Skocz do zawartości


Zdjęcie

Boje się ciemności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#16

Ziemski_czlowiek_100%.
  • Postów: 47
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


Strach przed ciemnością jest u ludzi normalny. Jest to jeden z pierwotnych lęków, który dziedziczymy po przodkach. (...)


Bardzo ciekawe swoją drogą. A jak to jest, że jedni ludzie nie odczuwają pierwotnych lęków albo tylko częściowo? Np. ktoś może i ma lęk wysokości (bo wnioskuję, że to o to chodzi?), a drugi boi się ciemności? A może zaburzeniem jest właśnie nie odczuwaniem strachu przed pewnymi rzeczami które mamy w genach?

Strach jest zawsze wzmacniany gdy od niego uciekamy, ponieważ odczuwamy wtedy ulgę, że się już nie boimy. Jest to błędne koło które najlepiej jest jak najszybciej przerwać. Czasami prowadzi to do absurdalnych wręcz zachowań na nieadekwatne bodźce (np. klaustrofobia lub opisany powyżej strach przed ciemnością).

@Android:
Ten lęk pewnie wygasł, albo teraz boisz się tylko ciemności w określonych miejscach (cmentarze, kuchnia).
  • 0

#17

Herme5.
  • Postów: 425
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mam swoja taka dosc prosta teorie, moze sie przyda Tobie jak i innym z fobiami urojonymi:
Nie jestes chory psychicznie, nie przezywasz zadnej traumy. Twoja fobia jest sztucznie generowana przez twoj umysl. Spowodowane to moze byc tym, ze masz ostatnio duzo spraw na glowie i niektore z nich zaniedbales. Pewnie nie wykonanie ich niesie ze soba jakies krotko lub dlugoterminowe konsekwencje, a twoj umysl, bo sam sie przed tym wzbraniasz, albo przekladasz sprawy ciagle na pozniej wymyslil sobie fobie, ktora przycmi niewykonane sprawy. Psychologiem nie jestem, ale w zyciu wiele przezylem i akurat tak czesto tez mam. Zwalczenie pseudofobii polega na skupieniu sie na rzeczach, ktore trzeba jeszcze zrobic i na konsekwencjach ich nie zrobienia bez proby uszukiwania samego siebie, ze nic sie nie stalo.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych