Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwsze spotkanie z białym człowiekiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#31

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem. Może klimat ma na to jakiś wpływ... Oni nie mieli miejsca, żeby się rozwinąć, bo wszędzie były drzewa... I gdyby Europejczycy nie zawitali do Ameryki w XV wieku, to pewnie do dzisiaj zamieszkiwałyby tam takie prymitywne ludy.



klimat nie bardzo, w Europie na początku naszej ery też były tylko drzewa, pełno drapieżników w lasach itd.

ja tam nie wiem co dokładnie pchneło Europejczyków do rozwoju (b o to oni zapoczątkowali jednak ten dynamiczny skok w technice itd.),

ja słyszałem teorie, że to właśnie dzięki dekalogowi byliśmy w stanie zacząć się rozwijać, pomimo że nigdy nie był stosowany w 100% ani nawet chyba w 50% to jednak całe prawo opierało się na nim w dużym stopniu i to umożliwiło rozwój
ale to by wymagało przedyskutowania czy same 10 przykazań mogło tak wpłynąć na rozwój ludzkości czy jednak jest tu jakiś element dodatkowy

mi się rzuca w oczy ten element dodatkowy czyli "geniusze", einsteiny, archimedesy itd. których nauki/teorie powodowały wręcz skokowy postęp, dlaczego "geniuszy" nie posiadali tacy indianie i inne ludy ?

czyżby ci geniusze jednak w jakiś sposób byli sztucznie "natchnieni" ?

Użytkownik rolpiek edytował ten post 28.06.2011 - 22:34

  • 0

#32

Olbrzym.
  • Postów: 273
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

To sól czy cukier?
  • 0

#33

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Alembik

Prawdziwych dzikich to raczej na tego typu filmie nie zobaczycie a za to można o nich poczytać w podróżniczych książkach i wtedy od razu poznacie, że zachowania na filmie są nienaturalne i przypominają klasyczną szopkę.

Nie wiem, czy czytałeś książki Cejrowskiego, ale on opisywał mniej więcej to, co widać na tym filmiku. Jest w którejś z jego książek mowa o tym, jak dzicy podglądali go, gdy się kąpał w rzece, bo nie wierzyli, że jest cały biały. ;)
Zresztą - nie wszyscy "dzicy" zachowują się tak samo. To, że Indianie zachowują się w jakiś sposób, nie znaczy, że Papuasi będą podobnie reagować na te same rzeczy. U jednych plemion biały człowiek może wzbudzić ciekawość i zainteresowanie, a u innych strach i wrogość. Więc nie możesz osądzić, czy zachowania na filmie są naturalne czy też nie.


No oczywiście :) Ale najpierw go poznali i o to chodzi, że dzikie plemiona tak łatwo nie wpuszczają każdego byle włóczęgi z kamerą do swojej wioski. No chyba, że nie mieli szamana, ale to mało prawdopodobne. Było coś takiego i jeszcze indianie bardzo się dziwili temu, że biały człowiek ma włosy na całym ciele i nie dawali mu spokoju, bo chcieli koniecznie te włosy oglądać. Tylko ja się nie zgadzam z tym, że ten gość tak łatwo znalazł wioskę i akurat miał kamerę a tubylcy byli tak dużą grupą i do tego przyjaźnie usposobieni. Po prostu ufam intuicji, że ten film to gra ;p
  • 0

#34

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Też się kiedyś nad tym zastanawiałem. Może klimat ma na to jakiś wpływ... Oni nie mieli miejsca, żeby się rozwinąć, bo wszędzie były drzewa... I gdyby Europejczycy nie zawitali do Ameryki w XV wieku, to pewnie do dzisiaj zamieszkiwałyby tam takie prymitywne ludy.



klimat nie bardzo, w Europie na początku naszej ery też były tylko drzewa, pełno drapieżników w lasach itd.


Tak, ale w Europie nie jest aż tak wilgotno. Klimat nie sprzyja aż tak bardzo roślinom. Można powycinać drzewa i zbudować co się chcę. A w Amazonce wytniesz te kilkaset metrów kwadratowych roślinności, a za tydzień i tak będzie wszystko "zarośnięte" roślinnością tak jak było.

Alembik

Tylko ja się nie zgadzam z tym, że ten gość tak łatwo znalazł wioskę

A skąd wiesz, że łatwo ją znalazł?? Tego z filmiku nie można wywnioskować. Może błądził po tej dżungli przez tydzień...

i akurat miał kamerę

Cejrowski też zazwyczaj nosił ze sobą aparat. Posiadanie kamerki akurat nie jest dziwne, chyba każdy wybierając się do tropików zabrałby aparat, aby sfotografować zwierzęta, rośliny czy cokolwiek innego.
  • 0



#35

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No dobra, wierzcie sobie, że to realne spotkanie z dzikimi papuasami, przecież tylko wyrażam swoją opinię. Mogę się mylić. No ale osobiście nie ufam filmom kręconym przez amerykanów. Proste? No to tyle nie chcę mi się dalej na ten temat dyskutować.
  • 0

#36

Nate.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ma ktoś może zamienny filmik? Taka fajna muzyka tam leciała, przypomniała mi się i chciałem jej posłuchać, a tu filmik usunięty... A może ktoś znał tytuł piosenki?
  • 0

#37

Creative12.
  • Postów: 94
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jest gdzieś jeszcze ten filmik na YT? Bo ten został usunięty.


Edit: Nie wiem czy to jest ten filmik, ale wrzucam.




Użytkownik Creative12 edytował ten post 10.04.2012 - 01:11

  • 1

#38

Nate.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Właśnie o ten drugi filmik mi chodziło, piosenka do 4:30 :). Dzięki wielkie.
Sacred Spirit - Ye-Ha No-Ha

Użytkownik Yanuariush edytował ten post 10.04.2012 - 07:58

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych