Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kopiuj - wklej na forum


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: pytanie dotyczące tematów na forum (30 użytkowników oddało głos)

czy kopiuj - wklej jest okej?

  1. Głosowano tak (17 głosów [56.67%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 56.67%

  2. Głosowano nie (3 głosów [10.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 10.00%

  3. jest mi to obojętne (10 głosów [33.33%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 33.33%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak widzę problem "kopiuj - wklej" na forum wiecznie żywy.

 

Właśnie w kolejnym temacie, znowu ktoś się dowiaduje, że nie tędy droga.

W mojej krótkiej "karierze" na forum, co i rusz zauważam, że sporą część użytkowników "gryzie" ten problem i dlatego pomyślałem sobie, że może warto założyć temat, w którym będą się oni mogli wypowiedzieć.

 

Dodaję do niego mini ankietę, bo może ktoś nie będzie palił się do dyskusji, a zamiast tego będzie wolał wybrać którąś z zaproponowanych opcji.

 

Żeby była zupełna jasność - praktycznie cały ubiegły rok wykorzystywałem ten sposób aktywności.

Nazbierałem sporo dodatnich punktów reputacji w ten sposób, Zebrałem też parę razów.

 

Jeżeli ktoś byłby ciekaw, to chętnie uzasadnię czym się kierowałem ale nie po to zakładałem ten temat.

 

Chodziło mi raczej o to, by osoby, których ten sposób działania jakoś uwiera, mogły w jednym temacie wyrazić swoje zdanie na ten temat.

Zapraszam zatem do wyrażania swoich opinii - jeśli ktoś woli, to w ankiecie ale nie ukrywam, że fajniejsze byłyby uzasadnienia - może w ten sposób dowiemy się w czym tak naprawdę tkwi problem?

 

 

 


  • 2



#2 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Podkreślałem już wcześniej że w podobny sposób to działa na większości stron. Przecież celem jest przekaz zweryfikowanej informacji a nie wymyślanie własnych z głowy. Jak biorę temat z Guardiana to widze tam źródło nasa.gov, wezmę temat ze space.com to tam źródłem jest IFLScience, biorę źródło z interii widzę źródło z jakiejś innej strony i tak w kółko. Tak to działa. Można co prawda zmienić treść i napisać swoimi słowami ale nie zmienia to faktu, ze źródło będzie trzeba dodać więc tak naprawdę news nie bedzie mój w rzeczywistości. Ja będę tylko tym, który określoną w newsie informację przekaże dalej ludziom. O to w tym chodzi.

 

Ludzie za dużą rolę przywiązują do rang i reputacji. To tylko forum, to tylko internet. Nic czym możnaby się naprawdę przejmować. Dla mnie się liczy żeby ciekawe i warte uwagi informacje przedostawały się dalej. Aby ludzie również mogli wiedziec lub zaspokajać ciekawość.

 

PS. Jeśli chodzi o mnie to mogę każdy jeden news przerabiać tak aby był napisany własnymi słowami (poza tłumaczonymi, które z reguły takie są) tylko czy to jest najważniejsze? Nie. Najważniejsze jest aby dzielić się wiedzą.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 17.04.2015 - 22:59

  • 0

#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli jest to wklejka z jakimś komentarzem czy dodaniem czegoś od siebie, to w sumie czemu nie. Ale chyba wielu zauważyło, że wklejki nowych tematów to dobry sposób na szybkie nabranie reputacji.


  • 0



#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Więc usuńcie punkty reputacji albo wyresetujcie paru osobom i bedzie git. Po co się wściekac.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 17.04.2015 - 23:03

  • 0

#5

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 441
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Plusik za pomysł tematu. Jak dla mnie nie ma problemu, jeśli wklejka jest ciekawa, to czemu nie? Z drugiej strony : jeśli ktoś napisze "swoją historyjkę" w stylu : " widziałam/em ducha, UFO, czarną postać", to zaraz jest krytykowany, wyśmiewany, autora odsyła się do psychiatry. Ja osobiście nie miałam nigdy przygód z duchami, czy innymi dziwnymi rzeczami... to mam je wymyślać?

Jeśli chodzi o reputację, to Wy - czytelnicy klikacie, ja na to nie mam wpływu. Jak dla mnie można zlikwidować reputację, bo wielu to boli.


  • 0



#6

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Powtórzę to, co zawsze w takiej sytuacji powtarzam:

- po co pisać od nowa już raz napisany artykuł?

Jeżeli dopadnie mnie wena twórcza i jestem w stanie wymyślić nowy tekst, to właśnie tak robię. Jeżeli nie, a czytam doskonały artykuł, nie widzę potrzeby pisania go na inny sposób, więc kopiuję i wklejam, aby inni też mogli go przeczytać. Teksty bardzo dobre są czasem oceniane nisko lub wcale, bo nie trafiły w gusta czytających, a o gustach się raczej nie rozmawia. 

Problem reputacji, osobiście uważam za zamknięty. Podoba się, to klikaj zieloną łapkę, nie podoba się, to czerwoną.

 

Jeśli jest to wklejka z jakimś komentarzem czy dodaniem czegoś od siebie, to w sumie czemu nie. Ale chyba wielu zauważyło, że wklejki nowych tematów to dobry sposób na szybkie nabranie reputacji.

A i owszem, ale jest to też zachęta do zrobienia czegoś dla forum, bo nie wystarczy brać, trzeba też czasem dawać.





#7 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie rozchodzi mi o samo wklejanie. Tylko o sam sposób. Spora część wklejek to najnormalniejsze kopiuj + wklej. Czasami zastanawiam się czy w ogóle ktoś czytał to co zamieścił czy tylko obrazki mu się spodobały i pomyślał " ale fajnie podexpie sobie reputację na forum "...

 

Jeżeli już coś wklejamy , a zakładam iż temat ten nas zainteresował to nie róbmy tego bezmyślnie tylko dodajmy coś od siebie. Choćby głupi komentarz aby  rozpocząć dyskusję w danym temacie. Jak nie to po jaki czort to robić ? Chcecie tworzyć bazę wklejek to zrobić osobny dział i po kłopocie, Kiedyś byłem bardziej aktywny. Z powodu braku czasu poświęcanego na pracę  najczęściej tylko przeglądam forum. Tylko po co mam to robić jak 90 % wklejek już gdzieś widziałem. Tematy te w żaden sposób nie prowokują mnie by po całym dniu intensywnego wysiłku umysłowego zmusić się jeszcze de jednego małego podrygu mojego organu żeby się wypowiedzieć.

 

Taki rodzaj pasywnego pasożytnictwa na pewno nie przekłada się na rozwój. Rozwija się coś, co prowadzi do tworzenia nowych rzeczy. Tu mamy kopiowanie tego co ktoś stworzył. Nie mówię tu o redagowaniu tekstu na nowo, ale do jasnej ciasnej wysilmy się i przynajmniej opiszmy nasze odczucia po przeczytaniu arta czy uzupełnijmy go naszą wiedzą. W ten działający obecnie sposób  idziemy na łatwiznę i pogłębiamy internetowy konsumpcjonizm.


Użytkownik convers edytował ten post 18.04.2015 - 05:25

  • 0

#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak konvers. Nie kopiujcie całego internetu na nasze forum. Wybierajcie to co naprawdę jest ciekawe. Kopiowanie każdego newsa jest bez sensu. Zwłaszcza, że często jakieś mało ważne nowiny. Nie lubię wklejkowiczów, jeśli ich twórczość nie wykracza poza kopiowanie.
Forum powinno służyć wymianie poglądów własnych.
Mnie też się zdarzyło założyć kilka tematów gdzie skopiowałem jakiś wywiad. Bo to nie chodzi o to żeby w ogóle nie kopiować ale zachować w tym jakiś umiar. Czasem ktoś kopiuje temat na foru który już był zakładany nawet pod tą samą nazwą i dostaje za to od razu plusy bo mało komu się chce sprawdzać czy to nie jest dubel.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 18.04.2015 - 07:07

  • 2



#9 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Aha czyli rozumiem, że jak dodam jedną linijkę od siebie to już będzie ok? Proszę was, artytkuł i tak będzie wklejony. Podobnie z tłumaczeniem newsów. To ta sama zasada tylko jeszcze trzeba przetłumaczyc dodatkowo. W sumie to mi się pomysł ze zmienianiem nawet podoba. To zaden problem. Torchę pozmieniać treść i jest ok. Problem w tym, że na to samo wyjdzie tylko news będzie brzmiał odrobinę inaczej.

 

Co do nabijania reputacji to decydują userzy. Taki rodzaj "pasożytnictwa", jak to ktoś nazwał, jest stosowany na większości stron. Jak mówiłem inni też skądś biorą newsy. Tylko najczęściej odrobinę zmieniają treść lecz i tak zawsze muszą podać źródło. No chyba że należy wymyślać newsy. Np. "dziś nad poznaniem przeleciało UFO" i dać przypadkowe zdjęcie. To będzie wystarczająca wena twórcza?

 

Przeglądam te stronę od bardzo dawna i  były tak newsy dodawane od niepamiętam już kiedy i było ok. Wiele ciekawy rzeczy można tu przeczytać. Najczęsciej gdyby nie ta strona to nawet te informacje by do mnie nie dotarły.

 

PS. Skoro krytykujecie jakieś tematy i jakiś ludzi, nie zapomnijcie pochwalić innych tematów i innych ludzi. Bo u was to w jedną stronę działa..

 

Można ew. zacząć nabijać statystyki wypowiadając się w każdym tematcie 10x dziennie tak jak niektórzy.


  • 0

#10

NTM.

    Nie dotykaj mnie...

  • Postów: 444
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Artykułom "napisanym" poprzez zwykłe przyklejenie 100% tekstu, gdzie "autor" nie był łąskaw zmienić ani słowa mówię stanowcze nie. Po co czymś takim obciążać serwer, przecież można wkleić linka i będzie to samo? Problem wklejek dotyczy też niektórych dyskusji, gdzie dyskutanci zamiast argumentować swoje racje wklejają mniej lub bardziej odczapiczne grafiki i są zadowoleni.

 

No sorry, ale jest różnica między napisaniem czegoś na podstawie źródeł a skopiowaniem jednego źródła.


  • 0

#11 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Artykułom "napisanym" poprzez zwykłe przyklejenie 100% tekstu, gdzie "autor" nie był łąskaw zmienić ani słowa mówię stanowcze nie. Po co czymś takim obciążać serwer, przecież można wkleić linka i będzie to samo? Problem wklejek dotyczy też niektórych dyskusji, gdzie dyskutanci zamiast argumentować swoje racje wklejają mniej lub bardziej odczapiczne grafiki i są zadowoleni.

 

No sorry, ale jest różnica między napisaniem czegoś na podstawie źródeł a skopiowaniem jednego źródła.

To fakt ale niekiedy podane źródło przedstawia jednocześnie zdanie wklejającego.


  • 0

#12

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja uważam, że "kopiuj - wklej" jest w porządku (co zresztą zaznaczyłem w ankiecie) ale pod warunkiem, że zachowa się umiar i, że zachowa się pewien krytycyzm przy selekcji materiałów wrzucanych na forum.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że ktoś może potraktować ten sposób aktywności jako łatwy sposób na nabijanie sobie reputacji ale przecież plusowanie takich wklejek nie jest obowiązkiem, a sam doświadczyłem ocen ujemnych tylko dlatego, że wrzuciłem jakiś materiał - nawet jeśli się do niego w żaden sposób nie odniosłem.

Więc różnie z tym bywa. ja wiem, czym się kierowałem w takich działaniach - zakładam, że innym też chodzi tylko o podzielenie się ciekawą informacją

 

Wbrew pozorom też, znalezienie ciekawego artykułu wcale nie jest tak łatwe jakby się wydawało. Kto nie wierzy, niech sam spróbuje znaleźć coś fajnego, czego jeszcze na forum nie było i co na dodatek zainteresuje czytających - uwierzcie, że to nie jest kaszka z mleczkiem.

Dlatego staram się docenić plusem takie "wklejki".'

 

Z drugiej strony - ilość nie przekłada się w jakość, więc nie wydaje mi się, żeby sensowne było przesadzanie z ilością wklejanych materiałów, bo powoduje to, że duża część uczestników, nie spędzająca na forum kilku godzin dziennie, nie ma szansy zapoznania się ze wszystkim, co się na nim pojawi, bo te nowsze artykuły spychają te niewiele tylko starsze w niebyt, a mało kto chyba (przynajmniej ja tak nie robię) przeszukuje zasoby forum, żeby dowiedzieć się co się na nim pojawiło.

 

Co do własnych komentarzy przy wklejanych artykułach, to powiem tak. Można ale przymusu nie ma, bo dwa zdania od siebie nie spowodują, że wklejka przestanie być wklejką. Tutaj widziałbym piłkę raczej po stronie czytających i tych, którzy oceniają taką wklejkę. Wielokroć byłem świadkiem, że ciekawe wklejki, kończyły swój żywot na forum bez ani jednego komentarza ale za to  z dużą ilością ocen plusowych, co o tyle mnie dziwiło, że spodziewać by się można, że skoro ktoś plusuje dany materiał, to jest nim zainteresowany, a skoro tak, to zechciałby na jego temat podyskutować. ja zawsze do takiej dyskusji byłem gotowy - ale zmuszać nikogo do niej nie chciałem.

Nie wiem czy wynika to z lenistwa użytkowników (bo łatwiej ocenić niż skomentować), czy po prostu z przesytu nadmiarem informacji, którymi są zasypywani.

Raczej stawiałbym na ten drugi powód, co prowadziłoby do wniosku, że mniej znaczy lepiej.

 

Ostatnia sprawa, to kwestia sensowności wklejania czegoś, co można znaleźć gdzieś indziej. Owszem ale nie sądzę, że wszyscy użytkownicy codziennie przekopują internet i odnotowują każdą informację, która się w nim pojawi. Jest to o tyle trudne, że w internecie też niestety sprawa wygląda tak, że news zastępuje news w tempie błyskawicznym i wiele rzeczy, które jeszcze rano były na głównej danego portalu, już po południu giną w jego czeluściach. Wrzucanie ich na forum, daje szanse tym, którzy rano byli zajęci nauką, czy pracą, na to, ze po południu będą się mogli z taką informacją zapoznać. Bo tutaj jednak mimo wszystko częstotliwość "odświeżania" jest duża niższa niż "na zewnątrz"

 

Podsumowując.

Kopiować i wklejać? Tak ale z głową. Żeby nie zagłaskać kota.


  • 0



#13

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zwracam też uwagę że często wklejane są nie mało znane artykuły z zakątków internetu, tylko wciąż dostępne, aktualnie wyświetlane na głównych stronach największych portali. Onet publikuje artykuł o starożytnym mieście? 12 godzin i cały artykuł jest na forum. Wp.pl publikuje artykuł o ciekawostce historycznej? Tego samego dnia artykuł jest na forum.

 

Dla mnie lepiej by było gdyby kopiujący raczej sięgali do miejsc gdzie rzadziej się zagląda, po artykuły których forumowicze mogli nie widzieć. Żeby nie wyszło że przeczytałem już artykuł na popularnym portalu a potem widzę go tutaj i właściwie nie mam co zaglądać.


  • 1



#14

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

No sorry, ale jest różnica między napisaniem czegoś na podstawie źródeł a skopiowaniem jednego źródła.

Jest różnica - owszem.

Popełniłem parę artykułów na tym forum, więc coś na ten temat wiem. Uwierz mi (przekonasz się sam jak też skrobniesz jeden, czy dwa), że to strasznie niefajne uczucie, kiedy po spędzeniu kilku godzin na przygotowaniu takiego artykułu okazuje się, że nikogo on nie zainteresował albo, że zainteresowanie było marginalne (i nie chodzi mi tu o plusy).

Mało kto ma czas na to, żeby przy normalnym życiu zawodowym czy tam nauce poświęcać regularnie czas na pisanie artykułów, ryzykując przy tym, że tak naprawdę będzie pisał do szuflady.

 

P.S. To znaczy, nie życzę Ci żebyś się przekonał  - chodziło mi o to, że wtedy ocenisz na ile pisanie artykułów to fajna sprawa.


  • 0



#15

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zwracam też uwagę że często wklejane są nie mało znane artykuły z zakątków internetu, tylko wciąż dostępne, aktualnie wyświetlane na głównych stronach największych portali. Onet publikuje artykuł o starożytnym mieście? 12 godzin i cały artykuł jest na forum. Wp.pl publikuje artykuł o ciekawostce historycznej? Tego samego dnia artykuł jest na forum.

 

 

To ma sens, gdy taki artykuł wywołuje dyskusję. Bo przecież nie umówimy się, że będziemy dyskutować w komentarzach na wp.pl - nie po to jest forum. Więc w takich przypadkach artykuł + proste pytanie "co o tym sądzicie" czy przedstawienie swoich odczuć jak najbardziej ok.


Użytkownik Monolith edytował ten post 18.04.2015 - 10:23

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych