Skocz do zawartości


Zdjęcie

Magiczny okres slashera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#16

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To powiedzcie mi , co was tak urzeka w tym mordowaniu? Strach, panika, adrenalina , to na pewno. Zwłaszcza kiedy na początku człowiek, nie daj Boże w jakiś sposób sie utożsami się z ofiarą. Jednak co zmusza ludzi do oglądania takich filmów jak np. "Piątek 13-stego"? Oglądacie to po to by popatrzeć na dokonywane zbrodnie, przez psychopatów? Lubicie psycholi ?:D

 

Ja właśnie nie za bardzo.

Jak miałabym napisać własny film i stworzyć takiego głównego bohatera to byłaby to postać:

- no dobrze niech już ma tą zakrytą twarz, kolor jego ubrania to czerń.

- Prawdopodobnie jest jednym z nich ( bohaterów , które są ofiarami)

- Ma idealny plan i nie lata z siekierami, piłami i takie tam.:

- Nie wiadomo czego chce i dlaczego to robi...

- Poza tym , że jest tym kim jest , nic nie wskazuje na to , że jest chory psychicznie, ale są dowody , że to postać o wysokiej inteligencji i świetny manipulator

- Przy okazji wpływa na relacje bohaterów , potrafi ich poróżnić i na nich wpływać, do takiego stopnia , że sami stają się oprawcami w swoim gronie, np. bohaterami są pracownicy pewnej firmy i wszyscy próbują zniszczyć jedną, tą najmniej winną koleżankę.

- On to wykorzystuje i ratuje jej życie. Teraz ona jest w potrzasku a mu o to chodziło, bo sam do tego doprowadził. Teraz należy do niego. Uprowadza ją. Ona przeżywa horror , pomimo, że nic jej nie robi.

- Resztą się bawi w kotka i myszkę, bazując na ich lękach i fobiach.

- Jego twarz poznaje tylko ta która uprowadził.  ( ani bohaterowie , ani widz) Ona poznaje jego motywy i ostatecznie zauważa w nim człowieka. Oczywiście tylko ona zna motywy jego działania  ( ani bohaterowie ani widz). Widz będzie się zastanawiał , co takiego musiało być motywem, że ona go zrozumiała.

- Jednak oczywiście jego twarz , kim był pozostaje w dalszym ciągu tajemnicą. Oczywiście niektóre informacje były by nieco wplecione w fabułę i bardzo uważny widz mógłby coś podejrzewać, po części poznać prawdę.

- Bestia musi być inteligentna, inteligentniejsza od reszty bohaterów i stosować różne metody komunikowania się ( telefon, internet, wyklejanki na papierze itp.). Musi stosować manipulację , perswazję, siać zagrożenie, budować olbrzymie napięcie...

 

Wychodzę z założenia , że w filmach sam akt przemocy nie jest straszny. Na ludzi działa bardziej napięcie i zagrożenie, spowodowane świadomością, że gdzieś obok czai się niebezpieczeństwo. Wtedy można wykorzystać różne efekty , jakiś silniejszy powiew wiatry, odgłos kroków ( ktoś tu jest), głuche telefony , albo telefony w stylu " Czemu ubrałaś właśnie tę czerwoną  bluzkę a czarną odłożyłaś?" Jest noc i jawnie ją obserwuje a ona sama w domu. I już przyjęła to do świadomości.  Albo idzie facet do chlewa. Cierpi on na lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Jest ciemno, a drzwi ktoś zamknął. Nie ma wiatru. Ktoś tu jest " Gdzie ta siekiera k...!!!" Zwierzęta zachowują sie nie spokojnie, koń prycha. Ktoś kub coś jest w środku i nagle słyszy głos " Tego szukasz?" . Wiadomo , już nie muszę pisać co zobaczy jak się odwróci , ale jest ciemno , że ten ktoś znika mu z pola widzenia. Cały czas jest , ale nie wiadomo gdzie i nie wiadomo kiedy zaatakuje. " Czego chcesz? , Czego chcesz sie pytam!!!!" i co słyszy? Ciężki i głośny oddech a na koniec stwierdzenie " Twojej duszy", po czym następuje nagły  narastający , typowy do horrorów , mroczny dźwięk, oraz akt przemocy, krótki ale efektywny i koniec sceny.  Następuje zmiana sceny.  To takie długie  budowanie napięcia, które kończy sie atakiem, ale nie musi- niewiedza.

Sądzę, że bez budowania napięcia z samą tylko przemocą film jest po prostu martwy. Oczywiście te sceny trochę skróciłam , żeby wiadomo o co came on , ale ten facet  horror mógłby przeżywać przez jakieś , co najmniej 10  minut filmu. Te scenki oczywiście wymyślałam na poczekaniu w trakcie pisania postu, wiec pewnie do końca przemyślane nie są i mogą zawierać jakieś nielogiczności.

A swoja drogą znacie jakiś taki film z takiego typu czarnym charakterem? Budujące napięcie a nie same akty przemocy? Bo szukam w necie i jakoś nie mogę znaleźć . Większośc już oglądałam :D


  • 0



#17

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To wychodzi na to że generalnie lubisz thrillery.


  • 0



#18

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak. Triller dla mnie to najlepszy gatunek, dlatego slashery, w których jak sama nazwa mówi, tnie sie bohaterów, w sensie , że uśmierca każdego po kolei za pomocą jakiegoś z reguły głównego bohatera - mordercy muszą mieć to coś w sobie. Slashery są o'k  dla mnie , ale pod warunkiem , że nie opierają się tylko na psychopatycznych aktach przemocy, wole już terror i zamiast psychola, wybitnego manipulanta, inteligentną bestię, która dla innych może wydawać sie nie obliczalna, ale tak naprawdę ma swój bardzo inteligentny i niezawodny plan w ramach którego pozbywa się po kolei każdego z listy , której nie stworzył bez przyczyny, ale miał motyw. 

 

Jak miałabym oglądać jakieś puste slashery, bez żadnego klimatu,, tajemniczości i budowania napięcia, polegające tylko na chorym zażynaiu się   to już wolę sobie ten utwór zapodać w słuchawkach w ciemną noc, na dobranoc. Przynajmniej rozbudza wyobraźnię.

 


Użytkownik Shadow Of Angel edytował ten post 02.07.2016 - 19:19

  • 0



#19

Wade Wilson.
  • Postów: 8
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam nie mam przeciwskazań do brutalnej sieczki. Nie pociąga mnie to ale czasem warto odświeżyć sobie serię "Piątków 13" zwłaszcza jeśli czeka nas premiera gry z naszym ulubieńcem mamusi - Jasonem Voorhesem (mogłem coś popsuć w nazwisku). Mi się wydaję, że typowe proste slashery jak Masakry "Piłą Mechaniczną czy Drogi bez Powrotu" oglądało się właśnie dla tej typowej brutalności ale też żeby pośmiać się z grona amerykańskich nastolatków. Ja tam lubię w każdym razie. 


  • 0

#20

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Też czasem lubię.

Piwko, popcorn i krew i flaki na ekranie. Miodzio.

 

Slashery z definicji to nie są poważne filmy. To sieczka, odmóżdzacz, nic głębokiego. Taka sytuacja konwencja.

Shadow pisze o klimacie budującym napięcie, ale to nie ten gatunek. Klimat to może być w thrillerze, horrorze. Pierwszy Alien jest idealnym wzorem takiego klimatu - przez prawie cały film nie widzimy nawet przeciwnika, a sramy za przeproszeniem po gaciach, bo atmosfera zaszczucia i niepewności jest tak doskonała. Obcy w ogóle jest dla mnie wręcz ideałem tego jak powinno budować się klimat. Pierwszy oczywiście, bo drugi za to jest dla mnie przykładem jak powinien wyglądać film akcji (Aliens i Terminator 2 to dla mnie ideały nad ideały na tym polu, wiadomo - Cameron). Skoro już przy Terminatorze jestem, to znowu jedynka jest przykładem jak powinno budować się klimat w thrillerze sf. Podobnie jak "The Thing" Carpentera, choć ten już pod horror podchodzi. Podsumowując - slashery nie mają nic wspólnego z horrorem, to taka jazda bez trzymanki, krew, flaki, mózg na ścianie. I to właśnie brutalność, krew i flaki to jest to co najlepsze w slasherach - bo o to w nich chodzi. Klimat może być tu jedynie smacznym dodatkiem.

 

PS. Wczoraj oglądałem świetny polski kryminało-thriller z Więckiewiczem - "Ziarno prawdy".

Kto nie widział, to polecam.

W stylu Finchera, bardzo dobry film!

 

PPS. Oglądaliście "Dom w głębi lasu"?

To jest świetne, slasher, który wyśmiewa się ze slasherów i czerpie z nich wszystko co najlepsze.

Czego tu nie ma. Dom w lesie, grupa nastolatków, księga demonów, cała gama "uśmiercaczy", no po prostu miód.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 04.07.2016 - 15:10

  • 2



#21

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Podsumowując - slashery nie mają nic wspólnego z horrorem, to taka jazda bez trzymanki, krew, flaki, mózg na ścianie. I to właśnie brutalność, krew i flaki to jest to co najlepsze w slasherach - bo o to w nich chodzi. Klimat może być tu jedynie smacznym dodatkiem.

Tu sie z tobą nie zgodzę. Slashery co prawda bywają brutalne, ale główny schemat jest taki , że mamy grupę bohaterów i jednego antagonistę który po kolei ich eliminuje z gry. W jaki sposób to robi to już nie ma znaczenia: może zabijać z broni, poddawać eksperymentom, torturować, dźgać nożem itp.. Ważne jest to , by widz liczył na to , że jego ulubiona postać przeżyje. Sama nazwa "slash" oznacza ciąć, a więc slasher to ten co tnie ilość bohaterów w filmie..

To co ty opisujesz , to są filmy "gore", tu wagę przykłada się do tego by  przerazić widza scenami okrucieństwa takimi jak: ucinanie łbów, cięcie ciał, taplanie się w morzu krwi, wieszanie za flaki etc.

Te dwa podgatunki horroru mogą się z sobą mieszać, co jest znakiem rozpoznawczym obecnej epoki , w której mieszamy gatunki filmowe i nie tylko filmowe. Dlatego pewnie trudno odróżnić co poniektórym Slaszer od gore.


  • 0



#22

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Shadow

A widziałaś film "And Then There None"? Jest kilka wersji, to ekranizacja książki Agathy Christie. Myślę że by ci odpowiadał.


  • 0



#23

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piątek 13-tego to był klasyk podobnie jak Koszmar z ulicy wiązów. Zarówno Jason jak i Freddy znaleźli swoje miejsce w popkulturze, poza tym muzyka w tych filmach (klimatyczny klawisz lat 80-tych) była rewelacyjna. No i był też Alice Cooper ze swoim numerem.

Męska część publiki niech nie zapomina o fajowym "Wszyscy kochają Mandy Lane", tam oprócz znanego schematu było na czym zawiesić oko, oj było :D No i kawałek na koniec do napisów mnie zabił po prostu :)

 

A to Alice:

 


  • 0



#24

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Shadow

A widziałaś film "And Then There None"? Jest kilka wersji, to ekranizacja książki Agathy Christie. Myślę że by ci odpowiadał.

Masz jakieś namiary?

 

Jak lubicie brutalną przemoc , to polecam " Bez litości 3" , ale ostrzegam film nie dla facetów :D

 

 

Właśnie przed chwilą go obejrzałam :D

 

Obejrzyjcie sobie " Slasher" - to jest serial , który składa się z 8 odcinków. Tak na bezsenną noc akurat:)

 

 

 

A tu mały dowód na to, że nie wszystkie sceny w slasherach (egzekucje)  muszą być krwiste :)

 


Użytkownik Shadow Of Angel edytował ten post 05.07.2016 - 12:24

  • 0



#25

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

https://www.google.p...RdFBmaY-B5v9U4Q

Tak a propo tematu
  • 0



#26

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Chcesz się wypowiedzieć w temacie " Psychopaci są wśród nas"?  Zauważyłam , że w muzyce ostatnio dużo jest motywów ze slasherów. Szczególnie w gatunku progresive psychodelic trance, :) Wiem bo słucham takiej muzyki .


  • 0



#27

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Naweet nie mam pojecia co to jest trn progresive hehe ale horrorcore to wiadomo motyw przewodni mordowanie i agresja a slashery sa spoko bo zawieraja duzo przemocy a wiadomo ze ludzi kreci przemoc szczegolnie jak np. ziomek w masce kogos zabija soplem lodu czy jakos widowiskowo flaki wypruwa w sumie nawet w tym temacie wrzucalem jakis filmik z yt co sa w nim sceny z piatku 13 ktorego bohater jason jest wg.mnie definicja psychola co robi rzeznie :)
  • 0



#28

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

slashery sa spoko bo zawieraja duzo przemocy a wiadomo ze ludzi kreci przemoc szczegolnie jak np. ziomek w masce kogos zabija soplem lodu czy jakos widowiskowo flaki wypruwa w sumie nawet w tym temacie wrzucalem jakis filmik z yt co sa w nim sceny z piatku 13 ktorego bohater jason jest wg.mnie definicja psychola co robi rzeznie :)

Ja właśnie piszę książkę , może nie do końca slasher, bardziej thriller ale czasami podobnie to wygląda. Mamy tu wyrafinowanych psychopatów, kreatywność w czynach i horror dla ich ofiar :D 


  • 0



#29

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ze slasherem byloby mniej roboty ;), Thrillery są generalnie straszniejsze od horrorów, bo wszystko skupia sie na rozkmince, a slashery oglada sie glownie jak sie wieczorem z ekipa siedzi i chce sie poogladac jakas krwawa jatke :)
  • 0



#30

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Ze slasherem byloby mniej roboty ;), Thrillery są generalnie straszniejsze od horrorów, bo wszystko skupia sie na rozkmince, a slashery oglada sie glownie jak sie wieczorem z ekipa siedzi i chce sie poogladac jakas krwawa jatke :)

U mnie jatka też występuje, może nie krwawa, tak do końca, ale jeszcze gorsza :D i do tego jest jeszcze fajna fabuła, która wkręca.;)

A poniżej zapodaje ci teledysk. Na koncercie jednego i drugiego miałam okazje nawet być.Kumpel maski dla nas pokupował ha ha. Jak rozdawali do brał :D , ale już nie wiem gdzie ją mam :D

 


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych