Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z forum.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

#16

Agnieszka81.
  • Postów: 321
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tak, mi się wyświetlało, jakby strona w ogóle nie działała. 

Na szczęście już działa  :)



#17

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak zapewne zauważyliście, forum zaliczyło przejściowy zgon.  Prawdopodobnie powodem był atak DDoS, ale sytuacja została opanowana i wszystko wróciło do normy. Normy w sensie takiej, że forum działa mimo ataku -- tutaj spore podziękowania dla firmy hostingowej, która zajęła się sprawą naprawdę na poważnie.  :)





#18

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@D.K., taka mała rada ode mnie: nie licz na hosting, zamiast tego puśćcie ruch przez CloudFlare. Za CloudFlare żaden DDOS nie straszny, od tego przecież właśnie jest, żeby przed tym chronić. Dodatkowo dostaniecie darmowego SSL-a, czyli forum po HTTPS, cache w 23 CDN-ach na całym świecie i inne profity. CloudFlare jest prościutkie w konfiguracji, a podstawowy plan, który tutaj wystarczy z powodzeniem na wszystko (zero limitów, cache w CDN-ach, certyfikat SSL i inne bajery) - jest za darmo. Płatne są tam jedynie opcje PRO, ENTERPRISE itp. do już naprawdę potężnych zastosowań. Przemyśl to, albo chociaż wypróbuj, bo to naprawdę jest super opcja: https://www.cloudflare.com/. Konfiguracja tego sprowadza się praktycznie do paru kliknięć (trzeba tylko przekierować DNS-y z domeny na CloudFlare, a reszta zrobi się sama). Tutaj masz krótki opis co i jak: https://www.mateuszmazurek.pl/280,proste-darmowe-zabezpieczenie-i-przyspieszenie-dzialania-strony.html





#19

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@D.K., taka mała rada ode mnie: nie licz na hosting, zamiast tego puśćcie ruch przez CloudFlare. 

 

Dziękuję za wskazówkę, wygląda obiecująco. Muszę się wgłębić w temat, bo trochę wstyd się przyznać, ale nie słyszałam o tym wcześniej :)





#20

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z UK ciągle mnie wywalało przez CloudFlare, dopiero po godzinie ciągłego klikania mnie wpuścił. Przedtem tylko raz na główną wszedłem, ale logowanie się nie powiodło.

Masakra.





#21

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Forum od wczorajszego wieczora jest podwieszone pod Cloudflare -- być może to jest powodem. Ponoć potrzebne są 24 godziny do pełnego uaktywnienia mechanizmów CF. Pożyjemy, zobaczymy, w razie czego zwalimy na szczyglisa ;)





#22

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aż poczułem się wywołany do tablicy  :o A tak serio - właśnie zauważyłem, że idzie już przez CloudFlare. No i u mnie śmiga idealnie. Jest w  ogóle różnica w prędkości, ładuje się szybciej. Co do blokowania - tak właśnie działa CloudFlare, że blokuje pewne zakresy IP, te które DDoS-ują i te wpisane na czarną listę - wtedy wyświetla Captchę do wpisania i można normalnie wejść.

 

Tak więc @Staniq, musiałeś kiedyś jakieś ataki przypuszczać, że byłeś na blackliście... a tak na serio to to się skoryguje samo, jak kilka razy wejdziesz normalnie.

 

Tam też można sobie w konfiguracji ustalać regułki po swojemu. Co do czasu aktywacji, to tutaj chodzi tylko o propagację w DNS-ach, czasami pójdzie wszędzie w godzinę, czasami w 24h, to loteria, np. na https://www.whois.com nadal dla Paranormalne jeszcze pokazuje stare DNS-y, te z OVH, czyli wszędzie się jeszcze nie rozpropagowało. U mnie już jest, łapie DNSy już z CloudFlare'a, więc i wszystko już działa, bo jak tylko idzie już przez ichniejsze nameservery to działają z miejsca wszystkie usługi.

 

PS. Możecie kiedyś tam w przyszłości pomyśleć jeszcze nad SSL (w panelu CloudFlare można sobie włączyć i przekierować cały ruch na https, certyfikat dają za darmo), ale to tylko taka sugestia - bo w sumie jak dają za darmo, to czemu nie korzystać ;) W ogóle @D.K. polecam Ci się pobawić tam w panelu, bo mają bardzo dużo fajnych opcji, nie zawsze widocznych od razu, a które można sobie "wyklikać" wchodząc głębiej. W każdym razie ja mam trochę swoich usług postawionych za CF i nigdy jeszcze nie spotkałem się z żadnym problemem z ich strony, więc myślę, że i tu będzie dobrze. ;)

 

PPS. Ostatnio to w ogóle dzieją się dziwne rzeczy z internetami, jak nie jeden jakiś serwer gdzieś nie domaga, to drugi, więc albo to jakaś szersza kampania, albo jakieś problemy są na łączach, bo zamula ostatnio cała masa serwerowni. No chyba, że to przez upały. Albo przez kosmitów.





#23

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak więc @Staniq, musiałeś kiedyś jakieś ataki przypuszczać, że byłeś na blackliście... a tak na serio to to się skoryguje samo, jak kilka razy wejdziesz normalnie.


Podejrzewam raczej, że Staniq złapał się na filtr utworzony przez skrypt odpalony na serwerze, nie ten w Cloudflare. W każdym razie dla uniknięcia potencjalnych problemów także dla innych użytkowników, wszystkie adresy zostały odblokowane (proszę nie mylić tego z typowymi banami na forum, to zupełnie inna sprawa).
 

Co do czasu aktywacji, to tutaj chodzi tylko o propagację w DNS-ach, czasami pójdzie wszędzie w godzinę, czasami w 24h, to loteria


Oczywiście. Nie chciałam się wdawać w szczegóły, ale żeby Cloudflare zaczęło robić swoje, to cały ruch musi przechodzić przez ich serwery, a nie tylko część. Stąd też te 24 godziny.

PS. Możecie kiedyś tam w przyszłości pomyśleć jeszcze nad SSL (w panelu CloudFlare można sobie włączyć i przekierować cały ruch na https, certyfikat dają za darmo), ale to tylko taka sugestia - bo w sumie jak dają za darmo, to czemu nie korzystać ;) W ogóle @D.K. polecam Ci się pobawić tam w panelu, bo mają bardzo dużo fajnych opcji, nie zawsze widocznych od razu, a które można sobie "wyklikać" wchodząc głębiej.


Nie wszystko naraz, bo się nie rozerwę... I tak do ogarnięcia problemu musiałam poprosić o pomoc (na szczęście mam kogo poprosić :) ), bo wprawdzie Unix nie jest dla mnie zupełnie nieznanym terenem (nie uważam się za speca, ale to i owo potrafię ogarnąć), ale akurat tego, na którym stoją serwery VRP nie znam. A to akurat był kiepski czas na naukę :szczerb:
Także Twoje rady sobie zapisałam i w przyszłości nie omieszkam sobie ich przypomnieć. A na razie dziękuję Ci za chęć do pomocy i cenne wskazówki -- jak widzisz, zostały potraktowane najzupełniej poważnie. Możesz teraz obrosnąć w piórka :)
 

PPS. Ostatnio to w ogóle dzieją się dziwne rzeczy z internetami, jak nie jeden jakiś serwer gdzieś nie domaga, to drugi, więc albo to jakaś szersza kampania, albo jakieś problemy są na łączach, bo zamula ostatnio cała masa serwerowni. No chyba, że to przez upały. Albo przez kosmitów.


Też słyszałam pogłoski o fali DDoSów, np. jakieś ministerstwo ponoć w czajnik kilka dni temu oberwało. Ale nie wiem jakie, nawet nie wiem, czy nasze.



#24

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj nie przepuszczało mnie przez Londyn. Dzisiaj wchodzę na forum i mogę się zalogować, chociaż do dawnej prędkości forum jeszcze baaaardzo daleko i czasem wywala mi error właśnie na węźle Londyn.





#25

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj nie przepuszczało mnie przez Londyn. Dzisiaj wchodzę na forum i mogę się zalogować, chociaż do dawnej prędkości forum jeszcze baaaardzo daleko i czasem wywala mi error właśnie na węźle Londyn.

 

Zanim problemy się nie rozwiążą (CF :) ), mogę nieśmiało zasugerować skorzystanie z jakiegoś darmowego VPN z serwerami w Polsce lub w okolicy. Wydaje mi się, że Windscribe, CyberGhost, ProtonVPN lub HideMe w Twoim wypadku mogłyby się sprawdzić. 





#26

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Poczekam jakiś czas, a później będziemy czegoś szukać, jeżeli nic się nie zmieni.





#27

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Także Twoje rady sobie zapisałam i w przyszłości nie omieszkam sobie ich przypomnieć. A na razie dziękuję Ci za chęć do pomocy i cenne wskazówki -- jak widzisz, zostały potraktowane najzupełniej poważnie. Możesz teraz obrosnąć w piórka  :)

W piórka to wiesz... nie ja mam tutaj nazwę związaną z piórkami ;)
A tak na serio - no problemo, po jednym fachu jesteśmy, to trza się wspierać. ;)
 
Co do reszty - to w sumie ciekawi mnie, gdzie jest tutaj to wąskie gardło. CloudFlare to na pewno nie jest, bo ten to idzie jak burza, więc przycinka jest na drodze od CloudFlare do OVH. Czyli wychodziłoby na to, że to serwerownia ma nadal problem (i nie chce mówić o tym głośno, czyli standard). Ja może źle się wyraziłem wcześniej, bo chodziło mi bardziej o to, że śmiga o niebo lepiej, niż przed przesiadką na CF, a nie o to, że śmiga w ogóle, bo do dawnej prędkości to tak jak i u Staniqa i u mnie jeszcze jest daleko. Czyli zostaje serwerownia jako winowajca (we Francji zdaje się, bo OVH tam ma swoje farmy). W sumie to można to łatwo sprawdzić. Teraz IP jest już ukryty za CF, ale jeśli masz gdzieś pod ręką prawdziwy IP serwera, to możesz go spingować i zobaczyć jakie jest opóźnienie. Tylko nie raz i nie dwa, tylko co jakiś czas i porównać wyniki, bo jeden odczyt nie będzie miarodajny - można trafić na moment, że połączenie pójdzie jak po maśle, dlatego najlepiej po kilka odczytów w różnym czasie.
 
CloudFlare jest fajne z tymi swoimi CDN-ami rozsianymi po świecie, które cache'ują statyczne rzeczy (jak grafika, javascripty, css-y, itp...), ale na treść samą w sobie i odpowiedź z serwerowni nie pomoże, a chyba tutaj właśnie jest problem. Czyli problem jest u Francuzów. Ale u mnie jest podobny na jednym serwerze, też mi zamula w ostatnim tygodniu jak nigdy dotąd, a serwerownię mam w Polsce, więc to trochę tak wygląda jakby to było gdzieś na łączach, albo to po prostu przypadek. W sumie ciekawa sprawa. Z innej strony problemy były też ostatnio na innych hostingach. Najbardziej to wygląda na jakąś kampanię, ale nie tyle co skierowaną w konkretne punkty, tylko ogólnie na puszczony bardzo duży ruch na główniejszych węzłach, albo atak/jakieś testy na serwerownie. Z jeszcze innej strony - jaki to by musiał być gigantyczny ruch, żeby aż tak zamulić główne węzły? (pytanie retoryczne, bo to raczej niewykonalne).
 
Także sam nie wiem, jeśli miałbym zgadywać najbardziej prawdopodobną opcję, to DDoS, ale nie na Paranormalne (bo to już można wykluczyć, ruch z domeny jest kierowany na CF, a mimo tego zamula, no chyba że jakiś botnet DDoS-uje nadal po IP,  a nie po domenie), tylko na OVH, bo klientów to oni mogą sobie chronić swoją drogą, ale zostaje jeszcze taka sprawa, że sami mogą zostać zaatakowani, bo problemy techniczne raczej można wykluczyć, to zbyt wielka farma, żeby sobie mogła na takie pozwolić. Generalnie ciekawa sprawa do obadania  8) 
 
PS. Z linuxami na VPS-ach to nigdy nie idzie gładko. Co hosting to inne rozwiązania, spotykałem się w historii już z takimi pokrętnymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o hosting, że czasem trzeba było najpierw odkrywać zamysł twórcy, a dopiero później działać, no i dodatkowo tak jak piszesz - linuxy się różnią, zależnie od linii/dystrybucji, więc doskonale rozumiem.
 
PPS. Staniq, ale to CF Cię blokował? Miałeś okno CF-a wyświetlone jak nie mogłeś wejść?
Bo może to rzeczywiście nie CF Cię zatrzymał, tylko to co było zacudowane na serwerze?

 

PPPS. Może chłopaki z CERT-u coś tam powiedzą w najbliższym czasie, o ile dzieje się coś grubszego.

 

PPPPS. Jest jeszcze jedna sprawa - jak CloudFlare coś blokuje to pokazuje coś w rodzaju ID zdarzenia, nazywa się to RayID.

Zahaszowany ciąg, w stylu Ray ID: 14ae0054326380c83, wyświetlany na dole strony. Weź sobie to Staniq skopiuj kolejnym razem, jeśli będzie jakaś blokada, bo to później można sprawdzić, dlaczego nastąpiła blokada, mając zapisany Ray ID. A blokada może nastąpić w skutek braku odpowiedzi serwera również, lub zbyt długiego czasu, czyli, gdy przekroczony connection timeout. Wtedy CF powinien wyświetlić stronę z cache'u (ale to trzeba włączyć tam w ustawieniach, żeby serwował ostatnio zapisaną wersję).


Użytkownik szczyglis edytował ten post 11.04.2018 - 21:18




#28

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To było okno CF. Pokazało mi wyjście z mojego kompa, Londyn i dalej blokadę. Wnioskuję, że to albo węzeł Londyn, albo coś pomiędzy. Moim dostawcą jest Virgin i nie omieszkałem zrobić do nich halo-halo, ponieważ kiedyś zablokowali mi dostęp do wp.pl (komuś ten adres wydawał się dziwny i takie tam inne). Sprawdzono ścieżkę i było czysto. 

Jak mnie jeszcze raz złapie to zrobię screena.





#29

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

CloudFlare to na pewno nie jest, bo ten to idzie jak burza, więc przycinka jest na drodze od CloudFlare do OVH.

 

 U mnie też opóźnia start. Wyświetla taki komunikat:

ray.jpg

 

Zarówno na kompie jak i na telefonie. czasem trwa to około minuty, czasem kilkanaście sekund. rzadko kilka.

 

 Moja lokalizacja to Leicestershire (tak ogólnie) środkowa Anglia.





#30

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sprawdzanie przeglądarki (takie samo jak wyżej) mam mniej więcej co pół godziny:

 

sprawdzanie.png

 

Lokalizacja Nottinghamshire. East Midlands.






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych