Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zabójczy pierścień z XIV wieku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W ruinach średniowiecznej twierdzy we wschodniej Bułgarii archeolodzy odkryli pierścień z XIV wieku zawierający zbiorniczek na truciznę – informuje serwis internetowy Sofia Globe.

 

2wgd6xg.jpg

fot/Thinkstockphotos.com

 

Odkrycia dokonano w ruinach twierdzy Kaliakra nad Morzem Czarnym, na przylądku Kaliakra położonym w północnej części wybrzeża Bułgarii, w odległości 12 kilometrów na wschód od miasta Kawarna.

 

Dobrze zachowany pierścień z XIV wieku został wykonany z brązu, był przeznaczony na męską dłoń i prawdopodobnie noszony na małym palcu. W górnej, pogrubionej części pierścienia, wykonanej w kształcie maleńkiego okrągłego pudełeczka, znajduje się zbiorniczek z otworem w bocznej ścianie, z którego można było wylać zawartość zbiorniczka – prawdopodobnie truciznę.

 

Jak poinformowała Boni Petrunowa, wicedyrektor Narodowego Instytutu Archeologii i Muzeum przy Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii, kierująca wykopaliskami na stanowisku Kaliakra, odkryty pierścień jest nie tylko pierwszym znaleziskiem tego typu na stanowisku Kaliakra, ale w całej Bułgarii.

 

Pierścień został odkryty na terenie tzw. wewnętrznej części twierdzy Kaliakra, gdzie mieszkali przedstawiciele lokalnej arystokracji.

Według Petrunowej pierścień mógł być noszony na prawej ręce – wtedy otwór w pierścieniu zakryty był sąsiednim palcem, a w dogodnym momencie trucizna mogła być wkroplona np. do naczynia z napojem. Z pewnością pierścień nie był używany na co dzień, lecz zakładano go w wyjątkowych sytuacjach.

 

Znalezisko jest bezpośrednim dowodem na wykorzystywanie w tym okresie historii Bułgarii trucizny do walki z przeciwnikami politycznymi.

 

Zdaniem naukowców, pierścień mógł być wykorzystywany w drugiej połowie XIV wieku w czasie konfliktu między Dobroticą - władcą panującym w latach 1347-1386 w niezależnym księstwie Dobrudży ze stolicą w Kaliakrze – a jego synem Iwanko Terterem. W wyniku tego konfliktu wielu dostojników popierających Dobroticę zmarło w twierdzy Kaliakra.

 

ico61k.jpg

Kaliakra/fot - domena publiczna

 

Księstwo Dobrudży na początku XV wieku popadło w zależność od Turcji, a po bitwie pod Warną w 1444 roku, w której wojska tureckie dowodzone przez sułtana Murada II pokonały oddziały polsko-węgierskie pod dowództwem króla Polski i Węgier Władysława III (który zginął w bitwie) i wojewody siedmiogrodzkiego Jana Hunyadyego, księstwo zostało ostatecznie zajęte przez Turcję.

 

Źródło: odkrywcy 25s3g37.jpg

link: http://odkrywcy.pl/k...,wiadomosc.html

 







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych