Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnica między głęboką medytacją a nieświadomością


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#46

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

No ok, teraz załóżmy że samoświadomość pojawia się na nowo. Czyli mózg ewoluuje od dziecka - samoświadomość jako proces biologiczny będzie do wytłumczenia trudniejsza niż wtedy, gdy założymy że jest cykliczna?

Nie, nie będzie. Geny tworzą pewne warunki biochemiczne, w ich wyniku pojawia się świadomość.

 

To o czym piszesz przypomina mi dziecięce przeświadczenie, że rzeczy zapalają się tylko od ognia toteż musi być on wciąż bezpośrednio przenoszony i wcale nie wystarczy odpowiednia temperatura i tlen aby mógł powstać nowy płomyczek.


  • 2



#47

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystko radzę ci trzymać się daleko od tego wątku, bo coraz bardziej się mylisz i trochę kompromitujesz

 

..I kto to pisze? Ty? Ten co pisał że świadomość może wylatywać z mózgu w postaci światła, a w innym temacie twierdził że człowiek może żywić się światłem. Nie sprowadzaj mnie do swojego poziomu.

Przecież ja nie pisałem że samoświadomość polega na umiejętności czytania i pisania. Ty nie rozumiesz tego co czytasz. Jeszcze raz napiszę. Żeby dziecko nauczyło się pisać, czytać, zapamiętywać to musi rozwinąć się jego mózg, przez te właśnie czynności nauki. To znaczy że w jego mózgu połączenia między neuronami oraz połączenia między neuronami hipokampa i kory mózgowej. Do tego mózg zwiększa swoją objętość. I dzięki temu powstaje też samoświadomość. Nikt jej nie wgrywa do mózgu tak jak windows na komputer.


  • 0



#48

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jedno musicie wziąć pod uwagę. Jest pewna subtelna różnica pomiędzy materią ożywioną, a materią nieożywioną. Świadomość, z tego co nam wiadomo dotyczy jedynie materii ożywionej. Jednocześnie koncepcja, iż jest to jedynie skutek uboczny działania biologii i chemii tej tezie przeczy, ponieważ nie zabrania w żaden sposób stworzenia samoświadomości w sposób sztuczny. Jeśli samoświadomość to jedynie efekt odpowiedniego skomplikowania układu, to nic nie zabrania nam wymodelowania takiego układu sztucznie - w postaci świadomej sztucznej inteligencji. A jednak komputer przecież do materii ożywionej nie należy.


  • 0



#49

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

każdy układ, który będzie w stanie komentować własne procesy, będzie twierdził że jest świadomy.


  • 0



#50

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 

Wszystko radzę ci trzymać się daleko od tego wątku, bo coraz bardziej się mylisz i trochę kompromitujesz

 

..I kto to pisze? Ty? Ten co pisał że świadomość może wylatywać z mózgu w postaci światła, a w innym temacie twierdził że człowiek może żywić się światłem. Nie sprowadzaj mnie do swojego poziomu.

Przecież ja nie pisałem że samoświadomość polega na umiejętności czytania i pisania. Ty nie rozumiesz tego co czytasz. Jeszcze raz napiszę. Żeby dziecko nauczyło się pisać, czytać, zapamiętywać to musi rozwinąć się jego mózg, przez te właśnie czynności nauki. To znaczy że w jego mózgu połączenia między neuronami oraz połączenia między neuronami hipokampa i kory mózgowej. Do tego mózg zwiększa swoją objętość. I dzięki temu powstaje też samoświadomość. Nikt jej nie wgrywa do mózgu tak jak windows na komputer.

 

 

No to najpierw piszesz, że uczenie się to zasługa samoświadomości, a wcześniej twierdzisz że samoświadomość to obecnie nierozwiązany problem nauki. Mylisz samoświadomość a osobowość i pamięć - bo to co innego. No chyba że twierdzisz że to przebiega wraz z rozwojem. Czy możesz mi zapodać link do wiarygodnego badania dotyczące rozwoju samoświadomości u dzieci i jakieś dowody że samoświadomość postępuje wraz ze wzrostem mózgu i kory mózgowej? Czy możesz w końcu odpowiedzieć na pytanie dotyczące problemu zapętlenia logicznego ewolucji (nieskończoność,coś z niczego) a matrixa/kreacjonizmu? A co do teorii świetlnej - czemu nie? Jasne że nie ma twardego dowodu i maszyny zdolnej do uchwycenia tego momentu bo ten proces dzieje się za szybko dla naszej aparatury, ale czemu foton nie może przejść interakcji z innym rodzajem energii? Wytłumaczysz?


 

 

No ok, teraz załóżmy że samoświadomość pojawia się na nowo. Czyli mózg ewoluuje od dziecka - samoświadomość jako proces biologiczny będzie do wytłumczenia trudniejsza niż wtedy, gdy założymy że jest cykliczna?

Nie, nie będzie. Geny tworzą pewne warunki biochemiczne, w ich wyniku pojawia się świadomość.

 

To o czym piszesz przypomina mi dziecięce przeświadczenie, że rzeczy zapalają się tylko od ognia toteż musi być on wciąż bezpośrednio przenoszony i wcale nie wystarczy odpowiednia temperatura i tlen aby mógł powstać nowy płomyczek.

 

 

pewne warunki biochemiczne? No to chciałbym je poznać. Czyli uważasz że to geny są odpowiedzialne za powstanie samoświadomości? Czyli to przodkowie utrwalili wzorzec samo-świadomego istnienia? No ale w jaki sposób? Pewnego dnia małpa zdała sobie sprawę z tego że jest? No właśnie, ale czy bez temperatury i tlenu ogień się rozpali? Czy czytałeś moje wcześniejsze posty? Pisałem już że ogień rozpalony w lesie 22 maja 2016 r. o godzinie 22.23  gdziekolwiek to pewna faza w czasoprzestrzeni występująca jako informacja zaś temperatura i tlen to matematyczno-fizyczne właściwości świata umożliwiające reprodukcje pewnych wzorców związanych z powstawaniem ognia. 


Użytkownik Universe24 edytował ten post 03.11.2016 - 22:08

  • 0



#51

Aracz.

    Armata to broń popularna

  • Postów: 135
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja cały czas nie rozumiem, na czym ma polegać ta energia, której wymaga samoświadomość. Bo z tego co czytam w tym temacie wynika, że jest to inna energia niż ta, którą znamy - bo tej standardowej zużycie możemy określić chociażby przez (UWAGA! UPROSZCZENIE) przyjmowane przez nas wartości odżywcze (od łona matki, aż do śmierci), które zasilają mózg, co skutkuje działaniem świadomości, zwyczajne spalanie paliwa. No i powstanie czy stracenie świadomości nie wysyła energii w niebyt (bo z tego co wiem, to nie możliwe jest zniszczenie energii - cały czas jest w obiegu [zasada zachowania energii]), bo świadomość jest efektem działania energii, tak samo jak to, że monitor świeci jest efektem tego, że do diod dostarczany jest prąd elektryczny. 

Jeśli energia miałaby ginąć od liczby samoświadomości, to tak samo liczba samoświadomości malałaby z każdym dniem, bo energii używamy na wiele więcej sposobów, niż działanie ludzkiego organizmu 


Użytkownik Aracz edytował ten post 03.11.2016 - 23:01

  • 0

#52

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdzie ja napisałem, że samoświadomość jest nierozwiązanym problemem nauki? Zacytuj gdzie tak pisałem lub coś co można w ten sposób zrozumieć.
Jeszcze raz prościej. Świadomość jest oparta na tym co się przeżyło i zapamiętało. To są elementy składowe świadomości. Kolejnym elementem który się w tym zawiera jest samoświadomość. Nie ma zatem wątpliwości, że musi rozwijać się mózg żeby wraz z tym rozwojem mogła pojawić się świadomość. To jakie decyzje podejmujemy świadomie wynika często retrospekcji tego co wiemy, co się nauczyliśmy i na tej podstawie dokonujemy wyborów. To że wiesz, czyli masz świadomość że jutro będzie wschód słońca, wynika z zapisanej informacji w mózgu że dzisiaj było tak samo. Więc samoświadomość nie może być wgrana w mózg. To jest teoria pozbawiona sensu, która nie ma żadnych podstaw.
Linki do materiałów podam później.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 04.11.2016 - 07:45

  • 0



#53

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Istoty będące nierozumnymi papkami i będące zdolne jedynie (a raczej głównie, bo inne procesy też przechodzą) do reprodukcji mamy już na Ziemi. Zresztą, jest wiele "cosi"na ziemi, które wydają się nie z tej planety. Taki przykład z brzegu - wirusy, będące jednocześnie częścią przyrody ożywionej i nieożywionej. Istnieją ryby, które w trakcie rozwoju przyczepiają się do podłoża i... Usuwają swój własny mózg, zamieniając się w rośliny (chociaż nie jestem pewien, czy jednak nie w glony, albo czy nie zalicza się ich do koralowców - ciężko w ogóle coś o nich znaleźć). Szukając niezwykłości nie trzeba lecieć w kosmos :D

A jedyne, czego możemy być pewni o istotach pozaziemskich to to, że o ile istnieją, to tak jak my, podlegają prawom fizyki. Dlatego będą się przystosowywać do swoich warunków (na które są różne sposoby, jak to widzimy na Ziemi), ewolucja jest logiczna :D

 

 

Te bezrozumne jak twierdzisz papki świetnie dają sobie radę. Czym jak nazwałbyś to co powoduje iż się mutują, czy powoduje to tylko ruch na chybił trafił systemu obronnego wirusa? Czym jest wtedy ten system obronny? czy jednak nie jest to świadomość tej grupy? 


  • 0



#54

Aracz.

    Armata to broń popularna

  • Postów: 135
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Istoty będące nierozumnymi papkami i będące zdolne jedynie (a raczej głównie, bo inne procesy też przechodzą) do reprodukcji mamy już na Ziemi. Zresztą, jest wiele "cosi"na ziemi, które wydają się nie z tej planety. Taki przykład z brzegu - wirusy, będące jednocześnie częścią przyrody ożywionej i nieożywionej. Istnieją ryby, które w trakcie rozwoju przyczepiają się do podłoża i... Usuwają swój własny mózg, zamieniając się w rośliny (chociaż nie jestem pewien, czy jednak nie w glony, albo czy nie zalicza się ich do koralowców - ciężko w ogóle coś o nich znaleźć). Szukając niezwykłości nie trzeba lecieć w kosmos :D

A jedyne, czego możemy być pewni o istotach pozaziemskich to to, że o ile istnieją, to tak jak my, podlegają prawom fizyki. Dlatego będą się przystosowywać do swoich warunków (na które są różne sposoby, jak to widzimy na Ziemi), ewolucja jest logiczna :D

 

 

Te bezrozumne jak twierdzisz papki świetnie dają sobie radę. Czym jak nazwałbyś to co powoduje iż się mutują, czy powoduje to tylko ruch na chybił trafił systemu obronnego wirusa? Czym jest wtedy ten system obronny? czy jednak nie jest to świadomość tej grupy? 

 

Nie nazwałem wirusów bezrozumną papką, tylko dałem je jako przykład istot, które wydają się nie z tej planety. Niektóre wirusy wyglądają nawet jak statki kosmiczne

Zresztą, w tej wypowiedzi chodziło mi tylko o to, że niezwykłości nie musimy szukać w kosmosie. Mamy pewne podstawy, by wnioskować, jak mogą działać obce organizmy, właśnie patrząc na różnorodność i niezwykłość bytów, które mamy na Ziemi.

No i co do ruchów wirusa. Nie mamy pojęcia, jak to działa. Wiemy za to, że roślina nie potrzebuje samoświadomości (w sensie chociażby wiedzy o tym, że żyje), by obracać się w kierunku światła. To reakcja tkanki na bodźce. A z wirusami to może być różnie, ciężko przeprowadzić nad nimi dokładne badania przy obecnym stanie nauki. Jednak jeśli ktoś ma do takich dostęp, to z chęcią z nich skorzystam


Użytkownik Aracz edytował ten post 04.11.2016 - 16:13

  • 0

#55

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Gdzie ja napisałem, że samoświadomość jest nierozwiązanym problemem nauki? Zacytuj gdzie tak pisałem lub coś co można w ten sposób zrozumieć.
Jeszcze raz prościej. Świadomość jest oparta na tym co się przeżyło i zapamiętało. To są elementy składowe świadomości. Kolejnym elementem który się w tym zawiera jest samoświadomość. Nie ma zatem wątpliwości, że musi rozwijać się mózg żeby wraz z tym rozwojem mogła pojawić się świadomość. To jakie decyzje podejmujemy świadomie wynika często retrospekcji tego co wiemy, co się nauczyliśmy i na tej podstawie dokonujemy wyborów. To że wiesz, czyli masz świadomość że jutro będzie wschód słońca, wynika z zapisanej informacji w mózgu że dzisiaj było tak samo. Więc samoświadomość nie może być wgrana w mózg. To jest teoria pozbawiona sensu, która nie ma żadnych podstaw.
Linki do materiałów podam później.

 

No to podaj mi rozwiązanie, artykuł który w pełni udowadnia czym jest samoświadomość. Dziecko jest  kompletnie nieświadome po urodzeniu powiadasz? No to się chyba mylisz. Z tego co wiem i czego się nauczyliśmy - ale to nie jest twardy przypadek samoświadomości? Czemu podobnie skomplikowane układy nie są samoświadome? Np; komputer Sunway TaihuLight - dlaczego nie jest świadomy niczym dziecko? Są istoty o podobnym skomplikowaniu układu ale nie są w stanie tworzyć muzyki, poezji, malować i odkrywać prawa natury. Z drugiej strony skupmy się na tej wiadomej nam świadomości - biologicznym ludzkim komputerze - tożsamości/pamięci. No ok, to jest zniszczalny komputer. Wszystkie wspomnienia są na dysku twardym, często ludzie zachowują się jak komputery w relacjach między sobą. Podobnie jest ze zwierzętami, roślinami, kamieniami, układami gwiezdnymi, galaktykami, supergromadami - jedne układy są biologicznymi komputerami o pewnej złożoności inne zaś zachowują się jakby były symulowane przez superkomputer (matrioszke). Dlaczgo więc nie możemy założyć że jeśli dosłownie wszystko wskazuje (fraktalny świat) na to że nasz świat buduje..właśnie supermatrioszka. A taki komputer musi mieć dysk twardy na który upa wszytkie informacje a świadomość w takim przypadku nie umiera bo jest ciągłym procesem.  Zresztą masz film sciefuna na youtubie. W czym lepsza jest teoria ewolucji i czegoś wicznego z niczego od teorii matrixu. Teoria matrixu przynajmniej rozwiązuje pierwszy schodek problemu, zaś teoria czegoś z niczego komplikuje problem...


Użytkownik Universe24 edytował ten post 04.11.2016 - 19:51

  • 0



#56

Aracz.

    Armata to broń popularna

  • Postów: 135
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W tej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę, że matrix też został przez kogoś stworzony. Tak więc ta teoria nie rozwiązuje schodka, a dodaje jeden bonusowy.


  • 0

#57

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W tej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę, że matrix też został przez kogoś stworzony. Tak więc ta teoria nie rozwiązuje schodka, a dodaje jeden bonusowy.

 

Nie, no rozwiązuje. Dlatego to jest teoria schodkowa. Co innego że w ujęciu potencjalnym schodki mogą być nieskończone.. 


  • 0



#58

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W czym lepsza jest teoria ewolucji i czegoś wicznego z niczego od teorii matrixu.

 

Lepsza jest w tym, ze została udowodniona i sprawdzona, można ją obserwować na przykładzie wirusów bakterii, psów, ryb, roślin. Jest teorią naukową. A matrix to tylko spekulacje bez żadnych dowodów, to są myślowe rozważania.

 

dziecko jest  kompletnie nieświadome po urodzeniu powiadasz? No to się chyba mylisz.

 

Tak, jest prawie całkowicie nieświadome. Dopiero z wiekiem rozwija się świadomość i samoświadomość, w wieku około 2 lat jest już częściowo rozwinięta. A niemal pełnię rozwoju uzyskuje w wielu około 4 lat.

 

Ok, tak jak obiecałem, podaję strony i i inne materiały które warto przeczytać.

1. Strona Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na temat mózgu i wszystkich spraw związanych z umysłem, świadomością http://www.is.umk.pl..._plan.html#wola

2. Włodzisław Duch ,,neurokognitywna teoria świadomości" http://www.fizyka.um...okognitywna.pdf

3. Włodzisław Duch ,,fizyka umysłu" http://www.fizyka.um...1Fiz-umyslu.pdf

4. "MÓZG - MASZYNA -ŚWIADOMOŚĆ- DUSZA" http://www.fizyka.um...-Dusza-Duch.pdf

5. James w. Kalat ,,biologiczne podstawy psychologii"

6. Górska Teresa, Grabowska Anna, Zagrodzka Jolanta,,.Mózg a zachowanie"

 

Te dwa ostatnie to książki w wersji papierowej można znaleźć w księgarniach albo w formacie ebook w necie.


  • 0



#59

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 

W czym lepsza jest teoria ewolucji i czegoś wicznego z niczego od teorii matrixu.

 

Lepsza jest w tym, ze została udowodniona i sprawdzona, można ją obserwować na przykładzie wirusów bakterii, psów, ryb, roślin. Jest teorią naukową. A matrix to tylko spekulacje bez żadnych dowodów, to są myślowe rozważania.

 

dziecko jest  kompletnie nieświadome po urodzeniu powiadasz? No to się chyba mylisz.

 

Tak, jest prawie całkowicie nieświadome. Dopiero z wiekiem rozwija się świadomość i samoświadomość, w wieku około 2 lat jest już częściowo rozwinięta. A niemal pełnię rozwoju uzyskuje w wielu około 4 lat.

 

Ok, tak jak obiecałem, podaję strony i i inne materiały które warto przeczytać.

1. Strona Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na temat mózgu i wszystkich spraw związanych z umysłem, świadomością http://www.is.umk.pl..._plan.html#wola

2. Włodzisław Duch ,,neurokognitywna teoria świadomości" http://www.fizyka.um...okognitywna.pdf

3. Włodzisław Duch ,,fizyka umysłu" http://www.fizyka.um...1Fiz-umyslu.pdf

4. "MÓZG - MASZYNA -ŚWIADOMOŚĆ- DUSZA" http://www.fizyka.um...-Dusza-Duch.pdf

5. James w. Kalat ,,biologiczne podstawy psychologii"

6. Górska Teresa, Grabowska Anna, Zagrodzka Jolanta,,.Mózg a zachowanie"

 

Te dwa ostatnie to książki w wersji papierowej można znaleźć w księgarniach albo w formacie ebook w necie.

 

 

Ale ja nie mówię o teorii ewolucji, coś mi się możliwe pomyliło bo w sumie ewolucja to tylko efekt. Miałem na myśli teorię czegoś z niczego/nieskończonego a matrixa. Czy coś z niczego jest udowodnione i na czym miałoby polegać bo ciągle unikasz odpowiedzi na to pytanie od początku tego tematu. Bez odpowiedzi na to pytanie ta dyskusja jest jałowa. 

 

A co do tych książek, czy którakolwiek z nich jest prawem naukowym czy to tylko hipotezy i teorie. Mam na myśli samoświadomość, bo budowa mózgu- pamięć, emocje/tożsamośc można wytłumaczyć na bazie jak zbudowany jest biologiczny układ - ludzki mózg. To wiem. Jak nie wiesz to ja nie będę odwalał za ciebie brudnej roboty i zaczytywał się w teoriach i hipotezach..


Użytkownik Universe24 edytował ten post 04.11.2016 - 21:01

  • -1



#60

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy coś z niczego jest udowodnione i na czym miałoby polegać bo ciągle unikasz odpowiedzi na to pytanie od początku tego tematu. Bez odpowiedzi na to pytanie ta dyskusja jest jałowa.

 

Ale ja już na to odpowiedziałem. Gdybyś czytał i rozumiał to co czytasz to byś nie pytał 100 razy o to samo.

http://www.paranorma...oscia/?p=682601
 

 

To wiem. Jak nie wiesz to ja nie będę odwalał za ciebie brudnej roboty i zaczytywał się w teoriach i hipotezach..

 

 

Podałem te źródła, bo chciałeś. Ja wiedziałem że olejesz to i napiszesz, że nie będziesz tego czytał. Tak już kiedyś było. Ale inni pewnie chętnie poczytają. Pewnie chciałbyś żebym ci podyktował streszczenie do zeszytu, tak jak pani w szkole na lekcji.

ja już przeczytałem większość z tego co teraz podałem. Więc żadnej roboty za mnie nie będziesz odwalał. Twoja ignorancja to twój problem, a nie mój.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych