Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ruiny "Twierdzy" sfotografowane na Marsie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#16

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie wygląda to dość naturalnie, lepsze zdjęcia bywały z nutką niepewności.

 

Na upartego, rzeczywiście można by się tam dopatrzeć śladów fortyfikacji na planie czworokąta - coś na kształt średniowiecznego grodu warownego, pytanie tylko PO CO taka budowla miałaby być budowana akurat na Marsie?

Zakładając optymistycznie, że przed wiekami toczyło się tam życie, trudno sobie jakoś wyobrazić, żeby rozwijało się ono wg ziemskiego schematu i jest to pozostałość po czasach, w których Marsjanie (z południa) dosiadający marsjańskich rumaków (jakkolwiek by one nie wyglądały), metodą oblężenia próbowaliby wykurzyć Marsjan (z północy), którzy, zamknięci w wymienionej wyżej twierdzy, przeciwstawialiby się temu, polewając wrogów gorącą smołą "szyjąc" przy tym do nich z (marsjańskich) łuków zza blanków widocznej na fotkach budowli.

Jedno krótkie pytanie: Dlaczego nie?


  • 2



#17

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nieco dłuższe: dlaczego właśnie fortyfikacje a nie dom czy miasto?


  • 0



#18

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaciekawiony, dnia 17 List 2014 - 18:50, napisał:
 

Jest taka możliwość, ale nie wiem czy by to pasowało geologicznie. Spękane skały osadowe mogą pękać w bardzo regularne kwadraty. Jeśli potem spękania wypełni inny materiał, który scementuje się w skałę twardszą, to selektywne wietrzenie wyseparuje prostokątne grzędy. W Afryce jest takie miejsce.

 

 

 

Wszystko tylko że rozmiar takich spękań może mieć max powiedzmy pare metrów(zazwyczaj kikanaście cm) a ten  twór marsjański ma rozmiary sporego fortu czy folwarku


  • 0



#19

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jedno krótkie pytanie: Dlaczego nie?

Bo to pociągałoby za sobą określone konsekwencje, czy też raczej wnioski - i nie chodzi mi tu o negowanie możliwości życia (kiedyś tam) na Marsie. Zakładając, że ono faktycznie istniało, a to co widzimy na zdjęciu jest pozostałościami po budowli wzniesionej przez mieszkanców planety. Trzeba by było uznać, że jest to jedna z setek jeśli nie tysięcy budowli, bo trudno sobie raczej wyobrazić, żeby ta wspomniana cywilizacja wybudowała tylko jeden budynek. Oczywiście, można uznać, że to odkrycie (o ile faktycznie można mówić tu o jakimś odkryciu) jest pierwszym z wielu następnych i zaraz zostaniemy zasypani fotografiami podobnych ruin. Póki co jednak, na dzień dzisiejszy, nic nie wskazuje na falę odkryć pozostałości po zaginionej cywilizacji marsjańskiej. Druga sprawa to fakt, który podniosłem w pierwszym swoim poście., a mianowicie kwestia postrzegania osiągnięć architektury marsjańskiej, przez pryzmat naszych doświadczeń w tej dziedzinie. Abstrahując od tego, czy mogła to być twierdza, stodoła czy fabryka, oceniamy to co widzimy poprzez porównanie do budowli nam znanych. Pod względem kształtu, rozplanowania, proporcji itd. jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że na innej niż nasza planeta powstawały budowle o podobnych jak na ziemi kształtach - bo niby dlaczego jakaś cywilizacja pozaziemska miałaby budować swoje obiekty według ziemskich norm? Spodziewałbym się bardziej (jeśli już), że eksplorując Marsa ignorujemy dowody na istnienie tam cywilizacji tylko dlatego, że zupełnie nie przystają one do naszych wyobrażeń o tym jak się tworzy np. architekturę (w szerokim rozumieniu tego słowa).

Ale to oczywiście tylko mój pogląd i wcale nie trzeba się z nim zgadzać.



Pishor fortece średnioweczne bardzo rzadko( jeśli w ogóle) były prostokątne,raczej jakieś takie nieregularne , za to przystosowane były do  lokalnego ukształtowania terenu.

Ujmijmy to co napisałem w cudzysłów - odnosiłem się raczej do tytułu tematu (konkretnie słowa "twierdza"), a Średniowiecze pojawiło się w moim poście tylko dlatego, że było... dawno :D


  • 0



#20

JachuPL.
  • Postów: 177
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a mi się to skojarzyło z tym ;)

https://www.google.p...m/data=!3m1!1e3


  • 0

#21

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

I tu jak na dłoni widać kompulsywną skłonność, rasowego sceptyka do wyszukania i przyjęcia estremalnie nieprawdopodobnego scenariusza, byle by tylko nie wziąć pod uwagę, że scenariusz może być zupełnie prosty, np budowla sprzed kilkuset tysięcy lat, (czy iluś tam, nie pamiętam) kiedy to na marsie mogły panować warunki zbliżone do ziemskich.

 

Bez urazy, ale od kiedy istnienie starożytnej pozaziemskiej cywilizacji, która w okresie rzekomego optymalnego dla życia czasu na marsie wykształciła się w taki sposób, że pozostawiła budowlę podobną do naszych, jest scenariuszem zupełnie prostym? ;)

 

Myślę, że można się zastanawiać co jest bardziej prawdopodobne - powyższy scenariusz czy rozwiązanie proponowane przez Zaciekawionego. I nie sądzę, żeby był to rachunek tak prosty, jak ty byś to widział.

 

Poza tym wbrew temu co mówi pan z filmiku - nie jest to z pewnością idealny kwadrat, każdy bok ma inną długość.

 

 

Wszystko tylko że rozmiar takich spękań może mieć max powiedzmy pare metrów(zazwyczaj kikanaście cm) a ten  twór marsjański ma rozmiary sporego fortu czy folwarku

 

A to mało powiedziane - najkrótszy bok tej "twierdzy" ma ok 1,8 km długości. Dosyć dużo.


Użytkownik skittles edytował ten post 17.11.2014 - 21:27

  • 0



#22

Dirty Frank.

    If you dont know my name, you can call me Dirty

  • Postów: 222
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 
I tu jak na dłoni widać kompulsywną skłonność, rasowego sceptyka do wyszukania i przyjęcia estremalnie nieprawdopodobnego scenariusza, byle by tylko nie wziąć pod uwagę, że scenariusz może być zupełnie prosty, np budowla sprzed kilkuset tysięcy lat, (czy iluś tam, nie pamiętam) kiedy to na marsie mogły panować warunki zbliżone do ziemskich.

 
Bez urazy, ale od kiedy istnienie starożytnej pozaziemskiej cywilizacji, która w okresie rzekomego optymalnego dla życia czasu na marsie wykształciła się w taki sposób, że pozostawiła budowlę podobną do naszych, jest scenariuszem zupełnie prostym? ;)
 
Myślę, że można się zastanawiać co jest bardziej prawdopodobne - powyższy scenariusz czy rozwiązanie proponowane przez Zaciekawionego. I nie sądzę, żeby był to rachunek tak prosty, jak ty byś to widział.
 
Poza tym wbrew temu co mówi pan z filmiku - nie jest to z pewnością idealny kwadrat, każdy bok ma inną długość.

owszem, to że na przestrzeni setek tysięcy lat, rozwinęła się cywilizacja w jakimś stopniu podobna do naszej - która ma zaledwie kilka tysięcy lat - kiedy warunki były podobne do naszych,
nie brzmi mi na ekstremalnie trudny, nieprawdopodobny i wyszukany scenariusz,
wręcz przeciwnie :)

Wysyłane z mojego CommodoreC64 za pomocą Tapatalk 2
  • 0

#23

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

owszem, to że na przestrzeni setek tysięcy lat, rozwinęła się cywilizacja w jakimś stopniu podobna do naszej - która ma zaledwie kilka tysięcy lat - kiedy warunki były podobne do naszych,

I znajdujemy ślady tej cywilizacji sprzed tych setek tysięcy lat (wtedy kiedy była ona jeszcze na etapie "naszego" rozwoju) - bo na to wskazywałaby "jakość" tych "ruin", a nie możemy znaleźć śladów znacznie późniejszych kiedy była ona nieporównywalnie bardziej rozwinięta technologicznie (co powinno skutkować większą trwałością tych śladów?)


  • 0



#24

Dirty Frank.

    If you dont know my name, you can call me Dirty

  • Postów: 222
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 owszem, to że na przestrzeni setek tysięcy lat, rozwinęła się cywilizacja w jakimś stopniu podobna do naszej - która ma zaledwie kilka tysięcy lat - kiedy warunki były podobne do naszych,

I znajdujemy ślady tej cywilizacji sprzed tych setek tysięcy lat (wtedy kiedy była ona jeszcze na etapie "naszego" rozwoju) - bo na to wskazywałaby "jakość" tych "ruin", a nie możemy znaleźć śladów znacznie późniejszych kiedy była ona nieporównywalnie bardziej rozwinięta technologicznie (co powinno skutkować większą trwałością tych śladów?)

No wybacz ale o próbe rozpoznania etapu ich rozwoju po tym jednym zdjęciu, nie posądzałbym nawet samego siebie :)
Jaka 'jakość' ruin? Skąd wiemy że te 'ruiny' wskazują na taki a nie inny postęp technologiczny? I w końcu, nawet jeśli owa rasa była by podobna do nas (jak sam wnosze) to skąd wiemy że technologicznie przeszli dokładnie etap po etapie analogicznie do nas?

nie twierdzę, żeby była jasność, że mam monopol na wiarygodne scenariusze w tym czy innym wypadku ale za każdym razem, jak widzę jak 'mainstream'owa nauka' nazwijmy to czy sceptycznie nastawiony osobnik do wszystkiego co tylko choćby ociera się o granice dzisiejszego rozumowania i wyobrażenia o wszechświecie - próbuje wytłumaczyć coś czego nie rozumie w jakiś mega skomplikowany i niemalże awykonalny sposób byle by tylko nie dopuścić do wiadomości, że rozwiązanie jest .... powiedzmy 'kosmiczne' - to mnie to bawi.

a to dlatego, że ja osobiście nie widziałbym w tym nic dziwnego, jeśli odkrylibyśmy na planecie x, cywilizacje y.
było by dużo bardziej dziwne, jeśli byśmy takowej nie odkryli przez następne ileś tam lat rozwoju.



Wysyłane z mojego CommodoreC64 za pomocą Tapatalk 2
  • 0

#25

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

No wybacz ale o próbe rozpoznania etapu ich rozwoju po tym jednym zdjęciu, nie posądzałbym nawet samego siebie :)

A jednak podjąłeś taką próbę. W swoim poprzednim wpisie.

np budowla sprzed kilkuset tysięcy lat, (czy iluś tam, nie pamiętam) kiedy to na marsie mogły panować warunki zbliżone do ziemskich.

Ja zrozumiałem to tak (popraw mnie jeśli mylnie), że dopuszczasz możliwość iż jest to pozostałość budowli liczącej sobie "kilkaset tysięcy lat". Stąd moje zdziwienie, że zachowały się tak "prehistoryczne ruiny", a jednocześnie nie ma śladu po nowszych pozostałościach rozwoju tej cywilizacji. Które, z natury rzeczy, powinny zachować się w dużo lepszym stanie - chociażby ze względu na bardziej trwałe materiały, które przy ich konstrukcjach zastosowano (pomijam tu zupełnie kwestię, że coś co liczy sobie lat - kilka tysięcy, a nie kilkaset tysięcy, powinno zachować się dużo lepiej - po prostu dlatego, że nieporównywalnie krócej niszczeje). I tylko dlatego popełniłem swój wpis.


Użytkownik pishor edytował ten post 17.11.2014 - 23:31

  • -1



#26

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Pishor może dlatego że Mars jest raczej martwy. Pośród wielu możliwych scenariuszy jest ten że kiedyś był żywy i do zagłady doszło akurat wtedy gdy oni byłi na poziomie powiedzmy Mohenjo  Daro albo Harrapy. Gdyby cała Ziemia  wtedy zamieniła sie teoretycznie w całkowicie bezwodną pustynię to dysponując takimi środkami jakimi  obecnie dysponujemy, to co mieli by szanse zobaczyć z orbity potencjalni obserwatorzy?

Fragmenty kilku największych miast neolitu?To co byłoby widoczne tez można bybyło identyczne "naturalnie" tłumaczyć.

 

bQoLnTy.jpg

 

Mohendzo Daro  z Google Maps

 

https://www.google.p...2b723adb98b8c6b

Poza tym wbrew temu co mówi pan z filmiku - nie jest to z pewnością idealny kwadrat, każdy bok ma inną długość.

 

 

Tu też są boki nierówne :)

 

t72YJb7.jpg


  • 9



#27

Simson.
  • Postów: 172
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wbrew pozorom, właśnie im nowsze budowle tym mniej trwałe....

Co zostanie po domach z cegły po 100.000 lat? Albo po wieżowcach czy drogach ? NIC!

Tym bardziej na Ziemi gdzie erozję powoduje nie tylko piasek ale także woda i roślinność. Obawiam się że po takim czasie również procesy geologiczne zatrą ludzką cywilizację na amen. Satelity pospadają i spalą się w atmosferze. Dopiero prace archeologiczne coś by ujawniły.


  • 0

#28

Andy-1970.
  • Postów: 345
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wbrew pozorom, właśnie im nowsze budowle tym mniej trwałe....

Co zostanie po domach z cegły po 100.000 lat? Albo po wieżowcach czy drogach ? NIC!

Tym bardziej na Ziemi gdzie erozję powoduje nie tylko piasek ale także woda i roślinność. Obawiam się że po takim czasie również procesy geologiczne zatrą ludzką cywilizację na amen. Satelity pospadają i spalą się w atmosferze. Dopiero prace archeologiczne coś by ujawniły.

 

No właśnie, po 100000 lat prace archeologiczne może by coś ujawniły. A co pozostanie po milionie lat? A po miliardzie? Curiosity odkrył ślady jeziora sprzed 3,7 mld lat. Zakładając że mogła istnieć na marsie cywilizacja ponad 3 mld lat temu to mogły zachować się co najwyżej ruiny megabudowli. Z archeologii wiadomo że im jest coś większe tym dłużej przetrwa jakiś ślad. Ta formacja może być śladami jakiegoś miasta lub obszaru na którym ktoś przeprowadził prace urbanizacyjne. Być może klimat psujący się klimat wymagał stawiania zwartej zabudowy na wzniesieniach ponieważ niższe obszary zalewała woda. Gdybać można tu do woli. Bez prac archeologicznych przeprowadzonych przez człowieka nie da się wywnioskować czy to forma naturalna czy sztuczna. Żaden robot jak na razie nie jest przystosowany by ogarnąć coś takiego. 

Jest jeszcze jedna rzecz. Na Marsie istniał superwulkan który być może przyczynił się do zagłady życia. Magma mogła usunąć wszystkie inne budowle pozostawiając te wyższe. Resztę zrobił czas.

W wracając do twarzy cydonii o której wcześniej wspomniałem. Ktoś kiedyś zapytał się dlaczego nie zacząć eksploracji Marsa od tamtego obszaru, na którym wypatrzono jakiś kompleks piramid. Ktoś inny odpowiedział że miejsce do lądowania, że młody krater, że łatwiej będzie odkryć wodę... Nie wiem jakie informacjami kierują się naukowcy projektujący misję. Ale wiem że bardzo dużo ludzi chciałoby aby właśnie tam wylądowała sonda. 


  • 0

#29

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Skłaniałbym się ku zaczekaniu, aż jakiś łazik czy inny robot, specjalnie do tego celu stworzony, pobierze próbkę skały do badań.


  • 0

#30

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Druga sprawa to fakt, który podniosłem w pierwszym swoim poście., a mianowicie kwestia postrzegania osiągnięć architektury marsjańskiej, przez pryzmat naszych doświadczeń w tej dziedzinie.
 

Patrząc na to w jakim miejscu znajduje się Mars i zakładając, że kiedyś były tam odpowiednie warunki do życia można wywnioskować, że były "podobne" do tych Naszych, co oznacza, że tamta cywlizacja mogła iść dokładnie tą samą drogą co My. Jeśli mieli do wyboru podobne "materiały budowlane", podobne składniki, ziemie, warunki, etc. Poza tym ciężko wnioskować czy życie we wszechświecie(o ile istnieje)  nie rozwija się wszędzie tak samo lub bardzo podobnie. To tak jak powstają(odkrywamy) planety. Czy tu(w Naszej galaktyce), czy gdzieś miliardy lat świetlnych stąd to nie da się nie zauważyć, że są niemal takie same. Widziałeś jakieś zdjęcie z kwadratową planetą? Albo trójkątną? NIE! Tak samo jak są np planety gazowe, są "tu" i "tam". Skoro więc "życie planet" przebiega podobnie niezależnie od miejsca we wszechświecie to być może tak samo przebiega życie organizmów żywych, w tym przypadku ludzi.

Gdyby kiedyś udowodniono, że na Marsie istniało życie to mocno bym się zastanowił czy nie jesteśmy jego "pozostałoścami" albo "prapra wnukami", którzy przypadkowo się tu dostali - czasu było wystarczająco.

Teraz pytanie. Czy takie pozostałości po osadach mają w ogóle szansę przetrwać ponad 3mld lat?(nawiązując do wieku, który podał Andy)


Użytkownik Daniel. edytował ten post 18.11.2014 - 19:30

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych