Skocz do zawartości


Zdjęcie

Profesjonalista (RE: Starożytne budowle)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
190 odpowiedzi w tym temacie

#136

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zgadza się, że świątynie budowano przez wiele lat, ale co innego jest długoletnia praca nad wykonaniem sarkofagu, nie wspominając już o budowie samej piramidy. Każdy władca zdaje sobie sprawę z tego, że nie wie, kiedy umrze, a więc swój grobowiec chce mieć stosunkowo szybko zbudowany, aby mieć pewność godnego pochówku.
Kapłani i budowniczowie świątyń zaś dobrze wiedzieli, że Bóg nie gniewa się zbytnio, za zbyt powolne budowanie
ich miejsc kultu.


i dlatego chowano ich w katakumbach, a nie w piramidach :roll:

Ciekawe, ciekawe.
W średniowieczu pewnie też nie chcieli kilkudziesięcioletnim projektom się poświęcać?


ale zauwazyles ze ich budowle choc sa rowniez zachwycajace, to nie sa niczym z czym my obecnie mielibysmy problem aby to wykonac oraz ze ich sposob budowy w tamtych czasie nie jest dla nas zagadka?
Ktos tu juz pisal jako kontrargument, ze ludzie starozytni byli rownie rozumni co my obecnie i mysleli podobnie.. wlasnie wiec po jakiego grzyba zamiast spokojnie cos zbudowac z praktycznych mniejszych elementow - jak np. te koscioly sredniowieczne, barokowe itd.. to sie uwzieli aby 100 tonowe bloki kamienne dzwigac, a im wczesniej tym jeszcze bardziej psikusa nam chcieli zrobic bo sie nawet za ponad 1000 tonowe bloki kamienia brali.. NO GDZIE TU LOGIKA?

Juz to pisalem i nie chce mi sie powtarzac ale.. bloki kamienia 10 tonowe np, spokojnie daly by mega stabilnosc dla budowli.. po co 100-200 tonowe albo jak w Baalbek 1200 tonowe?? oraz wroccie do mojego posta o zamkach/fortecach sredniowiecznych, gdzie takie 100 tonowe kamienie w murze bylyby nie do pokonania dla najezdzcow i dlaczego wtedy takich nie robili skoro wtedy mialoby to logike (bo to bylo dla nich nie wykonalne? :roll: )
Dla mnie jest to arrgument za tym ze po pierwsze musialo to dla nich stanowic mniejszy problem niz nam sie wydaje, a po drugie z jakiegos powodu mega stabilnosc byly dla nich za malo i potrzebowali czegos arcywytrzymalego co bedzie stac.. no wlasnie jak dlugo? 10-20 tys lat :/

Nie mialem tu sie wogole juz udzielac, bo to jest irytujace kiedy np. mojego posta o Baalbek, do ktorego zebranie inofrmacji i tlumaczenie na polski zajelo mi 3 godziny cennego czasu, najwyrazniej malo kto czytal dokladnie i w ktorym udowodnilem ze rzymianie tego nie zbudowali, za co kolega powyzej tamtego posta stwierdzajac ze to oni, dostal kilka plusow (za 2 puste zdania, a do tego jedna informacje bledna..) wiec jaki ma sens tutaj sie produkowac, skoro to forum "PARANORMALNE" stalo sie domem sceptoholikow, ktorym gdy juz brak argumentow to zaczynaja sie czepiac emotikonek..

Kazdy ma prawo do wlasnego zdania i jesli chodzi o kwestia nierozwiazane, a takimi sa budowle megalityczne, bo nie ma dowodow oraz pewnosci jakim cudem ludy ktorym sie to przypisuje to zrobili, to dyskusja nie powinna wygladac tak jak tu: "Ja mam racje, a ty nie, bo tak"

Użytkownik manitoris edytował ten post 28.03.2012 - 11:33

  • 6

#137 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Ktos tu juz pisal jako kontrargument, ze ludzie starozytni byli rownie rozumni co my obecnie i mysleli podobnie.. wlasnie wiec po jakiego grzyba zamiast spokojnie cos zbudowac z praktycznych mniejszych elementow - jak np. te koscioly sredniowieczne, barokowe itd.. to sie uwzieli aby 100 tonowe bloki kamienne dzwigac, a im wczesniej tym jeszcze bardziej psikusa nam chcieli zrobic bo sie nawet za ponad 1000 tonowe bloki kamienia brali.. NO GDZIE TU LOGIKA?


Bardzo prosta tu logika, to była ciężka robota, ale i zarazem najprostsza, oni sami wcale nie musieli ciągnąć tych bloków, używali zapewne do tego biologicznych, naturalnych ciągników.

po co 100-200 tonowe albo jak w Puma Punku 1200 tonowe??


Pierwsze słysze o tak ciężkich blokach, największy kamień w jednej strukturze znajduję się w Baalbek, ma ok 1000 ton i chyba przesadzili bo okazał się za ciężki...

Dołączona grafika
  • 0

#138

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wlasnie o tym pisalem.. 3 godziny na posta ktory najwyrazniej jest niewidzialny!
Zapraszam raz jeszcze do niego: http://www.paranorma...post__p__491934

Trilithon - 3 ogromne kamienie w Baalbek tworzace podstawy scian - kazdy powyzej 1000 ton, a ten o ktorym piszesz to 4ty, jeszcze wiekszy i nie wyglada aby byl dla nich az tak za ciezki, poniewaz byl juz uniesiony pod katem (tak tez pozostal), to wyglada jakby nie zostalo dokonczone dzielo..
widzisz podlozne bloki w scianie? to wlasnie Trilithon'y
Dołączona grafika


a co do naturalnych ciagnikow, to one wymarly? ze w sredniowieczu czy tez w znanych nam czasach starozytnych nie byly w uzyciu? w poscie do ktorego sie odnioslem pow. pisalem o papieskim obelisku co go setki ludzi i koni ciagnelo.. jak i o tym ze w Baalbek nie bylo na to miejsca, bo uksztaltowanie terenu na to nie pozwalalo..
  • 2

#139

MrOsamaful.
  • Postów: 550
  • Tematów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hmm mam pytania. Czemu w średniowieczu budowano warownie z jakichś szajsowatych cegiełek lub kamieni skoro gdyby zbudowano je z dużych, 100 tonowych głazów to taka warownia byłaby dużo wytrzymalsza, nie dałoby się zniszczyć mury strzałem z armaty. Czemu bunkry podczas I wojny światowej budowano z betonu? Przecież gdyby zbudowano je z granitu byłyby wytrzymalsze. Czemu dzisiaj nie buduje się budynków z takich bloków skalnych? Wytrzymałyby tysiąclecia.
  • 4

#140

AnkylDankan.
  • Postów: 81
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale nie możemy tutaj mylić funkcji dwóch budowli jak i przez kogo były robione:
-zamek - funkcja obronna
-piramida - funkcja sakralna

Tutaj będe tylko domniemywał (ponieważ historykiem nie jestem) ale w przypadku fortec, ważny był również czas potrzebny do późniejszej naprawy. Przecież zamki nie były atakowane tylko armatami . Tak więc, ważny mógłbyć też czynnik późniejszej naprawy danego obiektu. Po co komu zamek który po tym jak został lekko uszkadzany musiałby być naprawiany następne kilkadziesiąt lat.

Ja też mam pytanie. Skoro piramidy miałybyć supertrwałą konstrukcją zbudowaną przez zaawansowaną cywilizację, to dlaczego nie zastosowano sklepień łukowych. Przeciaż taka cywilizacja powinna wiedzieć o tym że sklepienie łukowa daje w elementach sklepienia jedynie siły ściskające, a jak wiadomo kamień jest materiałem który przenosi znacznie lepiej siły ściskające niż rozciągające, które występują w belkach swobodnie podpartych. Wg. danych jednego z producentów KLIK, wytrzymałość na ściskanie 1500 kg/m2 podczas gdy wytrzymałość na rozciąganie 100 kg/m2. Druga sprawa to, dlaczego użyli kamienia, skoro już w tej chwili możemy wyprodukować materiały o większej wytrzymałości niż kamień, taka zaawansowana cywilizacja powinna móc produkowac takie materiały w skali makro.
  • 0

#141

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

^ Też tak uważam. Ciężko porównywać piramidy z warowniami czy murami obronnymi. Piramidy miały inne przeznaczenie (nie będę pisał że jako grobowce bo zaraz będzie najazd że nie wiadomo do czego służyły). Mury obronne czy fortyfikacje miały chronić miasta czy całe państwa. Zamki budowano z wieżami widokowymi żeby szło wypatrzyć wroga. Trudno w takim razie budować zamki ze skał ważących kilkadziesiąt ton. Warto też pamiętać że w zamkach normalnie mieszkali ludzie, rycerze w przeciwieństwie do piramid.
To jest na przykład kawałek muru obronnego na wyspie Christiansø wybudowany w 17 wieku

Dołączona grafika

Jak widać jest to mur zbudowany z dużych i ciężkich skał. Więc jednak niektóre mury były w ten sposób budowane.

Źle podchodzicie do tej sprawy porównując budownictwo z różnych epok. Buduje się zawsze z tego co jest najtańsze i czego jest najwięcej. Dlatego w Egipcie budowano z wapienia i z granitu, a resztę z drewna. Czyli wykorzystywano to czego było najwięcej. Bo przecież innego budulca nie mieli w takiej ilości. Nie mogli wybudować piramid z drewna albo z piasku. Tak wyglądała rzeczywistość i warto żeby się na niej opierać, zamiast pisać ,,to nie możliwe, bo mnie się tak wydaje".

Użytkownik Wszystko edytował ten post 28.03.2012 - 16:29

  • 1



#142 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

a co do naturalnych ciagnikow, to one wymarly? ze w sredniowieczu czy tez w znanych nam czasach starozytnych nie byly w uzyciu?


Jednym z takich naturalnych ciągników jest słoń, mający siłę 100x większą jak człowiek i nie jest głupi.
  • 0

#143

MrOsamaful.
  • Postów: 550
  • Tematów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

^ Też tak uważam. Ciężko porównywać piramidy z warowniami czy murami obronnymi.

Dla kogo trudne dla tego trudne -.-...

Piramidy miały inne przeznaczenie (nie będę pisał że jako grobowce bo zaraz będzie najazd że nie wiadomo do czego służyły).

I co z tego? Zgodnie z twoim rozumowaniem to dzisiaj kościoły/meczety/synagogi powinny być zbudowane z bloków kamiennych...

Mury obronne czy fortyfikacje miały chronić miasta czy całe państwa.

Zgadza się.

Zamki budowano z wieżami widokowymi żeby szło wypatrzyć wroga. Trudno w takim razie budować zamki ze skał ważących kilkadziesiąt ton.

Czyli ciężko wnieść 10 tonową skałę na 15 metrową wieżę obronną ale już łatwo tą samą skałę 3500 lat temu wnieść 140m na szczyt piramidy?

Warto też pamiętać że w zamkach normalnie mieszkali ludzie, rycerze w przeciwieństwie do piramid.

Ok ale co z tego O_o? Dzisiaj w kościele też nikt nie mieszka.

To jest na przykład kawałek muru obronnego na wyspie Christiansø wybudowany w 17 wieku
Dołączona grafika

Fajny ale w te szpary to chyba cały legion by się zmieścił.

Jak widać jest to mur zbudowany z dużych i ciężkich skał. Więc jednak niektóre mury były w ten sposób budowane.

Nie widać. Jedyne co widać, że jest to mur ze skał a to czy są ciężkie to możemy tylko zgadywać. Widać, też, że precyzją ustępuje wielu starożytnym budowlom

Źle podchodzicie do tej sprawy porównując budownictwo z różnych epok.

A jak do porównywania budownictwa z różnych epok podejść dobrze?

Buduje się zawsze z tego co jest najtańsze i czego jest najwięcej. Dlatego w Egipcie budowano z wapienia i z granitu, a resztę z drewna.

Dlaczego w Tybecie nie ma budynków z wielkich skał? Oni tam mają tego dużo.

Czyli wykorzystywano to czego było najwięcej.

No nie wiem. W dżunglach Majowie mieli pełno drewna a nadal budowli z kamienia.

Bo przecież innego budulca nie mieli w takiej ilości.

To już zależy o kim mówimy.

Nie mogli wybudować piramid z drewna albo z piasku.

Niby czemu? Mieli piasek, żwir, wodę. Mogliby sobie zrobić cement a z drewna by zrobili formy. Mieliby masę betonu i nie musieliby niczego dźwigać.

Tak wyglądała rzeczywistość i warto żeby się na niej opierać, zamiast pisać ,,to nie możliwe, bo mnie się tak wydaje".

Nie widziałeś tego na własne oczy więc nie możesz być pewny.

@Up
Słoni mogli używać do budowy na afrykańskich stepach bądź w Indiach. Słoń na pustyni by po prostu zdechł...
Zresztą przesadzasz z tą siłą słonia. Pudzian boeinga może pociągnąć to wg ciebie słoń pociągnąłby 100x boeingów czyli jakieś 2200 ton...

Użytkownik MrOsamaful edytował ten post 28.03.2012 - 20:29

  • 7

#144

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

slonie zyja do dzis, wiec nie rozumiem skoro to bylo takie proste, czemu wykorzystywali je tylko w dalekiej starozytnosci a potem glupki sami wszystko dzwigali i konie na smierc sie zaciagaly..

a ten mur co powyzej wstawiles to widac ze z malych kamieni jest - porownajcie ze zdblami trawy i krzakiem przy nim, a nastepnie spowrotem z tym wyzej z Trilithonem -> tam posrodku wyrwy stoja dwie postacie - widac roznice w rozmiarach?? na tym murze fortecy to kamyki po 100 kg moze sa, a do tego nie dociete tylko co kto znalazl i jakos wcisnal, po czym wyrwy gruzem wypelnione..

Zamki tez budowano przez dekady i tez byly nieraz kaprysem psychicznego wladcy.. tez naprawa trwala latami.. gdyby nie zalezalo im na trwalych murach to by sobie waly z ziemi usypali w kolo domow i juz..

wieze mozna bylo z malych elementow dobudowac - nie ma ku temu przeszkody..

okrety wojenne tez budowano kilka lat i gdyby wytrzymalosc nie miala znaczenia to by nie powstaly okrety liniowe o tak grubych kadlubach ze kule armatnie odbijaly sie od nich.. (analogia do zamkow)

Widze zue walka na "+" i "-" trwa :rotfl: nie wazna tresc ale stanowisko.. jak w zyciu LOL!

i kolejny raz bo widze ze nie dociera - odnosnie naturalnych ciagnikow - oni mogli by i mamuty posiadac, ale probklem z Baalbek jest taki ze tam nie bylo miejsca na wykorzystanie tradycyjnego "ciezkiego sprzetu"!

Użytkownik manitoris edytował ten post 28.03.2012 - 18:49

  • 0

#145

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobra to odpisuję, chociaż niechętnie. Rozkładasz moje posty na pojedyncze zdania. To powoduje, że traci się kontekst i cały sens mojego przekazu. Ponadto odpowiadasz częściowo na fragment, który w dalszej części jest rozwinięty. I to rozwinięcie też komentujesz. A dodatkowo jest to irytujące.

I co z tego? Zgodnie z twoim rozumowaniem to dzisiaj kościoły/meczety/synagogi powinny być zbudowane z bloków kamiennych...


Synagogi, kościoły itp. to obiekty przeznaczone do kultu religijnego w którym odbywają się nabożeństwa, ceremonie etc, więc tam przychodzą ludzie w przeciwieństwie do piramid. Jeżeli piramida miała być grobowcem dla faraona to po jej wybudowaniu, wstawieniu ciała faraona, już nikt tam więcej nie wchodził. Oczywiście złodziei i archeologów nie liczę. Mówiąc krótko:obiekt nie był użytkowany w ten sposób jak kościół czy synagoga.
Kościoły jeszcze w XIX wieku były budowane z dużych kamieni, tak jak ten kościół we wsi osiek, częściowo zbudowany w ten sposób a częściowo z kamieni. http://www.urloplany...0bbbad32fa4.jpg Tutaj też http://zp.pl/Szachow...cza,artykul_197 W średniowieczu z takiego materiału budowano kościoły. Teraz się to zmieniło. Używa się tego samego budulca jak przy budowach domów.

Czyli ciężko wnieść 10 tonową skałę na 15 metrową wieżę obronną ale już łatwo tą samą skałę 3500 lat temu wnieść 140m na szczyt piramidy?


Po rampie było łatwiej. Przecież wznoszenie piramidy nie polegało na tym że po jej zboczu wciągano na linach kolejne bloki.

Niby czemu? Mieli piasek, żwir, wodę. Mogliby sobie zrobić cement a z drewna by zrobili formy. Mieliby masę betonu i nie musieliby niczego dźwigać.


No widzisz, taka zaawansowana cywilizacja z zasobem wiedzy przekazaną przez kosmitów nie potrafiła zrobić sobie betonu i z niego wybudować piramid. Gdybyś żył w tamtych czasach to byś podrzucił im taki pomysł. Kosmici widocznie nie znali betonu.

Fajny ale w te szpary to chyba cały legion by się zmieścił.


No co ty przecież te skały są dopasowane do tysięcznych części mm.

Ok ale co z tego O_o? Dzisiaj w kościele też nikt nie mieszka.


Aha czyli cały czas stoi pusty i nikt do niego nie wchodzi. W kościołach nie są odprawiane msze dla tysięcy ludzi. O tym już pisałem. Kościół trzeba oświetlić, ogrzać ozdobić witrażami. Chyba nie muszę mówić że piramidy tego nie potrzebowały.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 28.03.2012 - 20:45

  • -1



#146

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chciałbym nieco zboczyć z tematu, jeśli dyskutanci się zgodzą. Z tego, co widzę, zwolennicy teorii nieznanej zaawansowanej cywilizacji wyznaczają granice jej ingerencji w oparciu o wymiary i masę bloków skalnych. Kwestia ta jednak nie została jeszcze sprecyzowana.

Jeśli można, to poproszę o określenie, jakie największe bloki mogą być, według was, wytworzone i transporotowane przy używciu prostych narzędzi, a jakie będą wymagały użycia wpółczesnych tarcz do cięcia i podnośników hydraulicznych. Czy blok, powiedzmy, 150-tonowy to już za dużo dla grupy ludzi wyposażonych w brązowe piły i liny konopne lub skórzane? A może granica przebiega znacznie niżej? Pytam, bo chciałbym sprawdzić jakie inne, znane nam cywilizacje, w ramach waszej teorii, potrzebowały pomocy z zewnątrz.
  • 0



#147

MrOsamaful.
  • Postów: 550
  • Tematów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dobra to odpisuję, chociaż niechętnie. Rozkładasz moje posty na pojedyncze zdania. To powoduje, że traci się kontekst i cały sens mojego przekazu. Ponadto odpowiadasz częściowo na fragment, który w dalszej części jest rozwinięty. I to rozwinięcie też komentujesz. A dodatkowo jest to irytujące.

Ciężko, żebym odpowiedział jednym zdaniem na tak długi post...


Synagogi, kościoły itp. to obiekty przeznaczone do kultu religijnego w którym odbywają się nabożeństwa, ceremonie etc, więc tam przychodzą ludzie w przeciwieństwie do piramid. Jeżeli piramida miała być grobowcem dla faraona to po jej wybudowaniu, wstawieniu ciała faraona, już nikt tam więcej nie wchodził. Oczywiście złodziei i archeologów nie liczę. Mówiąc krótko:obiekt nie był użytkowany w ten sposób jak kościół czy synagoga.

A skąd taka pewność, że tam nie wchodzili?

Kościoły jeszcze w XIX wieku były budowane z dużych kamieni, tak jak ten kościół we wsi osiek, częściowo zbudowany w ten sposób a częściowo z kamieni. http://www.urloplany...0bbbad32fa4.jpg Tutaj też http://zp.pl/Szachow...cza,artykul_197 W średniowieczu z takiego materiału budowano kościoły. Teraz się to zmieniło. Używa się tego samego budulca jak przy budowach domów.

Ty tak na serio z tym, że te kamienie są duże? One są niewiele większe od zwykłych cegieł i na pewno nie ważą więcej niż 5kg...

Po rampie było łatwiej. Przecież wznoszenie piramidy nie polegało na tym że po jej zboczu wciągano na linach kolejne bloki.

To w średniowieczu nie mogli już sobie rampy zrobić albo zbudować jakiegoś rusztowania?



No widzisz, taka zaawansowana cywilizacja z zasobem wiedzy przekazaną przez kosmitów nie potrafiła zrobić sobie betonu i z niego wybudować piramid. Gdybyś żył w tamtych czasach to byś podrzucił im taki pomysł. Kosmici widocznie nie znali betonu.

Nie świadczy to o tym, że nie znali betonu. Świadczy co najwyżej o tym, że wygodniej im było zbudować piramidę z ciężkich bloków skalnych niż luzem sobie odlać bloki z betonu...


No co ty przecież te skały są dopasowane do tysięcznych części mm.

Powiedz mi kiedy mam się zacząć śmiać.


Aha czyli cały czas stoi pusty i nikt do niego nie wchodzi. W kościołach nie są odprawiane msze dla tysięcy ludzi. O tym już pisałem. Kościół trzeba oświetlić, ogrzać ozdobić witrażami. Chyba nie muszę mówić że piramidy tego nie potrzebowały.

Ale w czym to przeszkadza, że trzeba kościół ozdobić witrażami i go ogrzać? Przecież wg ciebie nie ma najmniejszego problemu żeby zrobić wycięcia w granicie więc żadnych problemów z zamontowaniem witrażu i grzejników nie powinno być. Nawet dziury na witraże mogliby sobie zrobić bo to przecież łatwizna, posypujesz piaskiem, trzesz kamień miedzią, polewasz wodą. Chyba tak to szło nie?

Użytkownik MrOsamaful edytował ten post 28.03.2012 - 21:12

  • 1

#148

AnkylDankan.
  • Postów: 81
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale w czym to przeszkadza, że trzeba kościół ozdobić witrażami i go ogrzać? Przecież wg ciebie nie ma najmniejszego problemu żeby zrobić wycięcia w granicie więc żadnych problemów z zamontowaniem witrażu i grzejników nie powinno być. Nawet dziury na witraże mogliby sobie zrobić bo to przecież łatwizna, posypujesz piaskiem, trzesz kamień miedzią, polewasz wodą. Chyba tak to szło nie?


Może zastosujmy to w odwrotną stronę również. Czemu piramidy są z tak małych bloków zrobione, nie łatwiej byłoby wyciąć jeden wielki blok w kształcie piramidy i go ustawić? Po co ta zaawansowana cywilizacja się rozdrabniała na bloczki wogóle. Przecież nie cięty kamień ma większą wytrzymałość. I dlaczego użyli kamienia który był akurat na miejscu?

Poza tym ponawiam pytanie o zastosowanie łuków przy budowie piramid.

Użytkownik AnkylDankan edytował ten post 28.03.2012 - 22:20

  • 0

#149 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Użyli maxymalnie największych bloków jakie byli w stanie przetransportować

Jeśli można, to poproszę o określenie, jakie największe bloki mogą być, według was, wytworzone i transporotowane przy używciu prostych narzędzi, a jakie będą wymagały użycia wpółczesnych tarcz do cięcia i podnośników hydraulicznych. Czy blok, powiedzmy, 150-tonowy to już za dużo dla grupy ludzi wyposażonych w brązowe piły i liny konopne lub skórzane?


Wykuć to i można całą górę, gorzej z transportem, wystarczy spojrzeć na sklane miasto Petra w Jordanii, całe wykute w ogromnych skałach.
  • 0

#150

MrOsamaful.
  • Postów: 550
  • Tematów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może zastosujmy to w odwrotną stronę również.

Czemu nie, tylko nie widzę w tym sensu, a na bezsensowne pytania są bezsensowne odpowiedzi.

Czemu piramidy są z tak małych bloków zrobione

Bo nie z tak dużych.

nie łatwiej byłoby wyciąć jeden wielki blok w kształcie piramidy i go ustawić?

Nie łatwiej.

Po co ta zaawansowana cywilizacja się rozdrabniała na bloczki wogóle.

Bo się nie rozdrabniała na stożki.

Przecież nie cięty kamień ma większą wytrzymałość.

Co to nie cięty kamień? Znam tylko niecięty kamień.

I dlaczego użyli kamienia który był akurat na miejscu?

Bo nie użyli kamienia, który nie był akurat nie na miejscu.

Poza tym ponawiam pytanie o zastosowanie łuków przy budowie piramid.

Robili zawody kto strzeli z łuku w najwyższy blok na piramidzie.

A tak pozatym to nie wogóle tylko w ogóle, nie "nie cięty" tylko niecięty -.-....




Według mnie maksymalny ciężar do przetransportowania w starożytnych czas to jakieś 100-200ton. Powyżej tej wagi drewno powinno zacząć się zgniatać na placek.

Użytkownik MrOsamaful edytował ten post 28.03.2012 - 22:52

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych