Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dinozaury w starożytnej świątyni w Kambodży


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#16

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dlaczego w ogóle w artykule jest stwierdzenie, że dinozaury miały żyć w czasie tworzenia świątyni? Prędzej już rzeźbiarz wyrzeźbiłby tego stegozaura na podstawie jakiegoś innego sztucznego wizerunku, a nie oryginału.
Aha, i mnie też zaintrygowały te rysunki uczniów szkoły artystycznej :D Równie dobrze mogliby to być uczniowie przeciętnej podstawówki...
No i ten doklejony "badacz". Na pierwszym zdjęciu, na które uwagę zwrócił Polaco widać brak cienia pod tym panem. Oszukał prawa fizyki?
Nie powinniśmy też chyba zbytnio czepiać się określonego gatunku dinozaura, tj. stegozaura. W końcu było wiele gatunków o wspólnych cechach, na pewno znalazłby się jakiś z takimi płytami (czy jak to nazwać) na grzbiecie i przy tym z dużym łbem.
I jeszcze jedno - ciężko byłoby wyrzeźbić ten wizerunek na podstawie samych kości, bo zdaje się, że te "płyty" na grzbiecie rozkładały się po śmierci zwierzęcia, nie tak jak szkielet.
No chyba, że to po prostu liście... :) Tylko na wizerunkach innych zwierząt nie widać tego typu dodatków. Ale jest też Fotoszop. Skoro doklejono "badacza", to może i zwierzaczka?

@ Vaherem pode mną :)

Więc co do płyt się myliłem. Myślałem, że to było coś na zasadzie jakichś chrząstek czy coś takiego :)

Użytkownik Mischakel edytował ten post 16.01.2012 - 17:51

  • 0

#17

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ukasy, nie przeczytałeś dokładnie wszystkich postów - gdzieś padło wyjaśnienie, iż w rzeczywistości płyty kostne to liście. Nosorożce żyły w końcu na terenach podmokłych, gęsto zalesionych.

Mnie osobiście satysfakcjonuje wyjaśnienie, iż jest to nosorożec indyjski - byłoby bardzo dziwne, gdyby tak duże zwierze nie zostało umieszczone na płaskorzeźbach. Tym bardziej, że:

W krajach południowej Azji panuje przekonanie, że wszystko co pochodzi od nosorożca, ma właściwości cudowne i lecznicze, w szczególności jego róg i krew.


Cytat za Wikipedią, oczywiście ;) Sprawdziłem też zasięg historyczny występowania nosorożca indyjskiego i niestety nie występował on w Kambodży. Żył tam jednak pochodzący z tej samej rodziny nosorożec jawajski.

Mam nadzieje, że nie sparzysz się taki dość sceptycznym przyjęciem tematu i będziesz tłumaczył kolejne artykuły.

Edit:
Mischakel
Otóż płyty nie rozkładały się po śmierci, przetrwały one w formach skamielin, co nie zmienia faktu iż pierwsze rekonstrukcje stegozaura zakładały, że płyty "leżały" na ciele zwierzęcia, tworząc coś w rodzaju pancerza. Byłoby dziwne, gdyby artyści z Kambodży potrafili poprawnie zrekonstruować szkielet tak dawno wymarłego stworzenia, skoro nie potrafili tego kiedyś naukowcy...

Użytkownik Vaherem edytował ten post 16.01.2012 - 16:13

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych