Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego akurat chrześcijaństwo?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
167 odpowiedzi w tym temacie

#151

Krzys19911.
  • Postów: 345
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To ja dopiszę jeszcze coś w głównym temacie, mianowicie: "Dlaczego chrześcijaństwo?":

 

Ważną kwestią, którą trzeba również uwzględnić jest to, że chrześcijaństwo jest najbardziej przyjazną i łagodną religią jaką znam. Podstawowe prawa pokrywają się w 100% z moralnością (nie to co w Islamie), nie ma żadnych rygorystycznych zakazów dotyczących spożywania pokarmów (jak w Judaizmie, gdzie nie można jeść wieprzowiny). Co prawda jest post i nie można jeść mięsa, ale funkcjonuje on tylko "od święta", Zasady są niezmiernie proste: wierz w Chrystusa i bądź dobrym człowiekiem, to dostąpisz zbawienia. Do tego należy jeszcze dodać udział w rytuałach religijnych, ale na same rytuały poświęca się i tak znacznie mniej czasu niż w innych religiach. I najważniejsza rzecz: Kościół Katolicki dopuszcza zbawienie ludzi, którzy należą do innej religii. Nie ma tam sytuacji, że tylko i wyłącznie chrześcijanie zostaną zbawieni- może dostąpić go każdy, kto wierzy w jakiegokolwiek boga. To jest duża sprawa, bo z tego co wiem, islamiści i Żydzi uważają, że tylko oni zostaną zbawieni. A co mają powiedzieć ludzie, którzy zostali wychowani w innej religii i wierzą tylko dlatego, że nakazuje tak tradycja? Kościół Katolicki to rozumie i należy mu się ogromne wyróżnienie za to.

 

Oczywiście są jeszcze nieszczęsne grzechy dotyczące seksualności, m. in. masturbacja, seks pozamałżeński i antykoncepcja. Uważam, że grzechem powinno być tylko i wyłącznie krzywdzenie drugiego człowieka. Grzechy związane z seksualnością są jedyną skazą, przez którą nie mogę nazwać chrześcijaństwa religią idealną (chyba protestanci dopuszczają antykoncepcję, ale z seksem przedślubnym jest pewnie tak samo). Ale cóż, to może się zmienić, tak jak wiele innych rzeczy przez lata zmieniło się w chrześcijaństwie :)


  • 3

#152

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kościół Katolicki dopuszcza zbawienie ludzi, którzy należą do innej religii.
Ktokolwiek tak twierdzi godzi w podstawowe Prawdy Wiary. Jeśli każdy mógłby dostąpić zbawienia, cała ofiara Jezusa Chrystusa, jego Wcielenie, Męka, Ofiara i Zmartwychwstanie były bezcelowe. Oczywiście herezjarchowie soboru watykańskiego drugiego próbują zlikwidować te podstawy Wiary.

 

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: Widzieliśmy Pana! Ale on rzekł do nich: Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: Pokój wam! Następnie rzekł do Tomasza: Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym! Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój! Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego (J 20, 24–31).


  • 0



#153

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

 

Z tego co ogarniam, chodzi o to, że może być zbawiony jakiś murzynek w puszczy, który nauki Chrystusa nie poznał, pod warunkiem, że jej nie poznał. Muzułmanie i Żydzi takiej furtki nie zostawiają ludziom, którzy ich religii nie znają.


  • 1

#154

Krzys19911.
  • Postów: 345
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ktokolwiek tak twierdzi godzi w podstawowe Prawdy Wiary. Jeśli każdy mógłby dostąpić zbawienia, cała ofiara Jezusa Chrystusa, jego Wcielenie, Męka, Ofiara i Zmartwychwstanie były bezcelowe. Oczywiście herezjarchowie soboru watykańskiego drugiego próbują zlikwidować te podstawy Wiary.

 

Nie każdy, zawinieni ateiści (czyli ci, którzy słyszeli o Chrystusie, a mimo to w Niego nie wierzą), zgodnie z KK nie mogą zostać zbawieni.

 

Z tego co ogarniam, chodzi o to, że może być zbawiony jakiś murzynek w puszczy, który nauki Chrystusa nie poznał, pod warunkiem, że jej nie poznał. Muzułmanie i Żydzi takiej furtki nie zostawiają ludziom, którzy ich religii nie znają.

 

Jeśli chodzi o ateistów, tak- tylko "murzynki". Natomiast jeśli chodzi o wyznawców innych religii, to każdy z nich może zostać zbawiony.

 

Zresztą pamiętajcie, że rozmawiamy tutaj tylko i wyłącznie o ustaleniach Kościoła, które mogą nie mieć nic wspólnego z bożymi planami. "Niezbadane są wyroki boskie" ;)


  • 0

#155

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tego co wiem część kościołów protestanckich nie wyklucza zbawienia innowierców, zwłaszcza te opierające się mocno na predystynacji. Islam jest tu niejednoznaczny - są sury twierdzące że prawdziwie wierzący żydzi i chrześcijanie będą nagrodzeni tak samo jak muzułmanie, bowiem ich drogi były częścią prawdziwej drogi do zbawienia (Mojżesz i Jezus to dwaj ważni prorocy islamu), w innym miejscu wspomina się o próbach jakie mają przejść zmartwychwstali ludzie z okresu przez Mahometem podczas sądu ostatecznego, i jeśli je przejdą, dostąpią zbawienia. Natomiast pierwsi komentatorzy Koranu dodali od siebie, że ci którzy nie uwierzyli w islam po mahomecie, będą potępieni. Toteż wydaje się że wykładnia ostateczna jest taka jak w Katolicyzmie - mają szansę ci, którzy zmarli nie mogąc poznać chrystusa/mahometa, ci którzy poznali i nie przyjęli nie dostąpią zbawienia.

Ciekawie wygląda to też w Judaizmie - ich teologia nie uznaje grzechu pierworodnego, który trzeba zmywać poświęceniem, w efekcie szansę na zbawienie ma każdy. Trzeba tylko mieć dobre uczynki "na koncie" przy czym możliwość aby innowierca nieświadomie postępował zgodnie z dekalogiem nie jest wykluczana. Jeśli dobrze żyłeś ale nie byłeś Żydem to możesz być zbawiony.


  • 1



#156

OpenYourMind.
  • Postów: 272
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak oczywiście, zasada "moja wiara i religia jest mojsza od twojszej i to ja w mojej wierze bede zbawiony bo tak i koniec". To czysta zasada rywalizacji,  nie religia i wiara miłości, to tylko pozory, otoczka tzw "wiary i religii miłości" wyścig szczurów, i tak ja to widze. Nie kupuje zasad żadnej religii, człowiek powinien sie kierować swoja intuicją, sam powinien odczuwać i wiedzieć co jest dla niego i innych dobre i sam decyduje w co i czy w ogóle będzie w cos wierzył, niektórym może wiara w cos i wszelkie religie może pomagaja w codziennym życiu i nic do tego nie mam, ale bajdurzenie np KK że jak sie nie bedzie wierzyło w ich Boga z ich zasadami to nie bedzie się zbawionym jest dla mnie manipulacją. Poza tym religia katolicka/chrześcijańska nie istnieją od początku istnienia człowieka, więc wczesniej ludzie sie rodzili i umierali i wierzyli w cos innego badz nie wierzyli w Boga chrześcijańskiego/katolickiego wcale, wszystko sie kręciło jakoś bez tej stosunkowo młodej religii, dlatego to nie jest żadna regułą i warunkiem że jak się nie wierzy w ich boga to sie nie bedzie zbawionym i nie pójdzie sie do pieknego niebieskiego nieba, tylko do gorącego i czerwonego z siarka piekła.


  • -3

#157

Gamdela.
  • Postów: 217
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Co jest fundamentalnym kluczem do zbawienia? Wiara w tego jedynego Boga? Jeśli tak, to trzy wielkie religie i ich odłamy wierzą w tego samego Boga.

Nakazy, zakazy? Moralność? A co jeśli ktos żyje według takich wskazań? Nie zabijać, Nie kraść, Nie pragnąć seksu, Nie kłamać, Nie pić alkoholu (narkotyki też są wykluczone), Nie mówić o błędach innych, Nie chwalić się, Nie być skąpym, Nie wpadać w gniew? - Gdzie Bóg jako stwórca jest we wszystkim co istnieje - czysta nieograniczona  świadomość, bo przez Niego wszystko, ale przez to nie jest Bogiem osobowym?


  • 0

#158

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Co do pogrzebów, to zwyczajnie nie lubię cmentarzy. Bardzo. Tak bardzo, że potem przez 2-3 noce dręczą mnie koszmary. Ale akurat ten punkt jest najmniej istotny, bo pogrzeby nie zdarzają się zbyt często, a cmentarze prędzej czy później i tak będą pełne wszystkich.
Nikt nigdy nie zapytał się mnie, czy chcę iść do kościoła, czy chcę uczestniczyć we mszy, czy chcę się wyspowiadać, albo przystąpić do komunii. Miałem chodzić i uczestniczyć, bo jak nie, to będzie lanie i/lub szlaban. Nie ze względu na jakąkolwiek wiarę, ale ze względu na syndrom "co ludzie powiedzą". Przez to też miałem pecha trafić w wieku lat nastu na spowiedników, których tak bardzo interesowało moje życie doczesne z niejaką Rąsią Grabowską, i którzy tak bardzo mnie jego skutkami straszyli, iż każda spowiedź dla mnie była psychiczną torturą z gratisowym wpędzaniem we wstyd i kompleksy. Jeden posunął się nawet do stwierdzenia, iż przez to właśnie mam jaskrę...

Kuruša, KRK ma władzę wprowadzenia dowolnej zmiany, pod warunkiem iż wykaże się chęcią i wolą tej zmiany dokonania. Taką zmianę prawa kanonicznego może nakazać papież. Byłoby to zresztą zgodne z nauczaniem Chrystusa, który posłał apostołów w świat by nauczali wiary, a nie chrzcili "jak leci"...
  • 0



#159

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Urgon - Urzekłeś mnie swoją historią (no, prawie), ale co to ma wspólnego z religią jako taką? Raczej problem z Twoimi rodzicami/wychowawcami, a o tym, pozwolisz, nie zamierzam rozmawiać. Ja też, jak zapewne większość użytkowników tego forum, zostałem wychowany w wierze chrześcijańskiej (czy raczej: tradycji, bo sama wiara była moją własną sprawą), ale nikt mi niczego nie kazał, nie wciskał. Ba, sam z siebie chciałem być ministrantem (!), a nawet chodziłem na msze, na których nie miałem "dyżuru". Sam z siebie, bez psychicznego przymusu. Odejście od Kościoła (jako bezpodstawnej instytucji) też nastąpiło z mej własnej woli. Cóż, ale nie każdy być może ma w sobie tyle siły woli... racz więc zaprzestać swoje problemy przenosić na ogół wyznawców, dobrze? :-)


  • 0

#160

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dlatego, że chrześcijaństwo jest proste. Dlatego, że chrześcijaństwo to nie KK, chrześcijaństwo to bycie człowiekiem...dla innych ludzi. Jeśli ktoś odseparuje NT od KK to nawet na podstawie zachowanych i uznawanych przez KK Ewangelii bez trudu zauważy, że Jezus zostawił dwa przykazania. Dwa proste przykazania, które wchłaniają 10 przed. Nie kazał stawiać budynków, chodzić w niedzielę. Dwa przykazania i jedna modlitwa. Żyć zgodnie z tymi przykazaniami to jest chrześcijaństwo, styl życia tak naprawdę. Te dwa przykazania to oczywiście truizmy...ale jakże trudne do zrealizowania. 


  • 1

#161

Gamdela.
  • Postów: 217
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jakie dwa? wieslawo


  • 0

#162

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zgadzam się w zupełności. Gorzej, że uznany byłbyś za heretyka...


  • 0

#163

Gamdela.
  • Postów: 217
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ale jakie dwa - mógłby ktoś wyjaśnić, skoro mowa jest o 10, to które spośród tych 10?


  • 0

#164

Krzys19911.
  • Postów: 345
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

"Będziesz miłował Pana Boga twego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą"

"Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego"

 

Jakby nie patrzeć w tych dwóch przykazaniach zawiera się cały Dekalog :)


  • 1

#165

Gamdela.
  • Postów: 217
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jakby nie było :) Dziękuję


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych