Skocz do zawartości


Zdjęcie

Electronic Voice Phenomena (EVP)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
223 odpowiedzi w tym temacie

#151

Hamster.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

że niby jak to sobie wyobrażasz??? no chyba że był to cynizm
  • 0

#152

Howk.
  • Postów: 25
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tego co juz dawno przeczytałem Transkomunikacja juz nie działa z taką czestotliwościa jak kiedyś. Ale powodzenia ja osobiście się dygam zrobić taki experyment.
  • 0

#153

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sory, źle przeczytałem (łażą), a chodziło o leżą :) . W takim wypadku szanse mogą nawet wzrosnąć, tylko tak jak sam już zauważyłeś - trzeba uważać. Albo skup się na konkretnym grobie, jakimś pewniejszym i bezpieczniejszym.
  • 0



#154

Ghost100.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Udało mi się przeczytać cały wątek od początku bez pominięcia ani jednego postu :)

Podstawa to szacunek, szacunek i jeszcze raz szacunek. Jeżeli okażesz owy szacunek i faktycznie chciałbyś zrobić coś żeby ten cemntarz tak nie wyglądał to chętniej Cię tam przyjmą z nadzieją, że na przykład pomożesz im w taki sposób że chociaż jakoś tam posprzątasz lub cokolwiek.
  • 0

#155

dsp.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich serdecznie. Jestem "nowy" na forum, nie planuję nabijać sobie postów (napisane profilaktycznie). Ogólnie rzecz biorąc to nie koniecznie wierzę w historie o duchach, ufo itp. . . Jestem elektronikiem, specjalizuję się w elektroakustyce (przeważnie naprawy wzmacniaczy samochodowych, home audio i sprzętu estradowo - studyjnego). Na forum trafiłem poszukując informacji o EVP ... (po obejżeniu filmu White Noise) Dobra tyle o mnie tytułem wstępu.

Mam kilka sugestji co do przeprowadzenia "sesji" EVP. A chodzi mi głównie o to jak do tego podejść od strony technicznej. Optymalnym zestawem do rejestracji jest mikrofon pojemnościowy, przewód symetryczny ekranowany, konsoleta bądź prosty mikser z zasilaniem phantom i magnetofon szpulowy, oraz oczywiście taśma wysokiej jakości.


1. Pierwsza sprawa mikrofon, najlepiej na statywie. Można go wykonać samodzielnie. Pamiętajmy aby wybrać mikrofon, który będzie się najlepiej do tego celu nadawał. Osobiście polecam mikrofony pojemnościowe (najlepiej studyjne, posiadają one wysoką czułość i liniową charakterystykę w szerokim zakresie częstotliwości) o charakterystyce dookólnej, lub ósemkowej. Nie polecam mikrofonów dynamicznych ponieważ większość z nich posiada charakterystykę kardioidalną lub co gorsza superkardioidalną (są kierunkowe, a przecież nie wiemy skąd może dochodzić "dźwięk", a poza tym występuje zjawisko zmiany barwy w zależności od odległości mikrofonu od źródła dźwięku).
Teraz kilka słów o sposobie ustawienia mikrofonu. Ustawiamy mikrofon w stabilnym miejscu, czyli takim, które nie jest narażone na wibracje jeśli nagrywamy w plenerze to ustawiamy mikrofon (na statywie) na ubitej, równej ziemi. Jeśli nagrywamy w pomieszczeniu to ustawmy go na możliwie twardym podłożu, takim, które nie będzie nam rezonowało pod wpływem drgań wytwarzanych przez przejeżdżające samochody, kroki .... Mirofon mocujemy na statywie za pomocą uchwytu antishock (można to zrobić za pomocą okręgu i przymocowanych do niego gumek). Jeśli nagrywamy w pomieszczeniu to nie używamy nakładki windscreen (taka gąbka na mikrofon, tłumi ona wiatr i tzw. efekt pop, podczas mówienia) jeśli nagrywamy na zewnątrz to możemy ją stosować, ale zawsze lepiej ją zdjąć i nagrywać przy bezwietrznej pogodzie (chodzi tu o brak jakichkolwiek podmuchów,bo może to się odbić na nagraniu co będzie interpretowane jak np. odgłos burzy).

2. Łączymy nasz mikrofon z urządzeniem nagrywającym. Starajmy się korzystać ze sprzętu analogowego. Najlepiej dobrej klasy magnetofon szpulowy z symetrycznym wejściem mikrofonowym (chodzi o zminimalizowanie wpływu zakłuceń elektromagnetycznych indukujących się w kablu mikrofonowym, mogą one pochodzić z sieci energetycznej, przejeżdżających pojazdów, stacji radiowych czy wkońcu z telefonów komórkowych). rejestrator ustawiamy możliwie daleko mikrofonu, ale nie zadaleko aby uniknąć strat sygnału na przewodzie.

3. mikrofon łączymy z mikserem audio. Najlepiej by był on możliwie wysokiej jakości aby zminimalizować szumy powstałe podczas wzmacniania sygnału. Wszystkie potencjometry regulacji barwy ustawiamy na "0" , dotyczy się to ustawień kanału mikrofonu jak i kanału MASTER (korektor graficzny). Gain (trymer, -wzmocnienie) na 75% a tłumik główny na o dB, ewentualnie na +10 dB.

4. Mikser łączymy z magnetofonem, najlepiej wyjść z miksera przez tzw. REC (wyjście liniowe), a wejść do magnetofonu przez wejście RCA (chinch)

5. Taśma. Wybieramy możliwie najwyższej jakości. Najlepiej typu Metal, ale możemy zastosować tzw. Chromową (CrO2)

6. Nagrywamy 30 s. materiału i odsłuchujemy go na słuchawkach, następnie dokonujemy regulacji sygnału na konsolecie, chodzi o to aby materiału nie szumiał, nie był przesterowany, tak aby mowę było można zrozumieć nagraną z 10m od mikrofonu.

Teraz wyjaśnienia. Nie preferuję nagrywania na sprzęt cyfrowy ze względu na powstałe podczas tego procesu zniekształcenia. Każda karta dźwiękowa wprowadza brum, szum i odgłosy kwantyzacyjne (powstają niezależnie od nas podczas konwersji z sygnału analogowego na cyfrowy i tutaj dla laików - nagranie wav jest nagraniem cyfrowym).
Oczywiście nagranie analogowe możemy dla wygody archiwizacji przegrać na dysk komputera ale to oznacza bezpowrotną utratę części nagrania. Standardowa karta dźwiękowa nie przenosi częstotliwości powyżej 16 kHz (nie sugerujcie się tym co piszą producenci, ani tym co widać na analizatorze widma w programach typu Cool edit.... czy GoldWave). Przegrany, bądź nagrany materiał poddajemy obróbce, na początku usuwamy z nagrania składową stałą sygnału (DC ofset). Kolejną sprawą jest zapisanie pliku nigdy nie zapisujemy go w postaci mp3 ! Jest to bardzo stratna forma zapisu, nawet gdy kompresujemy z najwyższą jakością (360 kbps /44 kHz - 48kHz). Zapisujemy pliki wav. Teraz co do nakładania filtrów w celu uwydatnienia interesujących nas fragmentów, nie korzystamy z funkcji automatycznej redukcji szumów, starajmy się używać korektora parametrycznego, i przyśpieszania czy zwalniania materiału.


No i to było by na tyle..... życzę poprawnych nagrań ;) Pozdrawiam.


Jeśli mój post jest niestosowny bądź budzi jakiekolwiek zastrzeżenia to proszę o jego usunięcie.
  • 0

#156

Dagaz.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No nie weim. Dobra pojemnosciówka koło 300zł chodzi, mikser lepszy 400-500.. Moze więcej. W sumie, to co zaproponowałes to dosc drogi interes- chyba że mówimy o pożyczaniu sprzętu od znajomego- co jest bardziej możliwe i kupieniu taśmy.
  • 0

#157

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Witajcie.
Jestem tutaj nowym użytkownikiem i chciałbym zadać jedno pytanie, czy jeżeli wpatrując się w nienastrojony kanał telewizora w odległości np. 2 metrów, można zobaczyć coś z tamtego świata? Ja spróbowałem właśnie to zrobić i cały czas widziałem jeden obraz - chodzących bytów/duchów czy jak to można nazwać (po minucie wpatrywania się). A może jest to tylko efekt mózgowy?
  • 0

#158

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

22z nie martw się to tylo początki schizofrenii, im wcześniej to wykryjesz tym lepiej. A tak ogólnie to w złym temacie zadałeś to pytanie, staraj się w przyszłości robić to celniej.
  • 0

#159

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mam do was jedno pytanie, czy mozna za pomoca karty telewizyjnej PCI - w tym rowniez odbiornika FM - rejestrowac glosy EVP?
Mam nadzieje ze nie pomylilem dzial poniewaz jak widzialem byla juz mowa o sprzecie?
  • 0

#160

qulus10.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.
Chciałem poruszyć tą sprawę, ponieważ od kilku lat mam dziwne głosy w głośnikach. Wychodzące w nie oczekiwanych chwilach. 3 razy otrzymałem nie typową rozmowę, wyglądała tak następująco
Głos mówił o jakimś miejscu o którym już nie pamiętam, ponieważ nie myślałem nad tym (uznawałem to za przypadek).
Ktoś może napisać że te zjawisko zależy od uszkodzonych głośników lub w inny sposób wymówić wypowiedź.
Lecz 1 raz - głos otrzymałem na starych głośnikach, w 2002~3.
2 raz - otrzymałem głos na nowych głośnikach.
3 raz - ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (To samo co wyżej)
Głos można porównać do mężczyzny około 20 lat który kazał mi gdzieś pójść..

Użytkownik qulus10 edytował ten post 13.01.2008 - 13:12

  • 0

#161

Zet.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatno moja kolezanka miala dziwne glosy w glosnikach. Ktos cos mowil, trudno bylo zrozumiec. Glosniki komputerowe, radio a nawet TV, wszedzie podobna barwa glosu. Przyszedlem do niej, czekalismy na odezwanie sie - cisza. Caly dzien - cisza, poszedlem do domu, telefon - glos znow jest. Co sie okazalo ? To bylem ja, gdy nadawalem przez CB [26,960 - 27,400 MHz]
  • 0

#162

Mick St. John.
  • Postów: 154
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja dzisiaj będe probowal na dyktafon w mp3, tylko jeszcze nie wiem czy mam gadac po englishu czy po polsku.
  • 0

#163

PawelKotlega.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ehhehe ze co? dobry pojemnosciowy 300? dobry mikser 400? obserwuje te forum od dluzszego czasu i widze ze nie ma tu co szukac, sami amatorzy, po czesci dzieci, dobry mikrofon pojemnosciowy kosztuje 2000 mikser 800, metr kabla do mikrofonu pojemnosciowego kosztuje tysiac zloty, spejclany kable, tzw plaski, co dalej co dalej wezcie pod uwgae szum komputera i kwantyzacja o ktorej wspominal kolega - jak by to ujuac - odglosy pracy karty dzwiekpowej, poza tym do takiego czegos potrzeba zewnetrznej karty muzycznej koszt 600zl i przedwzmacniacza mikrofonowego, ktos wspominal o programie cool edit, to jedna z aplikacji ktora najgorzej usuwa szumy, wiem bo uzywalem i uzywam, lepiej przeszperajcie fora bo jest dobry program do szumow ale nie pamietam nazwy, jesli juz ktos ma taki pojemnosciowy mikrofon to radze ustawic go w rogu zamknietego pomieszczenia, gdyz to wyciszy ewentualny poglos, echo dzwiekow ktore wytworzy duch czy co tam innego, eh to nie jest tania rzecz, to nie jest zabawa, trzeba sie tym fascynowac, pozdrawiam
  • 0

#164

cichy45.
  • Postów: 372
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Gdybym nagrywał, używałbym Audacity. Zapis w postaci .aup (system zapisu dźwięku używany w tym właśnie programie ma dobrą jakość i mały rozmiar), poza tym morzna zobaczyć zmiany wysokości na spektrum i przebiegu czasowym, itp.
  • 0



#165

Pixxel.
  • Postów: 156
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepraszam, czy mógłby ktoś wreszcie sprobować to rzetelnie nagrać i nie cackać się w stylu ,,pokaż sie duchu!!!" albo czekaniu nie wiem na co tylko po prostu zacząć ,,konwersację" z osobą z drugiej strony?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych