Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świecące Oceany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#46

wezyr99.
  • Postów: 96
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świecące oceany widoczne z kosmosu

Przez stulecia między marynarzami krążyły opowieści o niezwykłym zjawisku - rozciągającej się po horyzont jasno świecącej powierzchni morza.
To zjawisko bioluminescencji, powodowanej przez pewien gatunek świecących bakterii, po raz pierwszy zaobserwowano z kosmosu.

Niewiele dotychczas wiadomo o tajemniczych "białych mgłach" - jak nazywają je żeglarze. Może się to jednak wkrótce zmienić, gdyż po raz pierwszy udało się dostrzec ten fenomen natury na zdjęciach wykonanych przez satelitę - dowodzą amerykańscy naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Przeanalizowali oni dane uzyskane przez satelity wyposażone w specjalne czujniki. Są one zwykle używane do wykrywania światła księżycowego odbijanego przez chmury - ponad milion razy słabszego od światła słonecznego. Jednakże świecące oceany emitują światło jeszcze słabsze, dlatego trudno było je dotychczas zaobserwować.

Badacze przejrzeli raporty składane przez załogi statków i porównywali je z danymi z satelity. Znaleźli pasujące do siebie opisy pochodzące z nocy 25 stycznia 1995 roku na północno- zachodnim Oceanie Indyjskim.

Wtedy to obszar oceanu o powierzchni ponad 15 tys. km kwadratowych świecił "stałym" światłem przez trzy kolejne noce. Co więcej - wskazują badacze - świecący kształt "poruszał się" wraz z tamtejszymi morskimi prądami powierzchniowymi.

"Świecące morze" to zjawisko odmienne od krótkich błysków bioluminescencji na burtach statków lub na falach, wywoływanych przez mikroskopijne glony - nocoświetliki (dinoflagellata). Jest to raczej światło o ciągłym charakterze, emitowane na dość dużym obszarze. Według naukowców, powodują je świecące bakterie Vibrio harveyi.

Na podstawie zdjęć i danych z satelity badacze próbowali nawet ustalić liczbę bakterii, które "pomieściły" się na świecącym obszarze. Jak ustalili, liczba ta była olbrzymia - ok. 200 razy większa od liczebności wolnożyjących bakterii na wszystkich wodach szelfów kontynentalnych - porównują naukowcy.

Od roku 1915 zanotowano 235 udokumentowanych zjawisk świecących wód mórz i oceanów - głównie na północno-zachodnim Oceanie Indyjskim i w pobliżu Jawy.

Autorem tematu jest: Onet. zdjęcia znalezione przeze mnie w sieci...

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika :>


Edit: admin

Po 1. Na forum istnieje wyszukiwarka

Po 2. Regulamin zabrania hotlinkowania zdjęć z innych serwisów! Przenieś je na imageshack i edytuj posta.

  • 0

#47

Amnezja.
  • Postów: 99
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

(0.o) Bardzo ciekawe.. Masz moze jakis filmik ? Chcialbym to zobaczyc na filmiku.. :P
  • 0

#48

Blackhorn.
  • Postów: 123
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na filmiku tego na pewno nie ma, jeśli jest to pewnie jakieś nagranie z satelity ale wątpię by zwykły śmiertelnik miał do nich dostęp :hmm:
  • 0

#49

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Może warto by odświeżyć temat nie tylko dlatego,że nadarzyła się okazja ale przede wszystkim po to aby inni tudzież nowi userzy,którzy nawet nie słyszeli o istnieniu takiego zjawiska czegoś się o nim dowiedzieli.

Świecący ocean zaobserwowano na wybrzeżu Kalifornii


http://www.youtube.com/watch?v=uBZM2Y_6O2Y

Poniższe zdjęcie można by było wykorzystać do sceny finałowej jakiegoś filmu science fiction. Sylwetka mężczyzny z dzieckiem na ramionach obserwujących świecący niebieską poświatą ocean. Ale to nie jest sceneria kolejnego filmu, to naturalny fenomen powodowany reakcją chemiczną nazywającą się bioluminescenią.

Dołączona grafika

Do zjawiska tego typu dochodzi, gdy mikroorganizmy w wodzie zostają wzbudzone, co powoduje reakcję chemiczną powodującą światło.
Ten typ blasku jest zbliżony do tego, jaki emitują świetliki starając się skusić partnera. Wiele morskich organizmów charakteryzuje się luminescencją zwłaszcza te zamieszkujące głębiny oceanów.

Niezapomniany widok został uchwycony wczoraj w Moonlight Beach w Kalifornii. Nocne światła zajaśniały, jako efekt ubocznym kwitnienia alg czerwonych znany, jako czerwona fala, która może zmienić całe plaże w szkarłatne.

Nocą poza tym przyrasta ilość mikroskopijnego planktonu nazywanego dynoflagellates, który jaśnieje w ciemności, gdy jest zakłócany przez fale oraz prądy morskie.

Źródła: http://innemedium.pl...zezu-kalifornii
http://www.sott.net/...alien-landscape
  • 5




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych