Skocz do zawartości


Zaćmienie Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
111 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Wieczorem w Polsce zaćmienie Księżyca

Dzisiaj wieczorem spoglądając na południowo-wschodnie niebo będzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca. Szczytowa faza o godzinie 20:51.


Dołączona grafika
Tak wyglądać będzie Księżyc o godz. 20:51


Dzisiaj wieczorem będziemy mieli okazję zobaczyć częściowe zaćmienie Księżyca. Nie jest ono aż tak efektowne jak całkowite zaćmienie, ale z pewnością fantastycznych widoków nie zabraknie, zwłaszcza, że Księżyc na ponad 4 godziny zmieni barwę z białej na brązową. W Polsce zaćmienie rozpocznie się dzisiejszego wieczoru punktualnie o godzinie 18:42, kiedy Księżyc będzie się znajdował bardzo nisko ponad wschodnim horyzontem. Wówczas lewa górna strona tarczy Księżyca zacznie powoli zatapiać się w cieniu Ziemi. Zjawisko to będzie postępowało bardzo powoli, aż do godziny 20:51, kiedy cała tarcza Księżyca zatopi się w półcieniu naszej planety. O tej samej godzinie nastąpi maksymalna faza zaćmienia, czyli to czego nie można przegapić. Księżyc będzie znacznie bledszy niż zwykle w pełni, a w dodatku górna część jego tarczy będzie miała kolor brązowy. Księżyca należy wówczas poszukiwać ponad południowo-wschodnim horyzontem. Od tej chwili Księżyc zacznie powoli wychodzić z cienia Ziemi. Od lewej strony tarczy naszego naturalnego satelity będzie jaśniało, aż o godzinie 23:00 zaćmienie dobiegnie końca, gdy Księżyc całkowicie wyjdzie z półcienia Ziemi. Zjawisko będzie widoczne w Azji, Afryce, Europie i Australii. Nie zobaczą go natomiast mieszkańcy obu Ameryk, gdzie podczas zaćmienia będzie panować dzień i Księżyc będzie się jeszcze znajdować pod horyzontem. Zaćmienie Księżyca ma miejsce wówczas, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a Księżyc "wchodzi" w cień Ziemi. Mimo, że wiemy już jak obserwować to fascynujące zjawisko, pozostaje jeszcze najważniejsze, czyli pogoda. Niestety to właśnie pogoda psuła niemal wszystkie ostatnie zaćmienia zarówno Księżyca jak i Słońca, także te ostatnie z 14 marca. Tym razem może być podobnie. Pochmurno i deszczowo podczas zjawiska według najnowszych prognoz ma być na północy i zachodzie Polski. Większe szanse na zobaczenie zaćmienia będą mieli mieszkańcy regionów wschodnich i południowych, a zdecydowanie najlepsze części południowo-wschodniej, czyli Podkarpacia, Małopolski, Górnego Śląska, Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej. Mimo to warto wieczorem spoglądnąć w niebo, nawet tam, gdzie będzie się chmurzyć, gdyż zawsze jest szansa na nawet minimalne przejaśnienie podczas którego być może uda się zobaczyć zaćmiony Księżyc. Komu nie uda się zobaczyć zaćmienia zawsze może spróbować kolejny raz już 3 marca 2007 roku, kiedy to zaćmienie będzie najbardziej efektowne, bo całkowite.

Źródło: Twoja Pogoda. (Dodane: 07.09 / 01:19)
  • 0

#2

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja napewno zerkne na niego, staram sie zawsze spoglądac w niebo przy ładnej pogodzie
  • 0

#3

Lepek.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja lubie patrzec na gwiazdy :D a na ksiezyc tym bardziej :P trzeba sobie tylko partnerke zalatwic | :D
  • 0

#4

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja chętnie popatrzę. :smile: Najlepiej byłoby załatwić sobie miejscówe na dachu jakiegoś wysokiego budynku :-D
  • 0

#5

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Róbcie fotki i wrzućcie je potem na VRP. Zapewne nie wszyscy będa mogli zobaczyć zaćmienie live bo Księżyc ma być nisko nad horyzontem i chmury mogą wszystko popsuć.
  • 0

#6 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ejael, sie zrobi:) dzis porobie pare fotek takze moze cos fajnego wrzuce:)
  • 0

#7

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mój aparat nie zdoła zrobić dobrych fotek ale pokombinuje ze znajomymi :)
  • 0

#8

ziabojler.
  • Postów: 217
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

U mnie pogoda lipna, pewnie nic nie zobaczę :( Robić foty :P
  • 0

#9

pawelll15.
  • Postów: 32
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszędzie chmury :/
  • 0

#10

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Właśnie wróciłem z obseerwacji ale jeszcze biały jest.
  • 0

#11

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już od góry,troszke na lewo zaczyna się zaćmienie.
  • 0



#12

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Widzę. Lewy górny róg jest załonięty.
  • 0



#13

markold.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piękny widok, mam czyste niebo :)
  • 0

#14

tomason.
  • Postów: 168
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja nic nie widze bo mi kamienice zaslaniaja :-/ dajcie foty jak zrobicie
  • 0

#15

Haven.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja nic nie widzę bo niebo zachmurzone, siet.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych