Skocz do zawartości


Zaćmienie Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
111 odpowiedzi w tym temacie

#76

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U mnie niebo czyściutkie. Tylko przejrzystość powietrza pozostawia wiele do życzenia (unosi się lekka mgła) ale księżyc jest dobrze widoczny. Chyba będę obserwować zaćmienie. Może nawet cyknę parę fotek? Ale na szczególną ich jakość nie liczcie - mam do dyspozycji tylko aparat w telefonie komórkowym. Mogę spróbować połączyć ten sprzęt z teleskopem (już parę ładnych, nocnych zdjęć księżyca w ten sposób zrobiłam) ale nie wiem czy dam radę - Księżyc jest bardzo wysoko nad horyzontem, trudno mi będzie ustawić odpowiednio teleskop.
  • 0



#77

_MajoR_.
  • Postów: 196
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

w moim teleskopie niestety połamała się jedna plastikowa czesc :/ i chyba nie bede mial mozliwosci zrobienia takich fotek jak mówi Ana Mert. ale zrobie pare cyfrówką i zobacze jak to bedzie...

Miłego czekania na zaćmienie ;)
  • 0

#78

Eldor.
  • Postów: 49
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

UWAGA! Mała zmiana planów. Przenoszę zaćmienie na godzinę 4.01!

Ale tak na serio...
Zaćmienie jest o godz. 3.01, ale czasu GMT. A u nas mamy GMT+1, nie? Sam się prawie przejechałem na informacjach z astrohobby.pl...
  • 0

#79

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Właśnie udało mi się zobaczyć księżyc przez dziurę w chmurach... Obawiam się, że u mnie obserwacja zaćmienia będzie niemożliwa. :|
Eldor, dzisiaj w wiadomościach mówili, że w Polsce będziemy obserwować o 3.01, a nie 4. Chyba im zaufam, bo nie będę siedział do 4 licząc na przebłysk między chmurami.
  • 0

#80

Głuptasek.
  • Postów: 10
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

kurcze tutaj

http://www.dziennik....e_Ksiezyca.html

podają, że po 4, to o której w końcu? :o
  • 0

#81

Eldor.
  • Postów: 49
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No, ja nie mogę... Nikt już Eldorowi nie ufa... Na szczęście mam dość sensowny dowód. Voilà!

Dołączona grafika


Ja wiem, że na tym forum postulowanie, iż NASA mówi prawdę, to niemal faux pas, ale załóżmy, że co do zaćmienia się nie mylą.
  • 0

#82

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za pare minut sie przekonamy. Jezeli ksiezyc nie zmieni w tym czasie swojego wygladu (o 00:36 ma byc pierwszy kontakt z polcieniem) bedzie to znaczylo ,ze jednak przyjdzie nam poczekac godzine dluzej... Yyy ... czy mi sie zdaje czy ksiezyc wlasnie zmienil kolor na zolty? Niee, chyba mi sie zdaje, jeszcze za wczesnie.

W kazdym razie u mnie w Libiazu warunki obserwacji idealne. Zero chmur. Zarwe noc i bede obserwowac zjawisko. Znalazlam aparat cyfrowy i lornetke wiec mozecie spodziewac sie amatorskich fotek.

EDIT:
Tak, trzeba bedzie poczekac do tej 4tej. Nawet w radiu urzadzili przed chwila ankiete pod tytulem "jak dotrwac do 04:26" (to wtedy ma byc maksimum). Przyznam ,ze sie ucieszylam slyszac to bo to znaczy ,ze nie jestem jedyna osoba ktora postanowila dotrwac do maksimum ;) . Zawsze to razniej. Swoja droga moglby sie ktos z was odezwac zebym wiedziala ,ze nie spicie- nudzi mi sie. ... O kurcze, ksiezyc pociemnial, ale to nie zacmienie - to chmury. Mam nadzieje ze wiatr je szybko rozwieje...o juz prawie ich nie ma.
  • 0



#83

DrGreenthumb.
  • Postów: 112
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmmm 2:08 a ksiezyc caly i zdrowy xD

edit:
2:56
ksiezyc przysloniety, widac jakies 2/3 xD

Użytkownik DrGreenthumb edytował ten post 21.02.2008 - 02:56

  • 0

#84

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja tam obudziłem się o trzeciej obejrzałem i poszedłem znów spać nie chciało mi się czekać, poza tym muszę być wyspany do szkoły ;)
  • 0



#85

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja też wstałem w nocy, chmury były, nic nie zobaczyłem niestety :(
  • 0

#86

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja od 3 do 4 obserwowalam. Aż do prawie calkowitego zaćmienia. Potem poszlam spać. Ale i tak bardzo się cieszę, że po raz pierwszy dotrwalam - przeczytalam pól Germinalu Zoli, żeby nie zasnąć. Bo wiedzialam, że jak się polożę i usnę to już nic mnie nie ściągnie z lóżka. Trochę za dlugo to jednak trwa, ale ok nie narzekam :P
A te mapki, które tutaj umieszczacie to chyba nie są dla naszej pólkuli bo zaćmienie przebiegalo od zupelnie drugiej strony...
Pozdrawiam Wszystkich, którzy dzielnie wytrwali. Chociaż ja dzisiaj jestem lekko śnięta ;]

Aha, porobilam kilka fotek zwyklym cyfrakiem. Ale ich jakość jest żenująca. Bez statywu i filtrów się nie da niestety... :/

O ile gwiazdy można uchwycić spoko na dlugim czasie naświetlania, to księżyc niestety emanuje zbyt mocnym światlem, żeby bylo widać takie niuanse jak cień na jego obliczu.
  • 0



#87

Yeti667.
  • Postów: 26
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja myślałem że to dzisiaj będzie O_o
  • 0

#88

roberto5455.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

ja niestety niedotrwałem, ktos wie kiedy bedzie nastepne??
  • 0

#89

Darek08.
  • Postów: 26
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg. wikipedii 16 sierpnia 2008 nastąpi częściowe zaćmienie.
  • 0

#90

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ktoś robił zdjęcia? Możnaby tutaj zamieścić. U mnie niestety zachmurzenie nie pozwoliło na obserwację. :(
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych