Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naukowcy tworzą super-mysz.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#16

Grumkin.
  • Postów: 58
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałem jednak zauważyć, że co by sanitariusz nie zrobił to i tak szanse na przeżycie żołnierz ma małe, bo urwanie nogi to również przerwanie t. udowej (lub ramiennej/pachowej w przypadku ręki) i domyślam się, że znalezienie jej i szybkie podwiązanie w celu zatamowania krwawienia, przy tego typu urazie, jest ciężkie (jedyny ratunek opaska uciskowa, ale to zależy gdzie się dostanie).

A to akurat jest dyskusyjne :roll: Jasne, że jak komuś urwie nogę przy samym tyłku to idzie do piachu. Jednak Amerykanie wymyślili na to niezły sposób. Każdy żołnierz ma opaski uciskowa, o ile dobrze pamiętam, zamontowane w ramach ekwipunku. W razie postrzału/urwania nogi etc. opaskę zaciska sam zainteresowany, albo koledzy. Następnie chłopaki mają takie śmieszne urządzenie, które wbija się delikwentowi w mostek. Jest tak skonstruowane, że w zasadzie poszkodowany może to sobie zrobić sam i niewiele czuje. Ba, oni ćwiczą na sobie samych na sucho. W każdym razie służy to do domostkowej transfuzji: po wbiciu igły żołnierz kładzie się na torbie z solą fizjologiczną, która uzupełnia utratę płynów. Potem go się wiezie do szpitala, tam go pobieżnie łatają, a następnie pakują w samolot do Niemiec, gdzie w normalnym szpitalu nogę przyszywają i voila :D Wojna jest motorem medycyny ;) Jasne, że te algorytmy postępowanie nie są w 100% skuteczne, ale mocno zmniejszają śmiertelność. Nawet przy urwanych kończynach. Zresztą wbrew pozorom po wdepnięciu na ładunek wybuchowy noga wcale nie fruwa sobie zwykle oddzielnie, tylko wisi na różnych strzępach.
  • 0

#17

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Napisałem o opasce uciskowej :) Tylko sprowadza się to wciąż do tego, że postrzał w nogę, zazwyczaj eliminuje delikwenta z dalszej walki (no już nie mówię o akcjach cqb, gdzie ponoć po serii z mp5 w klatę ludzie (terroryści) potrafili jeszcze oddać kilka strzałów)
  • 0

#18

Grumkin.
  • Postów: 58
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiem, że napisałeś i nie neguję że postrzał w nogę zwykle wyłącza z walki. Tak tylko ciekawostkę postanowiłem wrzucić ;) Żeby nie było, że mój jedyny wkład w forum to jeżdżenie po medycynie alternatywnej :P

AŻeby nie było offtopu, w kwestii takiego ulepszania, to ktoś tam napisał, że serce też się dostosuje do zwiększonych potrzeb. Wydaje mi się, że niestety nie bardzo. O ile mięsień może się rozrosnąć, o tyle ciężko będzie z jego dotlenieniem: tętnice wieńcowe się nie zmienią, a zapotrzebowanie wzrośnie, także przy pełnym wykorzystaniu swoich możliwości taki żołnierz miałby bóle wieńcowe zapewne.
  • 0

#19

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A ja bym poszedł o krok dalej. Przecież ten gen blokujący nadmierny rozrost mięśni po coś jest. Większość dużych tętnic, nerwów i żył biegnie pod mięśniami, więc ich nadmierny rozrost mógłby spowodować zwężenie światła żył głębokich (żylaki murowane), tętnic (myślę, że ich grube ściany i ciśnienie w nich panujące nic by nie pomogło na nacisk dużych mięśni np. uda lub goleni) i uciski na nerwy. Oczywiście nie jestem jeszcze lekarzem więc to tylko moje domysły i jeśli mijam się z prawdą to przepraszam i proszę mnie uświadomić ;)
  • 0

#20

Grumkin.
  • Postów: 58
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja bym poszedł o krok dalej. Przecież ten gen blokujący nadmierny rozrost mięśni po coś jest. Większość dużych tętnic, nerwów i żył biegnie pod mięśniami, więc ich nadmierny rozrost mógłby spowodować zwężenie światła żył głębokich (żylaki murowane), tętnic (myślę, że ich grube ściany i ciśnienie w nich panujące nic by nie pomogło na nacisk dużych mięśni np. uda lub goleni) i uciski na nerwy. Oczywiście nie jestem jeszcze lekarzem więc to tylko moje domysły i jeśli mijam się z prawdą to przepraszam i proszę mnie uświadomić ;)

Może i tak, ale kogo obchodzi, czy jego super żołnierz będzie miał żylaki :P Z drugiej strony są ludzie, którzy mają mocno rozbudowaną tkankę mięśniową w wyniku treningu i jakoś żyją i zdaje się nie mają problemów z sercem. A może i mają? Sam nie wiem. Poza tym siła nie musi być równoznaczna z wielkimi bułami ;) Zresztą u ludzi też zdarzają się przypadki defektów genetycznych, które dają większą siłę : http://abcnews.go.co...=1#.TvXqOdT4V2A

Tu wskazują na jeszcze jeden problem: ścięgna. W modelu mysim nie dawały sobie rady z silniejszymi mięśniami.

Użytkownik Grumkin edytował ten post 24.12.2011 - 16:13

  • 0

#21

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Odkopuję trochę, bo nie zauważyłem tego wpisu wcześniej :)

Przecież większość osób, które bierze sterydy ma potem problemy z serduchem. Nie wiem czy to jest spowodowane związkami chemicznym w nich zawartymi czy właśnie nadmiernym rozrostem tkanki mięśniowej, jednak tak jest.

Co do żylaków, to u już u siłaczy są bardzo częste (patrz Pudzianowski). Ma na rękach nawet, a to już rzadkość :P
  • 0

#22

Grumkin.
  • Postów: 58
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odkopuję trochę, bo nie zauważyłem tego wpisu wcześniej :)

Przecież większość osób, które bierze sterydy ma potem problemy z serduchem. Nie wiem czy to jest spowodowane związkami chemicznym w nich zawartymi czy właśnie nadmiernym rozrostem tkanki mięśniowej, jednak tak jest.

Co do żylaków, to u już u siłaczy są bardzo częste (patrz Pudzianowski). Ma na rękach nawet, a to już rzadkość :P


To jest chyba działanie sterydów: powodują podwyższenie ciśnienia, a poza tym przerost mięśni, przypuszczam że mięśnia sercowego też, a to nie jest zbyt zdrowe, jak można się domyślać, bo zaburza rozkurcz.
  • 0

#23

Hippo.
  • Postów: 350
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bez powodu natura nie zablokowała tego genu, napewno na zdrowiu ludzi by się odbiło zwłaszcza że teraz ludzie którzy ostro walą na siłowniach, szprycują się sterydami długo nie pożyją bo serce wysiada, bo jakoś trzeba tą górę mięśni dotleniać...
  • 0

#24

ptaq.
  • Postów: 303
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli taki gen zablokowałoby się dziecku w bardzo młodym wieku, to podejrzewam, że jakoś by sobie poradziło z dotlenieniem (młody organizm bardzo dobrze się regeneruje i przystosowuje, więc na bank byłoby mu łatwiej przeżyć niż dorosłemu człowiekowi (już nawet około 20-25 r.ż.), który już tak dobrze się nie przystosuje i mięśnie będą faktycznie niedotlenione i możliwe że wystąpią inne problemy.
W sumie zwykłe niedotlenienie mięśni skutkuje zakwasami, więc wyobraźcie sobie takie mega-zakwasy po dłuższym wysiłku:D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych