Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1

Emaleth.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jarosław Kaczyński zapewnił dziennikarzy, że "ma w sercu" sprawę budowy Świątyni Opatrzności Bożej, która powstaje w Warszawie. To jest inicjatywa wielka, historyczna. Powinna być skończona, powinniśmy traktować ją jako zadanie narodowe i, w ramach, które dopuszcza prawo - a takie ramy można znaleźć - ją wesprzeć - powiedział premier.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Świątynię Opatrzności Bożej odbyło się w maju 2002 roku. Sama budowa została zainaugurowana 23 listopada tego samego roku. Symboliczną "pierwszą łopatę" wbił wtedy w ziemię prymas Glemp. Sejm w lutym tego roku przeznaczył 20 mln zł na budowę tej świątyni.

Źródło: wiadomości wp.pl

20 mln zł to w porównaniu do budżetu narodowego nie tak znowu zatrważająco wysoka suma, jednak dla znakomitej większości z nas nadal niebotyczna, wręcz nieosiągalna. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że większość rodaków uważa ogromne narodowe świątynie za zbędne bałwochwalstwo. Wszak nie każdy do przeżywania mszy / nabożeństwa potrzebuje marmurowych schodów czy bursztynowego ołtarza...
A co Wy o tym myślicie, drodzy forumowicze?
  • 0

#2

Artemus.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kolejny powód do opłakiwania stanu kraju.

a takie ramy można znaleźć

Już publicznie przyznają się do naginania prawa...
  • 0

#3

Emaleth.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie od dziś, niestety. :-/
  • 0

#4

Halley.
  • Postów: 316
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ech... daj katolikowi ster... A moze tak mi raptem z 100.000 z budżetu przeznaczą, bo chcę sobie jakiś ładny domek wybudować!

Nóż się w kieszeni otwiera. :evilmad: :fist:
  • 0

#5

widmus.
  • Postów: 48
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to jest na moje głupie!! Dlaczego Polska faworyzuje i daje kase na kościuł jednej religi a innych nie -.- co to za sprawiedliwość jeżeli rząd chce sponsorować kośioły katolikom za 20 mln to niech każdej innej religi da chociaz po 1mln-.-

Ja nie jestem katolikiem,jestem protestanem ale mam do was (katolików) pytanie czy robi wam różnice to że ołtaż jest za 5mln a nie za 100 tys??
p.s wystarczyła by podstawowa znajomość Bibli żeby zauważyć ze te wszystkie pominki i obrazy to Bałwochwalstwo moge tu obrazić uczucia religijne kogos ale.... jeżeli sie zemna nie zgadzasz to daj mi wyjaśnienie dla tych wszystkich pominków itd (podstawą naszej wiary ma być Biblia wiec na niej opieraj swoje zażuty)
  • 0

#6

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jestem katolikiem i nie obraziłeś moich uczuć, dla mnie nie trzeba ołtaży za miliony, nawet zwykły drewniany krzyż wystarczy by się pomodlić. Lepiej, żeby te miliony rozdali potrzebującym, bo nie samą modlitwą człowiek żyje...
Z resztą mimo, że jestem katolikiem w wielu sprawach nie zgadzam się z KK, np. kult Maryjny i kult świętych.
widmus, mam do ciebie takie pytanie, religii protestanckich jest wiele odłamów, do jakiego ty należysz jeśli mogę spytać?
  • 0



#7

Emaleth.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

widmus, Polska "faworyzuje" katolików, ponieważ większość jej mieszkańców jest właśnie wyznania rzymskokatolickiego. Może to i nie do końca sprawiedliwe, ale takie są fakty.

mam do was (katolików) pytanie czy robi wam różnice to że ołtaż jest za 5mln a nie za 100 tys??

Otóż, to jest indywidualna sprawa każdego z nas - jednemu robi to różnicę, innemu nie. Pytanie, czyja postawa jest właściwa pozostawmy bez odpowiedzi...
A pomniki, obrazy i figury świętych rzeczywiście obiektywnie rzecz biorąc są bałwochwalstwem. Jednak jeżeli komuś takie bałwochwalstwo w czymś pomaga, to dlaczego ma być potępiane? Zresztą o tym dyskusja toczyła się już nie raz.
  • 0

#8

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

jeżeli komuś takie bałwochwalstwo w czymś pomaga, to dlaczego ma być potępiane? Zresztą o tym dyskusja toczyła się już nie raz.

Takie bałwochwalstwo jest zakazane przez Biblię, modląc się do obrazów łamiemy drugie przykazanie Boże, a więc IMO popełniamy grzech ciężki...
  • 0



#9

widmus.
  • Postów: 48
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

PIT jestem z kościoła Zielonoświątkowego
Emaleth... nie ma takiej opcji że pomaga.... to modlenie sie do Bawłanów
To tak samo jak modlenie sie do Józefa,Krzysztofa,Papieża to wszystko to grzech w Bibli wyraźnie pisze że jedynym pośrednikiem między ludźmi a Bogiem jest Jezus Chrystus
  • 0

#10

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Widmus, mimo że naleze do KK popieram twoje zdanie. Nie modlę się do świętych, a tym bardziej do papieża :mrgreen:
  • 0



#11

Emaleth.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie modlę się do świętych, a tym bardziej do papieża :mrgreen:

Dość dziwna praktyka, do tej pory słyszałam tylko modlitwy w intencji papieża, a nie do niego. A jeśli chodzi o bałwochwalstwo, myślałam raczej o komforcie psychicznym modlących się. To kwestia ich sumienia.
  • 0

#12

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiem, że nie modlimy sie do papieża, tylko w jego intencji, ale nawiązywałem do wypowiedzi widmusa
  • 0



#13

Emaleth.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Więc uściśliliśmy o co chodziło.
  • 0

#14

KIN4.
  • Postów: 103
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

przez lata czułem sie Katolikiem, wydaje mi sie nawet iż byłem bardzo wierzącym człowiekiem. Ostatnie lata, a dokładnie 4 jednak mnie oddaliły od Instytucji jaką jest KK. Nadal jestem wierzącym człowiekiem, wierzę w Boga, wierzę w Crystusa ale historia mówi sama za siebie. W Polsce podczas ostatnich wyborów Kaczor mocno walczył o głosy własnie Katolików. Teraz próbuje utrzyma te głosy sponsorując coś co ani Bóg, ani Chrystus, i duża większośc ludzi nie chciała by aby zostało zbudowane. PO Kiego Grzyba coś tak gigantycznego? Druga wierza Babel? Co to ma byc wogóle?. Tyle milinów można by zainwestowac w pomoc najbiedniejszym i w ten sposób mozna by było nawracac społeczeństwo. Polska państwo ortodoksyjnych chrześcijan, antysemitów, rasistów, nietolerancyjnych ludzi do tego w niedługim czasie w wiekszości niewykształconych bez własnego zdania ludzi robotów-tak ja to widzę. DLACZEGO DLA TAKIEJ ŚWIĄTYNI NASI RZĄDZĄCY NIE ZREZYGNUJĄ Z LIMUZYN, WYJAZDÓW WAKACYJNYCH, DIET POSELKSKICH, PALIWA, MIESZKAŃ......????!!! Idzie to z naszych podatków, a ja np jestem przeciwny!!!!!!
  • 0

#15

Emaleth.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Druga wierza Babel?

Rzeczywiście, trafne porównanie.
A z podatkami rzecz ma się tak: płacimy podatki praktycznie od wszystkiego, więc niebardzo mamy wpływ na to, jak nasze pieniądze zostaną wykorzystane.

DLACZEGO DLA TAKIEJ ŚWIĄTYNI NASI RZĄDZĄCY NIE ZREZYGNUJĄ Z LIMUZYN, WYJAZDÓW WAKACYJNYCH, DIET POSELKSKICH, PALIWA, MIESZKAŃ......????!!!

Odpowiedź nasuwa się sama - bo mogą wydać na to pieniądze podatników, nie "własne".
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych