Skocz do zawartości


Zdjęcie

PSR o zmianie czasu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#1

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Polscy racjonaliści apelują do Tuska: Zlikwidujmy zmianę czasu

W nocy z soboty na niedzielę tradycyjnie już zmieniamy czas i przesuwamy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu. To zmiana czasu z letniego na zimowy. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, skupiające ludzi, dla których ważna jest nauka, wysłało właśnie petycję do premiera, by zmianę czasu zlikwidować.
Zmiana czasu to zasada przewidziana w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-16.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów mówi wprost, że nie ma dowodów na to, że zmiana czasu przynosi np. oszczędności. - Chcielibyśmy pozostać przy czasie letnim i taki jest nasz postulat - mówi członek stowarzyszenia Tomasz Kalbarczyk. Petycję do premiera można przeczytać i wirtualnie podpisać tutaj>>

Racjonaliści przypominają, że po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono 30 kwietnia 1916 roku w Rzeszy Niemieckiej i Austro-Węgrzech. "Manipulacja ta, wprowadzona w czasie I wojny światowej, miała skutkować oszczędnościami w zużyciu paliw kopalnych, które z oczywistych względów w warunkach wojennych były surowcami o znaczeniu strategicznym" - czytamy w petycji.

Zdaniem autorów petycji dziś organizacja życia odbiega od tego, co było na początku XX wieku. - Ekonomiczna opłacalność zmiany czasu jest bardzo trudna do stwierdzenia, a wiele wskazuje na to, że jest znikoma lub ujemna" - piszą racjonaliści w otwartym liście do Donalda Tuska.

Koniec ze zmianą czasu? Tylko na tym zyskamy

Stowarzyszenie dowodzi, że na pozostaniu przy czasie letnim możemy tylko zyskać. Mówi o udokumentowanych doniesieniach o negatywnym wpływie, jaki zmiana czasu wywiera na nasze organizmy (zaburzenia snu, udary, wypadki). Pisze także o tym, że zmiana czasu to operacja bardzo kosztowna, powodująca komplikacje, choćby stojące na stacji czy gdzieś w polu pociągi (w nocy, gdy przesuwamy wskazówki zegara). - Mielibyśmy taki profit, że godzinę później robiłoby się ciemno, dzieci wracałyby ze szkoły jeszcze za dnia, my z pracy też. Myślę, że zimą byłoby przez to dużo przyjemniej - dodaje Kalbarczyk. Eksperci: Śpimy dłużej? Tylko po co? To się nikomu nie opłaca >>

Inne podobne próby i apele były już wcześniej. - Wiemy, że takie próby były, znamy stronę na Facebooku, która próbowała w zeszłym roku zajmować się tym zagadnieniem. Teraz też sprawdzaliśmy, jaki jest oddźwięk społeczny, i mamy wrażenie, że mamy tutaj duże poparcie - zapewnia Tomasz Kalbarczyk. Racjonaliści apelują do premiera o dokonanie zmian w przepisach i odstąpienie od corocznej zmiany czasu.


Źródło: Wybiórcza.

Jestem za.
  • 7

#2

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie osobiście denerwuje zmiana czasu. Zawsze mam problemy z "dostrojeniem" zegara wewnętrznego. Tylko czy jest to możliwe - jesteśmy w UE i chyba cała Unia powinna w tym uczestniczyć.

Bajdurzenie o oszczędnościach mnie zawsze denerwowało. W przemyśle, tam gdzie dużo pieniędzy idzie na oświetlenie hal produkcyjnych czy rozruch maszyn - praca wre 24h/dobę.

Żeby zrobić oszczędności w gospodarstwach domowych powinniśmy wstawać o 9, co jest zdecydowanie za późno. Nauka w szkole standardowo zaczyna się o 8:00 ale wstać trzeba wcześniej - czyli po ciemaku. Do pracy na 7:00 - to wręcz noc.
  • 0



#3

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czas letni ma sens. Gdyby nie on, to jasno robiło by się gdzieś o 3 rano - mało osób z tego korzysta. Lepiej, niech słońce wstaje później i zachodzi później - z pewnością więcej osób jest aktywnych o 21-22, niż o 3 rano. Zmiana z letniego na zimowy niema żadnego sensu, bowiem niema żadnych oszczędności (co za różnica, czy trzeba palić godzinę dłużej światło rano, czy po południu), a do tego dochodzi bałagan.
  • 2

#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rosja już zrezygnowała ze zmiany czasu i jakoś nie narzekają.
  • 0



#5

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Rosja już zrezygnowała ze zmiany czasu i jakoś nie narzekają.


Tylko by spróbowali ;)
  • 6

#6

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zmiana z letniego na zimowy niema żadnego sensu

Być może nie daje istotnych oszczędności finansowych, ale myślę, że pozytywnie wpływa na samopoczucie wielu ludzi, którzy zaczynają pracę o 8 rano. Gdybyśmy pozostawali przy czasie letnim, to w grudniu i styczniu pierwsza godzina pracy upływałaby w ciemnościach ;-)
  • 0



#7

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zmiana z letniego na zimowy niema żadnego sensu

Być może nie daje istotnych oszczędności finansowych, ale myślę, że pozytywnie wpływa na samopoczucie wielu ludzi, którzy zaczynają pracę o 8 rano. Gdybyśmy pozostawali przy czasie letnim, to w grudniu i styczniu pierwsza godzina pracy upływałaby w ciemnościach ;-)


Z drugiej strony czas zimowy źle wpływa na samopoczucie tych, co zaczynają pracę o 8 rano, bo jak wracają, to jest już ciemno :)
Prawda jest taka, że zimą powrót do naszego czasu niema żadnej logicznej przesłanki.

A teraz: wolisz mieć godzinę światła jak zasuwasz do roboty/siedzisz w biurze, czy jak wracasz do domu? :P

Użytkownik pdjakow edytował ten post 26.10.2013 - 17:20

  • 5

#8

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdecydowanie wolę, żeby zimą Słońce wschodziło godzinę wcześniej. Wychodzenie z pracy po zmroku, albo siedzenie w domu czy w kawiarni, gdy za oknami ciemno, zupełnie mi nie przeszkadza. A zaczynanie pracy zanim na dobre zacznie się dzień - jak najbardziej ;-P Jeśli mielibyśmy odejść od zmiany czasu urzędowego, to postuluję nakaz zmiany czasu pracy ;-D
  • 1



#9

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdecydowanie wolę, żeby zimą Słońce wschodziło godzinę wcześniej. Wychodzenie z pracy po zmroku, albo siedzenie w domu czy w kawiarni, gdy za oknami ciemno, zupełnie mi nie przeszkadza. A zaczynanie pracy zanim na dobre zacznie się dzień - jak najbardziej ;-P Jeśli mielibyśmy odejść od zmiany czasu urzędowego, to postuluję nakaz zmiany czasu pracy ;-D


Dla mnie to niema znaczenia. Nawet jak jest czas zimowy to i tak wychodzę jak jest ciemno, a zanim wrócę do domu to już prawie ciemno.
  • 0

#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

A ja wolę, żeby słońce wschodziło później i po południu dłużej było jasno. Wstawanie przed świtem i jazda do pracy/szkoły w momencie gdy wstaje Słońce ma pewien specyficzny klimat - nastraja pozytywnie, mówi "było źle ale z każdą chwilą robi się lepiej, jaśniej, to będzie dobry dzień". Gdy jednak człowiek wychodzi z pracy i pierwsze co widzi to zapadający zmrok... o depresję nietrudno. "Cały dzień zmarnowałem siedząc w pracy/szkole, ale mam życie...".
  • 6



#11

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wypowiedziałbym się w tej dyskusji ale zmiana czasu na zimowy wywołuje we mnie jeszcze więcej frustracji niż reklamy telewizyjne, więc obawiam się, że mógłbym użyć wyrażeń, uznawanych na tym forum za niecenzuralne i zarobić jakąś karę.
W związku z tym - zmilczę...
P.S. Dobrze, że to tylko raz w roku...
  • 3



#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie nie ma znaczenia, pod warunkiem, że nie zapomnę przestawić zegarów, choć część robi to automatycznie. Zaczynam pracę o 5.00 i kończę o 17.00. Zaczynam jak jest ciemno i wracam w ciemnościach. Latem odwrotnie.



#13

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie nie ma znaczenia, pod warunkiem, że nie zapomnę przestawić zegarów, choć część robi to automatycznie. Zaczynam pracę o 5.00 i kończę o 17.00. Zaczynam jak jest ciemno i wracam w ciemnościach. Latem odwrotnie.



Oh my, Staniq, gdzie ty robisz?
  • 0

#14

lukasz88.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Kurdę, mnie zawsze rozbraja, jak ktoś mówi że dzięki zmianie czasu można godzine dłużej pospać. Ja podczas zmiany zawsze śpię krócej albo wcale. Co to za przyjemność wstawać o trzeciej nad ranem po to by przestawić zegar na drugą? Można polemizować, że są dzis zegary które robią to za nas, ale nie w tym rzecz. Pominę fakt, że nie każdy wie o takich zegarach, lub stać go na wymianę kiedy akurat trudno zwiazać koniec z koncem. Nie zainwestowałem w taki specjalny zegar, choć co roku sobie obiecuje że to zrobię. Ale jak do tej pory, wstaję o trzeciej i przestawiam na drugą, no i można już zapomnieć o śnie...
  • -5

#15

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Serio wstajesz specjalnie o 3 żeby zegar przestawić? po co? przecież można przestawić przed pójściem spać albo po obudzeniu się.
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych