Skocz do zawartości


Zdjęcie

Duży deszcz meteorów - 24.05.2014 r.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kometa 209P/LINEAR, która w maju minie Ziemię w bliskiej odległości, może spowodować powstanie jednego z najbardziej spektakularnych deszczów meteorytów ostatnich lat. Według astronomów powinniśmy go zobaczyć już 24 maja.

 

Eksperci przewidują, że intensywność deszczu meteorów będzie znaczna i może osiągać nawet 400 meteorów na godzinę. Dla porównania, w ubiegłym roku największą intensywność osiągnęły Perseidy i notowano od 100 do 120 meteorów na godzinę. Szczyt roju według obliczeń powinien wystąpić o 06:29 UTC w dniu 24 maja.

 

Kometa 209P/LINEAR została odkryta dziesięć lat temu. Ostatecznie ustalono, że 24 maja 2014 roku zbliży się ona do Ziemi na odległość 0,05 jednostek astronomicznych. To tylko 7,4 miliona kilometrów. Wcześniejsze badania wskazują, że przejście komety może spowodować potężny deszcz meteorytów spowodowane przez fakt, że cząstki pyłu z jej warkocza spłoną o ile wejdą w atmosferę naszej planety, powodując ogromną liczbę tak zwanych "spadających gwiazd.

 

21osaz7.jpg

 

Meteory będą widoczne na niebie północnej półkuli a ich umiejscowienie na nieboskłonie to gwiazdozbiór Żyrafy. Meteory powinny się pojawiać jeszcze przed perygeum i chwilę po nim, ale ich intensywność będzie w tym okresie mniejsza. Meteory powinny być widoczne przynajmniej 2 dni przed i po szczycie, ale najlepsze warunki obserwacji będą z dala od świateł miast.

 

źródło

 

Nie wiem, czy nie było podobnego tematu. Info jest stosunkowo stare.


  • 3



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli mamy być ściśli - raczej będzie to deszcz meteorów czyli spadających gwiazd, a nie meteorytów czyli dolatujących do ziemi kamulców. I nie będą się one pojawiały tylko w gwiazdozbiorze Żyrafy, lecz będą wylatywały z tego miejsca. Tory wszystkich meteorów w danym strumieniu są równoległe, ale perspektywa sprawia, że wydają się wychodzić z pewnego punktu, a tym przypadku będzie on leżał w Żyrafie, między gwiazdą polarną a wielkim wozem. Po tym można poznać że to te.

Ocenia się że w strumieniu mogą często pojawiać się zjawiska jasne i szybkie.

 

Kometa mimo bardzo bliskiego przejścia prawdopodobnie będzie niewidoczna, choć kto wie - jeśli zdarzy się jej wybuch jasności może osiągnie jasność lornetkową.


  • 1



#3

Aloszka.

    ...Pamiętaj o zachowaniu równowagi...

  • Postów: 124
  • Tematów: 15
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Uwielbiam obserwować niebo i zachodzące na nim zjawiska :) Ciekawy temat warto zagłębić się w nim i poczytać o tym więcej np. w literaturze fachowej. 


  • 1



#4

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba nikt się nie spodziewał, że tak trafimy z pogodą ;)
 
 
2heamxh.jpg

 

pogodynka.pl


Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 20.05.2014 - 16:47

  • 0



#5

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No no może sie skosze poogladać o ile cos u nas będzie widac. I tak przed 2 nie usnę ;)


  • 0



#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja na 100% prześpię. ;/

24 i 25-tego mam szkołę od 7:40 rano. Na dodatek 24-tego mam zaliczenie już na pierwszej lekcji. Zachciało się weekendowej szkoły to się meteorów nie poogląda...


  • 0



#7

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szkoła nie ucieknie, a szansy na powtórkę takiego deszczu meteorów jak zapowiadają może już dłuuugo nie być. Ja bym na Twoim miejscu zrobił tak, żeby to pogodzić, np spałbym popołudniu. Zresztą to każdego wola. Dla mnie nigdy szkoła nie była na pierwszym miejscu i nigdy nie przekładałem jej na przód jeśli chodziło o coś na czym bardzo mi zależało i nigdy źle na tym nie wyszedłem, a tak bym pewnie żałował. ;)


  • 0



#8

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdyby nie było zliczenia to bym sobie zrobiła wolne. Ale tak - nie da rady. Wpadłabym w poważne kłopoty gdybym się nie pojawiła. A w każdym razie moje własne sumienie dałoby mi popalić. W przeciwieństwie do ciebie bardzo rygorystycznie podchodzę do obowiązków. Skończyło by się na ataku paniki "Boże! Co ja zrobiłam! Nie byłam na zaliczeniu! Co teraz? Zawaliłam rok! Przez głupie hobby! Idiotka! Idiotka! Idiotka!" xD

 

Zresztą. Nie pierwszy raz słyszę o takim deszczu meteorów. Ostatni raz z tego co pamiętam miało być ponad 500 a wyszło coś 20 zhr. Zaliczenie jest pewne. Nocne widowisko - nie.

 

Myślę, że posiedzę do północy i pójdę spać. Co zobaczę to moje a przynajmniej nie zarwę nocy.


  • 0



#9

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I jak wrażenia? Jeden wielki niewypał jak widzę.
  • 0



#10

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja nic nie widziałem, bo zasnąłem o 5 :c


Użytkownik Kazuhaki edytował ten post 24.05.2014 - 23:31

  • 1



#11

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak bardzo pogoda się zepsuła akurat na weekend :C


  • 0



#12

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj nie obserwowałem, a dziś byłem godzinę i nie widziałem ani jednego, co prawda chmury były, ale nie całkowicie. Pójdę jeszcze zaraz znowu zobaczyć. Ale te 500/h to jakaś bajulka, niewypał straszny z tymi meteorytami.


  • 0



#13

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lipa. Zachmurzenie 100%, tzw. polski weekend. :/


  • 0



#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wieści z ameryki wskazują na grubą pomyłkę astronomów - w maksimum było 5-10 meteorów na godzinę. Zdarzył się może jeden bolid.


  • 0



#15

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wieści z ameryki wskazują na grubą pomyłkę astronomów - w maksimum było 5-10 meteorów na godzinę. Zdarzył się może jeden bolid.

Wczoraj w komentarzach na bodajże ZnZ wyczytałem, że info o 500-1000 meteorytach na godzinę to była taka internetowa plotka, żeby udowodnić jaką internet ma moc. To się nawet jakoś nazywa, takie tworzenie sztucznych newsów, ale wyszło mi z głowy. No i nie wiem czy to prawda w tym przypadku.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych