Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemniczy wybuch nad rosyjskim miastem. Czy to był meteoryt?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
278 odpowiedzi w tym temacie

#226

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Alf - może warto by było dodać, że tekst przekopiowany z Twoja Pogoda...?

http://www.twojapogo...-spadl-na-rosje
  • 0

#227

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Seria zdjęć bolidu z blogu Olega Li. Niestety, nie zdołałem doszukać się nazwiska ich autora.

Dołączona grafika

Limk: http://vk.com/lee_oleg
  • 2



#228

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja z kolei wrzucam nie mniej udaną fotkę spalającego się meteoru nad Kubą, wykonaną dzień po tej spektakularnej eksplozji nad Czelabińskiem.

Dołączona grafika

Meteor Explosion Over Cuba One Day After Russian Event
  • 1



#229

Cannabinol.
  • Postów: 360
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Odnotowano nowy upadek meteorytu. Tym razem ciało niebieskie eksplodowało na niebie nad Łotwą. Meteoryt mogli oglądać także Finowie i Estończycy.
Upadek łotewskiego meteorytu przypomina ten, który miał miejsce w godzinach porannych w Czelabińsku 15 lutego. Według kilku świadków upadkowi towarzyszyła zielona poświata i hałas. Obiekt rozpadł się na kilka części i spalił się w atmosferze. Fragmenty spadły do Zatoki Ryskiej. Wydarzenie miało miejsce wieczorem 20 lutego o godz. 23.53.

www.zmianynaziemi.pl

Użytkownik Cannabinol edytował ten post 23.02.2013 - 03:21

  • 0

#230

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja z kolei wrzucam nie mniej udaną fotkę spalającego się meteoru nad Kubą, wykonaną dzień po tej spektakularnej eksplozji nad Czelabińskiem.

Dołączona grafika

Meteor Explosion Over Cuba One Day After Russian Event



Jarecki, ja Cię proszę :) To zdjęcie na pierwszy rzut oka wygląda na zwykłą zabawę programami graficznymi, tzw. "wizję artystyczną". A teraz:
Wchodzimy na stronę źródłową:
http://www.redorbit....plosion-021813/
Klikamy image credit
http://www.shutterst...y-507955p1.html
I już wiemy czym zajmuje się Igor Zh. Oryginalne zdjęcie:
http://www.shutterst...6D9EA4A24C-9-21

I widzimy, że Igor ma ograniczony zbiór fajnych cumulusów, te same chmury:

http://www.shutterst...9371D9A14D-8-88

http://www.shutterst...59C37D0D1A0-2-2

http://www.shutterst...9371D9A14D-3-56

Trochę więcej krytycyzmu i ostrożności w dobieraniu źródeł :P
  • 4

#231

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trwają poszukiwania odłamków meteorytu czelabińskiego i zapewne zajmie to dużo czasu. Pierwsze znaleziska zebrane przez ekspedycję RAN wczoraj dostarczono do Moskwy, gdzie zostaną przeprowadzone wszystkie konieczne badania i analizy.
Poszukiwanie i zbieranie odłamków meteorytu w zaśnieżonym terenie wymaga użycia nart i skupienia. Na trzech zdjęciach niżej widać jamkę w śniegu, która dowodzi, że miał tu miejsce swobodny spadek tzw. "meteorytowego grochu". Po odgarnięciu warstwy śniegu wokół jamki, ukazuje się fragment meteorytu.

Dołączona grafika

Wciąż znajdowane są jedynie drobne kawałki o rozmiarach od kilku mm do kilku centymetrów o dość zróżnicowanym kształcie i barwie. Zaokrąglone i osmalone okazy zanim spadły na Ziemię, uległy indywidualnej "obróbce" podczas dynamicznego wytracania prędkości w atmosferze. Kawałki meteorytu o kanciastych i ostrych brzegach uległy rozkruszeniu w ostatniej fazie przelotu.

Dołączona grafika

Można przypuszczać, że meteoryt czelabiński był ciałem kosmicznym o niezbyt zwartej budowie a nawet mógł być zlepem dużej liczby drobnych ciał.
Wstępne analizy składu fragmentu tego meteorytu wykonane w Czelabińsku, wskazują na obecność czterech głównych pierwiastków - krzemu (Si), żelaza(Fe), magnezu(Mg) i aluminium(Al) oraz śladowa zawartość innych pierwiastków.

Dołączona grafika

Link: http://www.astronomy...04303.2980.html
  • 1



#232

Andy-1970.
  • Postów: 345
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

- Bolid (duży meteoroid) przed wejściem w ziemską atmosferę miał średnicę 17 metrów i masę od 7 do 10 tysięcy ton.


Może jestem do bani z matematyki, fizyki i czego tam jeszcze by nie było. 7 do 10 tyś ton. Z czego on był? Miał 17m średnicy.

Gęstość jest to stosunek masy pewnej ilości substancji do zajmowanej przez nią objętości. Gęstość jest zazwyczaj wyrażana w jednostkach g/cm3 (gramów na centymetr sześcienny) lub kg/m3 (kilogram na metr sześcienny) czy funtów na cal sześcienny; stóp sześciennych lub sześciennych stoczni, także funtów za galon.

Skały różnią się znacznie gęstością, więc ten parametr jest często dobrym narzędziem identyfikacji dla odróżnienia ziemskiej skały od meteorytu. Metalowe meteoryty są bardzo gęste, 7-8 g / cm 3.

Większość meteorytów kamiennych - chondrytów zwyczajnych - mają połowę gęstości meteorytów żelaznych. Mieszczą się w przedziale 3,0 do 3,7 g / cm 3, co stanowi większą gęstość niż u większości ziemskich skał. Na przykład, wapień 2,6 g /cm3 (lub mniej), kwarcyt 2,7 g /cm3, granit 2.7-2.8 g/cm3 - wszystkie mają niższą gęstość.

Niektóre meteoryty również mogą mieć niską gęstość (<3,0 g /cm3), ale takie meteoryty są rzadkie wśród meteorytów. Gęstość bazaltu, będącej jedną z najbardziej powszechnych rodzajów ziemskich skał wulkanicznych, może mieć również gęstość poniżej 3,0 g / cm 3.
http://meteoryty.npx...e=A&item_id=125


Na bank wszyscy jesteście pewni, że ktoś kto umieścił te informacje na stronie nie pomylił się przy przelicznikach? Na stacjach DS i NG notorycznie tłumacze mylą jednostki.

Mógłby ktoś zweryfikować czy ten meteoryt tyle może ważyć? Mi wyszło że nie mógł wazyć więcej niż 140 ton.
  • 0

#233

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli miał 17m średnicy i był kolisty, to jego objętość wyniosła 2571 m^3. Metr sześcienny to milion centymetrów sześciennych. Zakładając, że gęstość dla chondrytu to 3.5 grama na cm^3, to metr sześcienny waży 3.5 tony. Ogólnie wychodzi blisko 9000 ton.

Jak dobrze liczę :P
  • 2

#234

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

pdjakow , dzięki, że mnie wyręczyłeś :)


W dokumencie "Meteor nad Rosją" Discovery dokładnie przyjrzy się temu - największemu od tunguskiego - zdarzeniu kosmicznemu. Co się dzieje, kiedy meteoryt pędzi w kierunku Ziemi? Jakie jest prawdopodobieństwo, że jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo w stylu Armagedonu? W jaki sposób dowiadujemy się o obiektach zbliżających się w stronę naszej planety? Czy w przyszłości jesteśmy w stanie zapobiec podobnym katastrofom? Program odpowie na te i wiele innych nurtujących nas pytań, związanych z niebezpieczeństwem, jakie czyha na nas w przestrzeni kosmicznej.

Emisja programu "Meteor nad Rosją" odbędzie się w niedzielę, 3 marca 2013 r. o godz. 16.00 na Discovery Channel i Discovery Channel HD.

Użytkownik alf dżekson Ÿ edytował ten post 23.02.2013 - 13:46

  • 0



#235

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

pdjakow , dzięki, że mnie wyręczyłeś :)


Ależ proszę :)
W sumie nie dziwię się wątpliwościom. Ludzie, którzy nie mieli okazję przeliczać takich rzeczy, często nie zdają sobie sprawy jak tak niewielki obiekt może tyle ważyć. Mi samemu wydaje się to niesamowite, choć wiem że liczby nie kłamią. Najprawdopodobniej najpoważniejszy błąd pojawia się w czasie przeliczania jednostek objętości. Nie dla każdego jest oczywiste, że metr sześcienny to milion centymetrów sześciennych.
  • 0

#236

Andy-1970.
  • Postów: 345
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli miał 17m średnicy i był kolisty, to jego objętość wyniosła 2571 m^3. Metr sześcienny to milion centymetrów sześciennych. Zakładając, że gęstość dla chondrytu to 3.5 grama na cm^3, to metr sześcienny waży 3.5 tony. Ogólnie wychodzi blisko 9000 ton.

Jak dobrze liczę :P


Ciężkie to diabelstwo. Dzięki pdjakow za obliczenia. Nadal nie chce mi się wierzyć że był tak ciężki. Fakt że rozleciał się w atmosferze sugeruje że nie musiał być wcale taki zbity (czytaj był zlepiony z luźnych kawałków). Ale to tylko moje domniemania.
  • 0

#237

Mistrz Relonikiv.
  • Postów: 70
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Jeśli był tak " pozlepiany" to musiał sie ciekawie kolidować z innymi kamykami jeszcze przed osiągnięciem naszego układu słonecznego? Czyżby to był przypadek że spadł na czelabińskiem?? Ciekawe czy znajdą coś w tych kawałkach.


Tak wogóle to witam :) Jest to pierwszy post. Chce sie wypowiadać ale nikomu nic nie utrudniać.
  • 0

#238

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

..Czyżby to był przypadek że spadł na czelabińskiem?? Ciekawe czy znajdą coś w tych kawałkach...


Oby nie kokony!? Jesli w Czelabinsku wzrosnie liczba abstynentow to znak ze wlasnie tam zaczela sie inwazja!! :o
  • 1

#239

kaktus.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dodam, że te wszystkie nagrania pokazywane na youtube, czy w tv nie obrazują całego meteoru. Są to już tylko drobne fragmenty, które powstały po eksplozji na wysokości szacunkowo 15-25 km nad Ziemią. Meteoroid wszedł w atmosferę Ziemską pod kontem 18-20 stopni, i tylko dlatego nie doszło do katastrofy w Czelabińsku. Gdyby kąt był większy np. 60 stopni mielibyśmy drugą Tunguskę (Aczkolwiek trochę lub znacznie mniejszą).
A wszystkie te hipotezy o zestrzeleniu tego obiektu są po prostu śmieszne, jak już wspomniałem wszystkie "dowody" ilustrują "zestrzelenie" jedynie jakiegoś drobnego fragmentu. I na dodatek gdyby na tych filmikach zarejestrowano tą pierwszą eksplozję to mielibyśmy teraz niezłą grupę ślepców w Rosji, ponieważ błysk były 1000 razy jaśniejszy od Słońca. (Chodzi rzecz jasna o odległość obserwatora).
Mówiąc krótko Czelabińsk miał wielkie szczęście w nieszczęściu :D

PS. znalezion ponad kilogramowy meteoryt, żródło: http://www.kosmonaut...ponad-1-kg.html
  • 0

#240

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy: meteoryt znad Czelabińska rozpadł się jeszcze w kosmosie

Potężna eksplozja meteoru nad Czelabińskiem prawdopodobnie była spowodowana przez kolizję z innym ciałem w kosmosie, niedługo przed wejściem w ziemską atmosferę - uważa prof. Erik Galimov z Rosyjskiej Akademii Nauk, do którego laboratoriów w poniedziałek trafiły kawałki meteorytu.

- Meteoryt uległ kolizji w kosmosie zanim dotarł do atmosfery ziemskiej. To prawdopodobnie spowodowało, że uległ on rozpadowi i rozdrobnieniu na kawałki, co potem spowodowało potężną eksplozję. Taki wybuch raczej nie pojawia się, kiedy meteoryt po prostu spada na Ziemię - wyjaśnia prof. Galimov, cytowany przez RIA Novosti.
Naukowiec dodaje, że odkrycie moskiewskich ekspertów potwierdziło wstępne ustalenia poczynione wcześniej przez fizyków z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego.

W poniedziałek do Instytutu Geochemii i Chemii Analitycznej Rosyjskiej Akademii Nauk trafiły pierwsze kawałki meteorytu z Czelabińska, które zostały poddane wnikliwym badaniom.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych