Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozwiązano zagadkę ciemnej strony Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Naukowcy wiedzą, dlaczego niewidoczna strona Księżyca jest praktycznie pozbawiona mare, czyli księżycowych mórz. Na rozwikłanie tej zagadki czekaliśmy 55 lat.

 

 

0003B18NSA2FYL3P-C116-F4.jpg

 

Aby ją rozwikłać profesor astrofizyki Steinn Sigurdsson oraz doktorant astronomii i astrofizyki Arpita Roy musieli spojrzeć daleko w przeszłość, kiedy Księżyc dopiero się formował. Wyszli jednak od tego, że różnice w wyglądzie obu stron muszą wynikać z różnic w grubości jego skorupy.

 

Uważa się, że Księżyc powstał w wyniku zderzenia Ziemi z obiektem wielkości Marsa mniej więcej 4,533 mld lat temu, a zatem tylko 34 mln lat po uformowaniu naszego globu. Oba ciała były wówczas bardzo gorące i w bliskim sąsiedztwie. Naukowcy szacują, że Księżyc okrążał Ziemię w odległości od 10 do nawet 20 raz mniejszej niż obecnie. I co najistotniejsze dla rozwikłania zagadki niewidocznej strony - już wtedy znajdowały się w synchronicznej rotacji.

Świeżo uformowany Księżyc był mniejszy od Ziemi, więc stygł szybciej. Jednak ze względu na bardzo wysoką temperaturę naszego globu (sięgającą 2500 stopni Celsjusza), stosunkowo bliską odległość oraz synchroniczną rotację - niewidoczna strona ochładzała się szybciej od drugiej połowy, stale podgrzewanej przez Ziemię.

Pojawiły się znaczne różnice w grubości skorupy na widocznej i niewidocznej stronie. Meteoryty bombardujące powierzchnię tej pierwszej i jednocześnie cieńszej uwalniały znajdującą się wewnątrz magmę. Druga była na nie prawie niewrażliwa, stąd liczne kratery i doliny, ale zupełny brak rozległych bazaltowych pól.

Naukowcy prowadzili swoje badania przy wsparciu Instytutu Astrobiologii NASA.

 

źródło interia.pl

 


  • 7

#2

Aloszka.

    ...Pamiętaj o zachowaniu równowagi...

  • Postów: 124
  • Tematów: 15
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tyle lat badań lepsza taka historia niż żadna.

W końcu rozliczają się z funduszy przeznaczonych na badania ;) 


  • 0



#3

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teoria pozostaje tylko teoria, za jakiś czas ktoś wymyśli nową. Póki co, warto spojrzeć na mapę wysokościową księżycowego globu i tu różnice topografii terenu są jeszcze bardziej wymowne. O ile półkula widoczna z Ziemi jest pod tym względem mało zróżnicowana, to półkula niewidoczna z Ziemi jawi się jako pełna nierówności, kraterów i gór.

 

54976049683907103394.jpg


  • 4



#4

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A mnie cały czas zastanawia dlaczego nie latamy na Srebrny Glob? Taniej jest wysłać w kosmos roboty, niż ludzi? Może i tak. Ale załogowe loty powinny się odbywać co 5-10 lat. Tyle wymówek, tyle wersji, drugie tyle kłamstw itd. 


  • 0



#5

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2570
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A mnie cały czas zastanawia dlaczego nie latamy na Srebrny Glob? Taniej jest wysłać w kosmos roboty, niż ludzi? Może i tak. Ale załogowe loty powinny się odbywać co 5-10 lat. Tyle wymówek, tyle wersji, drugie tyle kłamstw itd. 

Wysłanie robota jest tańsze, nie trzeba mu zagwarantować powietrza, jedzenia, robot nie choruje i mniej go szkoda w razie katastrofy.
Współcześnie, wysłanie ludzi na Księżyc miało by charakter raczej propagandowy.

Dager.
Istnieje pewna teoria na temat tego zróżnicowania topograficznego.

http://pl.wikipedia....iowy_–_Aitken

Kiedyś więcej siedziałem w kosmicznych tematach.

Użytkownik eve1988 edytował ten post 14.06.2014 - 11:10

  • 0



#6

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Basen Aitken to zagadkowa depresja - olbrzymie wklęśnięcie w księżycowej skorupie, pokryte starymi kraterami. Istnieje hipoteza, wiążąca jego powstanie z basenem Mare Imbrium, który miał się utworzyć w wyniku impaktu dużej asteroidy. Obydwa obiekty leżą względem siebie na antypodach.

 

40988107671555109640.jpg

 

Jego istnienie nie tłumaczy jednak zróżnicowania topograficznego odwrotnej półkuli Księżyca, zbudowanej z lżejszych skał o mniejszej gęstości, podczas gdy półkulę Księżyca widoczną z Ziemi w większości pokrywają ciężkie lawy bazaltowe o większej gęstości.


  • 0



#7

portaga.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

 

Uważa się, że Księżyc powstał w wyniku zderzenia Ziemi z obiektem wielkości Marsa mniej więcej 4,533 mld lat temu, a zatem tylko 34 mln lat po uformowaniu naszego globu. Oba ciała były wówczas bardzo gorące i w bliskim sąsiedztwie. Naukowcy szacują, że Księżyc okrążał Ziemię w odległości od 10 do nawet 20 raz mniejszej niż obecnie. I co najistotniejsze dla rozwikłania zagadki niewidocznej strony - już wtedy znajdowały się w synchronicznej rotacji.

 

 

 

 

Wydaje mi się, że ci "naukowcy" na potrzeby swojej teorii pominęli fakt, iż prawdopodobieńswo takiego obrotu sprawy, a konkretnie obrotu nowo powstałego księżyca W rotacji 1:1 jest PRAKTYCZNIE równe ZERU!

Tzn. wobec miliardów galaktyk, gwiazd, planet i ich satelit jest to TEORETYCZNIE możliwe, ale sądzę, że cyfra jest taka, jak stąd do księżyca.


  • 0

#8

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@ przyjrzyj się bliżej satelitom innych planet układu słonecznego a zdziwisz się jak często się to zdarza :-D

Użytkownik pan juzek edytował ten post 22.08.2014 - 18:41

  • 0



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli krążył tak blisko, to rotacja synchroniczna była nawet bardziej prawdopodobna niż jej brak. Powstawanie takiej synchronizacji to nie efekt przypadkowego złożenia się obrotów, ale wynik hamowania przez siły pływowe.


  • 1



#10

portaga.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Jeśli krążył tak blisko, to rotacja synchroniczna była nawet bardziej prawdopodobna niż jej brak. Powstawanie takiej synchronizacji to nie efekt przypadkowego złożenia się obrotów, ale wynik hamowania przez siły pływowe.

 

Tak. Ale nie zaraz po tym, jak księżyc się uformował. A tak sugerują naukowcy, aby podeprzeć swoja tezę o różnej grubości skorupy na jednej i na drugiej stronie, a co za tym idzie o anomaliach z głębokościami kraterów na jednej i drugiej stronie.

Jakie są szanse, że sztuczny satelita od razu po uformowaniu się przyjął synchronizację 1:1? Wg mnie żadne. 

Dlatego twierdze jedynie, że anomalie między widoczną, a niewidoczną strona księżyca nie są skutkiem tego, że ów ustawił się i zakręcił akurat w ten sposób. Bo gdyby zakrecił się 1:1,25 lub 1:-0,75 to tych anomalii by siłą rzeczy byc nie mogło.

Daleki jestem od teorii spiskowych, chodzi mi jedynie o podejście naukowców, którzy z **** zakładają, że księżyc tuz po powstaniu kręcił się tak, jak sie teraz kręci, bo to pasuje im do teorii o grubości skorupy.

Dla mnie to żadni naukowcy.


Up@ przyjrzyj się bliżej satelitom innych planet układu słonecznego a zdziwisz się jak często się to zdarza :-D

Tylko, że ja pisze to w całkiem innym kontekście. Chodzi mi o teorię powstania "wulkanów" na jednej stronie księżyca mniejszych, na drugiej olbrzymich.

 

/Connor


  • 0

#11

Jaku.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 A jacyż to poważni naukowcy, portaga, twierdzą, że Księżyc momentalnie po uformowaniu się zsynchronizował swój obrót z ziemskim, hę?


  • 0



#12

portaga.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Yyyy... sugerowałem się pierwszym wpisem w tym wątku, który to dostał status złotej gwiazdki i +7 głosów z oceny.

Ale faktycznie, źródło informacji to interia.pl. także nie wiem, co mam ci odpisac ;-)

Tak tylko dywaguję na podstawie pierwszego wpisu, więc nie trzeba mnie minusować.


Użytkownik portaga edytował ten post 22.08.2014 - 20:53

  • 0

#13

Jaku.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Chyba w każdym podręczniku do astronomii przeczytasz, że proces synchronizacji obrotów Ziemi i Księżyca trwał - w miarę oddalania się naszego satelity - miliony lat. Ale jeśli faktycznie trwało to "moment", to nasza wiedza w temacie ruchu ciał niebieskich byłaby do sporej poprawki.
Ale nie byłaby to wina samych naukowców tylko raczej metod poznawczych.

 

p.s. To nie ja dałem Ci minusa ;)


  • 0



#14

portaga.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

 Ale jeśli faktycznie trwało to "moment", to nasza wiedza w temacie ruchu ciał niebieskich byłaby do sporej poprawki.
Ale nie byłaby to wina samych naukowców tylko raczej metod poznawczych.

 

 

Otóż to!

Własnie o to mi chodzi, że "metody poznawcze" naukowców opierają się na... metodach poznawczych wykreowanych przez nich samych. 

To coś w rodzaju schizofrenii. 

Zgodzisz się ze mną?


  • 0

#15

Jaku.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie do końca. Oczywiście, naukowcy pomagają tworzyć i doskonalić metody poznawcze ale ich jakość (a co za tym idzie skuteczność) zależy jeszcze od wielu innych czynników. Jak chociażby od możliwości technicznych, że o finansach nie wspomnę ;)


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych