"Ludzkości nie udało się poznać rozumu Boga"Ludzkość ma jeszcze długą drogę przed sobą nim stworzy jedną teorię wyjaśniającą prawa Wszechświata - powiedział Prof. Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych fizyków na świecie w wywiadzie dla programu Today radia BBC.
Hawking stwierdził, że naukowców czeka jeszcze bardzo dużo pracy, zanim będą w stanie oświadczyć, że "ludzkości udało się poznać rozum Boga".
Właśnie tymi słowami określił Hawking w swojej książce "Krótka historia czasu" zrozumienie przez ludzi wszystkich praw rządzących wszechświatem.
Hawking mówił też o zagrożeniach czekających ludzkość. Jego zdaniem, człowiek, aby przetrwać, będzie zmuszony w przyszłości opuścić Ziemię.
"Długoterminowe istnienie naszego gatunku jest zagrożone tak długo, jak długo jesteśmy przywiązani do tylko jednego miejsca we Wszechświecie, jakim jest Ziemia" - powiedział Hawking. "Prędzej czy później takie katastrofy, jak zderzenie z asteroidą czy wojna nuklearna mogą dosłownie zetrzeć ludzi z powierzchni naszej planety" - dodał profesor Uniwersytetu w Cambridge.
Hawking stwierdził, że jeśli chcemy myśleć o istnieniu naszego gatunku w dłuższej perspektywie, to powinniśmy iść w kierunku kolonizowania planet podobnych do Ziemi. Ponieważ obiektów takich nie ma w Układzie Słonecznym, należy szukać ich wokół innych gwiazd.
Obecnie prowadzonych jest kilka programów obserwacji planet pozasłonecznych. Mają one na celu przede wszystkim znajdowanie i badanie innych niż Układ Słoneczny układów planetarnych, ale także i poszukiwanie "drugiej Ziemi", na której panują warunki podobne do ziemskich i gdzie mogło rozwinąć się życie. W przyszłości takie obiekty mogłyby również zostać skolonizowane przez ludzi. Na razie jednak nie ma żadnych możliwości technicznych, by tego dokonać.
Jak mówił, korzystając z rakiet napędzanych paliwem chemicznym, podobnych na przykład do tych z misji Apollo, podróż do najbliższej nam gwiazdy zajęłaby co najmniej 50 000 lat. Oczywiście, ze względów praktycznych taka podróż nie jest możliwa. Autorzy książek i filmów science-fiction wynaleźli w związku z tym inny sposób pokonywania kosmicznych odległości, który pozwala na błyskawiczne przenoszenie się z miejsca na miejsce.
"Niestety, pomysł ten pozostaje niezgodny z podstawowym prawem fizyki, które mówi, że nic nie może poruszać się szybciej niż światło" - zaznaczył Hawking.
Prof. Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oxfordzie w Anglii. Od 22 roku życia cierpi na stwardnienie zanikowe boczne i jest prawie całkowicie sparaliżowany, w związku z czym porusza się na wózku inwalidzkim, a do komunikowania się ze światem wykorzystuje syntezator mowy.
Mimo ciężkiej choroby Hawking pozostaje jednym z największych umysłów dzisiejszej matematyki, fizyki i astronomii. Słynie również z poczucia humoru. Zapytany przez dziennikarza BBC, czy boi się śmierci, odparł: "Nie boję się śmierci. Moim kolejnym celem jest lot w kosmos. Może sir Richard Branson będzie mógł mi w tym pomóc".
http://wiadomosci.on...0,686,item.html