Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemniczy wybuch nad rosyjskim miastem. Czy to był meteoryt?


  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#166

sebacyw.
  • Postów: 246
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Samolot na wysokosci przelotowej. Boze ludzie...douczcie sie. (Nawet widac 'beacon light')

Użytkownik sebacyw edytował ten post 16.02.2013 - 17:19

  • 2



#167

ImpacT.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

To ja mam małe pytanie trochę odbiegające od tematu. Mieszkam w woj lubuskim i w roku mniej więcej 2000-2003, widziałem wolno obracający i do tego palący się obiekt. Czy deorbitujący MIR mógł być widzialny w moich okolicach?
Szukam też cały czas na youtube filmiku, bo widziałem kiedyś klip wręcz z identycznym obiektem i chyba nawet rok był podobny(tylko na pewno miejsce było inne)

Może ktoś miał podobną obserwację?

Użytkownik ImpacT edytował ten post 16.02.2013 - 18:35

  • 0

#168

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy deorbitujący MIR mógł być widzialny w moich okolicach?


Nie mógł.
Szczątki stacji MIR spadły na akwenie południowego Pacyfiku.
  • 0



#169

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To ja mam małe pytanie trochę odbiegające od tematu. Mieszkam w woj lubuskim i w roku mniej więcej 2000-2003, widziałem wolno obracający i do tego palący się obiekt. Czy deorbitujący MIR mógł być widzialny w moich okolicach?

Raczej nie mogł. Chyba, że nie mieszkał byś w lubuskim tylko w Azji południowo - wschodniej (MIR spadł do Pacyfiku).
Natomiast, aby pocwiedzieć coś więcej o tym powoli obracającym i palącym się obiekcie musiałbyś podać więcej szczegółów, ew. jakieś zdjęcia...
Znalazłem w necie, że w okolicach Gostynia w dniu 15 lipca 2010 zaobserwowano cos podobnego późnym wieczorem. No, ale to 10 lat później ;)

Przyponieć też chciałem, że w Polsce, 143 lata temu w okolicach Pułtuska spadł meteoryt (a raczej deszcz meteorytowy). Jego masa była oceniana na ok. 9 ton. Największy znaleziony kawałek miał ok. 9kg, a resztki były rozrzucone na obszarze 127 km2.
Jego upadek widziany był dość daleko - w Królewcu (dziś Kaliningrad), w Breslau (dziś Wrocław) czy we Lwowie (dziś: Lviv)

Mniejsze meteoryty też nas nawiedzają - 30 kwietnia 2011 o 6 rano w Sołtmanach koło Gizycka spadł meteoryt o masie ok. 1 kg, wybił dziurę w dachu i rozbił się o podłogę.
  • 0

#170

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja w tamtym roku miałem okazję obserwować bolid, było to gdzieś w zimie, co ciekawe to na pewno zaraz po rozbłysku widziałem tlące się światło.

Natomiast ciekawsza historia jest taka, że parę lat temu (minimum 4-5) wracając z Lasów Janowskich widziałem prawdopodobnie superbolid, zrobiło się jasno jak w dzień.

Myślę, że takich obserwacji mogłoby się przeprowadzić więcej, lecz niestety trzeba zjawić się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie :mrgreen: .

Co do tego meteoru, który w kolejce wydarzeń rozpadł się na meteoryty z dość efektowną eksplozją. Bardzo podobają mi się nagrania, sprawa jest dość ciekawa, wszyscy interesowali się DA14, a tutaj inny "kamol" okazał się groźniejszy.
  • 0

#171

ImpacT.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Natomiast, aby pocwiedzieć coś więcej o tym powoli obracającym i palącym się obiekcie musiałbyś podać więcej szczegółów, ew. jakieś zdjęcia...


Byłem akurat wtedy pasażerem a i o telefon z aparatem było trudno, przeszukuję cały czas youtube bo tam na pewno widziałem identyczny obiekt, po prostu muszę odpowiednią frazę wpisać :)
  • 0

#172

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ślad w atmosferze tego superbolidu, uchwycony kamerą satelity METEOSAT-10. Źródło - Eumetsat.

Dołączona grafika
  • 3



#173

ADeHaDe.
  • Postów: 10
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja powiem tak...mój kolega ma 2 teorie...że albo to był eksperyment amerykańskiej, nowej broni albo tak jak w Roswell...UFO... W żadną niechce mi się wieżyć bo gdyby to byli amerykanie zaraz by bylo wszystko wiaadomo itp a UFO...no tez raczej nie bo na pokazywanych zdjeciach nic niewidac by tak bylo...chyba ze tak to Rosjanie ukryli... Moim zaniem to byl meteoryt poprostu...coraz czesciej sie mowi ze przemierzaja droge coraz blizej Ziemi...
  • -2

#174

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Natomiast ciekawsza historia jest taka, że parę lat temu (minimum 4-5) wracając z Lasów Janowskich widziałem prawdopodobnie superbolid, zrobiło się jasno jak w dzień.


Przeżyłem coś podobnego, też minimum 4-5 lat temu. Siedzieliśmy na boisku w nocy, było ciemno jak nie wiem, nagle zrobił się dosłownie dzień, trwało to kilka sekund, błysk był z tego co pamiętam jasny, zielonkawy. 2 lata po tym wydarzeniu próbowałem coś znaleźć na necie i nigdy nic...ale nie zapomnę tego do końca życia :) Prawdopodobnie to właśnie był jakiś superbolid, bo nie mam innego wytłumaczenia.
  • 0



#175

ChemicalStimulants.
  • Postów: 160
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dziś do mnie do sklepu przyszła stała klientka, imigrantka z Rosji i mówiła że w domu jej rodziny 100km od Czelabińska również powypadały szyby. Także musiało nieźle pierdyknąć.
  • 0

#176

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na jednym z rosyjskich forów astronomicznych są zdjęcia drobnych fragmentów meteorytu, znalezione na obrzeżu wybitego w lodzie krateru. Autorem zdjęć 1 i 2 jest Roman Igonin. Odłamki przyciąga magnes, co świadczy, że zawierają żelazo (Fe).

1.
Dołączona grafika

2.
Dołączona grafika

3. Kadr z wideo
Dołączona grafika

4.
Dołączona grafika

Link źródłowy: http://www.astronomy...html#msg2303827
  • 3



#177

Pale Horse.
  • Postów: 14
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A na Twojejpogdzie możemy przeczytać:

- Największe odłamki spadły na terytorium obwodu czelabińskiego w Rosji, w tym na niezaludnionym obszarze około 80 kilometrów od miejscowości Satki. Potwierdzono, że przerębel w jednym z pokrytych lodem jezior nie ma związku z upadkiem bolidu. Przeprowadzone poszukiwania nie dały rezultatu, a pobrane próbki wody z jeziora niczego podejrzanego nie ujawniły.


Link

Inne jezioro i inny przerębel, czy Twojapogoda znowu się nie popisała ? :D

Użytkownik Pale Horse edytował ten post 17.02.2013 - 12:45

  • 0

#178

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

Ktoś wcześniej wspomniał, że ten meteor mógł zostać zestrzelony.
Wg mnie jest to niedorzeczna hipoteza, zważywszy na to że żaden rząd na świecie nie dysponuje rakietami (pociskami) rozwijającymi prędkości rzędu 15 km/s ! To jest wartość zbliżona do III prędkości kosmicznej !
Pojawia się jednak malutki znak zapytania.
Otóż ktoś podjął się analizy chelabińskiego bolidu i odkrył, że zanim ten się rozpadł "coś" go dogoniło i spowodowało jego eksplozję.
Proponuję jednak traktować ten materiał tylko i wyłącznie w formie ciekawostki.




  • 5



#179

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na jednym z rosyjskich forów astronomicznych są zdjęcia drobnych fragmentów meteorytu, znalezione na obrzeżu wybitego w lodzie krateru.

Już od kilku dni można kupić rzekome fragmenty tegoż meteorytu :rotfl:

Inne jezioro i inny przerębel, czy Twojapogoda znowu się nie popisała ?

Wczoraj mówili coś o zerowej przejrzystości wody i kilku metrach mułu na dnie.

Mnie zastanawia jedna rzecz:
Skoro ten meteoryt walnął w to jezioro to czemu jeszcze przerębel nie zamarzł? Trochę przerębli wyrąbałem i one szybko zamarzały-przy -10 po godzinie była kasza na powierzchni a po kilku godzinach już cienki lód. Jaka tam jest temperatura?
Samo uderzenie podgrzało wodę ale chyba nie aż tak...
  • 0

#180

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ktoś wcześniej wspomniał, że ten meteor mógł zostać zestrzelony.
Wg mnie jest to niedorzeczna hipoteza, zważywszy na to że żaden rząd na świecie nie dysponuje rakietami (pociskami) rozwijającymi prędkości rzędu 15 km/s ! To jest wartość zbliżona do III prędkości kosmicznej !
Pojawia się jednak malutki znak zapytania.
Otóż ktoś podjął się analizy chelabińskiego bolidu i odkrył, że zanim ten się rozpadł "coś" go dogoniło i spowodowało jego eksplozję.
Proponuję jednak traktować ten materiał tylko i wyłącznie w formie ciekawostki.

Warto to nagranie obejrzeć w pełnym kadrze i w dobrej rozdzielczości. Można wtedy zauważyć, że owe "pociski" zupełnie się nie przemieszczają względem kadru. A to świadczy o tym, że są to tylko niewielkie refleksy powstałe na drobnych zanieczyszczeniach szyby lub układu optycznego kamerki.

Bardzo dobrze to widać na tym filmiku (ok. 3 sekundy):
http://www.youtube.com/watch?v=90Omh7_I8vI
  • 3




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych