Skocz do zawartości


Jak radzić sobie ze zmęczeniem i stresem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Angel

Gość_Angel.
  • Tematów: 0

Napisano

Witam! W dzisiejszych czasach człowiek jest szczególnie narażony na zmęczenie, brak snu itp... dlatego postanowiłem założyć ten temat .Chciał bym żebyście opisali w nim w między innymi:
1. W jaki sposób radzicie sobie ze zmęczeniem tzn. co robicie (lub jakie środki zażywacie) żeby się "doładować"
2. Co robicie żeby wasz sen był efektywniejszy oraz jakie środki na sen bierzecie
3. Co robicie żeby się odstresować (techniki)
4. Z jakich środków korzystacie (jeśli korzystacie) by się odstresować np. herbatki, tabletki itp.

Dobra, jako że ja założyłem temat to mi wypada odpowiedzieć pierwszemu :))

1. Kiedyś piłem kawę ale jako że działa ona na mnie max 1 godz to przerzuciłem się na yerba mate z guaranom ta działa na mnie około 6 godz jest ona zdrowsza nie wywołuje uczucia suchości w ustach i jest smaczniejsza no bynajmniej dla mnie.
2. Przed pójściem spać wietrze pokój oraz pije herbatkę z biedronki pod nazwą "dobry sen" pomaga mi się zrelaksować i szybciej zasnąć
3. Medytacja zawsze gdy jestem zestresowany (przed czy po szkole) medytuje ok.15-30min dziennie
4. Tu wymieniona wcześniej herbatka z biedronki

P.S Proszę zwrócić uwagę na to że jestem nowy przepraszam za to jeśli dałem temat w złym dziale
P.S 2 Teraz jestem po 44 godzinnym braku snu więc przepraszam za wszelkiej maści błędy itp.

Użytkownik Angel edytował ten post 10.10.2011 - 11:56

  • 0

#2

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1. W jaki sposób radzicie sobie ze zmęczeniem tzn. co robicie (lub jakie środki zażywacie) żeby się "doładować"
2. Co robicie żeby wasz sen był efektywniejszy (jakie środki na sen bierzecie)
3. Co robicie żeby się odstresować (techniki)
4. Z jakich środków korzystacie (jeśli korzystacie) by się odstresować np. herbatki, tabletki itp

1. Kawa czasami jakiś napój energetyczny - ale to wyjątkowych okolicznościach.
2. Xanax
3. Najczęściej spotykam się z kimś komu mogę się wygadać, jeśli nie mam na to czasu (jestem zawalona nauką przykładowo) to zostaje mi tylko uczyć się i przeczekać stany napięciowe.
4. Xanax
  • 0



#3

pawlitto.
  • Postów: 181
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Więc tak:

1. Kawa
2. Seks
3. Seks
4. THC
5. :D
  • 2

#4

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1. Herbata biała lub zielona.
2. Czasami kawa z fajką.
3. Medytacja, zazwyczaj w ruchu ponieważ nie mam za bardzo czasu na siedzącą, jednak jeśli nadarzy się okazja to również, ale to raczej sporadycznie. Jednakże nie medytuje po to żeby się odstresować to jest jakby pozytywny skutek uboczny medytacji.
4. Rozmowa z drugim człowiekiem, szczera.
5. Granie na xboxie czy tez oglądanie filmów zajmuje umysł, ale to raczej doraźne rozwiązanie, skaczę grać, oglądać problemy i stres wracają.
6. Aktywność fizyczna.

Jeśli chodzi o zmęczenie to po prostu idę się przespać :P .

Użytkownik Ladd edytował ten post 10.10.2011 - 12:16

  • 0

#5

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1. akceptuje zmęczenie i nie pobudzam się zazwyczaj niczym ;p
2. śnie dobrze bez wspomagaczy - chociaż lubię oglądnąć chwilę tv w łóżku
3. słucham muzyki, inhaluje się :lol
4. thc, alkohol




ps. Ladd - medytacja w ruchu ? nie chciał bym robić of top ale zainteresowało mnie to powiem szczerze :roll:
  • 1

#6

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ładnie pierwsze posty wykazały pewną rzecz.

Mianowicie znaczna większość osób stwierdzająca, że ma jakieś problemy ze stressem ekscesywnie pije kawę, pali papierosy lub pije napoje energetyczne (których głównym składnikiem jest kofeina, czyli kawa pod inną nazwą).

A kawa (kofeina) to nic innego jak narkotyk, i jak każdy narkotyk po przedawkowaniu uzależnia, a skutków uzależnienia myślę, że nie trzeba wymieniać (między innymi zwiększona podatność na stress). Akceptowany ogólnie przez społeczeństwo, opinię publiczną, rząd i tak dalej, ale kawa to ciągle narkotyk.
Co do gloryfikowanego 'energetyzowania' przez kawę i napoje energetyczne - to ściema, czegoś takiego nie ma - koffeina po prostu tłumi percepcję ludzkiego umysłu do odczuwania zmęczenia (głównie potrzeby snu), po prostu na pewien czas nie odczuwamy zmęczenia, a potem za nadwyrężania organizmu 'płacimy'. Nie ma żadnego "picia energii" - jest tylko tłumienie uczucia zmęczenia.

Co do problemu snu - rozwiązanie jest tylko jedno - trzeba przestać brać udział w 'wyścigu szczurów', krótko pisząc, albo wkrótce wszystkim nam przyjdzie spać po 4 godziny, a pracować 20.
  • 1

#7

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ps. Ladd - medytacja w ruchu ? nie chciał bym robić of top ale zainteresowało mnie to powiem szczerze

Praktykowanie medytacja ma wprowadzić świadomość w odpowiedni stan, pozycja ciała nie jest tu istotna chociaż dla początkujących medytacja siedząca jest bardziej owocna. Jeśli na zewnątrz panuje spokój i cisza, a ciało nie porusza się, umysł nachodzi mniej bodźców które mogą podsycać myśli. Przez co łatwiej jest wejść w stan „nie myślenia”, czystego postrzegania.
W ruchu natomiast znacznie więcej dzieje się na zewnątrz przez co i umysł jest bardziej aktywny siłą rzeczy trudniej jest wprowadzić się w medytacyjny stan w czasie aktywnego spędzania czasu, ale jest to do zrobienia.
Powiedzmy myjesz ręce, w czasie mycia nie myślisz o tym co będzie jutro czy co było wczoraj, nie prowadzisz dialogów w wyobrażonych sytuacjach, nie fantazjujesz, a postrzegasz tego który to wszystko myśli, obserwujesz wodę która leci z kranu, czujesz zapach mydła i mokre dłonie, odczuwasz ciężar ciała, oddech i bicie serca, nie ogniskujesz świadomości na jednym, a otwierasz się na wszystkie bez określania ich po przez umysł, zatapiasz się w ich głębi. Nie można tego wyjaśnić za pomocą słów ponieważ opiera się to bardziej na doświadczeniu. To trochę tak jak bym miał opisać ci kolor np. czerwony.
Krótko mówiąc chodzi o to by być obecnym przy wykonywaniu najbardziej prozaicznych czynności, dla umysłu są one nudne, ale tylko dla umysłu.
  • 1

#8 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

1. Rano kawa, po południa czarna mocna herbata. Wieczorem jeśli jestem zmęczona idę po prostu spać
2. Jeśli weźmiesz farmakologiczne środki na sen, to twój sen w ogóle nie będzie efektywny. Ja nie biorę nic, właściwie najlepsza metoda to chodzenie spać i wstawanie o rozsądnej porze.
3. Medytacja jw.
4. Piję herbatę z melisy, ostatnio co dziennie, pomaga mi na wszystko.
  • 0

#9

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

1. Rano kawa, po południa czarna mocna herbata. Wieczorem jeśli jestem zmęczona idę po prostu spać
2. Jeśli weźmiesz farmakologiczne środki na sen, to twój sen w ogóle nie będzie efektywny. Ja nie biorę nic, właściwie najlepsza metoda to chodzenie spać i wstawanie o rozsądnej porze.
3. Medytacja jw.
4. Piję herbatę z melisy, ostatnio co dziennie, pomaga mi na wszystko.


Nic dziwnego, herbata, również zawiera kofeinę, zwłaszcza herbata czarna, które ma prawie tyle samo kofeiny co kawa. Czyli mimo tego, że pijesz herbaty (szczególnie czarna po południu) to po prostu całodobowa jazda na kofeinie.
  • 0

#10

restek.
  • Postów: 424
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Moja odpowiedz: medytacja :), serio.
  • 0

#11 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Ciężko to nazwać "jechaniem". Herbata działa przynajmniej dużo łagodniej niż kawa, tzn. nie pobudza a bardziej odświeża.
Znalazłam ciekawy fragment na temat czarnej herbaty:

Na przekór rozpowszechnionemu mniemaniu, herbata zawiera znacznie więcej kofeiny (od 1 do 4%) niż kawa, lecz kofeina herbaciana — czyli teina – działa łagodniej niż czysta kofeina kawowa. Składa się na to cały szereg przyczyn, po pierwsze: do parzenia bierze się zwykle znacznie mniejszą ilość herbaty niż kawy, a w związku z tym uzyskuje się mniejsze stężenie kofeiny, a P° drugie kofeina wchodząc w reakcję z taniną tworzy kofeinian taniny, działający wolniej i łagodniej na układ sercowo-naczyniowy i centralny system nerwowy. Kofeina herbaty odznacza się jeszcze jedną niezwykłą właściwością: nie odkłada się w organizmie człowieka, co wyklucza niebezpieczeństwo zatrucia się kofeiną, nawet przy najczęstszym spożywaniu herbaty.

źródło: http://oherbacie.pl/...miczny-herbaty/
Chodzi mi głównie o zdanie, że działa łagodniej na układ nerwowy. Jestem chyba dość wrażliwa na kofeinę, bo gdy wypiję więcej niż dwie kawy w ciągu dnia drżą i pocą mi się dłonie a także robi mi się sucho w ustach. Nieciekawe objawy. Po herbacie, zwłaszcza jednej, to nie występuje, a gdy ją wypiję czuję się znacznie lepiej. Stąd właśnie moja rezygnacja z kawy na rzecz herbaty po południu.
  • 0

#12

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1. Kawa z cukrem, zawsze rano, a czasem jeszcze jedna albo dwie. Więcej nie mogę, bo potem jestem niespokojny i zdezorientowany. Tak działa kofeina w nadmiarze. ;)
2. Mleko. Ostatnio piję dużą szklankę mleka przed snem. Musi być gorące, ja dodaję do niego łyżeczkę miodu naturalnego i czasem cynamon. Łatwiej zasnąć.
3. Bieganie, jazda na rowerze (chociaż mam bardzo dobrą kondycję i jestem bardzo wysportowany, więc nie mogę się zmęczyć). Staram się dużo uczyć - bo mózg spala ponad 40% energii, więc nauka jest pożyteczna. Ma się lepsze wpisy w indeksie i przy tym łatwiej się zasypia.
4. Zero środków, jedynie aktywność fizyczna i umysłowa. Melisy itp nic nie dają. ;) O, piwo też dobre. Przy małej dawce alkoholu (1 piwo) zupełnie nie czuje się jego działania, lecz jest się bardziej rozluźnionym.

Użytkownik ciemność edytował ten post 11.10.2011 - 13:01

  • 0



#13

machado.
  • Postów: 248
  • Tematów: 35
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciemność pamiętaj, że miód podawany w takiej postaci traci swoje właściwości lecznicze
  • 0

#14

corradam.
  • Postów: 56
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

8h snu to podstawa.
  • 0

#15

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1. Prozac
2. Seks
3. Seks
4. Prozac

Z pełną powagą.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych