Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czytacze 2015 - 2019


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jako, że z Oszczem ostatnio piszemy trochę na SB o książkach, pomyślałem sobie, że warto byłoby założyć temat o książkach przeczytanych przez Forumowiczów w Roku Pańskim 2015 ;)

To fajny sposób na zrobienie sobie podsumowania roku czytelniczego, można zobaczyć ile się przeczytało i na przyszły rok poczynić jakieś plany. 

Ja na razie swojej listy nie wrzucam, bo się zastanowić muszę :D ale może ktoś ma ochotę napisać swoją - zachęcam! :)

 

Można temat potraktować również jako bazę do polecanych lub odradzanych książek. Może ktoś czegoś fajnego do lektury szuka i akurat tu znajdzie? :)

 

 





#2

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No w końcu(dzięki za wyróżnienie) :D

to ja zacznę od tego czego nie polecam:

Everest: Na pewną śmierć. Jako, że mam teraz małą lukę w czytaniu do momentu wydania Metra chwyciłem za ten tytuł. Nie dawno wyszedł film więc może ktoś też z tego go kojarzyć. Więc zacznijmy od tego, że bardzo się zawiodłem na ogólnym rozplanowaniu treści książki. Autor zdecydowanie za mało miejsca poświęcił samej przygodzie na górze(coś koło 30% książki). Jak dla mnie książka sygnowana taką nazwą powinna w większości tyczyć się sytuacji w jakiej byli wspinacze, a nie opisach relacji między ludzkich po poworocie czy też tego jak bohater sobie układał życię od małego. Nie powiem po pierwszych stronach myślałem, że będzie to dobra książka gdzie w oko w oko sptkam się ze śmiercią. No cóż zawiodłem się.

Zdecydowanie bardziej udaną książką jest Silmarillion wiadomego autora. Dla większości przebrnięcie przez  masę nazwisk i imion może być karkołomne ale osobiście chciałęm poznac historię powstania Śródziemia bo w filamch mało jest o tym mówione(a z żalem muszę przeznać, że głównych książek nie czytałem ;/ ale jest czas).

 

No to tak na szybko napisane co ostatnio sbie czytam. Za 2 dni nabędę Metro2035 więc też jakieś swoje 3 groszę tu dorzucę. Dodatkowo planuję wziąc się za Cmętarz zwieżąt Kinga. Słyszałem wiele pochlebnych opinii o tym tytulę więc sądzę, że wart uwagi, tak jak większość książek Kinga.

 

Ogólnie musze przyznać, ze ten rok jest moim najbardziej zaczytanym rokiem w życiu(od lutego naliczylem 20 ksiażek od 200 stronicowych książeczek po 2000 molochy). Zdecydowanie najlepszym co w tym roku miałem w rękach jest cykl książek o Wiedźminie. Bardzo wciąga.


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 02.11.2015 - 22:30




#3

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mi w tym roku całkiem niezła średnia wyszła (jedna książka na miesiąc to chyba nie jest źle?). Zaliczyłem dwa albo trzy Kingi, jednego Hilla, cztery Martiny i jednego Gluhovskyego. No i pięć Miłoszewskich oczywiście. A w planie mam jeszcze dwa kolejne Martiny (żeby zamknąć serię) :D

Użytkownik pishor edytował ten post 02.11.2015 - 22:29




#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie przeczytałem w tym roku zbyt dużo, jeśli dobrze liczę 18 książek, przynajmniej wedle ocen na Biblionetce.

Aktualnie czytam "Niewolnicę Isaurę" - aż dziw bierze że z takiej małej, cienkiej książeczki zrobiono taką długą telenowelę. Na razie jestem w połowie i książka raczej średnia, choć widać że autor generalnie stara się krytykować system niewolnictwa.





#5

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Nie wszystkie, i od najnowszych, sporo po angielsku:
Taylor Anderson - Destroyermen - 2,5 części, jestem w trakcie.

Sharon Lee & Steve Miller - Liaden Universe - 1,6 części, jestem w trakcie.

Kim Stanley Robinson - Mars Trilogy - 2,3 części, jestem w trakcie.

Andy Weir - The Martian

Max Brooks - World War Z

Timothy Ferris - The 4-Hour Work Week

Sanderson Brandon - Ostatnie Imperium - wszystkie cztery części.

Currie Evan - Odyssey One - 2,5 części, więcej nie dałem rady.

Jack Campbell - The Lost Fleet - 4 części.

Jim Butcher - The Dresden Files - 15 części.

Richard K. Morgan - The Takeshi Kovacs Trilogy.

Pohl Frederik - Człowiek Plus

Naomi Novik - Temeraire - 3,5 części, strasznie wkurza w końcu.

Jurgen Thorwald - Historia Chirurgii - cztery części.

Ian Douglas - Star Carrier - cztery części.

Joseph Delaney - Wardstone - 6,2 części.

David Brin - Uplift - 4 części.

Do tego jeszcze około 30 innych powieści, których nie jestem w stanie sobie dokładnie przypomnieć.

 

To dlatego, że słucham jednych książek, a czytam inne. W ten sposób czytanie i słuchanie zajmują mi czas, gdy nie robię nic wymagającego koncentracji, albo gdy nie mam nic do roboty. Ebooki zajmują mi średnio 4 noce, audiobooki tydzień.





#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli czegoś nie ominąłem, to lista za ten rok wygląda następująco:

- Yasmine Reza "Bóg mordu" - świetna sztuka teatralna, ostatnio zekranizowana przez Polańskiego. Rozmowa dwóch par chcących ustalić porozumienie w związku z bójką ich synów zamienia się w kłótnię totalną, gdzie każdy próbuje udowodnić swoją rację i zaprzeczyć racjom innych.

- Dror A. Mishani "Chłopiec który zaginął" - typowy współczesny kryminał, wyróżniający się głównie tym że to izraelski kryminał, mało w nim jednak lokalnego kolorytu.

- Agatha Christie "Morderstwo na plebanii" - jedna z ostatnich nieprzeczytanych książek tej autorki, pierwsza powieść z sympatyczną panną Marple która w zasadzie pojawia się w śledztwie pod koniec ale trafia w punkt. Plus za postać żony pastora.

- Suzanna Clarke "Jonathan Strange i pan Norrell" - bardzo dobre naśladownictwo XIX wiecznej powieści historycznej. Zasadniczo mamy tutaj opis pierwszych dekad XIX wieku, uzupełnionych o drobny szczegół istnienia w Anglii magów chcących przywrócić renomę zapomnianej dziedzinie.

- Anna Klejzlerowicz "Ostatnią kartą jest śmierć" - lekki kryminał. Mogło być lepiej, ale całość jest napisana za szybko i ze zbyt dużymi uproszczeniami.

- Henning Mankell "Włoskie buty" - nostalgiczna powieść obyczajowa. Nie jest to jednak zbyt dobra książka, symbolizm czasem zbyt dosłowny, bohaterowie momentami nie rozmawiają tylko rzucają w przestrzeń gotowe bon-moty.

- M.C. Beaton - seria kryminałów o Agacie Risin, dobrze usytuowanej agentce PR, która odchodzi na wcześniejszą emeryturę aby osiąść na spokojnej angielskiej wsi - która szybko okazuje się nie tak znów spokojna, dając jej okazję do rozwinięcie detektywistycznych zdolności. Kryminalne wątki są raczej okazją do śledzenia poczynań bohaterki, rozdartej między beznadziejną miłość do sąsiada a chęć znalezienia poparcia w lokalnej społeczności, które to dążenia prowadzą do licznych zabawnych sytuacji. Na razie przeczytałem pięć pierwszych tomów, dość nierównych.

- Vladimir Nabokow "Czarodziej" - krótka wyprawa w głąb chorego umysłu, Inna realizacja pomysłu na którym oparta jest "Lolita". Bohater zakohuje się w 11-letniej dziewczynce i popada w monomanię na tym punkcie. Snując skomplikowany plan zbliżenia się z małą gotów jest ożenić się ze zrzędliwą, schorowaną ciotką, byle tylko mieć okazję częściej bywać z dziewczynką. Jednak finał okazuje się być całkiem inny nić sądził.

- Jonatan Carroll "Ucząc psa czytać" - krótka powieść, będąca właściwie szkicem fabularnym i dzięki temu pozbawiona pewnych wad jakich zaczynały nabierać ostatnie książki autora. Podoba mi się w niej stopniowanie fantastyczności i utrzymywanie cały czas atmosfery na granicy realizmu.

- Małgorzata i Michał Kuźmińscy "Sekret Kroke" - retro kryminał z wątkami szpiegowskimi, dziejący się w przedwojennym Krakowie, gdzie z różnych stron świata przybywają ludzie poszukujący, często nie zbyt legalnymi metodami, średniowiecznego manuskryptu tajnego Bractwa Alchemików, mającego zawierać sekret nieśmiertelności. Całkiem udana powieść, choć narracja czasem za szybko przeskakuje między wątkami.

- Zygmunt Miłoszewski "Gniew" - kolejny dobry polski kryminał, zepsuty jednak niejasnym i nie do końca tłumaczącym zagadkę zakończeniem.

- Terry Pratchett "Wolni Ciut Ludzie" - Powieść ze Świata Dysku, zasadniczo uważana za skierowaną do dzieci, ale jak dla mnie chyba nie do końca. Młoda Tiffany Obolała, mieszkająca w pasterskiej krainie Kredy postanawia zostać czarownicą. I chyba całkiem słusznie, bowiem posiada ku temu pewne predyspozycje. I od razu musi radzić sobie z nadnaturalnym atakiem na jej rodzinne strony. Do Kredy przybywa Królowa, która tak bardzo kocha dzieci, że porywa je do swej lodowej krainy utkanej ze snów i koszmarów. Pod względem nawiązań kulturowych i fantazji w tworzeniu światów i stworzeń, jedna z najlepszych książek Pratchetta.

- Hakan Nesser "Komisarz i cisza" oraz "Jaskółka, kot, róża i śmierć" - świetnie napisane szwedzkie kryminały, z wątkami filozoficznymi.

- Ake Edwardson "Dom na końcu świata" - kolejny szwedzki kryminał, ale tym razem nie taki dobry. Autor ma dziwny styl, zakończenie z czasem staje się przewidywalne.

- Beata Matuszak "Podziemia" - wydana własnym sumptem książeczka o rozmiarze broszurowym, a w środku... Właściwie nie jest to nawet opowiadanie tylko wydany niepotrzebnie szkic, zawierający słabo powiązane sceny i garść opisów. Gdyby autorka to rozwinęła, mogłoby powstać coś ciekawego.

 

A w kolejce czeka jeszcze "Trafny wybór" Rowling.





#7

szakal81.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

U mnie troszkę słabo w tym roku ale jeszcze dwa miesiące wiec może coś fajnego   znajdę na chłodne jesienno-zimowe wieczory  ;]

Jak do tej pory przeczytane:

"Biały kruk" - Andrzej Stasiuk

"Domofon" - Zygmunt Miłoszewski

"Ostatni pasażer" - Manel Loureiro 

"Gdzie mieszka seks" - Irena Stanisławska , Piotr Palagin

"Bezsenność  - Stephen King 


Użytkownik szakal81 edytował ten post 03.11.2015 - 09:40


#8

kurado.
  • Postów: 130
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trudno mi określić ile przeczytałem

Ale mogę polecić "piknik na skraju drogi" i "pan lodowego ogrodu"

A to odradzam "ołowiany świt"
jeszcze dodam "battlefield" okropność
To tylko moje zdanie
Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2

Użytkownik kurado edytował ten post 03.11.2015 - 12:10


#9

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pedro Ferreira- teoria doskonała. Stulecie geniuszy i bitwa o ogólną teorię względności
Brian Greene-Piękno wszechświata
Lederman-boska cząstka

I mnóstwo innych.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 03.11.2015 - 17:58




#10

yzoja.
  • Postów: 68
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

jeszcze dodam "battlefield" okropność

 

Która część? Mi się trzecia bardzo podobała (aż poleciałam czytać inne książki McNaba), czwarta jest... trudna. Nie była najgorsza, ale ciężko mi było przebrnąć.

 

Moja lista na 2015 na razie wygląda tak:

#1. Przebudzenie - Stephen King
#2. Więzień Nieba - Carlos Ruiz Zafon
#3. Wielki Gatsby - Francis Scott Fitzgerald
#4. Nim zapadnie zmrok - Andy McNab
#5. Marsjanin - Andy Weir
#6. Kretochłony - Brian Lumley
#7. Przemiana Tytusa Crowa - Brian Lumley
#8. Zegar Snów - Brian Lumley
#9. FUTU.RE - Dmitry Glukhovsky
#10. W pogoni za Vermeerem - Blue Balliett
#11. Hipnotyzer - Lars Kepler
#12. Łzy Diabła - Magdalena Kozak
#13. Battlefield 4. Odliczanie do wojny - Peter Grimsdale
#14. Latry - Brian Lumley
#15. Dziecko Rosemary - Ira Levin
#16. Czas Zmierzchu - Dmitry Glukhovsky
#17. Człowiek z Wysokiego Zamku - Philip K. Dick
#18. Cała nadzieja w Paryżu - Deborah Mckinlay
#19. Koralina - Neil Gaiman
#20. Marina - Carlos Ruiz Zafón
#21. Dawca - Lois Lowry
#22. Ring - Koji Suzuki
#23. Kto to być może o tej porze? - Lemony Snicket
#24. Agatha Raisin i tajemnice salonu fryzjerskiego - M. C. Beaton
#25. Pierwsza Żona - Erica Spindler
#26. Więzień Labiryntu - James Dashner
#27. Czerwony Smok - Thomas Harris
#28. Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins



#11

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

#9. FUTU.RE - Dmitry Glukhovsky

 

Mogłabyć coś o tej książce napisać?  Leży u mnie na dysku i czeka na swój czas.

A dziś w końcu wpadła w moje ręce Limitka Metra 2035 :D

ksiazka.jpg


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 04.11.2015 - 16:47




#12

yzoja.
  • Postów: 68
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

#9. FUTU.RE - Dmitry Glukhovsky

 

Mogłabyć coś o tej książce napisać?  Leży u mnie na dysku i czeka na swój czas.

A dziś w końcu wpadła w moje ręce Limitka Metra 2035 :D

 

 

A może być tak?

http://yzoja.pl/futu-re

Pisałam recenzje, nie chcę się powtarzać ;)

 

Co do limitki metro :3 mam zszargane 2033/34 więc się czaję na cały komplet. Chociaż... zaczęłam czytać i na razie mnie nie porwało ;D ale i tak.


Użytkownik yzoja edytował ten post 04.11.2015 - 17:18


#13

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fajna stronka muszę przyznąc :) Może zaglądać będę częściej w poszukiwaniu natchnienia co czytać.

Jak ci się spodobał "Czas Zmierzchu"? Mnie książka ta urzekła i chociaż to było chyba z 2 lata temu to dalej pamiętam z jakim napięciem czytałem ten utwór :)

 

W sumie muszę zakupić Metro 2033 do pełnej kolekcji(czytałem to z 5 lat temu wypożyczone z biblioteki :/) ale te ceny książek mnie przerażają...





#14

yzoja.
  • Postów: 68
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fajna stronka muszę przyznąc :) Może zaglądać będę częściej w poszukiwaniu natchnienia co czytać.

Jak ci się spodobał "Czas Zmierzchu"? Mnie książka ta urzekła i chociaż to było chyba z 2 lata temu to dalej pamiętam z jakim napięciem czytałem ten utwór :)

 

W sumie muszę zakupić Metro 2033 do pełnej kolekcji(czytałem to z 5 lat temu wypożyczone z biblioteki :/) ale te ceny książek mnie przerażają...

 

Dzięki!

 

Co do Czasu Zmierzchu, klimat kompletnie nie mój, w sensie Majowie, trochę mi się dłużyło czytanie, ale koniec końców mi się podobało. Te wszystkie dywagacje o końcu świata, porównania ludzkości do nowotworu - ciekawe. Jako fabuła naprawdę dobre, znacznie lepsze niż się spodziewałam. 



#15

NexaT.
  • Postów: 116
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W wakacje wyrobiłem sobie dobrą średnią i do końca roku wyjdzie mi coś powyżej jednej książki na miesiąc.

Zacząłem jeszcze przed wakacjami czytanie Wiedźmina, ale skończyłem na kilkudziesięciu pierwszych stronach, później pochłonęły mnie filmy jak dobrze pamiętam.

Dokończyłem całą sage wraz z opowiadaniami (oprócz Sezonu Burz) do końca wakacji, później jeszcze wziąłem się za Metro. Glukhovsky mnie troche rozczarował, zwłaszcza Metrem 2034. Generalnie nie polecam, bo można sobie znaleźć coś lepszego.

 

Oprócz wyżej wymienionych;

Fight Club

Ojciec Chrzestny

 

Na dzień dzisiejszy wracam po znowu kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej nauką i czytam... Pana Tadeusza.

Zdecydowałem sobie dać szanse polskiej literaturze. ;)


Użytkownik NexaT edytował ten post 08.11.2015 - 00:29



 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych