Skocz do zawarto¶ci


Zdjęcie

Wzi±ć czy wzi±¶ć i inne dylematy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedĽ
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ostatnio jedna z polskich posłanek słynna Pawłowicz umieściła wpis gdzie zamiast napisać "wziąć" czyli tak jak się powinno pisać według obecnych standardów ortografii napisała "wziąść".

Wiadomo masa internautów zaczęła się z tego nabijać i wytykać że to niepoprawnie jest i osoba która się szczyci tytułem prof. powinna pisać poprawnie. Odpowiedź samej K.P była typowa że to wina lewaków i reszty świata i tłumaczenie że kiedyś się tak pisało.

Zresztą to drugie to akurat prawda

 

"Prawować się o lisa i przyzywać drabów, By wziąść w areszt ogara, że wpadł w cudze gaje"

http://www.lektury.w.../42/pan-tadeusz

 

Ja też staram się mówić poprawnie, żeby wśród ludzi nie wyjść na wieśniaka.

 

Jednak niektóre formy tzw. poprawnej wymowy  nie pasują do rzeczywistości. Pamiętam jak nam jeszcze w szkole tłukli do głowy że powinno się mówić "gram w komputer" a nie gram na komputerze"

Pierwsze sformułowanie brzmi trochę głupio jakby nie patrzeć i nie tylko ja miałem i mam takie wrażenie. Skoro się mówi: gram na konsoli, gram na gitarze, to bez sensu jest mówić gram w komputer. Bo komputer to urządzenie na którym się gra w coś a nie w niego.

 

I druga rzecz którą też maltretowano wielu uczniów w szkole że powinno się mówić "z wielkiej litery"a nie z dużej bo tak jest źle. Znowu bez sensu takie różnicowanie. Skoro wielki i duży to są synonimy, skoro się mówi duże drzewo albo wielkie drzewo, mały dom wielki dom to w takim razie czemu duża litera to ma być źle? bez sens i tyle w temacie.

Zresztą prof. Miodek też tak uważa:

http://www.gazetawro...t.html?cookie=1


Użytkownik Wszystko edytował ten post 30.08.2015 - 10:52




#2

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3018
  • Tematów: 2591
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tłumaczenie że kiedyś się tak pisało.

 

Nie jest to jakikolwiek sensowny argument. Dawniej ludzie też popełniali błędy językowe, co było o tyle prostsze, że nie mieli takich możliwości zweryfikowania poprawności językowej, jak my. "Wziąść" występuje np. u Asnyka, Krasickiego, Sienkiewicza czy jak w Twoim cytacie, także u Mickiewicza. Czy to ma automatycznie świadczyć o tym, że jest to poprawna forma? Nie, jest błędna. Jej rozpowszechnienie wynika zapewne z podobieństwa do np. "siąść", "wsiąść", "trząść" itp. -- ale na podstawie odmiany czasownika "wziąć" widać jednoznacznie, że forma "wziąść" jest bezdyskusyjnie błędna i nie ma sposobu na obronienie stanowiska przeciwnego. Tak samo udowadniają to wyrazy pochodne od "wziąć", które nigdy nie zawierają litery "s" lub "ś" w swoim rdzeniu (chyba jedynym wyjątkiem jest rękojeść, ale to mocno naciągany przykład wyrazu pochodnego :) ).

Oczywiście nie sposób nikomu zabronić używania formy "wziąść" w mowie i w piśmie, ale niestety zawsze będzie to autora takiej wypowiedzi stawiało w mocno niekorzystnym świetle. A upieranie się, że jest ona poprawna... no cóż. Bardzo odważne to stwierdzenie. I na tym może zakończę.





#3

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokre¶lona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I druga rzecz którą też maltretowano wielu uczniów w szkole że powinno się mówić "z wielkiej litery"a nie z dużej bo tak jest źle. Znowu bez sensu takie różnicowanie. Skoro wielki i duży to są synonimy, skoro się mówi duże drzewo albo wielkie drzewo, mały dom wielki dom to w takim razie czemu duża litera to ma być źle? bez sens i tyle w temacie.

Zresztą prof. Miodek też tak uważa:

http://www.gazetawro...t.html?cookie=1

Prof. Miodek na pewno nie uważałby, że można coś napisać "z dużej" albo "z wielkiej" litery, bo jak wiadomo pisze się "dużą/wielką literą". :D

Edit: Mnie osobiście chyba najbardziej drażni używanie takiej dziwacznej formy jak "i/lub".


Użytkownik Edric edytował ten post 30.08.2015 - 11:40




#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Problem nie leży w tym, czy kiedyś się tak pisało, czy nie. Teraz prawidłowa forma brzmi tak jak brzmi.

Problemem jest głównie to, że ktoś ma czelność pouczać kogoś innego (abstrahuję tu od bohaterów tego dramatu i sceny na jakiej on się rozgrywa), pomimo tego, że ewidentnie nie ma racji. I jego JEDYNYM "argumentem" jest siła głosu.


Użytkownik pishor edytował ten post 30.08.2015 - 11:43




#5

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3018
  • Tematów: 2591
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Edit: Mnie osobiście chyba najbardziej drażni używanie takiej dziwacznej formy jak "i/lub".

 

To dałoby się obronić -- takie zestawienie oznacza koniunkcję lub alternatywę (z punktu widzenia logiki matematycznej) i o ile językowo faktycznie może być nieco dyskusyjne, o tyle merytorycznie moim zdaniem jest jak najbardziej OK :)





#6

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jednak niektóre formy tzw. poprawnej wymowy  nie pasują do rzeczywistości.

To rzeczywistość nie pasuje do form poprawnej wymowy. :)





#7

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Warto też dodać, iż automatyczne sprawdzanie pisowni obecnie jest wbudowane w każdą przeglądarkę internetową, każdy pakiet biurowy, a nawet w niemal każdy komunikator internetowy. Dziwi więc tym bardziej taka internetowa wpadka. Ja rozumiem też, że mylić się jest rzeczą ludzką i że nikt nie rodzi się profesorem Miodkiem, ale co innego popełniać błąd, a co innego udawać, że ten błąd to nie błąd i osłaniać się staropolszczyzną. Takie zachowanie świadczy jeno o tym, jak bardzo w głębokim poważaniu owa Pawłowicz ma swoich potencjalnych wyborców.
Generalnie od osób publicznych powinno się wymagać i wymaga się wyższej kultury w zachowaniu i sposobie wypowiedzi. Szczególnie jeśli taka osoba chce reprezentować naród lub jego część. Pamięta ktoś jeszcze, jaki był szum, gdy imć Durczok został przyłapany na używaniu języka cięższego kalibru na antenie? Albo gdy wyszły na jaw nagrania prywatnych rozmów polityków w pewnej restauracji, choć prywatnie każdy może mówić co i jak chce? Ludzie nie lubią, gdy osoby publiczne pokazują, że nie różnią się niczym od Mietka, żula spod śmietnika. To niszczy ich wyobrażenia o tym, kim są ludzie sławni, bogaci czy u władzy.

Użytkownik Urgon edytował ten post 30.08.2015 - 12:08




#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Jednak niektóre formy tzw. poprawnej wymowy  nie pasują do rzeczywistości. Pamiętam jak nam jeszcze w szkole tłukli do głowy że powinno się mówić "gram w komputer" a nie gram na komputerze"

Właściwie to najpoprawniejsza byłaby wersja "gram w komputerze" bo to nie komputer gra tylko zainstalowany program. Ale to już takie drobnostki...

 

Rozpowszechniony błąd to "karnister" zamiast "kanister". Natomiast kontrowersyjna jest wersja "próbówka/probówka" - to drugie jest często spotykane, zwłaszcza w starszych podręcznikach szkolnych, tyle tylko że jest to raczej rusycyzm. Samo słowo "próbówka" dla określenia laboratoryjnego naczynia szklanego, to XIX wieczny neologizm rozwinięty od "próbki". Ponieważ wiele osób używa niepoprawnej wersji, słowniki uznają to za oboczność.





#9

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Z dużej litery" to ponoć rusycyzm, czyli makaronizm, dlatego jest uważane za niepoprawne. Nie sam wyraz "duży" tylko określenie "duża litera", tak słyszałem od kilku ludzi w tym nauczycielki polskiego.

Użytkownik Legendarny. edytował ten post 30.08.2015 - 12:44




#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I tak nic nie przebije prezydenckiego "bulu". :szczerb:

 

Osobiście mam problem z "napewno" - jakoś nie mogę sobie wbić go głowy, że rządzi tym inna zasada niż przy "naprawdę" i powinno się pisać "na pewno".





#11

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I tak nic nie przebije prezydenckiego "bulu". :szczerb:

 

Osobiście mam problem z "napewno" - jakoś nie mogę sobie wbić go głowy, że rządzi tym inna zasada niż przy "naprawdę" i powinno się pisać "na pewno".

Mam dokładnie to samo, za każdym razem mi to podkreśla :/

Może to wziąść się im myli z kraść :v





#12

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I druga rzecz którą też maltretowano wielu uczniów w szkole że powinno się mówić "z wielkiej litery"a nie z dużej bo tak jest źle.

 

 

Bo "duża litera" jest bardziej dosłowna. Zaczęto używać tych dwóch form, żeby odróżnić litery o dużej powierzchni od tych, którymi na przykład zaczynamy zdanie.





#13

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdecydowanie najgorsze w temacie językowym w internecie jest mylenie przynajmniej/bynajmniej, klasyk.





#14

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie słyszałem o tym że duża litera to jakiś rusycyzm ma być. Wielka i duża to dla mnie jedno i to samo.
Jeśli chodzi o komputer to i tak nikt nie mówi że będzie grał w komputer chyba tylko ci co uważają że ta druga forma jest błędna. W skrócie się mówi gram na kompie, (gram w kompie to już już by śmiesznie brzmiało.)



#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może to wziąść się im myli z kraść :v

W takim przypadku nie mówi się wziąść tylko zabrać. :D






 

Użytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 użytkowników, 0 go¶ci oraz 0 użytkowników anonimowych