Skocz do zawartości


Zdjęcie

Burze w styczniu nawiedzające Polskę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Witajcie.

Dzisiaj około godziny 23:30 siedziałem sobie w wychodku czytając "Grę o Tron", ale uciekłem, gdy zaczęło przygasać światło. Telewizor także przygasał, jak i zegarek elektroniczny, który nawet zresetował się, jak to zawsze się dzieje w przypadku odłączenia go od zasilania. Przyznam, że zupełnie dla jaj strzeliłem "idzie burza".

Jak się okazało, owe spadki napięcia miały miejsce w niemal całym mieście. Kumpel narzeka do tej pory, że filmu nie może oglądać, koleżanka denerwuje się bo jej się router co chwila wyłącza. Sprawdzałem różne radary pogodowe i odkryłem, że w Polsce minionego dnia (12 stycznia) miały miejsce burze!

Sygnały mam z okolicy Zielonej Góry, z Łodzi a także z Suwałk. Ja mieszkam w Mińsku Mazowieckim (~40km w kierunku wschodnim od Warszawy)

Przed chwilą kolega na facebooku stwierdził, że ok. 23:30 (a więc wtedy, gdy siedziałem w "czytelni") się błyskało. Potwierdził to także mój brat, który wcześniej uznał to za refleksy z telebimów ledowych z centrum miasta (odbija się cholerstwo na chmurach i jak dają jakąś jasną reklamę to widać z daleka) i nie wspomniał o tym wcześniej. Wtedy wpadłem na pomysł, że może to być efekt jakiegoś CME.


Jeśli jednak u kogoś w ostatnich kilku dniach przeszła burza, niech da znać ;) W przeciwnym wypadku można monitorować słońce. Pozdrawiam.

Użytkownik Box edytował ten post 13.01.2012 - 00:19

  • 0

#2

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Normalne to chyba nie jest :P
U mnie niestety cisza ale z tego co wskazuje blids w okolicach Katowic było kilka wyładowań.
Może to przez zmianę biegunów strefy klimatyczne się przesuwają. W Indiach teraz tez są niezłe anomalie,mróz i opady śniegu.

Jak by kogoś interesowało linki do stronek rejestrujących wyładowania atmosferyczne:
http://www.industry....n/spion_pl.aspx
http://www.gdziejestburza.pl/

Użytkownik kudlaty88 edytował ten post 13.01.2012 - 00:19

  • 1



#3

mdf.
  • Postów: 66
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mieszkam w okolicach Ostródy. Nie widziałem burzy, ale mój windowsowy wskaźnik pogody właśnie ją pokazuje. Możliwe, że jest gdzieś w okolicy. Też się zdziwiłem, bo o tej porze roku to nienormalne.
  • 0

#4

Maro.
  • Postów: 210
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

te kilka wyładowań w Katowicach widziałem więc potwierdzam :) Dosyć mocne były. Od tamtej pory ostro wieje.
  • 0

#5

Axote.
  • Postów: 152
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wczoraj około godziny 16, słyszałem "grzmoty" z Warszawy, aczkolwiek nie widziałem błysków... Dziwna sytuacja.
  • 0

#6

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mieszkam w Polkowicach, było widać błyski, obyło się bez grzmotów.

http://www.tvnmeteo....ptos,65357.html ciekawe

Użytkownik Carmel edytował ten post 13.01.2012 - 07:46

  • 0



#7

lares.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W Olsztynie/okolicach także przeszła lekka burza - dość mocno błyskało, ale krótko. Około godziny 23
  • 0

#8

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli jednak u kogoś w ostatnich kilku dniach przeszła burza, niech da znać ;) W przeciwnym wypadku można monitorować słońce. Pozdrawiam.


Burze w Polsce były wynikiem przejścia przez nasz kraj dość gwałtownego jak na tą porę roku frontu atmosferycznego, który oddzielał dwie różne masy powietrza - a nie aktywności słonecznej. Jeszcze gwałtowniejszy front burzowy, związany z orkanem Cyryl, przeszedł w styczniu 2007 roku - a więc wtedy, gdy słoneczko sobie smacznie spało. Przy tamtym zdarzeniu, wczorajsze burze nie są warte nawet wspomnienia.
http://pl.wikipedia..../Huragan_Kyrill

Użytkownik pdjakow edytował ten post 13.01.2012 - 07:55

  • 0

#9

sebcio.
  • Postów: 132
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Zjawisko jak najbardziej normalne dla Polski, sam taką widziałem kilka lat temu w styczniu, nieczęste w Polsce ale normalne. Wszędzie widzicie zjawiska paranormalne???
  • -2

#10

Slaw.
  • Postów: 127
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mieszkam w Częstochowie. Burza była u mnie w zeszłym tygodniu. Co prawda "huknęło" chyba tylko z 4-5 razy, ale naprawdę porządnie.
  • 0

#11

exio.
  • Postów: 492
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Też mieszkam w Częstochowie i trzeba dodać, że oprócz huków i przeraźliwej czarnej chmury nadchodzącej z zachodu niczym lipcowa wichura to także się błyskało. Dziwny obrazek to był, pierwszy raz w życiu widziałem takie grzmoty i błyski w styczniu.
  • 0



#12

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

bo to wogole dziwny styczen jest! Takie burze w stosunku do obecnie panujacych temperatur i wilgotnosci powietrza - ogolnie warunkow pogodowych to nic nadzwyczajnego.. ptaki tez ciwerkaja jakby zaczynala sie wiosna, wiec chmury maja robic inaczej?
  • 2

#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Też miałam wczoraj o 24 burzę która zaskutkowała brakiem prądu do godziny 11 rano ale nie powiem, żeby mnie to zdziwiło. Od dłuższego czasu obserwuję co się dzieje z pogodą i tylko czekałam aż i moją okolicę nawiedzi burza. Od początku roku przez terytorium Polski przeszło już kilka słabych burz (najładniejsza narodziła się chyba nad Wrocławiem 4 stycznia) a nasi zachodni sąsiedzi doświadczyli 2 najprawdziwszych linii szkwału (struktura podobna do wczorajszej ale z ogromną ilością wyładowań, u nas wyładowań było mało). Przyznam, trochę to dziwne ale same burze są jedynie skutkiem anomalii pogodowych z którymi mamy do czynienia tej jesieni/zimy. Przełom 2011 i 2012 roku jest wyjątkowo ciepły i obejmuje nietypowo gwałtowne jak na tą porę roku zmiany pogody więc burze to naturalna kolej rzeczy.

Pytanie nie dlaczego wystąpiły burze ale skąd ta nagła zmiana klimatu. Nie żebym się nie cieszyła - nigdy nie lubiłam mroźnych i białych zim - ale kurcze, praktyczny brak śniegu od września do połowy stycznia nie jest normalny.
Wczorajsze przejście frontu sygnalizuje nadejście oziębienia ale wątpię by potrwało ono więcej niż tydzień. Jeżeli nawet spadnie śnieg nie utrzyma się zbyt długo. Nie ma warunków.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 13.01.2012 - 12:51

  • 1



#14

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zeszłej nocy w okolicach białegostoku była silna burza. Jak na styczen nie jest to jakoś specjalnie naturalne, ale różne warunki bywają.
  • 0

#15

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pytanie nie dlaczego wystąpiły burze ale skąd ta nagła zmiana klimatu. Nie żebym się nie cieszyła - nigdy nie lubiłam mroźnych i białych zim - ale kurcze, praktyczny brak śniegu od września do połowy stycznia nie jest normalny.
Wczorajsze przejście frontu sygnalizuje nadejście oziębienia ale wątpię by potrwało ono więcej niż tydzień. Jeżeli nawet spadnie śnieg nie utrzyma się zbyt długo. Nie ma warunków.



Właśnie owe burze były niejako zwiastunem tego, że pogoda się zmienia. Juz dziś na sporym obszarze kraju przechodzą przelotne (lecz czasem intensywne) opady śniegu, a temperatura znacznie spadła. W kolejnych dniach temperatura spadnie jeszcze bardziej i w wielu miejscach zrobi się biało. Pytanie tylko na jak długo. Model GFS sugeruje dość ostrą zimę, zaś ECMWF krótką i raczej ciapowatą.

Użytkownik pdjakow edytował ten post 13.01.2012 - 13:51

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych