Skocz do zawartości


 Ruszyła okolicznościowa Liga Typerów z okazji Euro 2024 - zapraszamy do typowania wyników meczów! 


Zdjęcie

Czy skład powietrza w kinie może różnić się w zależności od wyświetlanego filmu?


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Człowiek nieustannie emituje do powietrza substancje chemiczne poprzez oddech i przez skórę. W celu określenia, czy emisje te różnią się w sposób przewidywalny w odpowiedzi na bodźce audiowizualne, naukowcy postanowili przeprowadzić badania, w trakcie których przeanalizowali powietrze w kinie podczas wyświetlania różnych filmów. Eksperci doszli do bardzo ciekawych wniosków. Stwierdzono, że skład powietrza zmieniał się w zależności od emocji widzów i ich reakcji na konkretny film. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

 

l-770x400.jpg

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Gutenberga wraz z chemikami z Max Planck Institute przeprowadzili badania z udziałem ponad 9,5 tys. ludzi, którzy obserwowali 16 filmów, w tym komedie (np. The Secret Life of Walter Mitty), filmy z gatunku fantasy (np. The Hobbit) i filmy akcji (np. Igrzyska śmierci – 2).

 

Badacze zainstalowali w systemie wentylacyjnym kina spektrometr masowy (jest to przyrząd umożliwiający badanie substancji przy pomocy widma mas atomów i cząsteczek wchodzących w ich skład). Metoda ta pozwoliła im „zważyć” cząsteczki gazu i określić, jakie są to cząsteczki i jak wiele ich jest. Eksperci byli w stanie ustalić, w jaki sposób zmienia się skład powietrza, w zależności od różnych scen. Na podstawie tych danych, uczeni mogli nawet odgadnąć, które sceny filmu odpowiadają konkretnej kompozycji powietrza.

„W trakcie wyświetlania filmu The Hunger Games – 2, poziom dwutlenku węgla i izoprenu w powietrzu wzrastał, gdy główny bohater walczył o swoje życie” – mówi jeden z badaczy Jonathan Williams.

 

Jednym z wyjaśnień wzrostu poziomu dwutlenku węgla w powietrzu – są silne emocje widzów, którzy zaczynali coraz szybciej oddychać w trakcie intensywnych momentów filmu. Rola izoprenu nie jest do końca jasna. Naukowcy teoretyzują, że jest on uwalniany w dużych ilościach podczas stresu lub aktywności mięśni. Wysokie poziomy izoprenu odnotowano zwłaszcza w trakcie końcowej walki w filmie.

 

Z kolei, kiedy ludzie patrzyli na smutne sceny, w powietrzu znacznie zwiększało się stężenie polisiloksanu – substancji, która jest wykorzystywana w szamponach i kosmetykach. Naukowcy uważają, że substancja ta wydziela się, kiedy dochodzi do zmian temperatury ciała.

Zdaniem ekspertów, metody wykorzystywane w badaniach mogą znaleźć zastosowanie w psychologii i medycynie, a także mogą okazać się użyteczne przy tworzeniu reklam.

 

źródło


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 15.05.2016 - 13:45

  • 2



#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6652
  • Tematów: 770
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli, w przypadku oglądania horrorów, wzrośnie poziom metanu. Ze strachu wszyscy będą popuszczać...

To tak żartem, a serio, myślałem, że będzie artykuł o kinie 4D. Miałem okazję uczestniczyć w takiej projekcji w Liverpool'u w muzeum Beatles'ów.

Bajer.







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych