Skocz do zawartości


Zdjęcie

Za Plutonem jest olbrzymia planeta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Czy za Plutonem są jeszcze jakieś planety? Odpowiedź na to pytanie przyniosły dane z Teleskopu WISE. Na krańcach Układu Słonecznego jest planeta i to naprawdę olbrzymia. Co już o niej wiemy? Dwoje astrofizyków, Daniel Whitmire i John Matese z Uniwersytetu Luizjany w Lafayette, przeanalizowali dane pochodzące z Kosmicznego Teleskopu WISE, którego zadaniem było katalogowanie nowych komet i planetoid.

Okazuje się, że na krańcach naszego Układu Słonecznego, w zewnętrznej części Obłoku Oorta, znajduje się gazowa planeta czterokrotnie większa od Jowisza. Nadano jej nazwę Tyche (mitologiczna bogini szczęścia, losu i fortuny). Jej orbita jest oddalona od Słońca 15 tysięcy razy w porównaniu z orbitą Ziemi i 375 razy w porównaniu z Plutonem, najdalszym znanym dużym obiektem w naszym Układzie Słonecznym. Jak każda planeta gazowa, nie posiada ona skalistej powierzchni, a jedynie jest kulą wodoru i helu z charakterystycznymi pasami chmurowymi.

Z pewnością posiada też ona liczne księżyce, którymi są planetoidy przejmowane z Obłoku Oorta. Szczegółowe dane na temat nowej planety naukowcy przekażą w kwietniu. Jednocześnie zgłosili obiekt do Międzynarodowej Unii Astronomicznej, aby uznać go za dziewiątą planetę.

Tutaj jednak może się pojawić problem, ponieważ nie do końca wiadomo skąd wzięła się Tyche. Według jednej z teorii jest ona obiektem zapożyczonym z innego układu planetarnego. Mogła zostać ściągnięta siłą grawitacji Słońca, a wcześniej obiegała obcą gwiazdę. Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, ale pewne jest, że w najbliższych latach poznamy znacznie więcej szczegółów na temat obiektów znajdujących się poza orbitą Plutona, nie tylko z powodu planowanego wyniesienia na orbitę nowych potężnych teleskopów, lecz także dlatego iż w kierunku zdegradowanej planety, Plutona, zmierza już sonda New Horizons.

twojapogoda.pl
  • 6



#2

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Istnienie tej planety już dawno było brane pod uwagę, a nic nowego, prócz enigmatycznej wzmianki o odpowiedzi przyniesionej przez WISE, w tym "newsie" nie widzę.

Mam nadzieję, że twojapogoda.pl z braku tematów nie odgrzała po prostu starego kotleta.
  • 0



#3

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Hipoteza Tyche ma jednak pewien słaby punkt. Konwencjonalna teoria zakłada, że istniejący w Obłoku Oorta gazowy gigant powinien wypychać komety z jego wewnętrznej części. Tego jednak nie zaobserwowano"

http://wolnemedia.ne...sz-brat-slonca/

Użytkownik Carmel edytował ten post 10.02.2012 - 15:04

  • 0



#4

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sprawa opisana jest na Wikipedii pod hasłem "Tyche (planeta)". Z tego, co można tam przeczytać, wynika raczej, że istnienie tej planety jak dotąd nie zostało potwierdzone i póki co jest jedynie hipotezą dwóch naukowców, którzy obliczali trajektorie komet zza obłoku Oorta i analizowali zdjęcia z WISE'a. Odsyłam do Wiki po szczegóły.
  • 0

#5

jamstirling.
  • Postów: 95
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sam oblok Oorta, jest bardzo tajemniczy. Predzej czy pozniej, cos tam odkryja (planete karlowata). Giganta wielkosci Jowisza, raczej bym sie nie spodziewal.
  • 0

#6

lukasz245.
  • Postów: 89
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

śmiech na sali , znajdują setki planet poza "naszym" układem słonecznym i to planet niemalże gotowych do zamieszkania a nie wiedzą co jest w "naszym" układzie , to tak jakby siedziec w oknie patrzec przez lornetkę po sąsiadach a nie wiedzieć co sie na własnym podwórku :mrgreen:

Użytkownik lukasz245 edytował ten post 10.02.2012 - 22:49

  • -2

#7

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

lukasz245@

Bo odnajdywanie planet w innych układach bazuje na innej technologii.

Mniej więcej taka sytuacja:

Noc, porozrzucałem w Twojej okolicy latające piłki, niektóre są białe inne ciemne. Te białe wykryjesz niemal natychmiast, te ciemne po dłuższym badaniu. Natomiast tych ciemnych poza zasięgiem latarki nie jesteś w stanie odkryć.

W tej samej chwili to ja stoję 100 metrów od Ciebie i świece latarką. Jeśli piłka przeleci przez promień latarki natychmiast zobaczysz krótką przerwę w świeceniu.

Taka jest mniej więcej różnica między szukaniem obiektów w Obłoku Orta, a innymi gwiazdami.
  • 0



#8

lukasz245.
  • Postów: 89
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hehe dzięki za minusa :P

wiem mniej więcej na czym polega wyszukiwanie planet w dalekiej przestrzeni tylko ciekawi mnie dlaczego szukają czegoś gdzies "tam" skoro nie wiedzą dokładnie co jest "tu" , nie twierdzę ze mnie to nie cieszy bo kazdą taką wiadomość czytam niemalże z rumieńcami


ps może to ta owiana mistycyzmem planeta zwana Nibiru , spóznia się bo korki były :mrgreen: :mrgreen:

Użytkownik lukasz245 edytował ten post 11.02.2012 - 23:11

  • -1

#9

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najnowsze badania pokazują, że w naszym Układzie Słonecznym może znajdować się jeszcze jedna planeta, która znajduje się zbyt daleko by była łatwo dostrzegalna za pomocą teleskopów. Owa planeta wpływa grawitacyjnie na obiekty z pasa Kuipera, czyli obszaru rozciągającego się za orbitą Neptuna.

Obiekty pasa Kuipera składają się głównie z lodu, lecz można tam też znaleźć kilka planet karłowatych.

Należy do nich a przykład Pluton, dawniej uważany za 9 planetę Układu Słonecznego. Przy średnicy 2300 kilometrów jest on jednym z największych i najjaśniejszych obiektów jakie w pasie Kuipera można znaleźć.

Według Rodneya Gomesa z Narodowego Obserwatorium Brazylii w Rio de Janeiro, około 12 obiektów, w tym duża planetoida Sedna, poruszają się po dziwnych orbitach, które bardzo odbiegają od tego jak powinny one wyglądać, biorąc pod uwagę grawitacyjny wpływ znanych nam planet.

Zjawisko to może być powodowane przez kilka różnych czynników lecz najbardziej prawdopodobne jest istnienie tam ukrytego obiektu o masie planety.

Aby dokładnie to sprawdzić Gomes przeanalizował orbity 92 obiektów z pasu Kuipera i porównał uzyskane wyniki z modelem komputerowym uwzględniającym szczegółowo grawitację.

Według Gomesa musi tam istnieć planeta wielkości Neptuna, czyli około czterokrotnie większa od Ziemi, która orbituje w odległości około 225 miliardów kilometrów od Słońca.

Istnieje też druga ewentualność, jest to dużo mniejszy obiekt wielkości Marsa, który ma bardzo wydłużoną orbitę zbliżając się maksymalnie do Słońca na odległość 8 miliardów kilometrów (Pluton znajduje się w odległości ok. 6 miliardów kilometrów od Słońca).

Zdaniem astronoma może to być planeta, która została "wykopana” z własnego systemu i następnie nasze Słońce przechwyciło ją grawitacyjnie albo po prostu powstała ona dużo bliżej gwiazdy, a grawitacyjny wpływ innych planet wyrzucił ją z orbity.

Potwierdzenie znaleziska może być bardzo trudne. Niestety obliczenia Gomesa nie wskazują gdzie dokładnie się ona znajduje, więc nie wiadomo gdzie powinniśmy kierować teleskopy. Być może sonda New Horizons, która za kilka lat dotrze na skraj Układu Słonecznego rzuci nowe światło na tę zagadkę. www.twojapogoda.pl
  • 3



#10

XoooooX.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niezbyt dowierzam tym naukowcom. Jakim cudem wszystkie planety w układzie słonecznym powiązane są ze sobą tylko słą grawitacji? Przy takich odległościach przyciąganie grawitacyjne musiałoby być przepotężne. To wszystko musi w kupie trzymać jakaś inna znacznie potężniejsza siła, bądź zjawisko fizyczne którego jeszcze nie rozumiemy. Tak samo wmawią nam że księyc jest na uwiązaniu ponieważ siły odśrodkowe i przyciągania między ziemią a księżycem się równożą. Rozumiem mogą się równowayć w takiej skali milion lat, sto milionów ale nie kilka miliardów. Jakoś nigdy nie widziałem żeby w mniejszej skali (dwie stalowe kulki, dwa magnesy) takie doświadczenie trwało setki lat. Przeważnie jest to kilkadziesiąt obrotów i siła odśrodkowa robi swoje. Jedno ciało ucieka... A ten cyrk trwa miliardy lat.
  • -3

#11

Tesla.
  • Postów: 108
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

XoooooX - nie mam czasu dokładniej opisać, ale w wielkim skrócie: co miało uciec, uciekło w przestrzeń, co miało "spaść" na Słońce spadło, a to co było w równowadze zostało. Orbity i okres obiegu cały czas się zmieniają. Zależą one od masy obiektu i prędkości i to jednak grawitacja je trzyma a nie np. sznurki. Gorzej z wytłumaczeniem co to grawitacja.
  • 3

#12

XoooooX.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

XoooooX - nie mam czasu dokładniej opisać, ale w wielkim skrócie: co miało uciec, uciekło w przestrzeń, co miało "spaść" na Słońce spadło, a to co było w równowadze zostało. Orbity i okres obiegu cały czas się zmieniają. Zależą one od masy obiektu i prędkości i to jednak grawitacja je trzyma a nie np. sznurki. Gorzej z wytłumaczeniem co to grawitacja.

Wiesz odnoszę wrażenie że nie traktujesz mnie zbyt poważnie pisząc o tych sznurkach. Ogrom naszego układu planetarnego jest dla nas niewyobrażalny. Widziaem kiedyś dokument na którym facet jadąc na rowerze prezentował odległości i wielkości planet w nazym układzie. Załóżmy że słońcem była kula do kręgli. Oddalił się na 60 km i pokazał już nie pamiętam co, załóżmy kiwi. Chcesz mi powiedzieć że kula do kręgli oddziałuje na dystansie 60 km grawitacyjnie na kiwi? Bez żartów dżekson:)
Z tego co wyczytaem i obejrzałem nawet naukowcy głowią się co to wszystko trzyma w kupie. Głównym podejrzanym była czarna materia, ale jej istnienie jest już ponoć zdementowane

Użytkownik XoooooX edytował ten post 16.05.2012 - 12:23

  • -1

#13

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uczył byś się troche na fizyce albo chociaż miałbyś troche wyobraźni to byś uwierzył a tak masz problem.

Porównywanie kuli do kręgli i kiwi do planet us...
  • 0



#14

XoooooX.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uczył byś się troche na fizyce albo chociaż miałbyś troche wyobraźni to byś uwierzył a tak masz problem.

Niesłychanie wyczerpująca odpowiedź podparta mocnymi argumentami i to osoby która ma taką reputację na forum a na dodatek ma niewiele do powiedzenia. Na takich nic nie wnoszących postach dorobiłeś się tej reputacji? Jestem studentem matematyki, z fizyką miałem wiele do czynienia jak również z mechaniką to taka informacja dla ludzi którzy myślą że jestem jakimś tumanem.
  • -2

#15

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Reputacja nie ma tu nic do rzeczy. Zrób własne obliczenia i udowodnij całemu światu, że przez tyle lat naukowcy mylili się.
A udowadniać nie musze ponieważ już dawno zostało to udowodnione i poparte argumentami.
Jestem studentem szkoły medycznej, czy to czyni ze mnie autorytet w sprawach medycznych ?

Użytkownik BrainCollector edytował ten post 16.05.2012 - 13:16

  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych