Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnicze zaginięcie i śmierć Lisanne Froon i Kris Kremers

Zaginięcie Śmierć Tajemnica Panama Dżungla

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#16

Agnieszka81.
 • Postów: 319
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Trzeba by popatrzeć na teren nie tylko w poziomie ale i w pionie - wspominałem o przypuszczeniu, że dziewczyny ześlizgnęły się ze stoku/spadły z klifu do doliny rzeki. W efekcie były bardzo blisko szlaku ale nie mogły na niego wrócić.  Kolejne miejsca włączenia telefonów są rozłożone wzdłuż rzeki. 

 

Hm, nie ma dowodów na to, że spadły z klifu, a już na pewno nie do rzeki, gdyż z tego co wyczytałam, najbliższa rzeka znajdowała się 12 godzin marszu od ich położenia znanego z ostatnich zdjęć. Szczątki, jakie znaleziono (a wiemy, że było ich bardzo mało) nie ,,mówią'' nic, co wskazywałoby na upadek. Właściwie nie wiemy nic w tej sprawie, a mogło im się przytrafić dosłownie wszystko. 

 

Ta sprawa stawia wiele pytań, na które odpowiedzi wciąż brak i wydaje się, że już nigdy ich nie poznamy.

 

* kto usunął dane z aparatu Lisanne Froon i dlaczego?

* dlaczego panamskie władze nie udostępniły dokumentacji z pełnej sekcji zwłok obu dziewcząt?

* dlaczego nie wszczęto śledztwa i nie sprawdzono doniesień o innych zaginięciach i niewyjaśnionych zgonach w tej okolicy?

* dlaczego nie sprawdzono (a może sprawdzono, ale nie podano tej informacji) czyje odciski palców znajdowały się na telefonach dziewczyn i aparacie cyfrowym Froon? Wtedy mielibyśmy pewność czy to faktycznie Holenderki dzwoniły na numery alarmowe.

* dlaczego nie przebadano wody, która była w butelce, znajdującej się w plecaku (czy była to woda z supermarketu czy może z rzeki albo tzw. ,,kranówa'')?

* dlaczego nie pobrano próbek DNA z ewentualnych pozostałości śliny?

* skoro dziewczyny były rozsądne i skrupulatnie planowały każdy dzień, dlaczego zdecydowały się wyruszyć samotnie na wycieczkę po bezdrożach (tym bardziej, że jedna z miejscowych kobiet, która z dziewczynami rozmawiała, ostrzegła je, aby nie szły same na szlak)?

* dlaczego Blue - pies, który rzekomo z nimi szedł, nigdy nie pojawił się na żadnym z ich zdjęć?

* dlaczego dziewczyny nie zawróciły po tym, jak wykonały pierwszy telefon alarmowy?

* skoro wpadły w kłopoty na tak wczesnym etapie podróży, o czym świadczą próby połączeń alarmowych, to jakim cudem wpadły do rzeki, która znajduje się 12 godzin marszu od ich pierwotnego położenia, znanego z ostatnich zdjęć ,,dziennych''?

* wzdłuż rzeki znajduje się wiele drewnianych szop i domków, które są dosłownie ,,porozrzucane'' po tym terenie, gdzie niby Kris i Lisanne umarły (w miejscu gdzie znaleziono ich szczątki): dlaczego się nie ukryły w którejś z nich?

* dlaczego zeznania świadków są sprzeczne z dokumentacją fotograficzną z aparatu Froon?

* dlaczego dokładna lokalizacja 90 nocnych zdjęć nigdy nie została dokładnie zbadana i ustalona?

* dlaczego nagrania wideo w Boquete tego dnia nigdy nie zostały opublikowane lub nawet w pełni zbadane i dlaczego nie wiemy, w związku z tym, o której godzinie dziewczyny były jeszcze w Boquete 1 kwietnia?

* jak mogły się „zgubić” na jednokierunkowej, łatwej drodze i w zamieszkanym terenie, gdzie tubylcy Ngobe codziennie chodzą po górskich szlakach ze swoim bydłem?

* jak to możliwe, że holenderscy kryminaliści doszli do wniosku, że wszystkie 90 zdjęć wykonanych w nocy było ciemnych, skoro od tamtej pory pojawiło się co najmniej pięć zdjęć, które miały wyraźny krajobraz po nieznacznej zmianie ustawień zdjęć? W rzeczywistości: dlaczego oni i rodziny kłamią na ten temat?

* dlaczego pozostałe 85 lub więcej zdjęć nocnych jest tak ściśle strzeżonych, a urzędnicy i rodzina odmawiają ich upublicznienia, twierdząc, że również pokazują „tylko czerń”?

* dlaczego nigdy nie przyznano oficjalnie, że w 2014 roku w okolicy Boquete funkcjonowało przynajmniej piętnaście gangów narkotykowych, które ze sobą rywalizowały?

* dlaczego nie pokazano wszystkich zdjęć z karty pamięci?

* dlaczego nikt nie mógł odzyskać nawet kilku procent zdjęcia 509, mimo że jest to normą, gdy zdjęcie jest po prostu ręcznie usuwane?

* jak to możliwe, że Kris i Lisanne tak metodycznie włączały telefony o ustalonych porach, bez zegarka lub środków do sprawdzania czasu w dżungli?

* dlaczego ani razu nie próbowały zadzwonić do swoich rodziców w domu lub do rodziny, u której mieszkały?

* dlaczego nie było już żadnych zdjęć ani nawet filmów zrobionych przez dziewczyny przez OSIEM CAŁYCH DNI I NOCY po 1 kwietnia?

* dlaczego po 5 dniach pobytu w dżungli, dziewczyny nie pamiętały kodów PIN?

* jeśli dziewczyny się zgubiły i zdały sobie z tego sprawę, po co przekraczały dwie duże rzeki, brnąc dalej w dżunglę? (ich szczątki znaleziono w miejscu, w którym trzeba  było  przekroczyć te rzeki)

* skoro były zaginione przez 11 dni, to dlaczego nikt ich nie znalazł? Mieszka tam wielu tubylców, którzy przemierzają te szlaki niemal codziennie, a i turyście chodzą tymi ścieżkami każdego dnia...nie mówiąc już o ekipie poszukiwawczej!

* dlaczego nigdy nie ujawniono dokładnej lokalizacji, w której rzekomo upadły i „zginęły”?

* dlaczego panamska prokurator oświadczyła, że turystki spadły z klifu i wpadły do rzeki, skoro patolodzy stwierdzili, że na kościach, które znaleziono nie ma żadnych śladów po obrażeniach?

* jaki był prawdziwy powód śmierci taksówkarza, który podwoził dziewczyny 1 kwietnia na początek szlaku Pianista?

* czy taksówkarz zginął przypadkowo czy został zamordowany?

* co sprawiło, że stopa Lisanne złamała się w kostce i dlaczego jej stopa wciąż posiadała tkankę miękką, podczas gdy resztki kości Kris były wybielone?

* dlaczego na kościach Kris wykryto wybielacz?

* gdzie są wszystkie inne szczątki oprócz kilku znalezionych małych kości?

* dlaczego ich szczątki znaleziono tak daleko od szczytu Szlaku Pianisty i były porozrzucane?

* dlaczego podobno tani plecak unosił się w „dzikiej rzece” od tygodni, ale elektronika wewnątrz nie uległa uszkodzeniu przez wodę i była w pełni sprawna?

* jeśli plecak był w wodzie, dlaczego zawartość nie uległa zniszczeniu i dlaczego była w tak dobrym stanie?

* czy plecak został podrzucony na miejsce, w którym go znaleziono?

* dlaczego dziewczyny zdjęły staniki i równiutko złożone, schowały do plecaka i dlaczego spodenki Kris zostały znalezione tak daleko od miejsca znalezienia ich szczątków (również starannie złożone)?

* dlaczego nigdy nie odnaleziono ich innych części bielizny?


Użytkownik Agnieszka81 edytował ten post 31.07.2020 - 15:04

 • 0

#17

Zaciekawiony.
 • Postów: 8137
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na część pytań można odpowiedzieć prosto - te informacje były dostępne tylko śledczym, a tylko nie wypuszczano ich do internetu, więc każde "czemu nie ujawniono" to narzekania dziennikarzy, że nikt nie przekazał tego konkretnie im.

 

 

dlaczego na kościach Kris wykryto wybielacz?

To oficjalna informacja, że stwierdzono wybielenie chemiczne kości, czy może jakiś dziennikarz to sobie dopowiedział oglądając zdjęcia?


 • 0#18

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6612
 • Tematów: 763
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sucha elektronika w plecaku, to niekoniecznie cud. Skoro się unosił/pływał po powierzchni w rzece, to wytłumaczenie może być zupełnie przyziemne, tylko z jakiegoś powodu ten szczegół pominięto w opisach. Ja wybierając się w góry lub miejsce, gdzie jest tylko możliwość turystyki pieszej, pakuję telefon i dokumenty do szczelnego silikonowego woreczka, który jest hermetycznie zamknięty. Dość gruby silikon jest odporny na rozdarcie i inne urazy mechaniczne, do tego wodoodporny.

Dziewczyny mogły schować dokumenty i telefony do zwykłego woreczka foliowego, który zawiązany u góry, był takim pęcherzem pławnym dla plecaka, w którym był schowany. Można domniemywać, że tak było, ponieważ miały one chyba tylko jeden taki plecaczek, co wskazuje, że zachowywały się zdroworozsądkowo.

#19

Agnieszka81.
 • Postów: 319
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Okazuje się, że pomimo upływu 9 lat od tajemniczej śmierci obu dziewczyn, temat ten wcale nie umarł. Kilka dni temu, bo dokładnie 15 lipca 2023 roku ukazał się w internecie krótki artykuł (a właściwie wzmianka) o tym, że holenderscy autorzy - Marja West i Jürgen Snoeren planują kolejne wyprawy do panamskiej dżungli, aby szukać dalszych szczątków dziewcząt. 

Warto nadmienić, że West i Snoeren wydali w 2021 roku książkę poświęconą temu przypadkowi zatytułowaną Verloren in de jungle (ang. Lost in the Jungle: The mysterious disappearance of Kris Kremers and Lisanne Froon in Panama). Niestety książka nie ukazała się w języku polskim, choć mam cichą nadzieję, że jakieś polskie wydawnictwo się nią zainteresuje. 

 

57ab2dc9b102359cmed.jpg

Marja West i Jürgen Snoeren

 

Dzięki nim właśnie sprawa ta jest wciąż ,,żywa'' i co jakiś czas do panamskiej dżungli wysyłani są ratownicy, aby szukać dalszych szczątek holenderskich turystek. 


 • 0

#20

Konrad_GK.
 • Postów: 416
 • Tematów: 119
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Wszędzie jest albo wersja z morderstwem albo zabiciem dziewczyn przez dzikie zwierzęta. Albo albo - rozłącznie. Ja bym jednak to połączył. Najpierw, pierwotnie ktoś je zabił. Potem albo ciała zostawił na ziemi, na wierzchu, albo płytko zakopał. Zwierzyna wywąchała i zrobiła swoje. 


 • 0#21

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6612
 • Tematów: 763
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nikt się nie połasił o napisanie, jakiego rodzaju drapieżniki występują na tym terenie, a to może być kluczowe wyjaśnienie. Ja skłaniałbym się również do najprostszego rozwiązania - morderstwo a później dzika uczta dla padlinożerców, co zresztą tłumaczyło by ową "chemicznie" wyczyszczoną kość, która prawdopodobnie przeszła przez żołądek jakiegoś zwierza. 

Jak się znalazła na zewnątrz? Cóż, może tego zwierza zabił inny zwierz i wypatroszył? Może jakiś myśliwy/kłusownik go upolował, wypatroszył, a wnętrzności zostały rozwleczone przez zwierzęta. Tutaj możemy popuścić wodze fantazji, bo to i tak niewiele zmieni.

 

Chupacabra? Mnie też pasuje...


 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Zaginięcie, Śmierć, Tajemnica, Panama, Dżungla

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych