Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niezwykle stare korzenie znaleziono w Górach Świętokrzyskich


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Na obrzeżach Kielc kryły się skamieniałości jednego z najstarszych znanych systemów korzeniowych. Znalezisko ma około 407 mln lat. Za odkryciem stoi trzech polskich badaczy dr Piotr Szrek i dr Sylwester Salwa z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Uppsali w Szwecji.

 

10ftlko.jpg

grafika/ Piotr Szrek, Sylwester Salwa and Grzegorz Niedźwiedzki, A plant-root system in the Lower Devonian of the Holy Cross Mountains, Poland, Estonian Journal of Earth Sciences

 

Na dziwne skamieliny uczeni natrafili w 2013 r. niedaleko wsi Kostomłoty. – Któregoś dnia zobaczyłem wielki blok skalny z dziwnymi strukturami. Pobraliśmy próbę i po krótkim czasie okazało się, z czym mamy do czynienia – opowiedział dr Szrek „Gazecie Wyborczej”.

 

Były to dobrze rozwinięte korzenie z rozgałęzieniami, często przerastające się nawzajem. – Rośliny, do których należały te korzenie, porastały obszary przybrzeżne, jeziorzyska lub wynurzone płycizny. Prawdopodobnie było to w pobliżu ujścia rzeki do morza – cytuje „Gazeta Wyborcza” dr. Szreka.

 

72dt3b.jpg

fot/ Piotr Szrek, Sylwester Salwa and Grzegorz Niedźwiedzki, A plant-root system in the Lower Devonian of the Holy Cross Mountains, Poland, Estonian Journal of Earth Sciences

 

Są to jedne z najstarszych odkrytych na świecie systemów korzeniowych. Rosnące pierwotnie tylko w morzach rośliny zaczęły pojawiać się na lądzie około 470 mln lat temu, ale długo nie były zbyt dobrze dostosowane do nowego środowiska. Nie miały ani liści, ani korzeni. Odkrycie dostarcza więc dodatkowych informacji o jednym z najważniejszych momentów w dziejach życia na ziemi.

 

O odkryciu badacze poinformowali na łamach „Estonian Journal of Earth Sciences”

 

Źródło: Archeowieści ezmwhz.jpg

link: http://archeowiesci....wietokrzyskich/







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych