu wulkanów w morzach i na powierzchni ziemi. I to dużych zapewne łącznie z tym wulkanem w Yellowstone. Co do trzeciej części okrętów to zapewne w dużym stopniu chodzi o okręty podwodne, a tych jest setki.
No to czekamy bo po wybuchach wulkanów będzie już tylko ciekawiej.
 • 1

#19

rolpiek.
 • Postów: 577
 • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

i jakby wielka góra płonąca ogniem została w morze rzucona, a trzecia część morza stała się krwią


a ja tu widzę planetoide/meteoryt który wali w morze - jak wejdzie watmosfere ziemi będzie
to "góra płonąca ogniem" po czym megatsunami itd i 1/3 świata po odpowiednio dużym impakcie może wyginąć bez problemu
 • 0

#20 Gość_Dolg

Gość_Dolg.
 • Tematów: 0

Napisano

Niedługo nadejdą wielkie zmiany .Planeta też się na to przygotowuje . Może po prostu chce się nas pozbyć? Skoro o nią nie dbamy.
Planeta myśli ,czuję. skoro w tak małej istocie jak człowiek występuje świadomość , to skąd pomysł , że w tak ogromnej istocie żywej jak ziemia ona (świadomość) nie występuje.
 • 2

#21

Artemida.
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Być może i masz racje, Dolg. Żadnej możliwości nie można odrzucić, ani niczego nie można być pewnym. Jednakże idąc Twoim tokiem myślenia, można byłoby się spodziewać jakichś o wiele bardziej konkretnych symptomów. Powiesz pewnie, że przecież ile już ich jest. Oczywiście nasilenie wszystkich zjawisk jest stosunkowo duże, jednak biorąc pod uwagę długość życia przeciętnego człowieka, to to co dla nas może być ogromnym przełomem i wielkimi zmianami, dla ziemi jest zwykłym - często cyklicznym - procesem. Chociaż oczywiście, my w swym wysokim mniemaniu o własnym gatunku, oczekiwalibyśmy, że planeta będzie miała nader człowieczą świadomość. Czas w tym przypadku jest sprzymierzeńcem...:)
 • 0

#22

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

CZYNNE WULKANY NA FOTO
 • 2#23 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Już się Geryl przejadł i przebiegunowanie to teraz zaczyna się straszenie wulkanami.
Na razie, to największym zagrożeniem w roku 2012 jest Euro 2012. Może być totalna klapą logistyczna, organizacyjna oraz blamażem polskiej drużyny.
I tutaj widzę rzeczywisty koniec świata dla Polski.

Użytkownik osiris edytował ten post 01.04.2010 - 19:25

 • 0

#24

spatium.
 • Postów: 97
 • Tematów: 11
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tylko Osirisie, informacje o aktywnościach wulkanów pojawiały się jeszcze w czasach, kiedy Geryll zapoznał się ze słowem "Majowie". Zresztą ja nie uważam tego za straszenie. Niektóre media robią z tego afery - to fakt. Ale informowanie o budzeniu się wulkanów, zwłaszcza leżących w pobliżu ludzkich siedlisk, lub które podczas ostatniej erupcji sporo namieszały chyba nie jest grzechem;)
 • 1

#25 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

No nic. Poczekamy, zobaczymy.
 • 0

#26

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nowa erupcja wulkanu Eyjafjallajokull.Nie wygląda to za ciekawie.

[url="http://www.youtube.com/watch?v=Y7j9F7jHg2Q&feature=player_embedded"]http://www.youtube.c...player_embedded[/url]

Poniżej link do kamery monitorującej wulkan Eyjafjallajokul online.
http://eldgos.mila.i...-thorolfsfelli/

Natomiast tutaj i tutaj kamery obserwujące inny,jeszcze bardziej aktywny islandzki wulkan - Hekla.
Ale najgroźniejszy jest wulkan Katla.
Następstwa wybuchu tego wulkanu są opisane kilka postów wyżej.
Miejmy nadzieję,że czarny scenariusz się nie sprawdzi.

Katla online
 • 2#27

Cashpoint.

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

I drugi anioł zatrąbił: i jakby wielka góra płonąca ogniem została w morze rzucona, a trzecia część morza stała się krwią


Ten wybuch może pochłonąć południe Włoch

Największy europejski wulkan podmorski w każdej chwili grozi wybuchem i może wywołać tsunami, które pochłonie południowe Włochy - podaje agencja AFP, powołując się na ostrzeżenia znanego włoskiego wulkanologa.

Wulkanolog twierdzi, że sprawcą kataklizmu może być drzemiący u wybrzeży Włoch wulkan Marsili - góra, która u podstawy ma 70 km długości, 30 km szerokości i 3 km wysokości. Wulkan, z którego wypływa magma, ma "kruche ściany" które mogą się rozpaść - informuje Enzo Boschi szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w dzienniku "Corriere della Sera".

- To może nawet zdarzyć się jutro. Nasze ostatnie badanie wskazuje, że struktura wulkanu nie jest trwała, jego ściany są kruche i niestabilne, komora magmowa ma duże rozmiary. Wszystko to sygnalizuje nam, że wulkan jest aktywny i w każdej chwili może wybuchnąć - powiedział naukowiec.

Wybuch może wywołać tsunami, które uderzy w wybrzeża Kampanii, Kalabrii i Sycylii - powiedział Boschi.

- Rozerwanie ścian wulkanu może uwolnić miliony metrów sześciennych materiału zdolnego wytworzyć silną falę - tłumaczył wulkanolog. Dodał, że niemożliwe jest dokładne przewiedzenie wybuchu wulkanu, ale "zagrożenie jest realne, jednak trudne do oszacowania".

Wulkan Marsili leży na Morzu Tyrreńskim, w odległości 150 km od Kampanii, na południowy zachód od Neapolu i nie wiadomo kiedy była jego ostatnia erupcja. Wulkan został odkryty w latach 50. ubiegłego wieku.

Naukowcy są zaniepokojeni aktywnością wulkanu Marsili, ponieważ znajduje się on w strefie wulkanu Wezuwiusz. Dlatego procesy zachodzące pod skorupą ziemską mogą mieć na niego wpływ. Od kilku lat wulkanolodzy ostrzegają, że erupcja Wezuwiusza może nastąpić w każdej chwili i będzie bardzo gwałtowna.

;p
 • 2#28

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

(03.04/06:04) - Na południu Islandii doszło do uaktywnienia się drugiego krateru wulkanicznego, z którego spływa lawa. Naukowcy obawiając się, że lawa może przedostać się między lodowcami Tindfjallajökull i Eyjafjallajökull, do miasta Thorsmork, podjęli decyzję o ewakuacji ludności. 80 osób zostało przewiezionych w bezpieczne miejsce śmigłowcami, natomiast kolejne 25 osób pozostało w domach, ponieważ na chwilę obecną nic im nie zagraża. Nowy krater otworzył się dosłownie na oczach wulkanologów. To sprawiło, że decyzje o ewakuacji ludności z zagrożonych obszarów trzeba było podejmować natychmiastowo, nawet jeśli niebezpieczeństwo w tej chwili nie było duże. Jest jeszcze jedno zjawisko, które spędza sen z powiek naukowcom. Mowa o samym lodowcu Eyjafjallajökull na którym uaktywnił się wulkan śpiący od ponad 180 lat. Z krateru wydobywają się znaczne ilości lawy, która powoduje gwałtowne roztapianie się mas śniegu i lodu. Cała woda albo bezpośrednio wyparowuje, albo też spływa strumieniami do Oceanu Atlantyckiego. Mieszkańcom podnóży lodowców grozi więc nie tylko lawa wulkaniczna, ale też powódź, gdy masy wody spłyną po wulkanicznym stoku w dół, niczym tsunami rujnując i porywając wszystko co stanie im na drodze.

Źródło : twojapogoda.pl
 • 0#29

vkali.
 • Postów: 701
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Największy europejski wulkan podmorski w każdej chwili grozi wybuchem i może wywołać tsunami, które pochłonie południowe Włochy - podaje agencja AFP, powołując się na ostrzeżenia znanego włoskiego wulkanologa.

Wulkanolog twierdzi, że sprawcą kataklizmu może być drzemiący u wybrzeży Włoch wulkan Marsili - góra, która u podstawy ma 70 km długości, 30 km szerokości i 3 km wysokości. Wulkan, z którego wypływa magma, ma "kruche ściany" które mogą się rozpaść - informuje Enzo Boschi szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w dzienniku "Corriere della Sera".


(03.04/06:04) - Na południu Islandii doszło do uaktywnienia się drugiego krateru wulkanicznego, z którego spływa lawa. Naukowcy obawiając się, że lawa może przedostać się między lodowcami Tindfjallajökull i Eyjafjallajökull, do miasta Thorsmork, podjęli decyzję o ewakuacji ludności.


.. do póki nie obudzi się etna, będzie w miarę spokojnie,… a gdy ona się obudzi obudzą się i te w usa zaczynając od mount rainier’a, ..a kończąc, na tym który na wieki wygubi zagnieżdżone tam plugastwo

Użytkownik vkali edytował ten post 03.04.2010 - 19:23

 • 0

#30

Asieńka.

  Wiedźma

 • Postów: 979
 • Tematów: 28
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ruchy tektoniczne Ziemi są tak normalne jak to że oddychamy, obecnie na Świecie jest czynnych około 500 wulkanów więc to, że kilka "budzi się" w tym samym czasie nie powinno wywoływać lęków.
Co do Etny to skoro już z niej lawa wycieka to chyba już się obudziła - o ile w ogóle spala, a teraz czekamy na spektakularną erupcję.:)
Etna to jeden z czynnych wulkanów i to dających często znać o sobie, ostatnio 6 listopada 2009r
 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u